Хладни талас у српско-хрватским односима

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Hladni-talas-u-srpsko-hrvatskim-odnosima.sr.html

Хладни талас у српско-хрватским односима

Време је за суштински српско-хрватски дијалог уместо протоколарних, какви су били до сада, и време је да се то охрабри и подржи, а не да се спотиче, каже Милодар Пуповац

Игра топло-хладно у односима Србије и Хрватске последњих недеља је опет у „минусу”. Почело је учесталим оптужбама одлазећег председника Хрватске Стјепана Месића на рачун Републике Српске и улоге Србије у унутрашњим односима у БиХ, а наставило се прошлонедељним наступом хрватских представника пред Међународним судом правде где су не само заступали косовске Албанце него и отворили питање Војводине. Заоштравање је кулминирало Месићевом најавом да ће опроштајни сусрет са лидерима региона одржи у Призрену на православни Божић. Београд је реаговао оштро упозоривши Загреб да је закорачио у унутрашње односе Србије и да се такво мешање не може толерисати.
Аналитичари оцењују да би овај последњи хладни талас могао да потраје, јер за било какав помак у међусобном дијалогу мора се сачекати нови станар председничког дома на загребачком Пантовчаку.
„Након одласка Драгољуба Мићуновића у Загреб и доласка Ива Санадера у Београд у марту ове године, изгледало је да ће се односи вратити у нормалан дијалог у коме треба да се реши мноштво отворених питања. Позитивни моменат се изгубио након што се Међународни суд правде у Хагу огласио надлежним за случај хрватске тужбе против Србије за геноцид”, каже Милан Симурдић, председник Форума за међународне односе Европског покрета у Србији и амбасадор СРЈ и СЦГ у Загребу од 2001. до 2005. године.
Жарко Пуховски, професор загребачког Филозофског факултета, констатује да су односи Србије и Хрватске последњих година били у политичком врху бољи него што су били у социјалној реалности, захваљујући неколицини политичара, а с хрватске стране пре свега захваљујући Стипи Месићу. „И сада је дошло на наплату то што смо добијали као предност захваљујући приватним способностима и карактеристикама неких политичара, рецимо господина Месића. Исто оно што никоме није сметало када су ствари ишле јако брзо напред, захваљујући шарму, темпераменту, па онда наравно и политичкој вољи господина Месића, сада на другој страни постаје проблем”, истиче он.
Пуховски Месићев позив колегама за сусрет у Призрену доживљава као лош виц. „То би био искок као кад бих ја мог пријатеља свештеника позвао на опроштајну вечеру у јавну кућу па се чудио зашто он тај гест сматра неприкладним”, рекао је он.
Пуховски сматра да у актуелној српско-хрватској причи влада Хрватске нема никакву улогу, јер се тренутно бави другим пословима и проблемима. „У Србији је тешко схватити да је читава прича са исказима на суду у вези с Косовом била искључиво учињена зато да би се Хрватска извукла из једне неугодне ситуације у којој се нашла при кочењу њеног уласка у ЕУ. И онда наравно догодило се то да је Србија изгубљена из вида”, истиче он.
Милорад Пуповац, председник Српског народног већа у Хрватској, оцењује да у односима Хрватске и Србије доминирају четири отворена крупна питања: повратак избеглица, питање Босне и Херцеговине, питање Косова, као и питање тужбе Хрватске против Србије за геноцид, коју сматра највећим проблемом у односима две земље.
„Београд и Загреб морају уложити велике напоре да у директном дијалогу, и то тако да буду уважени интереси и погледи обе стране, а не само једне као што то сада углавном превладава, почну решавати једно по једно од ових питања. Време је за суштински српско-хрватски дијалог уместо протоколарних какви су били до сада, и време је да се то охрабри и подржи, а не да се спотиче”, истиче Пуповац.
Симурдић каже да је веома тешко рећи који ће од присутних трендова (сарадња и назадовање) надјачати. „Ово са судовима упозорава на то да би могли надјачати неспоразуми. У сваком случају, до избора председника Хрватске тешко је направити пробој у дијалогу. Уз то, председнички избори могу довести до ванредних парламентарних, а изборне године нису добре за дијалог”, оцењује он.
 
