Bullying

Raisa

Iskusan
Poruka
5.465
Znam da vec ima tema Nasilje medju decom,ali ovo je malo drugacije.

Postoje razne vrste bullyinga


a} skolsko
b} zlostavljanje i maltretiranje na radnom mestu
c} cyber bullying

plus politicko i vojno.

Da li ste vi nekad iskusili neke od ovih vrsta maltretiranja? Jesu li vas u skoli dok ste bili mladi dirali,ili ste vi bili ti koji diraju druge? da li vam se desilo kao odrasloj osobi na radnom mestu da ste prezivljavali maltretiranje u nekom obliku? Kako gledate na bullying koji se dogadja danas,u skolama? Zna se da ima raznih vrsta bullyinga,po nekim analizama uradjenim ispostavilo se da su devojke mnogo gore,jer za razliku od muskih koji to uglavnom svedu na verbalne rechi { ukoliko napadaju zensko } ili fizicki { ako diraju muskog } devojke rade na podmukliji nachin,shto se zove raltional agression-izopstavanje iz drustva,shirenjem glasina,pretnjama preko mobilnog,dkale psihicko,pre nego fizicko,mada svi znaju taj slucaj ovde u nS-u gde su u osnovnoj nekoliko riba naterale jednu devojku da klekne i jede travu.Shta vi mislite,da li su zaista devojke gore od uskoih? a u Americi postoji ''bullycide '' odnosno tinejdzeri koji su zivrsili samoubistvo jer su bili konstantno maltretirani u skoli,neki od njih su imali samo 13 godina.




Ono shto mi je isto jako bitno, kakav je po vama,profil zrtve. Ne mislim sad fizicki,jer zrtve mogu biti i lepi,i ne tako lepi,visoki,niski itd. vec vishe psiholoski. Shta je to shto npr Johna izdvaja od 1000 dece koja idu u tu shkolu,shto od svih,bash na njega,a izgleda i ponasha se kao svako drugo dete? Shta je to zbog cega su neki ljudi,vishe uocljivi ljudima sa agresivnom prirodom,bilo u skoli,ili na poslu.
A ono ostavlja posledice. Ojacas dodushe,neki postanu jachi,pozitivniji,ali sa nekima ostaje,citavog zivota,i slavnima npr zna se da je Eminem kad je bio mlad staalno bio maltretiran,bio u komi koliko su ga jednom prebili,i valjda ima ostecen sluh na levom uhu kao posledica jednog kinjenja.

unapred molim da ne odgovarate na pitanje tipa


1. nisam
2.nisam bila ni agresor
3. nisam iskusila to na poslu


ovo nije anketa i ne odgovarajte na pitanja,mozete ako hocete,ali ona sluze samo da vam daju materijala za razmisljanje. Tema je prvenstveno o bullying-u { kako fizickom tako i psihickom } u skolama,ali itekako se odnosi na radno mesto.Nije bitno jeste li iskusili ili ne,ili ste samo bili svedok,svacija misljenja su dobrodosla,i sve shto mozete da kazete na temu,go ahead.
 
Poslednja izmena:
Poznat mi je slučaj jedne moje bivše komšinice koja je bila maltretirana od strane muža( ne znam da li ju je tukao + ) i ako mu je rodila dvoje zdrave dece. Od silnog pritiska je pokušala da se ubije vešanjem ali je spašena. Sada je trajni invalid ( u prevodu, biljka )
 
Poznat mi je slučaj jedne moje bivše komšinice koja je bila maltretirana od strane muža( ne znam da li ju je tukao + ) i ako mu je rodila dvoje zdrave dece. Od silnog pritiska je pokušala da se ubije vešanjem ali je spašena. Sada je trajni invalid ( u prevodu, biljka )

:neutral: o Boze...
e vidish,zato mi je jako bitno to sa profilom zrtve,jer me to jaako zanima...shta je to shto jednu osobu moze odvojiti od 10000 drugih osoba,iako se ponasha isto kao oni,ali ce buduci agresor opet njih izdvojiti iz gomile,ko da su kojoti koji namirishu neshto,a ne znam shta,i shto je najtuznije,agresor nikad ne pogresi u svojoj proceni,shto reche moja drugarica koja je pre bila glavni zenski bully { ne fizicki jel,vec psiholoski je unishtavala ljude } ''' shto je fora,njihove slabosti provalish odmah cim ih vidish a da ih ni ne znash.''
 
