Problem sa uhom

Ajmee

Početnik
Poruka
2
Molio bih nekoga strucnog da mi da savjet. Naime, nakon kupanja sam cistio usi (kao i uvijek, njezno) i osjetio sam da mi se nesto "desilo" u desnom uhu. Od tada jako slabo cujem na njega, iako nemam nikakve bolove. Pokusavao sam da prstom polako napipam neku anomaliju, ali ja ne osjetim nista cudno. Kada bih opisivao situaciju, imam osjecaj kao da mi je nesto "nateklo" unutra pa blokira sluh. Savjeti?
 
Molio bih nekoga strucnog da mi da savjet. Naime, nakon kupanja sam cistio usi (kao i uvijek, njezno) i osjetio sam da mi se nesto "desilo" u desnom uhu. Od tada jako slabo cujem na njega, iako nemam nikakve bolove. Pokusavao sam da prstom polako napipam neku anomaliju, ali ja ne osjetim nista cudno. Kada bih opisivao situaciju, imam osjecaj kao da mi je nesto "nateklo" unutra pa blokira sluh. Savjeti?

Није то ништа, само си, нестручним чишћењем, набио церумен дубоко у ушни канал. Јави се специјалисти ОРЛ да ти испере уво или извуче церумен вакуумом, зависно од тога чиме је опремљен.. А до тада, пробај 3% хидрогеном да разбијеш церумен. Капни пар капи у уво лежећи на боку и стрпи се 10-ак минута.
 
Није то никаква повреда. :)
Само ти се накупила ушна маст у ушном каналу. Под дејством воде је додатно набубрила и зачепила ти ушни канал. Чим ти оториноларинголог испере уво, све ће бити у реду.
 
E baš sam htela da postavim jedno pitanje vezano za ovu tematiku...
Da li se preporujuče periodično, preventivno ispiranje ušiju?
Ili je bolje da se to radi tek kada osetimo da nam "nešto smeta"?
 
Само кад се појави проблем у виду запушења ува.
Ушна маст има заштитну улогу и не треба је склањати.
Такође, није пожељно ни пречесто чачкати уши штапићима.
Једном недељно је сасвим доста.
 
Само кад се појави проблем у виду запушења ува.
Ушна маст има заштитну улогу и не треба је склањати.
Такође, није пожељно ни пречесто чачкати уши штапићима.
Једном недељно је сасвим доста.

OK, hvala na odgovoru:).
 
Само кад се појави проблем у виду запушења ува.
Ушна маст има заштитну улогу и не треба је склањати.
Такође, није пожељно ни пречесто чачкати уши штапићима.
Једном недељно је сасвим доста.

У уређеним земљама на кутији штапића са ватом пише да не смеју да се користе за чишћење ушију.
А ушна маст (церумен) се чисти само у делу ушне шкољке, а никако у ушном каналу.:)
 
У уређеним земљама на кутији штапића са ватом пише да не смеју да се користе за чишћење ушију.
А ушна маст (церумен) се чисти само у делу ушне шкољке, а никако у ушном каналу.:)

Ja to inače izbegavam, baš zato da još ne nabijem više cerumen u uvo (s tim što sam mislila da ja verovatno ne znam tu tehniku čišćenja, pa mi zato ne ide :lol: ).

Nego, bila sam na ORL jer mi se uvo zapušilo, pa sam ga ispirala; otuda i ono moje pitanje treba li se to i inače preventivno raditi (pošto nisam baš za kućne radinosti kada je u pitanju tako osetljiva stvar, verovatno bih sebi probušila bubnjić ili tako nešto :lol: ).

Dakle, nemam ja tu šta da brljam, već kad se zapuši, pravac kod doce.
Hvala :D.
 
Ja to inače izbegavam, baš zato da još ne nabijem više cerumen u uvo (s tim što sam mislila da ja verovatno ne znam tu tehniku čišćenja, pa mi zato ne ide :lol: ).

