Ta uzasna ambalaza!

gost 182607

Veoma poznat
Poruka
10.984
Da li imate utisak da nas ambalaza prosto zatrpava?

Moji ukucani se vec smeju mojoj "histeriji' po pitanju ambalaze, jer je pocela da me izludjuje. Ako uzmemo banalan primer nekog konditorskog proizvoda.npr..tri keksica zapakovana u tvrdu plastiku duplo vece velicine,pa sve to u kartonsku kutiju jos veceg obima..Proizvod mali,a ambalaza ogromna.

Frizideri..kuh.elementi su nam puni kutija-kutijica..flasa-flasica i sl. stvari koje su sve upakovane da privuku paznju, a u stvari sam proizvod je sekundaran,a ambalaza je ona koja se prodaje i ona koja nam kasnije stvara velike muke.

Kako izaci na kraj sa ovim?
 
Treba klincima koji josh nisu ni pocheli da kupuju, josh u obdanishtu, na za njihov uzrastu primeren nachin, objasniti sve o ekologiji i ambalazzi, pa se nadati da ce oni ozbiljnije menjati stvari. Ovi koji su vec odrasli su takvi kakvi su, a vecina je takva da ne razmishlja o tome... jedino ih neki zzeshci udarac po dzepu u vidu kazne, ili benefit u vidu poreske olakshice mogu naterati da bar malo promene ponashanje (a stanje svesti teshko).
 
Znam da je u nekim zemljama EU ograniceno bacanje otpada pa tako u Belgiji dobijaju odredjene vrecice za otpad ( i to samo po dva kom.) pa moja prijateljica svu ambalazu sabija na manju velicinu da vise stane u vrecicu.

Pre toga obavezno ide razvrstavanje otpada i sekundarnih sirovina.

Ali, mi smo daleko od toga, a ambalaza je postala nesnosna.Sve vise je kabastih plasticnih flasa (mleko, sokovi, vode..) , zatim tvrde plastike . Pre neki dan sam muzu kupovala ves . Svaki slip ima svoj plasticni ofinger pa jos nekoliko papirnih markica , pa samolepljivih i na kraju sve u kartonskoj kutiji.

Da poludis!
 
Hm, hm... ja mislila da je tema o plastičnim kesama:besna:

Elem, što se tiče ambalaže u koju je zapakovana hrana, konkretno konditorski proizvodi, treba imati u vidu njenu zaštitnu funkciju. Ambalaža štiti hranu od kiseonika i vlage iz vazduha, mikroorganizama iz spoljne sredine, fizičkih oštećenja (lomova, pucanja...).

To se najbolje vidi baš na primeru konditorskih proizvoda, npr keksa. Koliko ste puta kupile keks na merenje, probale i videle da je mek, gnjecav, ustajao, ima čudan ukus. Meni se desilo da kupim na merenje, naročito za kolače, i nađem CRVE u njemu:bljak:

Konditorski proizvodi su skoro svi higroskopni i upijaju vlagu iz vazduha, zato omekšavaju. Pod dejstvom kiseonika i svetlosti pokreće se niz hemijskih reakcija tako da taj proizvod sadrži kojekave proizvode oksidacije masti i ulja koja se u njemu nalaze.
Neki proizvodi koje sa sastoje pretežno od šećera (neke vreste bombona) moraju se pakovati i pojedinačno, i zbirno.

da ne spominjem mikroorganizme i crve kojima su konditorski proizvodi raj za razmnožavanjez:cry:

I ja se iznerviram kad kupim čips ili bombonjeru i shvatim da u tolikom pakovanju i nema baš mnogo proizvoda, ali šta ću. Završila sam sa kupovinom na merenje.

Inače, mene najviše nerviraju plastične kese. Svako jutro iz prodavnice se vratim sa bar 3 :histericna:
 
Kod mene u prodavnici znaju da ne koristim plastične kese. Rađe nosim u ruci nego u onim vrljavim tankim plastičnim kesama. Baš sam se iznenadila danas kad sam u prodavnici na voću našla papirne kese. One što su se nekad koristile.z:lol:
 
Poslednja izmena:
Hm, hm... ja mislila da je tema o plastičnim kesama:besna:

Elem, što se tiče ambalaže u koju je zapakovana hrana, konkretno konditorski proizvodi, treba imati u vidu njenu zaštitnu funkciju. Ambalaža štiti hranu od kiseonika i vlage iz vazduha, mikroorganizama iz spoljne sredine, fizičkih oštećenja (lomova, pucanja...).

