TIBI - TIBI - TIBI

Novcic_u_fontani

Aktivan član
Poruka
1.468
TIBI – TIBI - TIBI

Da li je neko gledao jednu nesvakidašnju emisiju o jednoj simpatičnoj devojčici koja ise zove Tibi i koju su roditelji odveli u Afriku, tačnije među Bušmane da živi i pri tom nauči više stvari o prirodi, golom preživljavanju u Africi, ona ima svega tri-četiri godine. :D
Moje mišljenje je da je to zaista super, i bila sam oduševljena tom emisijom. Devojčica je tako puno naučila o Africi, životinjama, Bušmanima, opstanku u divljini, svugde je išla sa njima, jela zajedno sa njima, pravila razne “stvarčice” za upotrebu, itd..i svašta još :shock: ..... Njena majka je (ako se ne varam učiteljica) tako da je ona tamo i učila pa ništa nije izgubila što se obrazovanja tiče.

U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu. Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Šta vi mislite o tome, o novoj folozofiji o sreći “Tibi”? :D :D :D
 
U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu.

Ispada onda po tome da su samo Busmani srecni... :roll: Mislim da su je tome roditelji mogli nauciti i bez Busmana i sl...

Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Da...moze,ali samo ako oko njega i drugi nemaju nista...Inace,bas me zanima da li ce Tibi ostati da zivi medju Busmanima ili ne... I sve zavisi sta ko smatra za nista...Mozda su nama dvije krave nista,a njima citavo bogatstvo...prema tome to nije bas da oni nemaju nista iz njihovog ugla...
I zasto su joj onda pruzili obrazovanje,zasto ne zivi bas potpuno kao Busmani,ako je to sreca...
 
limunada:
U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu.

Ispada onda po tome da su samo Busmani srecni... :roll: Mislim da su je tome roditelji mogli nauciti i bez Busmana i sl...

Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Da...moze,ali samo ako oko njega i drugi nemaju nista...Inace,bas me zanima da li ce Tibi ostati da zivi medju Busmanima ili ne... I sve zavisi sta ko smatra za nista...Mozda su nama dvije krave nista,a njima citavo bogatstvo...prema tome to nije bas da oni nemaju nista iz njihovog ugla...
I zasto su joj onda pruzili obrazovanje,zasto ne zivi bas potpuno kao Busmani,ako je to sreca...

Tibi je sa njima (Bušmanima) IZMEĐU OSTALOG, naučila i o radovanju OBIČNIM stvarima u životu. Izlasku sunca, videti dugu, otići ujutro do izvora sa vodom itd….
Ne kažem ja da su samo Bušmani srećni, daleko od toga, već samo kažem da je tamo mnogo toga naučila.

Naravno da ona neće ostati da živi među Bušmanima. To je logično.
Pružili su joj obrazovanje, ali su joj omogućili da vidi sebe kao neraskidivi deo prirode, da čovek treba da poštuje prirodu i da živi u skladu sa njom i samo u tom slučaju biće srećan. Trka za materijalnim dobrima, tačnije rečeno, “potrošačka groznica”, sigurno nisu mogle usrećiti Tibi do te mere.

Kažeš da čovek može biti srećan ako nema ništa, samo onda ako drugi nemaju ništa oko njega. Ali čovek bi mogao da se raduje i tuđoj sreći, iako pored toga nema ništa…nije sreća u životu sakupljanje materijalnih dobara samo za sebe.
Ja smatram da materijalne stvari nisu uslov sreće u životu.
Čovek može biti vrlo nesrećan i kada ima sve. Nije sreća “para puna vreća”.
Samo sam to htela reći.
 
Tibi je sa njima (Bušmanima) IZMEĐU OSTALOG, naučila i o radovanju OBIČNIM stvarima u životu. Izlasku sunca, videti dugu, otići ujutro do izvora sa vodom itd….
Znam na sta mislis,ali sve to je mogla nauciti i mnogo blize,recimo kod babe i dede na selu,sa svojom porodicom itd....ali nije bitno...hocu da kazem da ne mora covjek ici u Afriku ili ne znam vec gdje,da ako hoce nesto da nauci moze i tu gdje jeste...

