Zdravlje dece na prvom mestu?

gost 203942

Ističe se
Poruka
2.613
Povodom epidemije H1N1 Ministra prosvete Zarko Obradovic izjavio je da je
''zdravlje dece na prvom mestu'' pa tek onda obrazovanje i ispunjavnje nastavnog plana i programa.
O zdravlju dece se brine na sledeci nacin:
Imamo 2 raspusta koji nisu po nastavnom planu i programu.
Imamo decu koja su bolesna od respiratornih infekcija.
Imamo decu koja su u stresu od toga da li ce se razboleti.
Imamo postovanje plana i programa nastave i posto-poto da se ispredaju sve nastavne jedinice.
Kako to utice na decu?
COLOR="Red"]Zar ne postoji mera smanjenja nastavnog gradiva za 1-2 nastavne jedinice iz svakog predmeta???[/COLOR]
Da se olaksa deci, da ne budu u stresu, da se oporave od respiratornih infekcija.
Jer postoji ona narodna: ''Nauka nije zec i nece da pobegne''.

Sta kolege sa foruma misle o predlozenoj meri smanjenja gradiva?
 
Градиво је одавно неадекватно за децу,поготову од момента ЕУропских реформи.Од деце се праве будући неспособњаковићи,тако да градиво треба суштински да се мења,а при томе да буде мањег обима, и то невезано за тзв.(непостојећи)"свињски грип" или обичну инфлуенцу.

Иначе,то што су деца уплашена кривица је државне мафије која производи страх на основу лажних информација о измишљеној грипи како би увалили отрове деци и одраслима.Али,највећа кривица је на родитељима јер дозвољавају да њима и њиховом децом манипулише државна мафија.
 
Gradivo je smanjeno na skoro 60 % u odnosu na ono sto je bilo dok sam ja isla u skolu, a i tada su vladali razni gripovi. Cak na jako starim vakcinama protiv obicnog gripa postoji sitnim slovima ispisano da one sadrze i h1n1 virus tako da su sasvim dovoljne za vakcinaciju, a po tome se vidi da taj virus nije bas tako skorog datuma, vec postoji ihaha.

Dakle, mi smo ucili 100% k i kad smo bili bolesni, a ove sad generacije uce 60% i kad su svi zdravi tako da niko nece precrknuti ako se nista ne smanji. Dovoljno je valjda sto su kriterijumi za ocenjivanje spusteni do sramotno niskog nivoa.
 
Мене интересује нешто друго...какво је морално право надлежних да рекламирају вакцинацију помоћу деце? Спот "Заврни рукав" који иде на неким телевизијама директно приказује популацију најмлађих како су срећни и задовољни вакцинацијом заврнули рукаве.
Волео бих да видим дете које се не плаши "боце" и које зна шта је вакцина у том узрасту...
 
To mora tako,ne moze drugacije nikako. Secam se 99' kada je bilo bombardovanje,isao sam u skolu,pa mi je raspust trajao 5 meseci! :D I sta je moglo da se uci.. Davali se ispiti,prolazilo se kako se stiglo.. Ali u vanrednim situacijama izgleda desavaju se i vandredne situacije..
 
Naše obrazovanje je po detaljističko-svaštarskom tipu. Posle njega deca uglavnom imaju sposobnost prepoznavanja ogromnog broja pojmova, od kojih tek o ponekom znaju ponešto.
Suština nije prilagođena nivou, tako da dete u četvrtom razredu ne samo da uči npr. šta su banje, već mora da zna sve banje u Srbiji, gde se nalaze, kakav je lekoviti sastav voda i šta leče. I to su samo dve strane od sto strana u udžbeniku.
Udžbenike pišu iskompleksirani ljudi, koji nisu u stanju da razumeju da su deca kao ptići, treba im hranu prvo malo sažvakati, da bi je probavili.
I najstrašnije - filozofija "sive mase", ne radi se sa talentima, hajde samo da se odradi, da se niko ne ističe i da bude mir (sledi kukanje o platama).
Tako da sam uvek na strani dece.
Jer ona ne biraju, samo moraju da se uklapaju, bilo da se radi o tripovanju ministra zdravlja (treba sad ispoštovati svoj deo dila i nekako utopiti tolike vakcine), o flešovima ministra prosvete (koji se ne razume ni u prosvetu ni u decu), bilo o svetu u koji smo ih doveli.
 