Profil žrtve....laički mogu reći da su to osobe koje su psihički slabe i ne mogu bez jačih ( umno ) pored sebe i ako one funkcionišu u društvu ( škola, posao, brak ).
 
Profil žrtve....laički mogu reći da su to osobe koje su psihički slabe i ne mogu bez jačih ( umno ) pored sebe i ako one funkcionišu u društvu ( škola, posao, brak ).

e pa da,ali vidish,obrnuto je ;) agresori nikad,nikad,nikad,nikad,nisu jake osobe. Samo onaj koji ima problem sa sobom napada druge,i to siledzije,bullyes,pogotovo muski,uvek napadaju u coporu,a to je kukavicki. Isto tako i devojke. Ja vishe misilim da je to neka osetljivost kod prvih,ali opet,kad pogledam taj snimak shto sam postavila,ta prva devojka,ona je bila cirlidersica,sve najbolje ocene,kapiten sportskog tima itd, i opet....
Znaci,slabi se predstavljaju kao jaki..bar shto se agresora tiche. Ne mozes nikako reci da si jak kad vrsis silu nad drugim,samo dokazujes da si nesiguran kad ti treba neko pored koga cesh se osecati superiorno. To prave jake osobe nikad ne rade. A cesto,zrtve su mnogo bolje osobe. Vishe saosecajni,toleratni,niakd ne bi osudili nekog bash zbog patnje koju prozivljavaju { iako neki posredstvom toga postanu gori agresori od onih koji su ih napadali } .
 
Jedino iskustvo iz bliže okoline na ovu temu imam iz škole.
Pokušavam da se setim dece koja su bila maltretirana od strane druge dece i rekla bih da im je zajednička stidljivost i povučenost u sebe. Deca jako dobro osećaju kad je neko inferioran i onda to forsiraju maksimalno, a na taj način podstiču inferiornu decu da se još više povuku u sebe.
Verujem da takva deca pre ili kasnije puknu, pa neko uspe da se iščupa, očvrsne i postane stabilna osoba, ali sam sigurna i da je recimo onaj student što je isekao roditelje i pobacao ih u kontejner bio taj tip čoveka, maltretiran od strane drugih, verovatno roditelja najviše...pa je godinama trpeo i samo jednog dana izbacio iz sebe svu negativnu energiju nakupljanu godinama...
 
e pa da,ali vidish,obrnuto je ;) agresori nikad,nikad,nikad,nikad,nisu jake osobe. Samo onaj koji ima problem sa sobom napada druge,i to siledzije,bullyes,pogotovo muski,uvek napadaju u coporu,a to je kukavicki. Isto tako i devojke. Ja vishe misilim da je to neka osetljivost kod prvih,ali opet,kad pogledam taj snimak shto sam postavila,ta prva devojka,ona je bila cirlidersica,sve najbolje ocene,kapiten sportskog tima itd, i opet....
Znaci,slabi se predstavljaju kao jaki..bar shto se agresora tiche. Ne mozes nikako reci da si jak kad vrsis silu nad drugim,samo dokazujes da si nesiguran kad ti treba neko pored koga cesh se osecati superiorno. To prave jake osobe nikad ne rade. A cesto,zrtve su mnogo bolje osobe. Vishe saosecajni,toleratni,niakd ne bi osudili nekog bash zbog patnje koju prozivljavaju { iako neki posredstvom toga postanu gori agresori od onih koji su ih napadali } .

Zato što ti je u prirodi samoj slično ponašanje. Ako neko odudara od gomile, biva žigosan i kažnjen ( izopšten iz društva ).
Tako ti je i sa tom devojkom koja je očigledno dobra učenica, itd ali izgleda da je većina u njenoj klasi nije slična njoj i da je to rezultovalo nasilje nad istom ( zavist je takodje jedan od pokretača nasilja nad drugim osobama )
 
Jedino iskustvo iz bliže okoline na ovu temu imam iz škole.
Pokušavam da se setim dece koja su bila maltretirana od strane druge dece i rekla bih da im je zajednička stidljivost i povučenost u sebe. Deca jako dobro osećaju kad je neko inferioran i onda to forsiraju maksimalno, a na taj način podstiču inferiornu decu da se još više povuku u sebe.
Verujem da takva deca pre ili kasnije puknu, pa neko uspe da se iščupa, očvrsne i postane stabilna osoba, ali sam sigurna i da je recimo onaj student što je isekao roditelje i pobacao ih u kontejner bio taj tip čoveka, maltretiran od strane drugih, verovatno roditelja najviše...pa je godinama trpeo i samo jednog dana izbacio iz sebe svu negativnu energiju nakupljanu godinama...