Ja smatram da materijalne stvari nisu uslov sreće u životu.
Naravno da nisu uslov srece,ali da li bi ti mogla biti srecna da nemas krov nad glavom ,recimo i makar kupatilo...
Čovek može biti vrlo nesrećan i kada ima sve. Nije sreća “para puna vreća”.

Naravno...ali isto tako moze biti i vrlo nesrecan kad nema nista...Prema tome,sve je relativno...
 
jagodica:
- gde su bili roditelji za to vreme
- kako su busmani pristali da ona zivi s njima

meni je ok ideja al mi smo ionako matori za to. je l imas decu i da li ces nesto slicno da primenis na njih

Roditelji su joj iz USA. Imali su kombi sa kojim su mogli da putuju i da se lociraju na različita mesta. Često su ostavljali kombi i vozili se rekom, čamcem. Imali su kamere, tako da su mogli sve to da zabeleže. Oni su bili malo udaljeni od Bušmana. Dok je devojčica provodila vreme sa Bušmanima i mogla je u svakom trenutku da malo prepešači i dođe do njih. Naučila je i njihov jezik da govori i sa njima se lepo sporazumevala.
Napominjem, nisu se zadržavali isključivo kod Bušmana. Putovali su kroz celu Afriku. Tako da je ona mogla da vidi različitost životinjskih vrsta i vegetacije. Često je sedela na slonu i sa celom grupom slonova tako išla do obližnje reke. Mnogo je naučila o ponašanju životinja i opstanku u divljini.

Svakako da ima i u Bjeljini stvari koje može naučiti, kroz život na selu... ili bilo kom drugom delu zemlje...
Što se mene lično tiče, nisam udata, nemam decu, ali da ih imam, mislim da tu nema ništa loše, pre bih se odlučila za tako nešto nego za npr. Diznilend :)

Ako već spominjemo obrazovanje, moram da dodam, da su Tibijini roditelji izuzetno obrazovani ljudi. Ne smatram te ljude za neobrazovane, nenormalne , debile i sl. koji su tek tako poveli svoje dete kod “divljaka”, već smatram da su to ljudi koji imaju veoma širok pogled na svet. Zašto bi neko ko ima sve što može da pruži i kupi svom detetu odveo dete u Afriku da se “druži sa Bušmanima”, mislim da i od Bušmana može toliko toga da se nauči u životu. Ponekad čovek može puno toga da nauči i od neobrazovanih ljudi. Ali nije bitno….
Smatram da Tibijini roditelji nisu pogrešili.
Ko razume shvatiće i zašto.

Pošto niste imali priliku da vidite emisiju, suvišno je komentarisati ovo sve, pa bih zamolila da o ovoj temi daju svoje komentare samo oni koji su gledali emisiju.
 
Ja nisam gledala emisiju ali...
Mislim da se radi o tome da je Tibi (na)učila da postoje ljudi sasvim drugačiji nego što je ona imala prilike da vidi-upozna.Ljudi,koji žive sasvim drugačiji život...drugačiji svet...To sve što se podrazumeva kod nas,tamo to ne mora da se podrazumeva...način kao se spava,šta se jede,kako se ljudi međusobno ophode itd. ...Uostalom,ako ništa naučiće da postoji život i bez TV,novih Nike patika ili najnovije Barbike ili bez najnovijeg singla nemam-ti-ja pojma-kog-debila-sad-klinci-obožavaju...
 
Nisam gledala emisiju o Tibi, ali jesam o jednom nasem coveku koji je napisao doktorat o jednom plemenu iz dzungli Amazona, bio je u emisiji Vuka Bojovica, i mogu vam reci da je tip, bar meni, vrlo cudan, skoro zaljubljen u njihove obicaje, mislim da je jeo tamo ljudski prah, kao neku vrstu napitka, uzas... :shock: i ko zna sta sve nije doziveo, sa kim sve spavao.... :? hmmm :?

Uglavnom, napisa on knjizurdu od 500 strana ...pricam onako odokativno... :lol:

..mislim da ja to ne bih mogla...da budem van ove civilizacije za koju znam....
 
Novcic_u_fontani:
limunada:
U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu.

Ispada onda po tome da su samo Busmani srecni... :roll: Mislim da su je tome roditelji mogli nauciti i bez Busmana i sl...

Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Da...moze,ali samo ako oko njega i drugi nemaju nista...Inace,bas me zanima da li ce Tibi ostati da zivi medju Busmanima ili ne... I sve zavisi sta ko smatra za nista...Mozda su nama dvije krave nista,a njima citavo bogatstvo...prema tome to nije bas da oni nemaju nista iz njihovog ugla...
I zasto su joj onda pruzili obrazovanje,zasto ne zivi bas potpuno kao Busmani,ako je to sreca...

Tibi je sa njima (Bušmanima) IZMEĐU OSTALOG, naučila i o radovanju OBIČNIM stvarima u životu. Izlasku sunca, videti dugu, otići ujutro do izvora sa vodom itd….
Ne kažem ja da su samo Bušmani srećni, daleko od toga, već samo kažem da je tamo mnogo toga naučila.

Naravno da ona neće ostati da živi među Bušmanima. To je logično.
Pružili su joj obrazovanje, ali su joj omogućili da vidi sebe kao neraskidivi deo prirode, da čovek treba da poštuje prirodu i da živi u skladu sa njom i samo u tom slučaju biće srećan. Trka za materijalnim dobrima, tačnije rečeno, “potrošačka groznica”, sigurno nisu mogle usrećiti Tibi do te mere.

Kažeš da čovek može biti srećan ako nema ništa, samo onda ako drugi nemaju ništa oko njega. Ali čovek bi mogao da se raduje i tuđoj sreći, iako pored toga nema ništa…nije sreća u životu sakupljanje materijalnih dobara samo za sebe.
Ja smatram da materijalne stvari nisu uslov sreće u životu.
Čovek može biti vrlo nesrećan i kada ima sve. Nije sreća “para puna vreća”.
Samo sam to htela reći.
...nego dve vrece 8)
 
divlja-u-srcu:
Meni je prica super! Da mogu i ja bih zbrisala odmah da zivim sa "divljacima"! U prirodi! Bem ti ovu nasu civilizaciju! Mada ima tu i dobrih stvari! :roll:

Sta te sprecava? :wink:
Salu na stranu,ipak mislim i da za takvo eksperimentisanje u vaspitavanju djece po Africi i slicno,ipak treba ,osim dobre volje i nesto novca...
Ili se stvarno tek tako moze banuti medju Busmane... :roll: Zar svako ne bi volio da moze djetetu omoguciti na licu mjesta upoznavanje sa prirodom,ljudima itd...Sad se sjetih,kad sam bila dijete,bila je neka emisija o jednoj porodici,mislim cak da su bili iz nasih krajeva,muz,zena i dvoje male djece plove u brodicu oko svijeta,...bas sam im zavidjela... :) Ne kazem da to mozda nije lijepo,ali u praksi ipak teze izvodljivo...kao i ovo sa Afrikom...
 
gigule:
Ja nisam gledala emisiju ali...
Mislim da se radi o tome da je Tibi (na)učila da postoje ljudi sasvim drugačiji nego što je ona imala prilike da vidi-upozna.Ljudi,koji žive sasvim drugačiji život...drugačiji svet...To sve što se podrazumeva kod nas,tamo to ne mora da se podrazumeva...način kao se spava,šta se jede,kako se ljudi međusobno ophode itd. ...Uostalom,ako ništa naučiće da postoji život i bez TV,novih Nike patika ili najnovije Barbike ili bez najnovijeg singla nemam-ti-ja pojma-kog-debila-sad-klinci-obožavaju...

Upravo sam to svo vreme pokušavala da kažem. Trka za materijalnim dobrima (što potrebnim – što nepotrebnim) sakupljanje materijalnih stvari tzv.“potrošačka groznica”, kada ljudi čim vide neku dobru reklamu na TV trče do obližnje samousluge ne bi li bili prvi koji bi sebi priuštili tu novu “stvarčicu” na tržištu.

Oni su samo hteli da joj pokažu da postoji život i bez TV, najnovijeg singla, najnovije lutke Barbi, da nije uvek “prvi u odeljenju” ko nosi Nike patike, već ko zna stotinu drugih reči koje drugi ne razumeju šta znače, ko zna bezbroj pesama i hiljadu drugih stvari o životinjama, ljudima, kulturi, običajima, drugim civilizacijama….
 