Poslednja izmena:
Градиво је одавно неадекватно за децу,поготову од момента ЕУропских реформи.Од деце се праве будући неспособњаковићи,тако да градиво треба суштински да се мења,а при томе да буде мањег обима, и то невезано за тзв.(непостојећи)"свињски грип" или обичну инфлуенцу.

Иначе,то што су деца уплашена кривица је државне мафије која производи страх на основу лажних информација о измишљеној грипи како би увалили отрове деци и одраслима.Али,највећа кривица је на родитељима јер дозвољавају да њима и њиховом децом манипулише државна мафија.

Pogotovo od momenta evropskih reformi? Evo moja mala sestra nista drugacije gradivo nema od onog koje sam ja imao kada sam bio njenih godina, jedino sto eto ima vise slika u knjigama....
Ince, ako vec postoje toliki raspusti, gradivo bi trebalo da se umanji. Ionako uce o gomili nepotrebnih stvari. :P
 
Gradivo je smanjeno na skoro 60 % u odnosu na ono sto je bilo dok sam ja isla u skolu, a i tada su vladali razni gripovi. Cak na jako starim vakcinama protiv obicnog gripa postoji sitnim slovima ispisano da one sadrze i h1n1 virus tako da su sasvim dovoljne za vakcinaciju, a po tome se vidi da taj virus nije bas tako skorog datuma, vec postoji ihaha.

Dakle, mi smo ucili 100% k i kad smo bili bolesni, a ove sad generacije uce 60% i kad su svi zdravi tako da niko nece precrknuti ako se nista ne smanji. Dovoljno je valjda sto su kriterijumi za ocenjivanje spusteni do sramotno niskog nivoa.

Nisi ti u pravu da je gradivo smanjeno.
Verovatno nisi pogledala kakav je nastavni plan recimo Gimnazija.
Zatim prijemni za upis u srednji skolu,pa zavrsni ispit na kraju svakog razreda osnovne skole.
Kada je to bilo ranije pitam ja tebe.
Potrebno je draga moja da budes insajder tj. da si u svakodnevnom kotaktu sa nekom ko
ide u osnovnu i srednji skolu pa da vidis koliko se uci za vrlo dobar i odlican uspeh.
O fakultetima da ne govorim,stresovima studenata da li ce biti na budzetu ili sve placati..
Kada je to ranije bilo???
U Gimnaziji gde ide dete koje ja pratim svakodnevno/ moja sestricina/ daleko je od ''kriterijuma sramotno niskog nivoa''.Pratim i njene drugarice iz osnovne koje su u drugim skolama i ta deca takodje jako puno uce.
Ako je neko zavrsio skolu,fakultet i svrsrava se medju ''starije'' onda bi trebao da ga krasi
pokroviteljski da ne kazem roditeljski odnos prema deci.Taj odnos nemas ti draga moja,nema Ministar prosvete i na zalost veeeeliki broj prosvetnih radnika.
Ministrastvo prosvete i prosvetni radnici treba da znaju da oni postoje zbog dece a ne deca zbog njih.
 
Povodom epidemije H1N1 Ministra prosvete Zarko Obradovic izjavio je da je
''zdravlje dece na prvom mestu'' pa tek onda obrazovanje i ispunjavnje nastavnog plana i programa.
O zdravlju dece se brine na sledeci nacin:
Imamo 2 raspusta koji nisu po nastavnom planu i programu.
Imamo decu koja su bolesna od respiratornih infekcija.
Imamo decu koja su u stresu od toga da li ce se razboleti.
Imamo postovanje plana i programa nastave i posto-poto da se ispredaju sve nastavne jedinice.
Kako to utice na decu?
COLOR="Red"]Zar ne postoji mera smanjenja nastavnog gradiva za 1-2 nastavne jedinice iz svakog predmeta???[/COLOR]
Da se olaksa deci, da ne budu u stresu, da se oporave od respiratornih infekcija.
Jer postoji ona narodna: ''Nauka nije zec i nece da pobegne''.

Sta kolege sa foruma misle o predlozenoj meri smanjenja gradiva?

Ваљало би порадити на квалитету градива па видети да ли ће оно условити смањење или повећање истог.Првенствено градиво прилагидити узрасту деце.
 
