Nehuman tretman porodilja sa bebama

KNIGHT

Domaćin
Poruka
3.456
iako neko smatra da Srbi bioloski nestaju(mnogo vise ljudi umire nego sto se radja),a neko smatra da je "baby-boom" u Srbiji,evo kakva je situacija u praksi sa mnogim porodiljama i bebama....

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=126379

sta vi mislite o tome?.........da li postoji nacin da nasi zdravstevni radnici pokazu malo vise humanosti i osecanja?

(samo da dodam,cuo sam kako je jedna medicinska sestra rekla jednoj porodilji za vreme porodjaja "znala si da se j...s,a sad se bojis da se porodis).....(?!?!?!)
 
mislim da su takve medicinske sestre izuzeci
čula sam i ja da se porodiljama tako govori (ne svojim ušima, nego prepričavaju), ali eto meni nije tako rečeno nikad

ok,ali ovde nije tema da li medicinske sestre govore ili ne govore tu "LEGENDARNU" recenicu....i ja se slazem da su to izuzeci,ali eto,ipak ima i takvih PSIHOPATA medju medicinskim radnicima....

ovde je tema uopste tretman prema porodiljama i njihovim bebama u porodilistima sirom Srbije...

a iz tog clanka "blica" vidi se kakav je tretman generalno gledano......znaci,nasa porodilsita u Srbiji nisu "bejbi frendli"..........iako kao taj program postoji jos od 1991 godine........

to je kao i mnogi drugi program i mnoge druge stvari u Srbiji....postoje samo u teoriji i na papiru,a u praksi nesto sasvim deseto...
 
Poslednja izmena:
Porodila sam se u Mišoviću, marta ove godine.
Ako ono nije porodilište za primer u većem delu Evrope, onda ne znam koje jeste.
Dr, igrom slučaja načelnica porodilišta, jer je ona tu noć bila dežurna, zvala me je "dete" ( mislim, sa 30 godina :zstidljivko: ) i hrabrila me sve vreme. Odmah su mi dali bebu, čim su je okupali i obukli. Porodila sam se u 2 noću, u 6:55 sam tati već poslala prvu sliku bebe. ( Možda bi je oni i pre doneli, ali je bilo komplikacija posle porodjaja, urasla placenta, iskidani krvni sudovi, pa sam morala u opštu anesteziju da to srede )
Sestre su u sobi svaki čas, i medicinske i pedijatrijske, a postoji i dugme da ih pozoveš. Izuzetno ljubazne, izuzetno profesionalne. Prvi dan sam samo gledala kako kupaju i presvlače bebu, već drugi dan sam pitala pedijatrijsku da stoji pored mene dok je ja presvlačim. Sestra iz laktarijuma je dolazija nekoliko puta dnevno, i zadržavala se koliko god je bilo potrebno. Higijena je za čistu peticu, odnos lekara i drugog osoblje takodje za čistu peticu.
Prvo mi je dete. Prvo veče kod kuće je nismo kupali, okupana je tog jutra u porodilištu, ali sledeće večeri sam ja kupala moju bebu, 4 dana staru, i to sama samcita, tata je samo polivao iz bokala. Naučila sam u porodilištu sve što je trebalo da se nauči. Mama i svekrva su bile tu kao ukras, nisu mi ni trebale z:)
 
Наравно, у Србији је све црно да црње не може бити, држава просечном младом човеку неће да оезбеди ни мало бољи ауто с климом, акамоли породилишта у коме ће породиља бити сама у соби, имати свој ТВ, свој ве-це и сестрицу која ће само о њој да брине....
Због тога нико и неће да се жени, а не да још и рађа децу....
 
Činjenica je da i to medicinsko osoblje svašta prođe i svačeg se nagleda, pa nije ni čudo što ponekom od njih možda dođe žuta minuta.

Lično nemam loša iskustva sa porođajem i odnosom prema porodiljama u bolnicama, a porodila sam se sa prvom ćerom 1990. u GAK-u, a sa blizancima u Narodnom Frontu 1994.
Oba puta su bili korektni prema meni, i nisam imala "vezu".

