Plagijarizam u nauci

Poruka
6
izrada UNIKATNIH SEMINARSKIH, DIPLOMSKIH, MATURSKIH, MAGISTARSKIH, DOKTORSKIH radova, PROJEKTOVANJE I GRAFICKI radovi iz svih oblasti

- izrada unikatnih radova na zadatu temu

- PowerPoint prezentacije

- Graficki radovi i graficki dizajn (izrada radova i kursevi - Corel, Ilustrator, Photoshop)

- Web design (izrada sajtova i kursevi - HTML, CSS, javascript - Flash, Dreamweaver)

- Projektovanje

- SEO (optimizacija sajtova i bolje pozicioniranje na pretrazivacima)

- E-marketing

- Izrada CV radnih biografija i biznis planova


BRZO, KVALITETNO, POVOLJNO, KREATIVNO
 
Poslednja izmena od moderatora:
..tachno da mu obelezish shtampach i/ili nadgledash pozive na mob,
pa pokosish korisnike uz zabranu upisa na istu godinu u trajanju od dve sledece godine.. :evil:

Dragi nam Ivan je popio ban zbog ovoga, pa će imati vremena da malo razmisli o "poslu" koga reklamira. Bilo bi lepo kada bi smo mogli da uradimo i ono predloženo u citatu, ali nije savršen svet.

Mislio sam da Ivanovu poruku potpuno obrišem, ali je ona prilika da malo porazgovaramo o naučnoj etici i problemu plagijarizma. Na zapadu, ako se sazna da je neko uradio ovo što Ivan reklamira, to bi bio instant završetak karijere - čoveku bi oduzeli diplome, povukli sve radove, i nikada više ne bi mogao da radi u nauci. Na žalost, verovatno postoji određen broj slučajeva koji uspeju da se provuku i da ne budu uhvaćeni; ali svi mi ostali imamo moralnu dužnost da od onih koje uhvatimo napravimo veoma, VEOMA vidljiv primer. :evil:

Ubaciću se ovde kasnije sa malom analizom nekoliko slučajeva plagijarizma, i sa gadnim posledicama koje on ima na nauku (i na mnoge druge, potpuno nevine ljude). U međuvremenu, zamolio bih korisnike da se uključe i daju svoje mišljenje.

Između raznih pitanja na ovu temu, možemo se koncentrisati na sledeća: koliko ima plagijarizma u Srbiji, da li ste se ikada susreli sa slučajevima istog, da li ste videli da je neko kažnjen i kako, i uopšte šta mislite da je najbolji pristup ovom problemu?
 
Plagijarizma ima na sve strane. Pa pola knjiga mojih profesora su prevodi sa engleskog sa manjim izmenama. koliko puta sam imao prilike da vidima to.
Aj kontam, to je samo udzbenik, nema tu neke pameti.

za seminarske, diplomske, a maturske pogotovo, uopste nije redak slucaj da potpisnik i ne zna sta pise u njima jer je naravno platio da se uradi kod ovakvih klipana.

no, zivo me intresuje dali bi Ivan mogao nesto da napise na temu kvantne mehanike, molekularne biologije, mehanike, matematike....

ili nam je skolstvo palo toliko nisko da da svaka budala moze da pise sve, pa i doktorate iz svih oblasti nauke.

Licno bi me bilo sramota da uradim tako nesto. Zavrsni rad treba da bude kruna svih napora, covek treba da se uhvati u kostac sa time sam, da pokaze i sebi i drugima koliko moze i koliko vredi. A da platis da ti neko drugi odradi, jadno...
 
Mislim da je ovo prilično vruća tema kad je reč o društvenim naukama. Ne znam kako stoje stvari kad je reč o prirodnim.

Ono što se, ruku na srce, najviše viđa po stručnoj literaturi je tzv. "krađa fusnota", tj. jedni te isti citati se vrte po svim knjigama iz određenih oblasti već jedno 15 godina.

Kad je reč o seminarskim, diplomskim i sl. radovima, tu ima svačega. Ne znam kako je na drugim fakultetima/univerzitetima, ali ovde je najveći "operativni" problem ogromna disproporcija između broja studenata i nastavnika/saradnika, pošto su osnovne studije vrlo masovne, a u poslednje vreme i postdiplomske, tako da je vrlo moguće da svašta promakne. Osim toga, iz nekog (meni zaista nejasnog) razloga je jako teško objasniti studentima čemu služe fusnote i kada se stavljaju.