To se najbolje vidi baš na primeru konditorskih proizvoda, npr keksa. Koliko ste puta kupile keks na merenje, probale i videle da je mek, gnjecav, ustajao, ima čudan ukus. Meni se desilo da kupim na merenje, naročito za kolače, i nađem CRVE u njemu:bljak:

Konditorski proizvodi su skoro svi higroskopni i upijaju vlagu iz vazduha, zato omekšavaju. Pod dejstvom kiseonika i svetlosti pokreće se niz hemijskih reakcija tako da taj proizvod sadrži kojekave proizvode oksidacije masti i ulja koja se u njemu nalaze.
Neki proizvodi koje sa sastoje pretežno od šećera (neke vreste bombona) moraju se pakovati i pojedinačno, i zbirno.

da ne spominjem mikroorganizme i crve kojima su konditorski proizvodi raj za razmnožavanjez:cry:

I ja se iznerviram kad kupim čips ili bombonjeru i shvatim da u tolikom pakovanju i nema baš mnogo proizvoda, ali šta ću. Završila sam sa kupovinom na merenje.

Inače, mene najviše nerviraju plastične kese. Svako jutro iz prodavnice se vratim sa bar 3 :histericna:

Ma da, ali ja sad obracam paznju na gramazu! Radije cu kupiti bajaderu gdje necu dobiti dvije cokoladice u ogromnoj kutiji.
 
Da li imate utisak da nas ambalaza prosto zatrpava?

Moji ukucani se vec smeju mojoj "histeriji' po pitanju ambalaze, jer je pocela da me izludjuje. Ako uzmemo banalan primer nekog konditorskog proizvoda.npr..tri keksica zapakovana u tvrdu plastiku duplo vece velicine,pa sve to u kartonsku kutiju jos veceg obima..Proizvod mali,a ambalaza ogromna.

Frizideri..kuh.elementi su nam puni kutija-kutijica..flasa-flasica i sl. stvari koje su sve upakovane da privuku paznju, a u stvari sam proizvod je sekundaran,a ambalaza je ona koja se prodaje i ona koja nam kasnije stvara velike muke.

Kako izaci na kraj sa ovim?


ha ha, u pravu si...zato me je oduševilomlijeko u jednostavnom pakovanju na kojem je pisalo: "ovo je samo mlijeko, bez reklame".
 
Ono na sta sam htela da dam akcenat nije samo to kolika je kolicina djubreta koje ostaje iza svake kupovine (mada me to najvise nervira) ,vec i koliko je ta ambalaza postala sama sebi svrha.

Proizvod je neretko jako los, a ambalaza je ta koja ga prodaje.

Stalno kupujem u hipermarketima..pocela sam da mrzim tu vrstu kupovine (nekada sam volela). Sad mi je pocelo da smeta to sto samo jurimo za kolicima i unezvereno gledamo po gondolama..trpamo stvari..sudaramo se sa drugima..Mozda se mimoidjemo sa nekim prijateljima, a da ih uopste ne primetimo..:huh:

Kutijice,flasice, sarene " niste i laze" kako smo kao deca govorili su nas svet.

AMBALAZA!

Da privuce, da se zalepimo, kupimo,napravimo gomilu djubreta , a u stvari pola toga nam nije ni potrebno..:)
 
Тема ми је занимљива из више разлога.
Памтим време кад смо чували амбалажу јер је лепо изгледала, па смо претакали нешто из једних флаша у друге које много лепше изгледају, па кад су се појавиле конзерве кока коле, чували их, па скупљали кутије цигарета које су биле занимљиве...
Вероватно ми од онда остало то да ми жао да бацим бочице од креме, које јако лепо изгледају, па украсне кесе, којих је раније било мало..па кад схватим шта ми се све накупило ,,злу не требало'', побацам све.
И сама сам себи смешна кад видим шта све оставим, толико да на пример два - три дана не бацам неку амбалажу, све се надајући да ћу јој наћи примену. И онда схватим да је то глупо, али ми је заиста жао што се баца нешто што тако лепо изгледа. z:(
 
Ja sa kevom ne mogu da se izborim oko ambalaže. "Nikad se ne zna za šta može da posluži." z:mrgreen:

Kod nas uglavnom služi da ti se mota ispred nosa kad tražiš nešto drugo. Da ti zauzima prostorv kojeg nemaš. I naravno da ti zatreba onog trenutka kad se vratiš od kontejnera gde si zafrljačio dugo čuvanu ambalažu.:besna::besna::besna:
 
