Moja prva torta

msneki

Ističe se
Poruka
2.617
Drage početnice, u koje i ja spadam, ova tema je namanjena nama. Ovde bi mogli da postavljamo pitanja vezana za probleme i dileme oko pravljenja torte a naše priznate i poznate majstorice, koje su uvek spremne da pomognu, bi nam svojm savetima rešavale probleme. Tako bi nam njihovo iskusvo i saveti pomogli da prebolimo početničke nevolje.
 
Za početak ću ponoviti neka postavljena pitanja i odgovore na njih.

Ne znam da li je ovo pravo mesto ali treba mi savet velemastora. Naime, nisam nikada radila sa fondanom a, nakon svih ovih vaših prelepih torti, želja mi je da pokušam. Interesuju me par stvari.
1. Da li je lakše presvlačiti okruglu ili pravougaonu tortu (naravno mislim za početnike)?
2. Da li torta treba da dube neka od čvšćih, kao reform, žarbo..., ili može i vazdušasta poput španskog vetra? Šta bi ste mi vi preporučili za početak?
3. Negde sam pročitala da se za završni sloj, a pre fondana, stavlja puter-kem. Kakav je to fil? da li je obavezan i može li recept?
Ako već postoje odgovori na ovakva pitanja, bar me usmerite na temu.
Hvala.z:)

lakse je definitivno na okruglu.jer na cetvrtastoj moras da pazis na coskove..meni se u pocetku desavalo da sve odradim a coskove na kraju i onda se tu zbrcka. a cilj je prvo odraditi sva 4 coska i ne povlaciti fondan na dole jer ce se cepati na coskovima nego malo odignes sa strane pa lepo namestis da padne.glupo zvuci kada ovako pricam treba videti od nekoga ili da probas sama, nije tekso, al po mom misljenju definitivno je lakse odraditi okruglu za pocetak.

ja bih izabrala neku cvrscu..tako nesto tipa reformu, dacinu ili kokinu cokoladnu..one se jaaako dobro stegnu i mozes fondan preko lepo da glacas sta god ne mrdaju se nista. za prvi put za svaki slucaj bih izabrala cvrscu.

puterkrem ja licno pravim tako sto pomesam istu kolicinu putera i prah secera i malo ekstrata od vanile i premazem tortu da bih je zagladila da se ispod fondana ne vide neke grbe, izbocine i sl...neko doda i kasiku - dve mleka dok muti puterkrem..bitno je da ga dobro penasto umutis.
neko premaze tortu i filom kojim je filovao tortu - zavisi od cega je fil...a neko i dzemom koliko sam primetila, koliko se secam da sam citala. gledam po sebi i mislim da je za pocetnika defitinitvno najbolje puter krem. ne treba debeo sloj, lepo izravna tortu, fino se steze.

.....
Msneki dobila si savet, nemam sta da dodam, jedino kad se razvlaci fondan da bude veci nego torta bolje legne i ne falta se pri dnu.Inace sve moras da probas i najbolje ces se nauciti na svojim greskama.Srecno!!!:zpozdrav:
 
Hvala Unchi na iscrpnom odgovoru. Naravno hvala i Veri_mk.
... Ali bih vas još malo davila sa pitanjima.
1. Gde mogu da nadjem recept za 'dacinu ili kokinu cokoladnu' ?
2. Kupila bih fondan kod 'Eriksona' u Mihajla Gavrilovića. Kliko bi mi tebalo za jednu tortu normalne veličine (za kućnu upotrebu), naprimer za tortu po njihovom receptu.
3. Da li se beli fondan boji (ako da čime) ili se kupuje i u drugim bojama.

http://forum.krstarica.com/threads/298040&highlight=dacina+torta&page=14.....

Prvo imas kokinu -@ smeh je citirala @kokin post sa receptom a ispod je Svetlana napisala i recept za Dacinu.

Sto se fondana tice..zavisi od velicine torte..mozda oko 1 kg za prekrivanje. kazem zavisi jer meni ode manje. ja ne volim torte sa debelim pokrivacima. a svakako moze torta lepo da se izravna i sa nesto tanje razvaljanim fondanom.kupi 2 kg, nece se baci cero z:lol:
a mozes da narucis direktno iz prozvodenje barvala u boji ili beli..ne znam da li u eriksonu ima u boji, sad ce da ti odg. neko ko tamo kupuje.
Eto za boje si dobila odgovor..ja bih dodala da su meni boje iz eurowilta odlicne.u prahu su i pomesas ih sa vrlo malo vode i bojis..ali su skuplje jer su im velika pakovanja tako da ti slobodno kupi u gelu kad vec ides u erikson i super...

To bi bilo za početak.
 
Da, pa hade da radimo. Ima li nešto što je važno znati u radu sa fondanom, što naravno početniku ni nepada napamet da pita?