Slazem se se sa tim,da mogu da puknu jednog dana...zato sam rekla ili prevazilaze i postanu danas-sutra jake licnosti,uspesne,ili polude,npr taj Eric kako se zvashe u onoj srednjoj Columbine shto je bio maltretiran pa je dosao sa puskom i pobio pola shkole..
Shta ti mislis,jesu li gori muski ili zenski nacini maltretiranja?
 
Slazem se se sa tim,da mogu da puknu jednog dana...zato sam rekla ili prevazilaze i postanu danas-sutra jake licnosti,uspesne,ili polude,npr taj Eric kako se zvashe u onoj srednjoj Columbine shto je bio maltretiran pa je dosao sa puskom i pobio pola shkole..
Shta ti mislis,jesu li gori muski ili zenski nacini maltretiranja?
Mislim da su jednako teški za maltretiranu osobu, naročito kad su deca u pitanju jer su u oba slučaja izopštena iz društva, nisu prihvaćena i svi im se smeju...
Najveća frustracija za jedno dete je kad je ismejano u društvru...
 
Mislim da su jednako teški za maltretiranu osobu, naročito kad su deca u pitanju jer su u oba slučaja izopštena iz društva, nisu prihvaćena i svi im se smeju...
Najveća frustracija za jedno dete je kad je ismejano u društvru...

Najveća je frustracija neobrazovanost porodice i veoma loše školstvo.
 
U svom okruženju imam primer, moju komšinicu je muž tukao dok je bila trudna, posle porođaja, koristio je svaku priliku da je udari, a u braku su bili jako kratko, udala se za njega posle 2 meseca veze.Oboje su imali komplekse, jako su gojazne osobe, da bi on njoj kasnije prebacivao kako bi trebalo da smrša, jer ne liči ni na šta, da ne može takvu da je gleda i sl.Pre njene udaje smo bile jako bliske, zajedno smo studirale,a posle njene udaje smo se videle možda nekoliko puta i to je sve, nisam mogla da idem kod nje, primetila sam da to njemu smeta, jednom prilikom sam došla baš posle njihove svađe, zatekla sam je u suzama, nisam mogla da verujem šta sve trpi.Rekla mi je istinu, predlagala sam joj razvod, a ona je kao i većina žrtava nasilja izabrala da ostane sa njim zbog deteta, u nadi da će se promeniti.
Ona je još uvek u braku sa njim, nas dve se ne družimo, vidim je ponekad u prolazu, popričamo, ne spominje probleme od pre nekoliko godina, a kada je pogledam vidim jednu tužnu i nesrećnu ženu, koja mu je podređena i ne može ništa bez njega!
 
moj komšija (stan do nas) jednom lupao ženi glavu o zid, a inače stalno se svađaju i viču, a jedom je ta žena završila u bolnici zbog udaraca....
jednu moju poznanicu muž je tukao u vreme trudnoće i zato je (kako ona tvrdi) sad psihički obolela
majka jednog deteta koje ide sa mojim sinom u zabavište, pobegla je od oca koji je (po njenim rečima) hteo da je proda u belo roblje, udala se za čoveka koji je redovno tuče
 
Možda zlostavljač ne napada konkretnu osobu direktno,nego pokušava kod mnogih-pa ko se primi. A prime se uglavnom najosetljiviji dečaci i devojčice, koji nemaju izgrađen sistem odbrane. Nisam baš upoznata sa time pa samo pretpostavljam. Kako roditelji ne primete to pre nego postane kasno? :dontunderstand:
 
