Divlje macke

ocelot

ocelot_zoobabyB.jpg


ocelot.jpg
 
Interesantne su mi sve velike mačke, ali lav mi je nekako omiljen, veličanstvena životinja.
Kao i sve druge, ne znam postoji li životinja kojoj čovek nije smanjio stanište, ili je ugrozio..
možda jedino skakavci i pacovi.. Gledao sam često na tv, kakve muke muče lovočuvari u Africi, slabo
opremljeni i naoružani, moraju da se bore sa pravim bandama lovokradica. Moram priznati da sam malo pesimist i bojim se da će neke od ovih divnih vrsta biti istrebljene. Daj bože da se to ne desi.
 
meni neke slicice nece da se ocitaju na temi pa se izvinjavam ako je vec bilo

Nije bilo :)
Interesantne su mi sve velike mačke, ali lav mi je nekako omiljen, veličanstvena životinja.
Kao i sve druge, ne znam postoji li životinja kojoj čovek nije smanjio stanište, ili je ugrozio..
možda jedino skakavci i pacovi.. Gledao sam često na tv, kakve muke muče lovočuvari u Africi, slabo
opremljeni i naoružani, moraju da se bore sa pravim bandama lovokradica. Moram priznati da sam malo pesimist i bojim se da će neke od ovih divnih vrsta biti istrebljene. Daj bože da se to ne desi.
Danas su neke zivotinje zasxticxene, ali to nije dovoljno... Basx sxteta sxto je tako malo ljudi svesno nestanka neke vrste...
 
ja OBOŽAVAM geparde, ali i tigrove i pume. Jel neko znao da pod ultreljubičastoj svetlosti panteri imaju pege- oni su ustvari crni leopardi. Trenutno je najveci problem nestajanje tigrova, kažu da će iyumrti dda 2015.- UŽAS,... MORAJU SE BOLJE ŠTITITI SVE ŽIVOTINJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! na kraju ce ostati samo ljudi, mravi, misevi i tako to.......ako za to vreme ne uništimo i planetu.................http://mywonderwheel.wordpress.com/2009/09/22/cheetah-popularity/
 
I ja obozavam divlje macke i imala sam priliku da radim u njihovom okruzenju a i da provedem jedno popodne pored pantera u kuci ( ne mojoj kuci vec jednoj u Af koja je inace puna raznih zivotinja).
To je tacno za pantere pa cak i moj Panta ( crni macor domaci) ima share iste takve samo kad ga slikash blicem ovako se golim okom ne vidi:p
 
Kod nas zivi Evroaziski ris (Lynx lynx) a ne evropski (Lynx pardinus)
Evropski danas zivi samo u Spaniji, a Evroaziski malo na Balkanu po istocnoj Evropi, Skandinaviji, Rusiji, Sibiru, Kini, Mongoliji Bliskom istoku. Evropski je strahovito ugrozen. Evroaziski manje al ako ovako nastave postace Aziski ris. U Evropi ubijaju sve tako da vukova nema nigde osim u Bosni i Srbiji. Valja zato sto nismo u Evropi.
A zašto pardinus nazivate evropskim kada je bolje ime iberijski ili španski ris
Lynx lynx živi u većem delu Evrope nego pardinus
 
Znamo da je sibirski tigar tezi od africkog lava 30-tak kg ,ali prednost africkog lava je mnogo veci broj testerona i povecana hrabrost i agresivnost ,no kljucna stvar je i to da je postojala vrstalava barbery lion koja je nazalost izumrla ,bio je tezak koliko i sibirski tigar ,nije ziveo u coporu ,i bio je agresivniji od danasnjeg africkog lava ...sta mislite lav ili tigar ?:think:
 
Ovako izgleda srna koju je ris zaklao u reviru Gornjacke klisure

Ris je zivotinja koja je na samom pragu izumiranja...

Ima je samo jos na Iberijskom poluostrvu (tamo se ulazu veliki napori i sredstva da vrsta opstane) i mozda na Balkanu.

Srna (jos) nije na listi ugrozenih vrsta.

To je razlika.

user_size_265956.jpg
 
Poslednja izmena:
i mi sad treba da se zgrozimo i da pljujemo risa koji je ubio srnu da bi jeo?
i treba da opravdamo sto ste vi lovci skoro istrebili tu macku?

E care , samo sam u okviru teme postavio fotografiju sa risovim plenom koju inace nije ni malo lako naciniti u Srbiji. Pa ni jedan naucnik u Srbiji koji se ozbiljno bavi risom ovako nesto uzivo nije video. Fotografija ima pre svega naucnu vrednost. Sto se tice trebljenja risa, covek jeste uzasno mnogo ugrozio opstanak risa ali pre svega secom velikih sumskih kompleksa i na taj nacin direknim unistavanjem njegovog prirodnog stanista doveo risa na ivicu opstanka. Cisto radi informacije da se zna.
 

Back
Top