Nisi ti u pravu da je gradivo smanjeno.
Verovatno nisi pogledala kakav je nastavni plan recimo Gimnazija.
Zatim prijemni za upis u srednji skolu,pa zavrsni ispit na kraju svakog razreda osnovne skole.
Kada je to bilo ranije pitam ja tebe.
Potrebno je draga moja da budes insajder tj. da si u svakodnevnom kotaktu sa nekom ko
ide u osnovnu i srednji skolu pa da vidis koliko se uci za vrlo dobar i odlican uspeh.
O fakultetima da ne govorim,stresovima studenata da li ce biti na budzetu ili sve placati..
Kada je to ranije bilo???
U Gimnaziji gde ide dete koje ja pratim svakodnevno/ moja sestricina/ daleko je od ''kriterijuma sramotno niskog nivoa''.Pratim i njene drugarice iz osnovne koje su u drugim skolama i ta deca takodje jako puno uce.
Ako je neko zavrsio skolu,fakultet i svrsrava se medju ''starije'' onda bi trebao da ga krasi
pokroviteljski da ne kazem roditeljski odnos prema deci.Taj odnos nemas ti draga moja,nema Ministar prosvete i na zalost veeeeliki broj prosvetnih radnika.
Ministrastvo prosvete i prosvetni radnici treba da znaju da oni postoje zbog dece a ne deca zbog njih.

Jesam u toku i jesam insajder i smanjeno je gradivo na 60% u odnosu na 1993. na primer.
I u gimnazijama se uci isto po smanjenom planu i programu u odnosu na tu godinu.
Kretenski zakoni koje je onomad izglasala koalicija SRS i SPS o tim abnormalnim skolarinama, veze nemaju sa planovima i programima i sta ti to uopste pade na pamet.
Pokroviteljski stav prema deci nije isto sto i podilazenje nezrelim zahtevima po svaku cenu pa i po cenu njihove buduce nesposobnosti.

Planovi i programi jesu smanjeni, ali nisu dobro osmisljeni i to treba menjati kao i kvalitet nastave. Kriterijumi su vec neko vreme sramotno niski, ali ne samo sto su niski nego su i pogresni tako da se u mnogim skolama, narocito gimnazijama, podrzava strebanje napamet i zbog toga se stice utisak da deca puno nauce. Deca to sto nauce napamet i sto im nije dobro objasnjeno, zapravo, nisu ni naucila, odnosno usvojila. A to nema veze sa kvantitetom gradiva, vec sa kvalitetom i nastave i gradiva.
 
Jesam u toku i jesam insajder i smanjeno je gradivo na 60% u odnosu na 1993. na primer.
I u gimnazijama se uci isto po smanjenom planu i programu u odnosu na tu godinu.
Kretenski zakoni koje je onomad izglasala koalicija SRS i SPS o tim abnormalnim skolarinama, veze nemaju sa planovima i programima i sta ti to uopste pade na pamet.
Pokroviteljski stav prema deci nije isto sto i podilazenje nezrelim zahtevima po svaku cenu pa i po cenu njihove buduce nesposobnosti.
QUOTE=jeka;12180524]

Planovi i programi jesu smanjeni, ali nisu dobro osmisljeni i to treba menjati kao i kvalitet nastave. Kriterijumi su vec neko vreme sramotno niski, ali ne samo sto su niski nego su i pogresni tako da se u mnogim skolama, narocito gimnazijama, podrzava strebanje napamet i zbog toga se stice utisak da deca puno nauce. Deca to sto nauce napamet i sto im nije dobro objasnjeno, zapravo, nisu ni naucila, odnosno usvojila. A to nema veze sa kvantitetom gradiva, vec sa kvalitetom i nastave i gradiva.

Samo nisu dobro osmisljeni kao i kvalitet nastave?Sramotno niski i pogresni kriterijumi??Podrzava se strebanje napamet naoricito u Gimnazijama. Odlicno!!!
Sve to ne valja samo je kao dobro sto je ''smanjen kvantitet gradiva''.
Ako prihvatimo da je ''smanjen kvantitet gradiva'' a sve ostalo ne valja u cemu je onda olaksana skola deci?

Ideja nije bila da se vodi rasprava o skolskom sistemu, vec nesto sasvim logicno sto je trabali da uradi Ministrasvto prosvete u ovoj situaciji epidemije gripa i ovakvih raspusta.
To je izostaviti 1-2 nastavne jedinice iz svakog predmeta ili ih bar skratiti,drugacije osmisliti i zavrsiti polugodiste .Poslati decu na raspust sa nezakljucenim ocenama i vratiti ih 1 nedelju na ''dovrsavanje'' i to nedelju u kojoj ce biti svakodnevna odgovaranja,kontrolni ,pismeni zadataci i testovi , e to ja nazivam SRAMOTNIM.z:((
 
Мене интересује нешто друго...какво је морално право надлежних да рекламирају вакцинацију помоћу деце? Спот "Заврни рукав" који иде на неким телевизијама директно приказује популацију најмлађих како су срећни и задовољни вакцинацијом заврнули рукаве.
Волео бих да видим дете које се не плаши "боце" и које зна шта је вакцина у том узрасту...
И мене занима то морално право рекламирања вакцине помоћу деце.
Спот није за коментар а ни за гледање.z:((
 
A,prosvetari svaki raspust iskoriste za strajk.