Inače, da, znam za bar jedan slučaj da je asistent ostao bez posla jer je utvrđeno da je prepisao deo magistarskog rada. Sa druge strane, takođe znam i ljude koji nisu snosili nikakve posledice. Mislim, svi znaju da su se isprepisivali u knjigama, o tome se priča, ali nikakvih formalnih problema nisu imali zbog toga. :roll:
 
Nadam se da moja poruka nece izazvati mnogo negodovanja zato sto je koristim da u medjusobnu vezu dovedem tri razlicita pitanja, od kojih su dva ranije diskutovana - vakcinacija i psudonauka-teorije zavere, i trece za koje mi se cini da stoji u neposrednoj vezi sa temom - stvarna strucnost onih koji formalno vaze kao eksperti za neku oblast.

Nedavno sam razgovarao sa jednim visokim sluzbenikom fonda zdravstvenog osiguranja. Iako osoba nije medicinski strucnjak, njegoe stavove u vezi s pojedinim naclenim pitanjima iz oblasti medicine primam s izvesnim respektom, iz razloga sto sam stekao utisak da su redovno zasnovani na informacijama koje dobija od medicinskih strucnjaka sa kojima poslovno saradjuje, a takvi stavovi redovno su bili i u saglanosti sa onim koje je ovde iznosio endonuclease i jos nekoliko ucesnika slicnog profila. U tom smislu, pomenuo bih kao primer da je osoba koju pominjem iskazala snazno negativan stav u pogledu homeopatije. Medjutim, povodom nastupajuce vakcinacije - sasvim druga prica, a sto se nadovezuje na ucestalost informacija koje primam od strane prijatelja i poznanika koji svi od reda pominju isto iskustvo - da im je licni lekar, ili neki drugi medicinski strucnjak koga jako cene, pa mu se iz tog razloga posebno obracaju za savet, u poverenju preporucio da se ni slucajno ne vakcinisu!? Kada je nedavno voditeljka jedne televizijske emisije koja je isla uzivo, upitala lekarku hitne pomoci sta misli o doticnoj vakcini, ova je izbegla odgovor u stilu: "Oh, to Vam javno necu reci, vec kada se iskljucimo iz emisije..."

S druge strane, imamo pojedine forumase cije misljenje ja i mnogi ovde cenimo, a neki od njih su detaljno obrazlagali svoj stav, koji je bio u potpunosti saglasan sa onim sto izjavljuju najodgovorniji za borbu protiv epidemije, koji vanredne strepnje u pogledu vakcine odbacuju gotovo s prezirom. Dakle, imamo potpunu saglasnost ljudi cije misljenje najvise cenim, ali i okean glasina koje, navodno ili stvarno, poticu od osoba koje svakako poseduju dovoljno znanja da nacelno zauzmu korektan stav povodom jednog vaznog pitanja. Gotovo se moze zakljuciti da, sa izuzetkom nekolicine eminentih strucnjaka, postoji potpuna saglasnost medju lekarima, da je vakcina opasna, a sto je jos interesantnije o tome se po pravilu govori naglaseno tonom nekakve konspirativnosti, bojazni da se svoje iskreno misljenje javno predoci. Da li je zaista moguce da medju lekarima masovno vlada paranoja i neznanje???

Prethodno se nadovezuje na moje zivotno iskustvo u okviru kog sam sa zaprepascenjem otkrio da postoje formalno visoki strucnjaci koji oblast za koju su navodno strucni, u izvesnim aspektima, ne poznaju cak ni na elementarnom nivou. Dakle, opet se vracamo na, po meni glavni uzrok ovih problema, a to su nedostaci obrazovnog sistema u okviru kog je moguce stici do najvisih pozicija poput zvanja univerzitetskog profesora, a da se prethodno ne usvoji cak ni elementarno poznavanje oblasti kojom se neko bavi. Naravno, uvek se mogu traziti i dublji uzroci od ovog, poput sirokog prisustva osobine da pojedini zude za formalnim, spoljnim priznanjima i znacaju, a da veoma slabo mare za sustinski kvalitet posla koji obavljaju.
 
Poslednja izmena:
Нажалост, плагијата има доста и у природним наукама. Од оног што је мени познато и доступно, а то су семинарски и дипломски радови мојих колега, већина је преписана из неке књиге, или, што је сада модерније, директно са неког сајта на Интернету (што би људи вукли тешке књиге кући). Сматрам да је највећи проблем у свему томе њихово неразумевање крајњег циља израде ове врсте радова. Влада неко мишљење да се семинарски радови раде да би се добио одређен број поена (што, по новом програму студирања, доноси неке погодности што се тиче завршне оцене), а да један дипломски рад треба да буде мало већи семинарски рад.
Па, ваљда је сврха свега тога показати разумевање градива (код семинарских радова) и разумевање проблема у науци којом ћу се сутра бавити, затим метода истраживања, итд.