Andreavk:
Novcic_u_fontani:
limunada:
U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu.

Ispada onda po tome da su samo Busmani srecni... :roll: Mislim da su je tome roditelji mogli nauciti i bez Busmana i sl...

Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Da...moze,ali samo ako oko njega i drugi nemaju nista...Inace,bas me zanima da li ce Tibi ostati da zivi medju Busmanima ili ne... I sve zavisi sta ko smatra za nista...Mozda su nama dvije krave nista,a njima citavo bogatstvo...prema tome to nije bas da oni nemaju nista iz njihovog ugla...
I zasto su joj onda pruzili obrazovanje,zasto ne zivi bas potpuno kao Busmani,ako je to sreca...

Tibi je sa njima (Bušmanima) IZMEĐU OSTALOG, naučila i o radovanju OBIČNIM stvarima u životu. Izlasku sunca, videti dugu, otići ujutro do izvora sa vodom itd….
Ne kažem ja da su samo Bušmani srećni, daleko od toga, već samo kažem da je tamo mnogo toga naučila.

Naravno da ona neće ostati da živi među Bušmanima. To je logično.
Pružili su joj obrazovanje, ali su joj omogućili da vidi sebe kao neraskidivi deo prirode, da čovek treba da poštuje prirodu i da živi u skladu sa njom i samo u tom slučaju biće srećan. Trka za materijalnim dobrima, tačnije rečeno, “potrošačka groznica”, sigurno nisu mogle usrećiti Tibi do te mere.

Kažeš da čovek može biti srećan ako nema ništa, samo onda ako drugi nemaju ništa oko njega. Ali čovek bi mogao da se raduje i tuđoj sreći, iako pored toga nema ništa…nije sreća u životu sakupljanje materijalnih dobara samo za sebe.
Ja smatram da materijalne stvari nisu uslov sreće u životu.
Čovek može biti vrlo nesrećan i kada ima sve. Nije sreća “para puna vreća”.
Samo sam to htela reći.
...nego dve vrece 8)

kako za koga :lol:
 
divlja-u-srcu:
Meni je prica super! Da mogu i ja bih zbrisala odmah da zivim sa "divljacima"! U prirodi! Bem ti ovu nasu civilizaciju! Mada ima tu i dobrih stvari! :roll:

Pa cela priča je super. Naučila je između ostalog, da se čovek može buditi sa osmehom na licu i kada noć provede na snopu grančica, a ne uvek na mekom perjanom jastuku… Osim toga, veoma je postala nezavisna, samostalna, komunikativna što se da primetiti da je postala dosta “zrelija” od ostalih svojih vršnjaka.
 
Da, prosto, odgovorim na temu:
Kad si bila mala ti nisi bila srećna?
Zašto majka nije otišla da sa Bušmanima nađe sreću?
Navikla se žena, lepo, na komotan život i zna da će se samo uzalud izmaltretirati...
DECA SU SREĆNA BIĆA. NJIMA NE TREBAJU PARE, NAKIT, KOLA, NE TREBA IM LUKSUZ DA BI BILA SREĆNA. TO SAMO ODRASLI MISLE DA ĆE SVOJU DECU USREĆITI KUPUJUĆI IM SVE ŠTO POŽELE.
Život sa Bušmanima je za dete "Tibi-inih" godina potpuno isti kao život u bogatoj američkoj porodici.
 
Jagodice, ništa ne fali. Nisam rekla da bilo šta tu fali. Samo kažem da je ovo JEDAN od mnogobrojnih primera. Ovde je primer Tibi, njen slučaj je bio u drugoj civilizaciji. Svakako da dete može puno toga naučiti i kroz život kod babe i dede na selu, kod ljudi koji žive “ispod crte” minimuma egzistencije, svakako da je moguće i od njih naučiti puno toga. I tu se slažem. Samo je ovo bio jedan od dobrih primera koji sam navela.
 