Sve po zakonu iz prirode..nismo daleko od zivotinja te prirodna selekcija cini svoje, to je nagon kojim eliminisemo one koji su slabiji (tj koje bi eliminisali da se osobe ne vrjednuju kao u davnoj proslosti). Znam dosta primera, pa cak i na fakultetu.
Dok sam bila dijete, meta su bili ucenici koji npr nose naocare, protezu, buckasti su ili premrsavi, imaju drugacije prezime,ma bilo sta sto bi ih odvajalo od druge dece. Takodje, sjecam se da ako nisi spadao u grupu dominantnih u razredu, najcesce bi bio na meti njihov sprdanja i podsmeha. Roditelji su tu najodgovorniji. Nemoguce je da ne primijete da im je dijete potisteno a za "lovce" bih cak rekla da su usmjereni da rade isto jer su vidjeli od roditelja da se podsmijevaju nekim svojim kolegama, familiji i dr pa onda ih oponasaju..
Mene su, dok sam bila jako mala, mozda 1. ili 2. razred zezali sto nosim cvike a potom i sto imam kose oci ali kad sam se istakla u gomili ocjenama i okretnoscu na fizickom, vise nije bilo nikavih komentara. Najcesce bih iza sebe skupljala one koji su bili slabiji jer sa religioznim i patrijarhalnim odgojem nikako ne idu pod ruku ismijavanje i pogresne vrijednosti koje idu ukorak sa dominantnim krugom u nekoj socijalnoj grupi,kao sto je npr razred
. Jednom me je "drugarica" gurnula ( bile smo 4. razred)sa prvog sprata i dosla sam kuci sva krvava,polomljena i uplakana. Kod kuce sam umjesto utjehe zatekla ljute roditelje koji su me vec tad poucili da svoje bitke sama bijem. Sledeci dan je ona dobila batine.. Dok smo mladi, treba znati uzvratiti ali ne mogu da vjerujem da roditelji ne primjete agresiju kod svoje djece ili potistenost ako ih ti isti agresori maltretiraju???

Na faxu je u pocetku takodje bilo bullyinga, jer kad su culi odakle sam,kako govorim, odmah su zakljucili da sam glupa,smijali su mi se jer nisam znala elementalne stvari kao sto je paljenje mikroskopa i sl, i tako sve dok prve ocjene nisu stigle..ali tada si vec izgradjena osoba koju ne bi trebalo da dotice nista niti bi trebalo da radis takve stvari..
Interesantno je da kad uzvratis udarac, odmah te ti isti agresori zele blizu, kao da im je potrebna tvoja energija,samopouzdanje, sta li?Stvarno nisam upucena jer psihologiju nimalo ne poznajem, to su samo neka primjecivanja...
Takodje, vjerske i religiozne predrasude su strasne i cesto su odlican temelj za bullying..a njih imamo i te kako ovde..
 
Ne slažem se da je deci kriterijum za zlostavljanje drugačiji izgled - tipa: proteze, naočare, bucko...
Ja sam u osnovnoj školi bila bucka sa naočarima (ogromnim k'o u muve zunzare) i protezom, ali sam bila komunikativna i niko me nije zadirkivao.
Doduše, bio je jedan dečak koji me je stalno zafrkavao zbog naočara, ali je par godina kasnije priznao da sam mu se sviđala. :D
Kad se pogleda klip koji je stavila postavljačica teme, sva deca koja su se ubila zbog zlostavljanja su bila lepa, neka čak izuzetno lepa. Ali nisu umeli da se uklope, bili su stidljivi, povučeni, nesigurni u sebe iz ko zna kojih razloga...
Mislim da porodica i kućno vaspitanje tu ima veeeeliku ulogu...
 
Sve po zakonu iz prirode..nismo daleko od zivotinja te prirodna selekcija cini svoje, to je nagon kojim eliminisemo one koji su slabiji (tj koje bi eliminisali da se osobe ne vrjednuju kao u davnoj proslosti). Znam dosta primera, pa cak i na fakultetu.
Dok sam bila dijete, meta su bili ucenici koji npr nose naocare, protezu, buckasti su ili premrsavi, imaju drugacije prezime,ma bilo sta sto bi ih odvajalo od druge dece. Takodje, sjecam se da ako nisi spadao u grupu dominantnih u razredu, najcesce bi bio na meti njihov sprdanja i podsmeha. Roditelji su tu najodgovorniji. Nemoguce je da ne primijete da im je dijete potisteno a za "lovce" bih cak rekla da su usmjereni da rade isto jer su vidjeli od roditelja da se podsmijevaju nekim svojim kolegama, familiji i dr pa onda ih oponasaju..
Mene su, dok sam bila jako mala, mozda 1. ili 2. razred zezali sto nosim cvike a potom i sto imam kose oci ali kad sam se istakla u gomili ocjenama i okretnoscu na fizickom, vise nije bilo nikavih komentara. Najcesce bih iza sebe skupljala one koji su bili slabiji jer sa religioznim i patrijarhalnim odgojem nikako ne idu pod ruku ismijavanje i pogresne vrijednosti koje idu ukorak sa dominantnim krugom u nekoj socijalnoj grupi,kao sto je npr razred
. Jednom me je "drugarica" gurnula ( bile smo 4. razred)sa prvog sprata i dosla sam kuci sva krvava,polomljena i uplakana. Kod kuce sam umjesto utjehe zatekla ljute roditelje koji su me vec tad poucili da svoje bitke sama bijem. Sledeci dan je ona dobila batine.. Dok smo mladi, treba znati uzvratiti ali ne mogu da vjerujem da roditelji ne primjete agresiju kod svoje djece ili potistenost ako ih ti isti agresori maltretiraju???

