Makedonci i Makedonija - unutrašnja i spoljna politika

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

denacifikator

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.257
macedonia_flag_large.bmp

Pošto je zaključana prošla tema o Makedoniji zbog spama, oftopikovanja i trolovanja, otvaram novu.

Za početak jedna vest:

PRIŠTINA - Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov odbio je da učestvuje na neformalnom sastanku lidera nekoliko zemalja regiona, najavljenom za januar 2010. godine u Prizrenu, prenosi danas prištinska štampa.
Neformalni samit, najavljen za 7. i 8. januar u Prizrenu, organizuje kosovski predsednik Fatmir Sejdiju.
Kabinet Ivanova je saopštio da poziv za učešće na sastanku nije stigao na adresu predsednika, uz napomenu da je "njegova agenda pretrpana".
"Predsednik nije dobio poziv, ali i da ga je dobio neće učestvovati, jer mu je agenda pretrpana", rekli su prištinskom listu "Koha ditore" u kabinetu Ivanova.
Posle ranijih najava da će Ivanov "ostvariti zvaničnu posetu Prištini, to se do sada nije desilo".
Kako je najavljeno, na januarskom sastanku u Prizrenu učestvovaće predsednik Albanije Bamir Topi, Hrvatske Stipe Mesić i Crne Gore Filip Vujanović.
Ivanov je do sada imao jedan neformalni sastanak sa Sejdijuom i to van njegove rezidencije, odnosno u Ohridu, kome je prisustvovao i Topi.
http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/vest_164547.html
 
Znam bre...nego ako vec hoce da prisvoje pesmu, sto ne promenise tekst u "bugarsko devojce ili devojce Bugarce ili Tatarce"...
Ali, vrati se temi, vidis da te Karlos kritikuje.
Kazi nesto vise o sporazumu iz 1913. god.

Искрено бежим са македонске форуме од Татаре.Ако само виде негде да се спомиње Бугрија нелепе се ко .......... ајд да не претерујем.
 
Muve za lepak..ili...?
Nego ajd` ti kazi za sporazum iz 1913.god. nesto!

17 ЈУЛИ 1913 ГОДИНА
Преговорите започнале на 17 јули 1913 година во 16 часот со седница на делегатите на завојуваните земји во романското Министерство за надворешни работи. Први пристигнале Србите и Црногорците, потоа Бугарите, Грците и на крај романските делегати. За претседавач на седницата бил избран претседателот на романската Влада, Титу Мајореску. Тоа бил прв ден кога делегатите се запознавале меѓу себе, но и со содржината на нивните полномоштва. Било констатирано дека сите, освен претставниците на Црна Гора имаат неограничени овластувања за водење преговори и за склучување мир. Првите сигнали биле дека помеѓу Романија и Бугарија и Србија и Бугарија бргу ќе биде постигнат договор. Се навестувало дека сериозен проблем може да има во преговорите меѓу Бугарија и Грција поради пристаништето Кавала.
Но, и покрај најавите дека работите можеби ќе одат лесно, уште пред да започнат преговорите односите меѓу Србија и Бугарија дополнително се заостриле поради тоа што Бугарите побарале од Романците да го заштитат населението од градот Видин, тврдејќи дека ако во него прва влезе српската војска, која се наоѓала на три километри од градот, ќе се случи масакр. Во Србија тоа е протолкувано како дипломатски обид на бугарската делегација да внесе раздор во добрите односи меѓу Романија и Србија и како интрига на Бугарите. Подоцна се дознало дека на ваков чекор Бугарија била советувана од Италија, која поради своите интереси во Албанија и егејските острови, не била наклонета кон Грција и Србија.
На истиот состанок, по предлог на грчкиот премиер Елефтерос Венизелос кој ја предводел грчката делегацијата, било договорено од 18 јули во 17 часот, да започне примирје на сите боишта. Целосното примирје требало да се воспостави во рок од пет дена, односно до 23 јули. Доколку до тој датум не се постигнел договор или доколку не биле дадени гаранции дека ќе биде постигнат договор под услови прифатливи за сите страни, непријателствата ќе продолжеле.
18 ЈУЛИ
Задовољна????????Када прочиташ ово ако потражиш послачу ти други дан:zskace::zskace:
 
Znaci necemo da brinemo nase brige nego dajmo ponovo nekoliko hiljada poruka o Makedoniji?!
Ne kazem da ova republika nije za nas znacajna,ali ljudi oni su nas kao i ostali izdali i ostavili
i sta cu ja da resavam njihove probleme
.Mozemo da se bavimo i pitanjima Tahitija ako to dotice neki interes Srbije ili njenih gradjana.U protivnom nisu mi uopste bitni!

Па ми да смо тражили неко као тебе не бисмо нашли.Кажеш можеш да решиш наше проблеме...?
 
Znaci necemo da brinemo nase brige nego dajmo ponovo nekoliko hiljada poruka o Makedoniji?!
Ne kazem da ova republika nije za nas znacajna,ali ljudi oni su nas kao i ostali izdali i ostavili i sta cu ja da resavam njihove probleme.Mozemo da se bavimo i pitanjima Tahitija ako to dotice neki interes Srbije ili njenih gradjana.U protivnom nisu mi uopste bitni!

Pa ti nemoj da pises na temi, ako te ne zanima.
Srbi nisu i ne treba da budu ograniceni.
Imamo mi "dijasporu" i tamo.... :zgrudvanje:
Ko tebe pita da li su ti bitni ili ne?
Verovatno i njihova vlada menja kurs politike, oko Kosova i Metohije, koji je pre zauzela.
Ovo je politicki forum i pise da mozemo izneti svoje misljenje o politici u ZEMLJI I INOSTRANSTVU, ako se ne varam...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top