BESMRTNOST

zapravo,sto se reinkarnacije tice-zar nije neka ultimativna teznja prestanak iste?
prestanak tog "ponovnog radjanja"?
koliko sam ja razumela nacela budizma i hinduizma.........

U budizmu je cilj stapanje sa prazninom..
Dok je hinduizam veoma personalan. U hinduizmu, napstam ovog materijalnog sveta, gde sve propada, postoji duhovni svet, koji je savršen i pravi odjek ovog materijalnog, i glavni cilj, ili mokša (na sanskritu) je oslobođenje od večitog ciklusa utelovljenja... ali da bi se to desilo, potrebne su posebne kvalifikacije, da tako kažem :).

I hindusi (ili bolje reći Vede) navode da sada živimo u veoma lošem kosmičkom dobu (Kali-juga) gde su ljudi veoma ograničeni, i retko ko može da dosegne takvu svest da bi se oslobodio večitog kruga rađanja i umiranja, pa se to pitanje nešto i ne poteže - mislim, generalno se sve manje potežu sva pitanja što se duhovnosti tiče. Ali poenta je, kad prestane ciklus reinkarnacije, sama esencija nas, duša, ne umire ,već odlazi u duhovni svet, koji je i kvalitativno i kvantitativno potpuno drugačiji od ovog. Eto, to je objašnjenje kod hindusa, onako uprošćeno prepričano.

U budizmu ne znam detalje, nisam ga nešto posebno proučavala.
 
Covek jeste besmrtan.....Mi smo samo energija koja kruzi i menja oblik...Ko poznaje reinkarnaciju jasno mu je.....

Covek jeste besmrtan.

Ova premisa nije tacna po ostalom izlaganju u tvom postu

Premisa 1
Covek je(ste) besmrtan
Premisa 2
Covek je materija (ugljenik najvise) (pored energije ajde neka ti bude )
Konkluzija

Ta Materija je besmrtna!!!!!!!

Sto nije tacno materija propada i menja oblik sto znaci da je covek kao komponenta materije i energije ipak smrtan

2.logicka greska

Mi smo ljudi (covek)
Mi smo samo energija ( tvoj post)
Covek je SAMO energija (po tebi a i po konkluziji iz gornje 2 premise)

pa se nadovezuje na

Covek je energija
Energija menja oblik (tvoj post)
Konkluzija
Covek menja oblik ( u smislu da postane drugi covek a ne menja oblik)
Mozda po tebi i reinkarnaciji energija ode u novu materiju (coveka) ili napravi novu materiju ali materija tvog tela ne moze postati nova materija po 2.zakonu termodinamike jer ona propada i na kraju (ako se npr ljudsko telo spali) se pretvara pepeo a iz pepela se ne moze ici unazad ka manje haoticnom sistemu(2.zakon termodinamike) - zacetak ploda - savrseno stanje uredjenosti sistema - pepeo mrtvaka - visoki stepen neuredjenosti sistema,vremenska strela je => nikako <=



Inace energija ne menja oblik - energija nema materijalni oblik - ona ima samo jedno stanje to materija moze da menja stanja - gas voda itd Prema tome pazi sta pises ubuduce.........

Kad bi se logika uplela dubinski u vase izjave sve bi ispalo lupetanje

Ko poznaje reinkarnaciju jasno mu je
argumentum ad ignorantiam - To sto neko nije dokazao reinkarnaciju ne znaci da reinkarnacija postoji pa neko moze da iskusi reinkarnaciju i da je poznaje PA DA MU JE JASNO

ARGUMENTUM AD IGNORANTIAM
Zabluda ove vrste sugeriše da, kad nije moguće dokazati da je nešto pogrešno, usvajamo dokaz da je to tačno. Ovo je specijalni slučaj lažne dileme, jer se u njemu podrazumeva da se za svaku izrečenu opciju mora znati da li je tačna ili pogrešna. Zabluda ove vrste postoji kad se krši pravilo da obavezu dokazivanja tvrdnje ima onaj ko iznosi tvrdnju.

- Skeptici ne mogu da dokažu da reinkarnacija ne postoji, dakle reinkarnacija postoji. (Svejedno što niko nije dokazao ni da postoji).
 
Poslednja izmena:
Šta bi bilo kada bi se ispostavilo da čovek može biti besmrtan?

Pa sestro jeli bi se i ubijali medjusobno,pa sta mislis zasto postoji SIDA,SARS.SVINJSKI GRIP i ostale bolestine sve je to covek izmislio da smanji broj ljudi na ovoj planeti jer kad toga ne bi bilo
ko zna sta bi bilo ( MNOGO NAS JE )
 
kako cime...pa ziveli bi toliko dugo i dugo i dugo da bi sva moguca i nemoguca tehnologija bila razvijena i prerazvijena, samo kad bi doslo u svemu tome do unistenja planete pitam se gde bi smo...a to cime...pih... to bi bijo macji kasaljz:lol:
 
Bio bi dobro kad bi svi na zemlji imali besmrtnost poput X mena!!!
Kad bi ljudi imali besmrtnost imali bi verovatno sposobnos brze regeneracije i bili bi imuni na sve vrste bolesti, virusa i verovatno bi covekovo starenje stalo u 30 i nekoj godini zivota!!!!!!