Eh , taj Pupovac gleda da , ako moze , opravda svoju drzavu Hrvatsku i za provokaciji i za uvrede, a moze biti , kasnije i za druge , strasnije stvari.

Sta li mu treba da uopste pominje Bosnu i Hercegovinu . Zasto bi to bila tema izmedju Srbije i Hrvatske .

RS postoji , kao pravni subjektivitet , dok herceg-bosna ne postoji . Nije isto , ni po jednom parametru .
 
Poslednja izmena:
Naravno da je Mesić loš vic. I loš vic i loš vicmajstor. Ne znam ko ga je ikad uopće i shvaćao ozbiljno.

Što se tiče odnosa Hrvatske i Srbije jednom je Noam Čomski rekao da bi za Hrvatsku raščišćavanje i normaliziranje odnosa sa Srbijom bilo stoput važnije nego moljakanje članstva u EU. Međutim, Hrvatska misli da sve probleme sa Srbima i Srbijom može gurati pod tepih (i katkad kad se može napakostiti) sve dotle dok se krije iza leđa velikih protektora kojima i samima hrvatsko-srpski odnosi više nisu bitni otkako je završio rat. Treba shvatiti da Hrvatskoj jednostavno nije u interesu da išta rješava nabolje, jer joj ovakav sadašnji status quo odgovara. Srbija joj je ionako dopustila ekonomski prodor na svoje tržište, nema masovnijeg povratka izbjeglica...Hrvatima više i ne treba. Možda je ev. malo muči ova najavljena srpska protutžba za genocid od koje će se teško tj. nikako obraniti, zato je Mesić lukavo i predlagao baš u svrhu tzv. normalizacije odnosa obostrano povlačenje tužbi. Nadam se da Srbija neće nasjesti i na tu igru.
E sad, ko je u pravu, pokazat će vrijeme.
 
pupovac je pijun. moje iskustvo sa njim prije 7 godina u punom svjetlu je prikazalo "za pare i funkciju veci hrvat od hrvata" zalosno. ipak, pohvalno je sto je jednako marginalan i nebitan medju srbima kao i medju hrvatima, odnosno, ne zarezuju ga 2 % za "dodvornistvo". uvjek ce na kljucnim saborskim glasanjima glasati kako mu sapnu


To je tek posebna priča. Srbi u Hrvatskoj nemaju svog vođu, obezglavljeni smo. Svi ti Srbi u Saboru, čak i u Vladi (Uzelac) figuriraju više kao kozmetika nekakve hrvatske nazovidemokratičnosti nego kao garant ostvarivanja srpskih Ustavnih i svih drugih prava. Sve je to mrtvo slovo na papiru i u svrhu mahanja pred očima međunarodne zajednice koja je to postavila Hrvatskoj kao uvjet pristupanja u raznorazne političke i druge integracije. Ruku na srce, ne može se reći da ti ljudi nisu uradili baš ništa, ali sve je to beskrvno, mlitavo i nedovoljno. Slažem se da su lični interesi rak rana svih političara, nije ni Pupovac iznimka.
 
pupovac je pijun. moje iskustvo sa njim prije 7 godina u punom svjetlu je prikazalo "za pare i funkciju veci hrvat od hrvata" zalosno. ipak, pohvalno je sto je jednako marginalan i nebitan medju srbima kao i medju hrvatima, odnosno, ne zarezuju ga 2 % za "dodvornistvo". uvjek ce na kljucnim saborskim glasanjima glasati kako mu sapnu

ako je marginalan kome on sluzi i koga predstavlja...??? pa sto ga ne zamenite i postavite onoga ko ce zastupati interese srba,i imati potrebni kredibilitet...
 
ako je marginalan kome on sluzi i koga predstavlja...??? pa sto ga ne zamenite i postavite onoga ko ce zastupati interese srba,i imati potrebni kredibilitet...