Nego, bila sam na ORL jer mi se uvo zapušilo, pa sam ga ispirala; otuda i ono moje pitanje treba li se to i inače preventivno raditi (pošto nisam baš za kućne radinosti kada je u pitanju tako osetljiva stvar, verovatno bih sebi probušila bubnjić ili tako nešto :lol: ).

Dakle, nemam ja tu šta da brljam, već kad se zapuši, pravac kod doce.
Hvala :D.
Превентивно - никако! Ушна маст има своје заштитно дејство и код специјалисте ОРЛ треба ићи само у случају наглувости, зујања у увету или, приликом осећаја "пуноће и притиска" у увету.

cerumen.jpg
 
Koliko duboko je usna mast u usnom kanalu? Pitam jer prvi put cujem da ona moze da se nabije dublje a posto redovno koristim cepove za usi koji udju jedno 2cm u kanal, da znam da ne preteram.

Пробај да набијеш чепове још толико и сигурно ћеш церумен да истераш кроз друго уво...Онда ти лекар специјалиста за ОРЛ и не треба...:)
 
E bas nije tacno z:p a ja sam primer, na zalost.
Ako ceo zivot cistis usi gurajuci stapic tako duboko,cerumen nema mogucnosti ni da se stvori a kamo li da se nakupi. Tako je kod mene. Kad sam prvi put otisla na pregled kod ORL rekao je da nikada nije video cistije usi, ali da je to lose jer mi je koza potpuno suva i izlozena infekcijama i da moram da pustim uvo da se "zamasti". Naravno, ja to nisam mogla da izdrzim i nastavila sam da ih cistim istim tempom. Skoro sam bila opet na pregled ( znaci vise godina posle onog pomenutog) i opet ista prica...kaze ORL " pa naravno da vas svrbe usi kad nemate ni mrvicu cerumena".
 
Ispiranje uva može i treba da se vrši na primarnom nivou, na porodičnoj medicini ili kod specijalista opšte prakse...prvo tamo treba da se pogleda spoljašnje uvo (meatus acusticus externus i bubna opna) otoskopom, pa zatim ako je potrebno da se šalje ORL specijalisti. Za ispiranje uva stvarno nije potrebno ići ORL specijalisti.z:)
 
Ispiranje uva može i treba da se vrši na primarnom nivou, na porodičnoj medicini ili kod specijalista opšte prakse...prvo tamo treba da se pogleda spoljašnje uvo (meatus acusticus externus i bubna opna) otoskopom, pa zatim ako je potrebno da se šalje ORL specijalisti. Za ispiranje uva stvarno nije potrebno ići ORL specijalisti.z:)

(ja idem privatno kod lekara, jer nemam osiguranje, zato sam išla direktno na ORL ;) )
 
Ispiranje uva može i treba da se vrši na primarnom nivou, na porodičnoj medicini ili kod specijalista opšte prakse...prvo tamo treba da se pogleda spoljašnje uvo (meatus acusticus externus i bubna opna) otoskopom, pa zatim ako je potrebno da se šalje ORL specijalisti. Za ispiranje uva stvarno nije potrebno ići ORL specijalisti.z:)

А колики проценат изабраних лекара има поменути апарат?:)
 
Свраб у ушима, упадање којечега у уши што је веома опасно и може довести до повреда бубне опне, следеће је и то да је бубна опна изложенија свим спољњим утицајима, нпр. хладноћи и лашем запаљењу.....пишем о пречестом чишћењу ушију. Извињавам се ако сам промашила тему. :)
 
Ja sam imala uzasne bolove u uhu, a prethodio je period nepodnosljivog svraba i curenja providne tecnosti. Dr mi je rekla da zaboravim na stapice za usi, a da se usni kanal smije cistiti samoonoliko koliko prst moze dohvatiti bez guranja! :D
 

Back
Top