Znaci ljudi sa vrha oni bogatiji bi regulisali natalitet, mislim da bi se bebe ubijale od onih siromasnih da bi regulisali broj ljudi na zemlji, ustvari ne samo od siromasnih vec i od onih bogatih!!!Mislim da bi samo najbogatiji ljudi imali pravo na dete i to kad bi samo neko bio osudjen na smrt tj njegovo konacno unistenje npr smtna kazna (biti spaljen skroz) i onda bi to novo dete bilo zamena za tog koga su unistili ili osudili jedino tako bi mogli da regulisu da zemlja ne bi bila prenaseljena!Znaci vodila bi se stroga evidencija o svakom coveku, da ne bi prekoracili odredjen broj!!

Naravno bilo bi i onih protiv toga, koji bi se krili i ziveli tajno i tajno se mnozili i kad bi bili uhvaceni momentalno bi bili unisteni!!!
Postojo bi neki vid organizacije da da love takve ljude, da ih pronalaze kao neka svetska kontrola neka vrsta policije sta ja znam!!!

Bilo bi dobro da naprave neki takav film mislim da bi bilo nesto ovako slicno!!!
 
SF film Green Soilent sa Carlstonom Hestonom u glavnoj ulozi nije to sto ti trazis, ali resava prenaseljenost zemlje vrlo efektno...elem, prenaseljenost znaci glad, a ljudi umiru.... :):)
Znaci, pravimo kobaje od mrtvih i dajmo ih gladnima da krkaju (a gladni neznaju od cega je meso.)

Carlton Heston i glumi policajca... :):)
 
Fuj to je grozno da jedem ljudsko meso pa pre bih umro...moglo bi i ovako.Posto bi imala dobra tehnologija mogli bi da salju ljude tj decu ili kako god u svemir.Na primer na nekim planetama da ih naseljavaju i rade ili yos bolje u vojnim objektima gde bi ih kasnije slali u rat i tako odrzali broj.
Sad problem je sta ako ovi na drugim planetama traze nezavisnost pa se ratuje medjusobno...nisam lepo objasnio ali mislim na tako nesto :D
 
Fuj to je grozno da jedem ljudsko meso pa pre bih umro...moglo bi i ovako.Posto bi imala dobra tehnologija mogli bi da salju ljude tj decu ili kako god u svemir.Na primer na nekim planetama da ih naseljavaju i rade ili yos bolje u vojnim objektima gde bi ih kasnije slali u rat i tako odrzali broj.
Sad problem je sta ako ovi na drugim planetama traze nezavisnost pa se ratuje medjusobno...nisam lepo objasnio ali mislim na tako nesto :D

Kakva crna nezavisnost... Necemo nikad da dozvolimo da se Pluton odvoji od planete Zemlje!!!!
 
Da covek nije stvoren,kompletan univerzum,zajedno sa Bogom(i njegovom administracijom)
ne bi dobio smisao,bio bi nedefinisan.
Prema tome,coveku je dodeljena besmrtnost kroz evoluciju svesti koja se prenosi na potomstvo.
Besmrtnost jedinke gubi smisao, ako tezimo ka savrsenstvu i sjedinjavanju sa univerzumom.
 
rekla bih da je primer svesti koja se prenosi na potomstvo ne bas prikladan za coveka
ja bih to nazvala urodjenim instinktom
koji je mnogo razvijeniji kod zivotinja
covek je to izgubio
odavno
 
A gde bi otisao zivota ti,pa najlepse je kod kuce :)

Pa prvih 200 godina bi ostao, da se izivim.
Cime ? pa bre avionom ili svemirskim brodom bih otisao do vasione i iskocio, poneo mali propeler sa sobom i verglao kroz svemir do prve civilizacije. Onda bih se spustio kod njih istrebio sve i vratio bih se nasima da javim nasao sam novu Srbiju, svi bi se preselili i ovde bi ostali ostali. Imali bi celu planetu, nestao bi nacionalizam rasizam i svi bi ziveli lepo.
 
Pa prvih 200 godina bi ostao, da se izivim.
Cime ? pa bre avionom ili svemirskim brodom bih otisao do vasione i iskocio, poneo mali propeler sa sobom i verglao kroz svemir do prve civilizacije. Onda bih se spustio kod njih istrebio sve i vratio bih se nasima da javim nasao sam novu Srbiju, svi bi se preselili i ovde bi ostali ostali. Imali bi celu planetu, nestao bi nacionalizam rasizam i svi bi ziveli lepo.


Ti zaboravljas da si ti jedini koji je besmrtan....nama,ostalim smrtnicima treba vazduh da opstanemo. z:p

Sto se tice besmrtnosti....pa,verujem da bi mozda mogla na neki nacin da se postignem,ali to je vec moja pusta masta...

Ja bi voleo da sam besmrtan...nisu mi potrebne nikakve supernaturalne moci,samo to da ne starim,ne razboljevam se i da nista ne moze da me ubije. :D A sto se tice tih moci....docice vremenom...znate ono : "Knoweledge is power" . xD
 

Back
Top