:mrgreen: iz tvojih usta u Božje uši. Nema takvog ili ja ne znam za njega. Trebaš shvatiti da mi ovde niti ne znamo kako se kvalitetno informirati ko su uopće naši zastupnici, nemamo svoj radio ni TV program, naši časopisi se ne prodaju na javnim mjestima, možeš ih kupiti jedino u našoj crkvi i u našoj Prosvjetinoj knjižari u Zagrebu. Sve što mi imamo jeste 10 srpskih minuta nedjeljno u TV emisiji o nacionalnim manjinama, nekad ni toliko...pa ko gleda, možda i sazna ko je taj ko će nas zastupati s kredibilitetom. Srbi u Hrvatskoj su raspršeni, samo su u istočnoj Slavoniji koncentriraniji i tamo ih predstavlja SDSS, ovo sve drugo....teško.
 
To je tek posebna priča. Srbi u Hrvatskoj nemaju svog vođu, obezglavljeni smo. Svi ti Srbi u Saboru, čak i u Vladi (Uzelac) figuriraju više kao kozmetika nekakve hrvatske nazovidemokratičnosti nego kao garant ostvarivanja srpskih Ustavnih i svih drugih prava. Sve je to mrtvo slovo na papiru i u svrhu mahanja pred očima međunarodne zajednice koja je to postavila Hrvatskoj kao uvjet pristupanja u raznorazne političke i druge integracije. Ruku na srce, ne može se reći da ti ljudi nisu uradili baš ništa, ali sve je to beskrvno, mlitavo i nedovoljno. Slažem se da su lični interesi rak rana svih političara, nije ni Pupovac iznimka.

muka ziva potice od srbije....srbija je nadigrana po svim elementima igre od hrvatske...a do god je to tako predstavnici srba u politickom zivotu hrvatske ce biti na margini...
hrvatska vecitom propagandom protiv srbije unutar hrvatske i prema svetu je uspela da potisne srbiju....srbija pokusava da ostvari neki kontakt ali ga hrvatska uvek minira--jer joj je to od strateskog interesa..svako normalizovanje odnosa bi podrazumevalo resenje srpskog pitanja u hrvatskoj...a to joj nije u interesu...jedina sansa je pritisak evrope na resenje pitanja izbeglica...ali bez intervencije srbije EU ce cutati....koliko je srbija spremna na ustupke pokazuje i cinjenica da je dozvolila hrvatskom lobiju da prodre maksimalno na srpsko trziste---a srbija cuti...hrvatska i CG pokazu interes za srbiju i to naravno proracunat i lazan samo pred turisticku sezonu....i mi to gledamo...i to se ponavlja iz godine u godinu...
 
:mrgreen: iz tvojih usta u Božje uši. Nema takvog ili ja ne znam za njega. Trebaš shvatiti da mi ovde niti ne znamo kako se kvalitetno informirati ko su uopće naši zastupnici, nemamo svoj radio ni TV program, naši časopisi se ne prodaju na javnim mjestima, možeš ih kupiti jedino u našoj crkvi i u našoj Prosvjetinoj knjižari u Zagrebu. Sve što mi imamo jeste 10 srpskih minuta nedjeljno u TV emisiji o nacionalnim manjinama, nekad ni toliko...pa ko gleda, možda i sazna ko je taj ko će nas zastupati s kredibilitetom. Srbi u Hrvatskoj su raspršeni, samo su u istočnoj Slavoniji koncentriraniji i tamo ih predstavlja SDSS, ovo sve drugo....teško.

pa ako se ne organizujete --sta ocekujete..???
 
Хрватска је црна рупа цивилизације.Не знам само што се повремено појављују неки Марсовци као новинар који је написао овај чланак и томе се ишчуђавају.
Не може лажна држава и народ који стално негира своју прошлост да буде нормалан нити убице могу да постану свеци,чак ни уз помоћ таквих фалсификатора историје и генератора зла као што је хрватски католички клер.
 
pa ako se ne organizujete --sta ocekujete..???