Lexa:
Da, prosto, odgovorim na temu:
Kad si bila mala ti nisi bila srećna?
Zašto majka nije otišla da sa Bušmanima nađe sreću?
Navikla se žena, lepo, na komotan život i zna da će se samo uzalud izmaltretirati...
DECA SU SREĆNA BIĆA. NJIMA NE TREBAJU PARE, NAKIT, KOLA, NE TREBA IM LUKSUZ DA BI BILA SREĆNA. TO SAMO ODRASLI MISLE DA ĆE SVOJU DECU USREĆITI KUPUJUĆI IM SVE ŠTO POŽELE.
Život sa Bušmanima je za dete "Tibi-inih" godina potpuno isti kao život u bogatoj američkoj porodici.

Slažem se sa tobom da su deca srećna bića, sama po sebi.
UPRAVO TO I HOĆU DA KAŽEM: deci nisu potrebne ni pare, ni luksuz, ni trka za kupovinom nekih stvari da bi oni bili “zadovoljni”. Ali primeri nekih američkih porodica, su dovedene do vrhunca “zavisnosti” od materijalnih stvari. Žive da bi kupovali stvari.

Život sa Bušmanima za Tibi nije isto kao život u bogatoj američkoj porodici.Uzmimo da je Tibi npr. dete iz upravo takve jedne “bogate američke porodice”, svakako da za nju će to biti nešto sasvim novo, drugačije od onog sveta u kom je odrasla, provesti jedno vreme sa ljudima koji žive pod vedrim nebom, jedu tek onda ako nešto rodi i ako nešto nađu u prirodi, pale vatru i onda kada u džepu nemaju zrno šibice, pravljenje lekova od prirodnih materijala….itd….suština je u tome, oni su samo hteli da joj pokažu da postoji život i bez TV, najnovijeg singla, najnovije lutke Barbi, da nije uvek “prvi u odeljenju” ko nosi Nike patike, već ko zna stotinu drugih reči koje drugi ne razumeju šta znače, ko zna bezbroj pesama i hiljadu drugih stvari o životinjama, ljudima, kulturi, običajima, drugim civilizacijama….

Smatram da se oni nisu “uzalud izmaltretirali”, to je bila njihova misija i smatram da to ima veoma veliki značaj za Tibi ili za bilo koje drugo dete. Smatram da je to hiljadu puta vrednije nego jedna poseta Diznilendu.
Uvideti razliku između stvarnosti i “veštačke stvarnosti” života.
Zato je meni ova priča o Tibi super.
 
Novcic_u_fontani:
TIBI – TIBI - TIBI

Da li je neko gledao jednu nesvakidašnju emisiju o jednoj simpatičnoj devojčici koja ise zove Tibi i koju su roditelji odveli u Afriku, tačnije među Bušmane da živi i pri tom nauči više stvari o prirodi, golom preživljavanju u Africi, ona ima svega tri-četiri godine. :D
Moje mišljenje je da je to zaista super, i bila sam oduševljena tom emisijom. Devojčica je tako puno naučila o Africi, životinjama, Bušmanima, opstanku u divljini, svugde je išla sa njima, jela zajedno sa njima, pravila razne “stvarčice” za upotrebu, itd..i svašta još :shock: ..... Njena majka je (ako se ne varam učiteljica) tako da je ona tamo i učila pa ništa nije izgubila što se obrazovanja tiče.

U stvari suština je u tome, oni su je poslali tamo da bi ona spoznala šta je to sreća u životu. Bušmani umeju da se raduju običnim stvarima. Stalno pevaju pesme, igraju i raduju se životu, svakom novom danu. :D :D Mislim da su hteli da je nauče da čovek može biti srećan iako nema ništa.

Šta vi mislite o tome, o novoj folozofiji o sreći “Tibi”? :D :D :D
Nisam to gledala ali mi se svidja nacin na koji je to zamisljeno a to je da se radujemo malim stvarima...Puno je ljudi koji bi kako mi kazemo preko hleba hteli pogacu i nista ama bas nista ih ne moze obradovati...Neverovatno ponekad se setim da sam se svojevremeno toliko obradovala Pony biciklu kakvu radost nikad nisam kasnije osetila i kad sam uspela da sebi priustim dobar auto, luksuzno putovanje i sl.Ali generalno male stvari jos uvek mogu da me obraduju kao dete i to treba definitivno da udje u moj CV.
 

Back
Top