A, možda su današnje porodilje plašljivije i razmaženije nego što smo mi bile, pa je neka sestra možda i "častila" gore navedenom rečenicom takvu osobu?
Čujem dosta često od mladih porodilja danas da skoro sve žele da se porode "bezbolnom" metodom, sa epidudralnom i sl. pošto ne žele da trpe porođajne bolove, kao da je to nešto najgore na svetu.
Sve u fazonu: jao ja to ne mogu jadna.
Pa kako su se tek naše babe i najke porađale, a one sad ne mogu da trpe bolove.
 
Činjenica je da i to medicinsko osoblje svašta prođe i svačeg se nagleda, pa nije ni čudo što ponekom od njih možda dođe žuta minuta.

Lično nemam loša iskustva sa porođajem i odnosom prema porodiljama u bolnicama, a porodila sam se sa prvom ćerom 1990. u GAK-u, a sa blizancima u Narodnom Frontu 1994.
Oba puta su bili korektni prema meni, i nisam imala "vezu".

A, možda su današnje porodilje plašljivije i razmaženije nego što smo mi bile, pa je neka sestra možda i "častila" gore navedenom rečenicom takvu osobu?
Čujem dosta često od mladih porodilja danas da skoro sve žele da se porode "bezbolnom" metodom, sa epidudralnom i sl. pošto ne žele da trpe porođajne bolove, kao da je to nešto najgore na svetu.
Sve u fazonu: jao ja to ne mogu jadna.
Pa kako su se tek naše babe i najke porađale, a one sad ne mogu da trpe bolove.

"Obozavam" ovu logiku "kako su nase babe u poljima se poradjale i slicno"...
'Ajde onda popravljaj zube bez anestezije (nisi valjda razmazena pa neces da te boli?!) peri vesh u koritu, pravi kucu sa poljskim WC-om i sve kao sto je nekad bilo...
Jer sve sto nam olaksava zivot je nepotrebno i svi smo mi razmazeni jer prihvatamo dostignica savremene nauke i tehnike.
 
Činjenica je da i to medicinsko osoblje svašta prođe i svačeg se nagleda, pa nije ni čudo što ponekom od njih možda dođe žuta minuta.

Lično nemam loša iskustva sa porođajem i odnosom prema porodiljama u bolnicama, a porodila sam se sa prvom ćerom 1990. u GAK-u, a sa blizancima u Narodnom Frontu 1994.
Oba puta su bili korektni prema meni, i nisam imala "vezu".

A, možda su današnje porodilje plašljivije i razmaženije nego što smo mi bile, pa je neka sestra možda i "častila" gore navedenom rečenicom takvu osobu?
Čujem dosta često od mladih porodilja danas da skoro sve žele da se porode "bezbolnom" metodom, sa epidudralnom i sl. pošto ne žele da trpe porođajne bolove, kao da je to nešto najgore na svetu.
Sve u fazonu: jao ja to ne mogu jadna.
Pa kako su se tek naše babe i najke porađale, a one sad ne mogu da trpe bolove.

Nikakvo opravdanje nema neko ko uplasenu porodilju vredja ma sta ona uradila!
Naravno da su porodjajni bolovi nesto najgore sto mi se desilo u zivotu i ako postoji nacin da se to izbegne ne vidim razloga da se to i ne uradi!
Pusti mame i bake necemo valjda da se vracamo u proslost umesto da uzivamo u prednostima koje nam daju naucna dostignuca!
 
Наравно, у Србији је све црно да црње не може бити, држава просечном младом човеку неће да оезбеди ни мало бољи ауто с климом, акамоли породилишта у коме ће породиља бити сама у соби, имати свој ТВ, свој ве-це и сестрицу која ће само о њој да брине....
Због тога нико и неће да се жени, а не да још и рађа децу....

pa ako ti tako kazes...

ja doduse ne znam da li je u Srbiji crno da ne moze biti crnje,ali evo sto se tice ove teme,strucnjaci i upuceniji ljudi od tebe su ovo zakljucili:

Doktorke Ženevjev Beker iz Irske i Elizabeta Zisovska iz Makedonije su na zahtev Ministarstva zdravlja obišle pet velikih porodilišta i napravile istraživanje. Njihov izveštaj je veoma kritičan, a zaključeno je da sadašnji model u Srbiji nije održiv i da nijedna bolnica ne sme da se naziva bejbi frendli porodilištem. Doktorke preporučuju da se ponovo sprovede kompletan proces bejbi frendli akreditacije i sertifikacije porodilišta. One su zaključile da se majke žale na lošu komunikaciju sa zdravstvenim radnicima, nedostatak poštovanja, kao i nedovoljno posvećeno vreme i pažnju

sada,ti lepo pravac u Irsku ili odakle su te zene,i objasni im da nije sve tako strasno,i da je tako bilo i pre 100 godina...