Тема ми је занимљива из више разлога.
Памтим време кад смо чували амбалажу јер је лепо изгледала, па смо претакали нешто из једних флаша у друге које много лепше изгледају, па кад су се појавиле конзерве кока коле, чували их, па скупљали кутије цигарета које су биле занимљиве...
Вероватно ми од онда остало то да ми жао да бацим бочице од креме, које јако лепо изгледају, па украсне кесе, којих је раније било мало..па кад схватим шта ми се све накупило ,,злу не требало'', побацам све.
И сама сам себи смешна кад видим шта све оставим, толико да на пример два - три дана не бацам неку амбалажу, све се надајући да ћу јој наћи примену. И онда схватим да је то глупо, али ми је заиста жао што се баца нешто што тако лепо изгледа. z:(

Ja to i sada radim. :)

Skupljam gomile ukrasnih kesa..gomilam neke gluposti ( kao zatrebace) , a onda se iznerviram pa sve pobacam. Do novog kontigenta.:)
 
Da li imate utisak da nas ambalaza prosto zatrpava?

Moji ukucani se vec smeju mojoj "histeriji' po pitanju ambalaze, jer je pocela da me izludjuje. Ako uzmemo banalan primer nekog konditorskog proizvoda.npr..tri keksica zapakovana u tvrdu plastiku duplo vece velicine,pa sve to u kartonsku kutiju jos veceg obima..Proizvod mali,a ambalaza ogromna.

Frizideri..kuh.elementi su nam puni kutija-kutijica..flasa-flasica i sl. stvari koje su sve upakovane da privuku paznju, a u stvari sam proizvod je sekundaran,a ambalaza je ona koja se prodaje i ona koja nam kasnije stvara velike muke.

Kako izaci na kraj sa ovim?
Ја сам данас купила фарбу за косу.
Лореал избацио неку нову ''крејзи'' или како год. Цена: 699 динара.

Купим ја фарбу, седнем у кола и отпакујем је.
Кутија огромна, а унутра тубица са фарбом, мућкалица у којој се фарба размућује са хидрогеном, па кутијица обилика кутијице из киндер јајета у којој су рукавице, па балзамчић у мајушној бочици и огромно упутство (као да треба да смућкам три-нитро-толуен, а не хебену фарбу).

Одлучила сам, следећу фарбу коју купим биће Гарнијерова од 250 динара која садржи само тупу с бојом, хидроген и рукавице- све то набијено у једној простој кутији.

Па нисам луда да Лореаллу плаћам пластику, а не квалитет.

Ето, ја ћу тако да се борим. :)
 
...kad smo postali potrosacko drustvo, kupujemo i ono sto nam treba i ono sto nam ne treba... pa akcije, snizenja...ja novac najvise volim kad mi je u novcaniku - kad idemo u tempo uvek imam da im pozajmim, za 300din. posle dobijem 10 evra :)


...a sto se tice ambalaze:
Ako vam je potreban dokaz o gluposti ljudske rase, evo vam primera stvarnih natpisa na pakovanjima razlicitih proizvoda.
Na kutiji fena za kosu marke "Sears":
"Ne koristiti dok spavate"
Na omotu sapuna "Dial":
"Koristiti kao obican sapun"
Na "Swanson" zamrznutim jelima:
"Savet: pre serviranja odmrznuti."
(U nekom hotelu) na nepromocivoj kapi za tusiranje:
"Napravljeno za jednu glavu"
Na "Tesco's Tiramisu" sladoledu:
"Ne okreci dno na gore" (stampano na dnu kutije)
Na "Marks & Spencer" zamrznutom pecivu:
"Pecivo ce biti toplo nakon zagrevanja"
Na kutiji "Rowenta" pegle:
"Ne peglati odecu na telu"
Na korejskom kuhinjskom nozu:
"Upozorenje! Drzati >>izvan<< dece"
Na pakovanju kineskih ukrasnih sijalica za jelku:
"Iskljucivo za upotrebu u zatvorenom ili otvorenom prostoru" (Kakav jos prostor postoji?)
Na japanskom tosteru:
"Ne upotrebljavati u druge svrhe" (Ima li neko ideju za druge svrhe?)
Na paketicu "Sainsbury's" kikirikija:
"Upozorenje: nije izvadjen iz caure."
Na "American Airlines" paketicu kikirikija:
"Uputstvo: Otvorite paketic, jedite kikiriki."
Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama." (Ovi izgleda prodaju kucni set za kastraciju)
Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite."
 
Haha, to me podsetilo na moju kupovinu novčanika...

Vidim ja pre praznika da mi se novčanik ofucao i muž me nagovori da kupim novi...
I uđem u jednu radnju gde se prodaju samo novčanici i tašne. Izbor super, možeš da biraš šta ti duša želi.

Konačno nekako odaberem novčanik.. i reko' to je to, da platim pa da idemo..

Kad ono cvrc!