Na faxu je u pocetku takodje bilo bullyinga, jer kad su culi odakle sam,kako govorim, odmah su zakljucili da sam glupa,smijali su mi se jer nisam znala elementalne stvari kao sto je paljenje mikroskopa i sl, i tako sve dok prve ocjene nisu stigle..ali tada si vec izgradjena osoba koju ne bi trebalo da dotice nista niti bi trebalo da radis takve stvari..
Interesantno je da kad uzvratis udarac, odmah te ti isti agresori zele blizu, kao da im je potrebna tvoja energija,samopouzdanje, sta li?Stvarno nisam upucena jer psihologiju nimalo ne poznajem, to su samo neka primjecivanja...
Takodje, vjerske i religiozne predrasude su strasne i cesto su odlican temelj za bullying..a njih imamo i te kako ovde..

ovo mi je lep odgovor :)

a vidis,zanimljivo je kako kazes ''na fakultetu si vec izgradjena licnost '' ali opet je bilo bullyinga na pocetku,ocigledno neki nisu izgradjeni...mada ja verujem da tek na fakultetu pocinjes da se izgradjujes kao licnost,prava,au gimnaziji si postavio osnove. I mene zanima to sa roditeljima agresora,da li oni ne vide shta njihova deca rade,mozda im povladjuju previshe..Ja sam isla u srednju gde su isla deca koja su bila...ne znam,rodjaci estradnih zvezda,deca nekih poznatih licnosti,neki su vodili emisije ,imali smo i jednog koji je bio sin jednog ambasadora { ja se ne za.jebavam :lol:,mislim nema razloga da lazem } al zanimljivo je da oni nikad nisu bili ti koji su napadali ili ogovarali.Nikad oni nisu bili ti koji su neshto pricali,mozda jesu dobro,ali ja ih nikad nisam cula. I kad bi krenuli da pricaju o novcanim mogucnostima drugih,bili bi pazljivi, ne bi oni to svoje isticali,ali siledzije, ''agresori'' su uvek bili oni koji su bili njihov potrcko. Ribe koje su po svemu prosecne ,pogotovo po izgledu { iako su za sebe mislile ne znam shta } i tek po pameti su bile curkice i uvek su bile one te,ti mediokriteti koji su napadali.
 
Poslednja izmena:
I mene zanima to sa roditeljima agresora,da li oni ne vide shta njihova deca rade,mozda im povladjuju previshe..Ja sam isla u srednju gde su isla deca koja su bila...
Ribe koje su po svemu prosecne ,pogotovo po izgledu { iako su za sebe mislile ne znam shta } i tek po pameti su bile curkice i uvek su bile one te,ti mediokriteti koji su napadali.

Mislim da deca umnogome nacin ponasanja pokupe od roditelja. Ili su oni bahati u ponasanju, ponekad cak i zlostaljaci pa se deca "isprazne" u skoli na drugoj deci, ili ne vode racuna o njima pa na ovaj nacin privlace paznju... Ali uvek je neki problem u disfunkcionalnosti porodice u srzi problema.

Kod mene u skoli je bilo nekoliko nabedjenih riba koje su se slihtale uz "jake momke". Neki od tih momaka su zavrsili i u zatvoru, koliko cujem, a od tih devojaka malo koja je nesto postigla u zivotu. Ali, njima su meta bili svi oni koji su bili inteligentniji, i to oni koji nisu hteli da im rade domaci i pustaju ih da prepisuju na kontrolnom. Ja im to nisam davala, i stalno sam se raspravljala s njima. Posto nisam bas lako zastrasiva, oko nas nekoliko su se okupili svi ti koji su imali nas sistem razmisljanja i dobre ocene, tako da smo stvorili svoju ekipu i niko vise nista nije pokusavao.