Takođe me interesuje ako se kupovni fondan kod razlvačenja stvrdne, usled previše šećera, čime se razređuje? Vodom ili..?
 
Ako je fondan pretvrd mogu se ruke samo ovlas ovlaziti vodom i mesiti. Treba paziti jer minimalna kolicina vode omeksa fondam Druga varijanta je da se ruke namazu biljnom mascu ili margarinom i tako mesi. Treba napomenuti da fondan i sam omeksa od topline ruku pa treba prvo to probati. Ako je i z frizidera ja ga stavim na par minuta u mlaku rernu mada kazu da je bolje to uraditi u mikrotalasnoj. Ja je nazalost nemam.
 
Ako je fondan pretvrd mogu se ruke samo ovlas ovlaziti vodom i mesiti. Treba paziti jer minimalna kolicina vode omeksa fondam Druga varijanta je da se ruke namazu biljnom mascu ili margarinom i tako mesi. Treba napomenuti da fondan i sam omeksa od topline ruku pa treba prvo to probati. Ako je i z frizidera ja ga stavim na par minuta u mlaku rernu mada kazu da je bolje to uraditi u mikrotalasnoj. Ja je nazalost nemam.


Hvala. Ima li još nešto što treba da znam pre nego se upustim u avanturu zavanu 'presvlačenje torte fondanom'? Ja sam rešila da probam i to radim za pravoslavni Božić, pa sad kom' opanci kom' obojci.
 
najbolje ti je krenuti sa kupovnom masom.Kg kosta oko 450 din,dovoljan je za presvlacenje klasicne torte od tri kg,jos ti ostane za neke dekoracije.tu ce te najmanje boleti glava jer nema da ne uspe.
 
Pohvala za autora teme i ja sam pocetnica mada sam napravila vec nekoliko ukrasenih torti. Ipak ne ide mi bas dobro.Teoriju sam prilicno savladala a za ostalo ipak treba dosta vezbe :)
Ja sam za prvu tortu sa fondanom isto stalno pitala ali najvise sam izmucila Koku i Radeta. Ja sam u januaru prosle godine kupila u eurowiltu onu kantu od 5k i jos mi traje.
Ali moj sok je bio ogroman kada sam to donela kuci i izvadila iz kante a ono tvrdi valjak - nisam pojma imala sta sa njim da pocnem - onda su mi gorepomeuti lepo objasnili da se nozem sece koliko ti treba a da se stavi u mikrotalasnu (srecom ja je imam) da malo omeksa da bi moglo da se mesi.
Inace, pre toga sam jednom probala da napravim fondan po nekom receptu sa kulinarike i to je lepo ispalo a onda sma ga ostavila da malo odstoji jer sam imala jos nesto da zavrsim. Posle se stvrdnuo i tamo je bio savet da se u tom slucaju ruke malo navlaze.... Kada sam ga navlazenim rukama dotakla to masa se pretvorila u prah i mogla sam samo da je bacim
 
I ja sam prvi put koristila kupovnu masu.I to mi je bio veliki korak, pa nisam želela da se upuštam u avnturu pravljenja mase. Prvi put nisam znala za da treba da je malo omekšam u mikrotalasnoj, pa su me ruke zabolele od mešanja. Posle sam videla na Youtubu za mikrotalasnu, pa je posle bilo lakše.
Još vežbam prekrivanje-nisam potpuno zadovoljna-verovatno sam sebi postavila previsoke ciljeve.Ali tako se pokrećemo zar ne?
 
Super ste cure, da vas ne pominjem posebno. Nije mi palo na pamet da ću imati problema oko omekšivanje fondana (naravno da kupujem gotov). Ovo je super informacije pogotovo što ja menam mikrotalasnu (veliki sam protivnik).

Janae reče da se figurice suše na sobnoj temperaturi a ne u frižideru. Nemam nameru da pravim figurice ali neku mašnu ili traku da, najskromniju i najjednostavniju dekoraciju. Moje pitanje je: kad prekrijem tortu fondanom kada da je stavim u frižider, da li se i ona suši par sati na sobnoj temperaturi?
Hoću li dobiti tortu ili će biti : ko tebe kamenom ti njega tortom (pošto je tvrđa).:cepanje:
 
ja lepim vodom....umocim cetkicu u vodu, malo je posusim na salvetu i ovlas premazem figuricu i zalepim...drzi solidno ali se mora paziti da se ne pretera, da se fondan ne pocne topiti....
 
ja lepim vodom....umocim cetkicu u vodu, malo je posusim na salvetu i ovlas premazem figuricu i zalepim...drzi solidno ali se mora paziti da se ne pretera, da se fondan ne pocne topiti....