Prvo ga je devojka pakovala u jednu kutiju, a onda tu kutiju u veću kutijicu, pa deklaracije, pa sve to u jednu kartonsku kesu specialno lepljenu... još sam rekla da je novčanik za mene i da nema potrebe da ga posebno nešto ukrašava, pakuje.. Aaaa! Nikako da dođem do novčanika! :D

Posle mi bilo smešno, napolju je padao sneg, pa mi ta papirna kesa nije mnogo značila, pa sam ceo taj paketić turila u ranac.. i iznutra je izgledalo ko da sam kupila neku torbu, a ne novčaničić, od silne ambalaže :lol: .
 
...kad smo postali potrosacko drustvo, kupujemo i ono sto nam treba i ono sto nam ne treba... pa akcije, snizenja...ja novac najvise volim kad mi je u novcaniku - kad idemo u tempo uvek imam da im pozajmim, za 300din. posle dobijem 10 evra :)


...a sto se tice ambalaze:
Ako vam je potreban dokaz o gluposti ljudske rase, evo vam primera stvarnih natpisa na pakovanjima razlicitih proizvoda.
Na kutiji fena za kosu marke "Sears":
"Ne koristiti dok spavate"
Na omotu sapuna "Dial":
"Koristiti kao obican sapun"
Na "Swanson" zamrznutim jelima:
"Savet: pre serviranja odmrznuti."
(U nekom hotelu) na nepromocivoj kapi za tusiranje:
"Napravljeno za jednu glavu"
Na "Tesco's Tiramisu" sladoledu:
"Ne okreci dno na gore" (stampano na dnu kutije)
Na "Marks & Spencer" zamrznutom pecivu:
"Pecivo ce biti toplo nakon zagrevanja"
Na kutiji "Rowenta" pegle:
"Ne peglati odecu na telu"
Na korejskom kuhinjskom nozu:
"Upozorenje! Drzati >>izvan<< dece"
Na pakovanju kineskih ukrasnih sijalica za jelku:
"Iskljucivo za upotrebu u zatvorenom ili otvorenom prostoru" (Kakav jos prostor postoji?)
Na japanskom tosteru:
"Ne upotrebljavati u druge svrhe" (Ima li neko ideju za druge svrhe?)
Na paketicu "Sainsbury's" kikirikija:
"Upozorenje: nije izvadjen iz caure."
Na "American Airlines" paketicu kikirikija:
"Uputstvo: Otvorite paketic, jedite kikiriki."
Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama." (Ovi izgleda prodaju kucni set za kastraciju)
Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite."
У Немачкој је жена добила милијонску одштету зато што у упутству за коришћење микроталасне пећнице није писало да у њој не смеју да се суше кућни љубимци.
Па је глупаја (не знам како другачије ту персону да назовем) ставила своју мачку након купања да се просуши и наравно спржила је.
И ето, суд је пресудио у њену корист.

Кад мало размислим ето и доброг начина за лаку зараду.z:p
 
Haha, to me podsetilo na moju kupovinu novčanika...

Vidim ja pre praznika da mi se novčanik ofucao i muž me nagovori da kupim novi...
I uđem u jednu radnju gde se prodaju samo novčanici i tašne. Izbor super, možeš da biraš šta ti duša želi.

Konačno nekako odaberem novčanik.. i reko' to je to, da platim pa da idemo..

Kad ono cvrc!

Prvo ga je devojka pakovala u jednu kutiju, a onda tu kutiju u veću kutijicu, pa deklaracije, pa sve to u jednu kartonsku kesu specialno lepljenu... još sam rekla da je novčanik za mene i da nema potrebe da ga posebno nešto ukrašava, pakuje.. Aaaa! Nikako da dođem do novčanika! :D

Posle mi bilo smešno, napolju je padao sneg, pa mi ta papirna kesa nije mnogo značila, pa sam ceo taj paketić turila u ranac.. i iznutra je izgledalo ko da sam kupila neku torbu, a ne novčaničić, od silne ambalaže :lol: .

e to!
zato svaki put u radnji insistiram da mi daju samo kupljeno.. bez ambalaze..
na njihovo ali, ja dodam - insistiram!!!

zato moje dete nije operisano od viska kutija..sta su ti geni, isti otac..z:mrgreen:
malo joj samo kutije, nego poskida i kartoncice sa deklaracijom i uredno cuva..
sve se nadam pubertet, proci ce je..malo ocevi, a onda mozda moji geni izvire z:mrgreen:..
a do tada, sreca pa s vremena na vreme otputuje, a ja se onda bacim na rasciscavanje `magacina`..
da nije tako, onaj feng shui bi mi stalno zaobilazio kucu, a ja ga tako volim..
 
Poslednja izmena:

Back
Top