Pricas napamet, onako kako si nacula od ljudi koji ne rade u prosveti. U toku zimskog raspusta u skoli postoje dezurstva za profesore i onda se drzi dopunska i odrzavaju se seminari. Kakav strajk. Nije bilo strajka sto godina.
Letnji raspust traje koliko i godisnji odmor u svim ostalim firmama, za profesore. A za ucenike je duzi nekih dvadesetak dana.
 
Poslednja izmena:
Pricas napamet, onako kako si nacula od ljudi koji ne rade u prosveti. U toku zimskog raspusta u skoli postoje dezurstva za profesore i onda se drzi dopunska i odrzavaju se seminari. Kakav strajk. Nije bilo strajka sto godina.
Letnji raspust traje koliko i godisnji odmor u svim ostalim firmama, za profesore. A za ucenike je duzi nekih dvadesetak dana.

O cemu ti pricas,lebati.
Kako nije bilo strajka prosvetara?
Bilo ga je pre mesec dana i manje.
 
Povodom epidemije H1N1 Ministra prosvete Zarko Obradovic izjavio je da je
''zdravlje dece na prvom mestu'' pa tek onda obrazovanje i ispunjavnje nastavnog plana i programa.
O zdravlju dece se brine na sledeci nacin:
Imamo 2 raspusta koji nisu po nastavnom planu i programu.
Imamo decu koja su bolesna od respiratornih infekcija.
Imamo decu koja su u stresu od toga da li ce se razboleti.
Imamo postovanje plana i programa nastave i posto-poto da se ispredaju sve nastavne jedinice.
Kako to utice na decu?
COLOR="Red"]Zar ne postoji mera smanjenja nastavnog gradiva za 1-2 nastavne jedinice iz svakog predmeta???[/COLOR]
Da se olaksa deci, da ne budu u stresu, da se oporave od respiratornih infekcija.
Jer postoji ona narodna: ''Nauka nije zec i nece da pobegne''.

Sta kolege sa foruma misle o predlozenoj meri smanjenja gradiva?

Ma ajde bre vise kakav crni grip da li jos iko veruje u to?:dash::dash::dash:
 
O cemu ti pricas,lebati.
Kako nije bilo strajka prosvetara?
Bilo ga je pre mesec dana i manje.

To o cemu ti pricas je bio strajk organizovan od strane Unije Sindikata PR i vecina skola ga nije podrzala tako da smo radili taj jedan cas koliko je bilo najavljeno da ce se strajkovati. Medjutim u medijima je to predstavljeno drugacije. Zasto? Pitaj B92, mozda oni znaju.
Moja skola je poslednji put strajkovala 2002. i to ne zbog plata nego zajedno sa radnicima drugih drzavnih institucija u vezi sa onim akcijama od istih na koje narod a pravom polaze racun.
 
To je izostaviti 1-2 nastavne jedinice iz svakog predmeta ili ih bar skratiti,drugacije osmisliti i zavrsiti polugodiste .Poslati decu na raspust sa nezakljucenim ocenama i vratiti ih 1 nedelju na ''dovrsavanje'' i to nedelju u kojoj ce biti svakodnevna odgovaranja,kontrolni ,pismeni zadataci i testovi , e to ja nazivam SRAMOTNIM.z:((

Pa ako neces o skolskom sistemu, onda nemoj ni sam shiriti raspravu.

Djaci treba da imaju bar pet ocena do decembra...iz toga se lako da izvesti aritmeticka sredina kako je i po zakonu cak i kad se oduzme ta jedna i po nedelja za koliko je polugodiste skraceno. E sad, drugi je problem sa onim djacima koji imaju tri keca i dve dvojke...mislim, mogli su imati i obrnuto da su ucili na vreme...kao i sa onim profesorima koji ocenjuju u cajtnotu, a ne u redovno u toku nastave pa u brzini oshtete djaka za koju ocenu. U oba slucaja, treba traziti krivce onima koji grese u nacinu rada, a ne u nekoliko dana nastave manje...silom prilika.
 

Back
Top