BOZICNA TRPEZA

Znam da je tema Božić ali moram da napišem jedan recept koji ja redovno pravim za Badnje veče, pored ostalih posnih stvari. Ovo je specijalitet iz homoljskog kraja i zove se 'Homoljski karvajčići'. Lako se sprema pogotovo za Badnje veče jer se tradicionalno kod nas za Novu godinu ili za Božić pravi podvarak pa, kada imate dinstani kupus ribanac pola posla je već uradjeno.

Za pripremu ovog specijaliteta treba: dinstani kupus - ribanac, projinao brašno (ali pravo sa potočere), malo praška ze pecivo i vode da se zamesi testo - proja, ne projara nego proja. Voda se dodaje taman toliko da testo bude kompaktno. Od testa se odvajaju loptice koje se rukom spljošte i formira se duguljasta lepinjica. Na svaku lepinjicu se na jedan kraj stavi po kašičica kupusa (netreba previše jer će ispadati), preklopi se drugom polovinom i spoje se krajevi. Formira se duguljasta i debeljuškasta lepinjica ne mnogo velika, odprilike 7-8 cm dugačka i malo manje široka. Kravajčiči se ređaju na pleh i peku u rerni dok ne dobiju zlatkasu boju. Vrlo su lepi i vrući i hladni.
 
Danas moram da pocnem da spremam za Badnje vece i za Bozic posto moram da radim na ovom prokletom poslu, umesto da su nam spojili ove praznike pa da ko ljudi slavimo Bozic tj. da imam dovoljno vremena za sto bogatiju trpezu

za pocetak nasla sam neki recept za corbicu od bundeve pa cemo to probati sutra

:zgrudvanje:
 
Moja cesnica...

IMG_6809-1.jpg
 
Kod mene na Badnje vece se sprema vecera: tavce gravce, velika pogaca, riba, pecena bundeva, suva crvena paprika sa prazilukom, voce (pomorandze, kruske, jabuke, orasi, suvo voce) i mala pogaca u koju se mece novcic i koja se na pocetku vecere lomi na komade svakom od ukucana i onaj kome zapadne novcic bice najsrecniji te godine.Pije se crveno vino.
Ja ovo radim otkad sam se udala jer u kuci mojih roditelja moj tata nije religiozan i ne obraca se mnogo paznje na obicajima.Nisam ni ja nesto preterano religiozna ali ove obicaje racunam kao tradiciju svog naroda, a to postujem.
Prvi put posle toliko godina nisam imala vremena, u subotu je svadba kod devera, u utorak sam vodila majku u Skoplje na operaciju oka, ali potrudila sam se koliko sam mogla.Novcic je ove godine pripao mom muzu.Slikala sam trpezu ali slike od ponedeljka idem da spavam.Laku noc i lepo sanjajte. z:girl:
 

Back
Top