Sneki torta kad se prekrije fondanom i ukrasi ne treba da se susi na sobnu temperaturu nego ide odma u frizider. :zpozdrav:

ja tu ne bih nista dirala z:lol:
izvinte sto se javljam, devojke su sve rekle, ali malo sam svratila da vas cituckam, jos danas posla i gotovooo..a morala sam da stavim ovog smajlija da se nasmejem malo..

eto odoh sad :zpozdrav: i z:kiss:
 
Hvala Unchi, Pota, Vera, Jance; Daca, PrincesAnđela, Slogi.. naoružale ste me znanjem sad mogu da počnem. Sutra putujem na doček NG i vraćam se pred Božić da sprovedem savete u delo. Oko Srpske NG vam podnosim izveštaj.
Svima vam želim srećnu i uspešnu Novu Godinu, da vam se sve želje ostvare i naravno srećan Božić. :zjelka2:z:bv::veseljaci:
 
msneki divna tema ja sam isto tako pocetnik i nisam imala problem sa fondanom a sama sam ga pravila jer u mestu gde zivim nema da se kupi a i dosta je jeftinije da ga napravis a i ove sve dame su lepo objasnile kako se radi sa ovom masom tako da se nadam da si uspela! daj nam slicicuz:poz:z:poz:z:poz:
 
Kao što sam obećala, javljam se posle obavljenog posla. :zpozdrav:

Prvo moram da se još jednom zahvalim svima koje su mi pomogle svojim savetima. z:kiss:Toliko ste me dobro informisala da nisam imala nikakvih problema prilikom rada sa fomdanom. Caka sa mazanjem puitera na ruke prilikom omekšavanja fondana je bila prava stvar. Tako sam lako i dobro razmekšala fondan da je prosto neverovatno. Mogla sam da radim šta sam htela ali sam ipak bila ograničena iskustvom, odnosno neiskustvom. Jedni problem mi se javio kad sam 'nabačeni' fondan počela da pričvršćujem na tortu. Vrlo žustro sam to radila, pokušavajuću da zaobim ivice pa je počeo da mi se cepa. Međutim, margarin je i ovde imao svoju ulogu pa sam uspela da razvučem delić i zakrpim rućice na ivicama, tako da se skoro ništa nije videlo.

Posebno se zahvaljujem mamamaji koja mi je u svoj svojoj gužvi oko nove godine poslala zlatan i srebrni prah kako bih mogla da ukrasim tortu i ponudila se kao dežurni konsultant ako mi zatreba pomoć prijatelja dok budem radila sa fondanom.z:kiss:z:kiss:

Pošto sam vrlo oprezna kad nešto radim, za svaki slučaj (da se ne obrukam pred gostima)ja sam napravila i drugu tortu, tortu kod koje ne mogu da pogrešim.

Evo najzad i te moje prve fondan torte i rezerve.
 

Prilozi

  • P8200150.jpg
    P8200150.jpg
    42,7 KB · Pregleda: 563
  • P8200151.jpg
    P8200151.jpg
    32 KB · Pregleda: 544
  • P8200152.jpg
    P8200152.jpg
    51,5 KB · Pregleda: 471
Poslednja izmena:
A sad detaljan prikaz izrade, korak po korak.
 

Prilozi

  • P8200133.jpg
    P8200133.jpg
    25,8 KB · Pregleda: 246
  • P8200134.jpg
    P8200134.jpg
    19,7 KB · Pregleda: 232
  • P8200135.jpg
    P8200135.jpg
    17,9 KB · Pregleda: 233
  • P8200136.jpg
    P8200136.jpg
    26,6 KB · Pregleda: 227
  • P8200137.jpg
    P8200137.jpg
    20,9 KB · Pregleda: 234
.... i dalje....
 

Prilozi

  • P8200138.jpg
    P8200138.jpg
    20,4 KB · Pregleda: 184
  • P8200139.jpg
    P8200139.jpg
    26,9 KB · Pregleda: 169
  • P8200140.jpg
    P8200140.jpg
    31,6 KB · Pregleda: 165
  • P8200141.jpg
    P8200141.jpg
    27,7 KB · Pregleda: 178
  • P8200142.jpg
    P8200142.jpg
    27 KB · Pregleda: 182
I na kraju ukrašavanje.
 

Prilozi

  • P8200143.jpg
    P8200143.jpg
    34,1 KB · Pregleda: 214
  • P8200145.jpg
    P8200145.jpg
    32,5 KB · Pregleda: 205
  • P8200146.jpg
    P8200146.jpg
    33,1 KB · Pregleda: 202
  • P8200147.jpg
    P8200147.jpg
    36,1 KB · Pregleda: 193
  • P8200148.jpg
    P8200148.jpg
    33,7 KB · Pregleda: 188

Back
Top