Да ствар буде још гора, велики број студената који не знају шта ће са собом, после завршених студија уписује докторске студије. То је, према мом мишљењу, једна велика глупост. Сматрам да би требало одредити неки критеријум, да се зна ко и под којим условима може уписати ПхД студије.
Е сада, замислите какве су докторске тезе студената који не знају ни зашто студирају. Оних којима је битно само да имају титулу доктора наука. Оних који очекују да са њима стално мора да ради ментор, и да им прича шта следеће треба да ради. Оних који немају идеју чак ни из које области желе да раде докторску тезу.
Докторске тезе ће изгубити смисао који су до сада имале, у њима се више не може наћи ништа што представља допринос науци. А то је жалосно. И жалосно је што се то одобрава. А док год то буде била пракса, ми ћемо читати онакве огласе, као на почетку...
 
Nadam se da moja poruka nece izazvati mnogo negodovanja zato sto je koristim da u medjusobnu vezu dovedem tri razlicita pitanja, od kojih su dva ranije diskutovana - vakcinacija i psudonauka-teorije zavere, i trece za koje mi se cini da stoji u neposrednoj vezi sa temom - stvarna strucnost onih koji formalno vaze kao eksperti za neku oblast.

Nedavno sam razgovarao sa jednim visokim sluzbenikom fonda zdravstvenog osiguranja. Iako osoba nije medicinski strucnjak, njegoe stavove u vezi s pojedinim naclenim pitanjima iz oblasti medicine primam s izvesnim respektom, iz razloga sto sam stekao utisak da su redovno zasnovani na informacijama koje dobija od medicinskih strucnjaka sa kojima poslovno saradjuje, a takvi stavovi redovno su bili i u saglanosti sa onim koje je ovde iznosio endonuclease i jos nekoliko ucesnika slicnog profila. U tom smislu, pomenuo bih kao primer da je osoba koju pominjem iskazala snazno negativan stav u pogledu homeopatije. Medjutim, povodom nastupajuce vakcinacije - sasvim druga prica, a sto se nadovezuje na ucestalost informacija koje primam od strane prijatelja i poznanika koji svi od reda pominju isto iskustvo - da im je licni lekar, ili neki drugi medicinski strucnjak koga jako cene, pa mu se iz tog razloga posebno obracaju za savet, u poverenju preporucio da se ni slucajno ne vakcinisu!? Kada je nedavno voditeljka jedne televizijske emisije koja je isla uzivo, upitala lekarku hitne pomoci sta misli o doticnoj vakcini, ova je izbegla odgovor u stilu: "Oh, to Vam javno necu reci, vec kada se iskljucimo iz emisije..."

S druge strane, imamo pojedine forumase cije misljenje ja i mnogi ovde cenimo, a neki od njih su detaljno obrazlagali svoj stav, koji je bio u potpunosti saglasan sa onim sto izjavljuju najodgovorniji za borbu protiv epidemije, koji vanredne strepnje u pogledu vakcine odbacuju gotovo s prezirom. Dakle, imamo potpunu saglasnost ljudi cije misljenje najvise cenim, ali i okean glasina koje, navodno ili stvarno, poticu od osoba koje svakako poseduju dovoljno znanja da nacelno zauzmu korektan stav povodom jednog vaznog pitanja. Gotovo se moze zakljuciti da, sa izuzetkom nekolicine eminentih strucnjaka, postoji potpuna saglasnost medju lekarima, da je vakcina opasna, a sto je jos interesantnije o tome se po pravilu govori naglaseno tonom nekakve konspirativnosti, bojazni da se svoje iskreno misljenje javno predoci. Da li je zaista moguce da medju lekarima masovno vlada paranoja i neznanje???

Prethodno se nadovezuje na moje zivotno iskustvo u okviru kog sam sa zaprepascenjem otkrio da postoje formalno visoki strucnjaci koji oblast za koju su navodno strucni, u izvesnim aspektima, ne poznaju cak ni na elementarnom nivou. Dakle, opet se vracamo na, po meni glavni uzrok ovih problema, a to su nedostaci obrazovnog sistema u okviru kog je moguce stici do najvisih pozicija poput zvanja univerzitetskog profesora, a da se prethodno ne usvoji cak ni elementarno poznavanje oblasti kojom se neko bavi. Naravno, uvek se mogu traziti i dublji uzroci od ovog, poput sirokog prisustva osobine da pojedini zude za formalnim, spoljnim priznanjima i znacaju, a da veoma slabo mare za sustinski kvalitet posla koji obavljaju.