(pretpostvljam da u "nedostatak postovanja" spada i ona recenica.......mada,mislim da ni jedna od tih doktorki iz evrope to nije cula.............inace,sta mislis,koliku bi odstetu na zapadu placao neko ko u prisustvu svedoka,tako nekom socnom recenicom pocasti neku porodilju?)
 
Poslednja izmena:
ebi ga...ja na onom sajtu majka hrabrostpročitah mnogo toga...pa,nije valjda da su sve žene u srbiji razmažene,a sve koje su se porađale u inostranstvu nisu...
mislim,od onoliko priča ,većina je horor...a po iskustvima žena u inostranstvu,vidi se da može sve to da izgleda bolje i humanije...u čemu je onda problem?svakako nije u razmaženosti porodilja...
 
pa ako ti tako kazes...

ja doduse ne znam da li je u Srbiji crno da ne moze biti crnje,ali evo sto se tice ove teme,strucnjaci i upuceniji ljudi od tebe su ovo zakljucili:

Doktorke Ženevjev Beker iz Irske i Elizabeta Zisovska iz Makedonije su na zahtev Ministarstva zdravlja obišle pet velikih porodilišta i napravile istraživanje. Njihov izveštaj je veoma kritičan, a zaključeno je da sadašnji model u Srbiji nije održiv i da nijedna bolnica ne sme da se naziva bejbi frendli porodilištem. Doktorke preporučuju da se ponovo sprovede kompletan proces bejbi frendli akreditacije i sertifikacije porodilišta. One su zaključile da se majke žale na lošu komunikaciju sa zdravstvenim radnicima, nedostatak poštovanja, kao i nedovoljno posvećeno vreme i pažnju

sada,ti lepo pravac u Irsku ili odakle su te zene,i objasni im da nije sve tako strasno,i da je tako bilo i pre 100 godina...

(pretpostvljam da u "nedostatak postovanja" spada i ona recenica.......mada,mislim da ni jedna od tih doktorki iz evrope to nije cula.............inace,sta mislis,koliku bi odstetu na zapadu placao neko ko u prisustvu svedoka,tako nekom socnom recenicom pocasti neku porodilju?)

Знаш ли ти шта је уопште програм Беби-френдли??? z:hm:
И знаш ли да добро опремљено породилиште са љубазним особљем и стручним лекарима уопште не мора да буде у програму Беби-френдли, као и да многа породилишта која добро спроводе тај програм уопште нису нова, добро опремљена, нити је то гаранција да је кадар стручан и љубазан?
Распитај се прво мало о чему је реч пре него што отвориш тему. z;)

А када чујем иједну жену да је њој лично била упућена та фамозна реченица о којој се прича деценијама...преписаћу на њу сву своју покретну и непокетну имовину!!! z:dm3:
То је увек речено ''маминој пријатељици'', ''теткиној снаји'', ''комшинициној колегиници''....и та прича као урбана легенда траје и преноси се од уста до уста, брат брату, бар пола века!!!! z:mrgreen:
 
iako neko smatra da Srbi bioloski nestaju(mnogo vise ljudi umire nego sto se radja),a neko smatra da je "baby-boom" u Srbiji,evo kakva je situacija u praksi sa mnogim porodiljama i bebama....

http://www.blic.rs/drustvo.php?id=126379

sta vi mislite o tome?.........da li postoji nacin da nasi zdravstevni radnici pokazu malo vise humanosti i osecanja?

(samo da dodam,cuo sam kako je jedna medicinska sestra rekla jednoj porodilji za vreme porodjaja "znala si da se j...s,a sad se bojis da se porodis).....(?!?!?!)

