Svrseni i nesvrseni vidovi glagola

rosarium_7

Zainteresovan član
Poruka
385
Cilj teme je da diskutujemo o nesvrsenim i svrsenim vidovima glagola, da nabrajamo njihove oblike u infinitivu i vremenima, posto ponekad znaju biti veoma problematicni (za mene bar :D ).

Evo, upravo se mislim o glagolima stojati i stajati: da li je to pravi par i koji je u stvari nesvrseni, tj. svrseni vid? Ili su i jedan i drugi nesvrseni? I imaju li parnjaka za svrseni vid?
 
nj031951055.jpg


nj031951056.jpg


nj031951057.jpg


nj031951058.jpg


nj031951059.jpg


nj031951060.jpg


z:poz:
 
Sad ću da kažem: Hvala puno!!!
Nisam se nadala da ću dobiti odgovor, a vidi, čitave stranice z:lol:
Mrkalj hvala, sad sam samo preletjela preko svega, kasnije ću detaljno.
Inače, o kojoj knjizi se radi? Nadam se da je debela i da ima odgovor za sve moje nedoumice :aha:
Evo još jedno pitanje: Koji je pravilan obliku u infinitivu: sedeti ili sediti? Ovako kad napišem u ekavici, stvarno izgleda da je sedeti pravilan, ali ijekavsko sjediti se često čuje i meni "zvuči pravilnije" od sjedeti. Da li je sjesti svršeni oblik i od sedeti (sedim/sjedim) i od sedati (sedam/sjedam)?
 
Gornji tekst je iz časopisa Isntituta za srpski jezik SANU "Naš jezik", Stajati — stojati, knj. III, n. s, sv. 3—4 (1952), str. 104—115.

U zagrebačkoj varijanti srpskog (policentričnog) jezika uzeli su oblike sjediti i mrziti dok je u vukovsko-srpskoj tradiciji i današnjem standardnom centralnom srpskom jeziku pravilno sjedjeti i mrzjeti.

Glagoli na -iti su najčešće prelazni (izbeliti što) ili glagoli akcije (mršaviti), a oni na -eti su neprelazni (pobeleti) ili glagoli stanja (mršaveti), međutim katkad se fonetički pragmatizam umeša kao u gornjem slučaju, pa prevlada oblik koji je izgovorno lakši. Takođe, u zagrebačkoj varijanti imamo oblik usidjelica (usedelica) odakle opet vidimo da je izvorni (prvilni) oblik zaista onaj na -eti (prvi jat je prešao u i prema jednom drugom pravilu.)
 
Poslednja izmena:

Back
Top