Da stvarno je stanje kriticno po pitanju laznih diploma i svega toga. Najgore je to sto je takav pristup stvarima u stvari prihvacen u narodu i to pod izgovorom "Ma misli bre na sebe, proguraj tu skolu i sta te briga za druge" :eek: :eek: :eek:
 
Da stvarno je stanje kriticno po pitanju laznih diploma i svega toga. Najgore je to sto je takav pristup stvarima u stvari prihvacen u narodu i to pod izgovorom "Ma misli bre na sebe, proguraj tu skolu i sta te briga za druge" :eek: :eek: :eek:

nazalost. mada je to meni licno podstrek, ali dobra prilika da postenim radom i dobrim radovima izbijem na vrh te gomile.

Sto opet nije nesto, jer je lako medju losima biti najbolji....
 
Meni jos i nije toliko strasno kad je student prepisao, ali kad profesor ili asistent pokrade studentov rad i naravno prepise ga kao svoj, a toga ima koliko hocete u prirodnim naukama, e onda postaje jasno zasto ovaj oglas uopste nije moralno neispravan...
 
Izdvajam određene citate koji, po meni, sadrže srž problema:

Licno bi me bilo sramota da uradim tako nesto. Zavrsni rad treba da bude kruna svih napora, covek treba da se uhvati u kostac sa time sam, da pokaze i sebi i drugima koliko moze i koliko vredi. A da platis da ti neko drugi odradi, jadno...

Sa druge strane, takođe znam i ljude koji nisu snosili nikakve posledice. Mislim, svi znaju da su se isprepisivali u knjigama, o tome se priča, ali nikakvih formalnih problema nisu imali zbog toga. :roll:

Од оног што је мени познато и доступно, а то су семинарски и дипломски радови мојих колега, већина је преписана из неке књиге, или, што је сада модерније, директно са неког сајта на Интернету (што би људи вукли тешке књиге кући).

Da stvarno je stanje kriticno po pitanju laznih diploma i svega toga. Najgore je to sto je takav pristup stvarima u stvari prihvacen u narodu i to pod izgovorom "Ma misli bre na sebe, proguraj tu skolu i sta te briga za druge" :eek: :eek: :eek:

Osnovni uzrok plagijarizma je, da se ne šalimo, lenjost. Ne ulazi ovde preterano u igru neko visoko razmišljanje - čak i kada ljudi znaju da je cilj rada da se produbi i kristalizuje znanje materijala (kao što neko reče, niko ne može da kaže da poznaje neki predmet dok ne napiše rad o njemu), i dalje ostaje želja da se izbegne posao i da se prosto "preskoči prepreka" koju takav rad čini.

U Americi, plagijarizam je veliki problem kod prediplomskih studenta. No, da se razumemo: brucoš uhvaćen kako plagijarizuje može da u najboljem slučaju očekuje da će dobiti 0 poena za taj rad. Studenti druge godine i dalje mogu da očekuju smanjenje konačne ocene ako je instruktor blag; većina profesora instant obara za ovakve stvari. Višestruki plagijarizmi mogu da dovedu do izbacivanja iz fakulteta, oduzimanja prethodnih diploma, itsl.

Veliki problem imamo sa kineskim studentima i postdoktorantima; u Kini je "uobičajen" mnogo viši nivo prostog kopiranja, tako da ljudi kopiraju čitave tekstove reč za reč, ili im mentor napiše pola teksta. Znate li šta je rezultat ovoga? Čak i u Americi (u kojoj se ljudi boje da ih neko nazove rasistom više nego bilo čega drugog) postoji...predispozicija prema studentima iz Kine. I ovo zaista nije rasizam - postoji toliko fenomenalnih, genijalnih i uvaženih naučnika odatle da niko normalan ne može da ima ikakve ideje o rasnom inferioritetu. Ne: prosto je kvalitet kineske diplome inferioran, i ljudi koji su tamo završili školu moraju da prevaziđu sumnju, da se dodatno dokazuju da zaista znaju šta rade...jer se diplomi samoj po sebi ne može mnogo verovati.

Što me dovodi do razloga zbog koga vi koji se trenutno nalazite u fakultetima treba da budete nemilosrdni po ovom pitanju:

Докторске тезе ће изгубити смисао који су до сада имале, у њима се више не може наћи ништа што представља допринос науци. А то је жалосно. И жалосно је што се то одобрава. А док год то буде била пракса, ми ћемо читати онакве огласе, као на почетку...

Doktorske diplome, magistarske diplome i diplome fakulteta gube vrednost kada dolaze sa fakulteta na kojima se toleriše plagijarizam. Svaki put kada se neki majmun provuče sa prepisanim ili kupljenim tekstom, to umanjuje vrednost diplome za koju smo mi ostali krvavo radili.