Kažem ti da smo raspršeni, jače stranke su u Vukovaru i Zagrebu (SDSS i SNS) imaju par podružnica po drugim većim gradovima, ali mogu slobodno reći sve skupa zanemarivo. Teško je ljude okupiti i organizirati nešto drugo. Većina Srba ovde je ili ravnodušna ili obeshrabrena, neki i uplašeni. Nije to tako jednostavno kao što ti misliš. Postoji srpsko kulturno društvo Prosvjeta gdje su po meni najkvalitetniji ljudi i šteta što oni nemaju volje i želje da se politički angažiraju.
 
muka ziva potice od srbije....srbija je nadigrana po svim elementima igre od hrvatske...a do god je to tako predstavnici srba u politickom zivotu hrvatske ce biti na margini...
hrvatska vecitom propagandom protiv srbije unutar hrvatske i prema svetu je uspela da potisne srbiju....srbija pokusava da ostvari neki kontakt ali ga hrvatska uvek minira--jer joj je to od strateskog interesa..svako normalizovanje odnosa bi podrazumevalo resenje srpskog pitanja u hrvatskoj...a to joj nije u interesu...jedina sansa je pritisak evrope na resenje pitanja izbeglica...ali bez intervencije srbije EU ce cutati....koliko je srbija spremna na ustupke pokazuje i cinjenica da je dozvolila hrvatskom lobiju da prodre maksimalno na srpsko trziste---a srbija cuti...hrvatska i CG pokazu interes za srbiju i to naravno proracunat i lazan samo pred turisticku sezonu....i mi to gledamo...i to se ponavlja iz godine u godinu...


U pravu si, naravno. Imaj na umu da sad u Hrvatskoj živi 4 posto Srba i po cenzusu nam pripadaju 3 zastupnička mjesta u Saboru. To je praktički ništa, za razliku od '91. kad nas je ovde bilo 600000 odnosno 12,5 posto i kad smo bili značajan politički faktor, odnosno bez nas se nije moglo ništa. Zato i jesmo bili trn u oku i zato i jesmo protjerani. Pa zbog toga se na kraju krajeva i vodio rat ovde.
 
Kažem ti da smo raspršeni, jače stranke su u Vukovaru i Zagrebu (SDSS i SNS) imaju par podružnica po drugim većim gradovima, ali mogu slobodno reći sve skupa zanemarivo. Teško je ljude okupiti i organizirati nešto drugo. Većina Srba ovde je ili ravnodušna ili obeshrabrena, neki i uplašeni. Nije to tako jednostavno kao što ti misliš. Postoji srpsko kulturno društvo Prosvjeta gdje su po meni najkvalitetniji ljudi i šteta što oni nemaju volje i želje da se politički angažiraju.

ako sam dobro upoznat...pravo glasa imaju i prognani...i ako se ne organizujete niko vam nece pomoci...
 
Kažem ti da smo raspršeni, jače stranke su u Vukovaru i Zagrebu (SDSS i SNS) imaju par podružnica po drugim većim gradovima, ali mogu slobodno reći sve skupa zanemarivo. Teško je ljude okupiti i organizirati nešto drugo. Većina Srba ovde je ili ravnodušna ili obeshrabrena, neki i uplašeni. Nije to tako jednostavno kao što ti misliš. Postoji srpsko kulturno društvo Prosvjeta gdje su po meni najkvalitetniji ljudi i šteta što oni nemaju volje i želje da se politički angažiraju.

prema tvojim postovima vidim da si Srbin iz Hrvatske...joji je ostao da zivi u njoj, nadam se kao svojoj domovini...
konkretno, cime si nezadovoljan? sto te smeta?
ako artikulirate svoje nezadovoljstvo , i ako je utemeljeno, pokusati ce mo naci rijesenje....
sto vam manjka? imate svoje skole, svoja drustva, RH vam placa 6 novina, podrzava koje kakve KUD-ove, gdje je problem? u ist. slavoniji imate profesore koji vas uce srpsku povijest, srpski jezik, komunicirate pismeno cirilicnim pismom, gdje je vas problem?
sva mjesta gdje vas ima su dvojezicna i dvopismena, sto vam fali?
sto hocete, sto ocekujete, sto zelite...
 
ako sam dobro upoznat...pravo glasa imaju i prognani...i ako se ne organizujete niko vam nece pomoci...