Oni metiljavi i plasljivi su i dalje bili meta, ili su morali da im budu sluge i sve rade za njih. Cak ni tada, kao dete i tinejdzer, nisam shvatala tu decu koja su cutala i radila tudje zadatke i nisu smela da se pobune. Da li tu ima veze vaspitanje ili su deca jednostavno takva, plasljiva, ja ne znam, ali mi ih cak i nije bilo zao jer su mi izgledali nekako ljigavo u celoj prici.

i da, s vecinom tih ljudi s kojima sam se druzila u skoli i dan-danas mogu da se cujem i vidim, a ovi iz "drugog tabora" jedni od drugih okrecu glavu na ulici kad se sretnu.
 
Da li si ikad primetila da neko ko je sretan kinji neku drugu osobu? Ja nisam.

To prosto nije prirodno. Tim provokatorima je vrlo neugodno u sopstvenoj koži. Verovatno poseduju zbirku raznih kompleksa. Najlakše im je da ih prikriju praveći buku. Na žalost to su samo nesretna deca koja u kući nisu dobila dovoljno pažnje pa je privlače na pogrešan način.
 
e pa da,ali vidish,obrnuto je ;) agresori nikad,nikad,nikad,nikad,nisu jake osobe. Samo onaj koji ima problem sa sobom napada druge,i to siledzije,bullyes,pogotovo muski,uvek napadaju u coporu,a to je kukavicki. Isto tako i devojke. Ja vishe misilim da je to neka osetljivost kod prvih,ali opet,kad pogledam taj snimak shto sam postavila,ta prva devojka,ona je bila cirlidersica,sve najbolje ocene,kapiten sportskog tima itd, i opet....
Znaci,slabi se predstavljaju kao jaki..bar shto se agresora tiche. Ne mozes nikako reci da si jak kad vrsis silu nad drugim,samo dokazujes da si nesiguran kad ti treba neko pored koga cesh se osecati superiorno. To prave jake osobe nikad ne rade. A cesto,zrtve su mnogo bolje osobe. Vishe saosecajni,toleratni,niakd ne bi osudili nekog bash zbog patnje koju prozivljavaju { iako neki posredstvom toga postanu gori agresori od onih koji su ih napadali } .


to je glupost. Jaka osoba je ona koja ostvari svoje ideje a siledzija posto to uradi je svakako jaka osoba.
Inace bulijing je najvise ojacan socijalnom afirmacijoom. Samo one osobe koje imaju podrsku vecine mogu tako nesto
 
U skolama vlada zakon divljine
maltretiraj ili budi maltretiran
Ne postoji srednji put, ne postoji ja necu nikoga da diram i mene niko nece da dira
postoji samo ili kreni da maltretiras druge ili budi maltretiran.
Svako dete koje ne zeli da bude maltretirano mora da maltretira druge. To je sve jednostavno tako sirovo. Kako u osnovnoj tako je bilo i u srednjoj, pa sad i na faksu slican princip vazi samo sto je malo drugacije ispoljavan uvek.
Za dete je najbolje da ako ne zeli da maltretira nikoga ( kao npr ja) uvek lovi mogucnost da biva provocirano, tako da ako si isprovociran od nekoga onda uvek gledaj da uzvratis maksimalno. ali ovo sam tek sada skoro naucio, dok sam biou srednjoj i osnovnoj sam se zayebao dosta :(
 
Jaka osoba se bavi sobom i razvojem svojih potencijala. Kukavice kinje druge (obavezno slabije od sebe). Pri tome im je potrebna podrška prišipetlji. Jake osobe, čak i socijalno afirmisane, ne napadaju slabije od sebe.
 
Jaka osoba se bavi sobom i razvojem svojih potencijala. Kukavice kinje druge (obavezno slabije od sebe). Pri tome im je potrebna podrška prišipetlji. Jake osobe, čak i socijalno afirmisane, ne napadaju slabije od sebe.

To pricas zato sto nisi vidla sta sada vaazi u skolama.
Zivimo u svetu gde je hedonizam glavna odlika. Sta trebi vredi razvoj potencijala, ako on recimo ima 20 devojaka kod sebe?
Razmislimalo ko je pobednik sada, onaj ko je "moralno" u pravu, ili onaj koji uziva?
 

Back
Top