...iiiii...el si se porodio??!z:mrgreen:


P.S. Ovo i ja čula od komšike!A ona od svoje tetke...
 
aj,dobro...nemojte biti bukvalisti...ali nije da nije bilo iskustava sa sličnim rečenicama,manje-više različitog sadržaja,ali istog cilja...uvrede i poniženja osobe koja donosi novi život...
mislim,ja nešto vjerujem svim onim ženama čija iskustva pročitah na pomenutom sajtu...z:p
 
Знаш ли ти шта је уопште програм Беби-френдли??? z:hm:
И знаш ли да добро опремљено породилиште са љубазним особљем и стручним лекарима уопште не мора да буде у програму Беби-френдли, као и да многа породилишта која добро спроводе тај програм уопште нису нова, добро опремљена, нити је то гаранција да је кадар стручан и љубазан?
Распитај се прво мало о чему је реч пре него што отвориш тему. z;)

А када чујем иједну жену да је њој лично била упућена та фамозна реченица о којој се прича деценијама...преписаћу на њу сву своју покретну и непокетну имовину!!! z:dm3:
То је увек речено ''маминој пријатељици'', ''теткиној снаји'', ''комшинициној колегиници''....и та прича као урбана легенда траје и преноси се од уста до уста, брат брату, бар пола века!!!! z:mrgreen:

u svakom slucaju,kako rekoh,osobe strucnije i upucenije u temu od tebe su konstatovale sledece: :)

Doktorke Ženevjev Beker iz Irske i Elizabeta Zisovska iz Makedonije su na zahtev Ministarstva zdravlja obišle pet velikih porodilišta i napravile istraživanje. Njihov izveštaj je veoma kritičan, a zaključeno je da sadašnji model u Srbiji nije održiv i da nijedna bolnica ne sme da se naziva bejbi frendli porodilištem. Doktorke preporučuju da se ponovo sprovede kompletan proces bejbi frendli akreditacije i sertifikacije porodilišta. One su zaključile da se majke žale na lošu komunikaciju sa zdravstvenim radnicima, nedostatak poštovanja, kao i nedovoljno posvećeno vreme i pažnju


znaci da da nijedna bolnica ne sme da se naziva bejbi frendli porodilištem....e sad,kako sam rekao,ti trk pa im objasni da grese i da je ovde tako bilo i pre 100 godina...:)

ako treba,ponovicu ti ja ovo jos koji put.....:)
 
Ја ти поставих конкретно питање: Знаш ли уопште шта је Беби-френдли програм??????

Тај цитат није одговор на моје питање....z:hm:

pa i ja postavih pitanje na pocetku teme...

a koliko sam primetio,ti prva nisi odgovorila na njega, i umesto odgovora si konstatovala da drzava nece svakome da obezbedi malo bolji auto sa klimom......(?!)

dakle,ti prvo odgovori na postvaljeno pitanje,posto se nadam se si se zato uopste ukljucila u ovu temu,a ja cu ti objasniti sta je bebi frendli...

a posle,ako hoces mozes da krenes da objasnjavas kako je bilo pre 100 godina...
 
Иначе, када сам се први пут породила 1996. наша болница је била тек ушла у Беби-френдли програм и врло стриктно, да не кажем ригорозно, су га спроводили. И то ми се уопште није допало.

Наиме, Беби-френдли програм, између осталог, форсира дојење као ЈЕДИНИ начин исхране новорођенчета, тако да је свака дохрана бебе била строго забрањена. Ја нисам имала млека уопште, задржали су ме 5 дана у породилишту место 3 чекајући да се успостави лактација, а за то време моја беба је буквално непрестано урлала од глади!
Тек трећи дан су ме сестрице питале да ли хоћу да је оне дохране вештачким млеком, али под условом да никоме не кажем, јер морају строго да спроводе Беби-френдли, па ако начелник чује - надерале су!

Породила сам се увече, до поноћи била у сали, и тада су ме донели у собу....а оно што ми се није допало је то што Беби-френдли подразумева да мајка и беба морају да буду заједно 24 сата. Мајкама није дата ни та прва ноћ, ни неколико сати макар, да се мало наспавају и опораве од порођаја, него се омах сјате беби-сестре и крене обука за дојење. Преморена беба, преморена ја, а оне гњаве да беба мора да сиса, па да сиса...баш првих пар сати после порођаја...

Кад сам се други пут порађала 15 месеци касније већ нису били тако ригорозни. Иако сам се опет породила увече, пустили су ме да преспавам ту прву ноћ, па су ми бебу донели тек ујутру. Овај пут нису пустили да моје дете гладује толико дуго, него, кад сам их убедила да ни први пут нисам имала млека - почели су домах да је дохрањују.

Иначе, остали аспекти Беби-френдли програма су ми се допали.
 
Poslednja izmena:

Back
Top