Imaju prognani koji imaju hrvatsko državljanstvo. A takvih ima najviše 50000, ne lovi me za riječ, moram provjeriti. Idi ti po kampovima pa probaj motivirati i organizirati te ljude, a ja ću ovde ići od kuće do kuće. Nađemo se iza Božića s novom strankom. Biraš ime, eto. A letke ćemo bacati iz aviona. Karikiram, ali otprilike tako stvari stoje.
 
To je tek posebna priča. Srbi u Hrvatskoj nemaju svog vođu, obezglavljeni smo. Svi ti Srbi u Saboru, čak i u Vladi (Uzelac) figuriraju više kao kozmetika nekakve hrvatske nazovidemokratičnosti nego kao garant ostvarivanja srpskih Ustavnih i svih drugih prava. Sve je to mrtvo slovo na papiru i u svrhu mahanja pred očima međunarodne zajednice koja je to postavila Hrvatskoj kao uvjet pristupanja u raznorazne političke i druge integracije. Ruku na srce, ne može se reći da ti ljudi nisu uradili baš ništa, ali sve je to beskrvno, mlitavo i nedovoljno. Slažem se da su lični interesi rak rana svih političara, nije ni Pupovac iznimka.

a šta će vama ,vođa...bogati e baš smo vam trebali dati autonomiju na osnovi Z4 , pogotovo financijsku...pa bili bi najsiromašnije područje u Europi i šire.Za par godina bi se sami integrisali u RH, pa i sad imate penzije 400-tak eura, a plače 700 Eura iako ste rušili Rh
 
Не могу се Срби у Хрватској организовати сами од себе, потребна је помоћ матице. Финансијска и свака друга. Но с обзиром да су нам на власти разни хрвати и динкићи, не треба да чуди изостанак било каквог ангажовања.

Ми имамо велику и снажну дијаспору а нема никакве жеље за бољим односима са њом из чега се може извући велика корист. У овом случају политички утицај у суседној држави, генерално гледано лова и улагање.
 
Kažem ti da smo raspršeni, jače stranke su u Vukovaru i Zagrebu (SDSS i SNS) imaju par podružnica po drugim većim gradovima, ali mogu slobodno reći sve skupa zanemarivo. Teško je ljude okupiti i organizirati nešto drugo. Većina Srba ovde je ili ravnodušna ili obeshrabrena, neki i uplašeni. Nije to tako jednostavno kao što ti misliš. Postoji srpsko kulturno društvo Prosvjeta gdje su po meni najkvalitetniji ljudi i šteta što oni nemaju volje i želje da se politički angažiraju.
А ко може да се политички ангажује на простору на којем је цео већински народ закопан у параноју?Шта и о чему има с њима да се прича кад имају животну филозофију као фикуси?Чекају да почне туристичка сезона,6 месеци им падају паре на поклон а затим осталих 6 месеци мрзе цео Свет што неће да дође у ту њихову рупетину коју зову држава и поклања им паре за лепе очи.
 
prema tvojim postovima vidim da si Srbin iz Hrvatske...joji je ostao da zivi u njoj, nadam se kao svojoj domovini...
konkretno, cime si nezadovoljan? sto te smeta?
ako artikulirate svoje nezadovoljstvo , i ako je utemeljeno, pokusati ce mo naci rijesenje....
sto vam manjka? imate svoje skole, svoja drustva, RH vam placa 6 novina, podrzava koje kakve KUD-ove, gdje je problem? u ist. slavoniji imate profesore koji vas uce srpsku povijest, srpski jezik, komunicirate pismeno cirilicnim pismom, gdje je vas problem?
sva mjesta gdje vas ima su dvojezicna i dvopismena, sto vam fali?
sto hocete, sto ocekujete, sto zelite...


Ton koji koristiš mi smeta, kao prvo. Dociraj svojoj mami, ne meni. Udostojit ću te samo jednog odgovora: RH nama ne plaća ništa, nego mi kroz poreze državi plaćamo sami sebe, usput i tvoju crkvu koja od svih građana uzima pljačkaški prirez. A ionako nam ne bi mogli platiti ni vratiti koliko ste nam popalili i opljačkali. Stoga, sikter.
 

Back
Top