Takvo ponašanje - i (ako postoji) tolerancija takvog ponašanja od strane akademske birokratije - treba otvoreno i glasno prezirati, sa naglaskom na glasno. z:((
 
..stvarno ne znam da li bi se ovom rezimeu svih poruka sa ove teme moglo neshto dodati.. :)

..eventualno bih mogla da prenesem neka svoja iskustva, kao srednjoshkolskog profesora biohemije,
poshto smatram da je kod buducih pravih nauchnih radnika ljubav prema novom i neotkrivenom
ono shto ih vuche dalje, prvo u studijama, a zatim i u istrazivachkom radu..
..ova prirodna sklonost se ili lenjoshcu ili preopterecenjem pretvara u plagijatorsku liniju manjeg otpora.. :(
..naravno da srednjoshkolac nece moci da pomeri granice nauke,
ali mislim da je moja uloga da mu dam informacije na osnovu kojih ce moci da
angazuje svoj mozak na kontempliranju i zakljuchivanju o nechemu shto nije eksplicitno recheno.. :)
..vodim rachuna o tome koliko vremena je prosechan srednjoshkolac u stanju da odvoji za
neshto shto mu (mozda) i nije u fokusu interesovanja, ali ih veoma rano nauchim da je
"gimnastika mozga" na razne teme korisna za bilo koju oblast kojoj se budu bavili u buducnosti..
..takodje - za one koji ne odu u nauku, vec se uhlebe u nekoj industriji,
bilo sa srednjoshkolskim ili sa visokim obrazovanjem, trudim se da teme imaju dovoljno veze sa
svakodnevicom da bi im ostale kao deo opshte kulture jednog mladog choveka prirodnjachke naklonosti.. :)

..tako moji djaci npr pishu seminarske radove na temu
"veshtachki zasladjivachi - procena rizika kod realne upotrebe"
(nakon izlaganja o pojedinim zasladjivachima gde je nemoguce izbeci copy/paste delove
i koji je stoga ogranichen na 25-30% rada, uchenik pravi prosek dnevnog unoshenja sokova,
zvaka, bombona i industrijskih slatkisha na bar pet osoba u svojoj okolini i rachuna realni dnevni unos
pojednih zaladjivacha, poredeci ga sa max dozvoljenim)
ili "percepcija slatkog ukusa na molekulskom nivou - neka tumachenja chovekove prirodne sklonosti ka slatkishima"
sa direktivom da se raspitaju kod mama i baka kako bebe reaguju na nove ukuse hrane,
kao i zashto se bebama uvodi povrce pre voca u ishranu,
ili "holesterol - dobar i losh, (copy/paste :) ), visok i nizak (svake godine sam prezadovoljna
odushevljenjem koje pokazu kad "iskopaju" rizike prirodno snizenog holesterola) "
ili "evolutivni znachaj alatke za razbijanje kostiju zivotinja - znachaj masti u ishrani"
ili "telomeraza - od besmrtnosti do kancera"..

..za djake koji ne pretenduju na visoke ocene:
"neobichni terpeni", "jedan neobichan enzim", "rezistencija na antibiotike - mehanizmi nastajanja" i slichno..
 
..htedoh reci (koliki post :rumenka: ) da se ljubav i ponos zbog autentichnosti i individualnosti
moraju negovati od malih nogu, a na zalost jako chesto se ubijaju i sasecaju
trpanjem ljudi u uravnilovka sisteme, favorizovanjem uniformnosti i prosechnosti,
od "voditeljka dnevnika" usmenih odgovaranja, do shtancovanih pismenih radova bez trunke
lichnog pechata.. :(
..shto bi rekle profesorke srpskog "da nema imena na vezbanci, ne bih znala ko ga je napisao.. " :(
 
..htedoh reci (koliki post :rumenka: ) da se ljubav i ponos zbog autentichnosti i individualnosti
moraju negovati od malih nogu, a na zalost jako chesto se ubijaju i sasecaju
trpanjem ljudi u uravnilovka sisteme, favorizovanjem uniformnosti i prosechnosti,
od "voditeljka dnevnika" usmenih odgovaranja, do shtancovanih pismenih radova bez trunke
lichnog pechata.. :(
..shto bi rekle profesorke srpskog "da nema imena na vezbanci, ne bih znala ko ga je napisao.. " :(

Koje bre profesorke? Pa ja se jedini otprilike trudim da budem autentican na pismenima iz srpskog i sve sto sam od toga dobio je nadimak "filozof" (direktno) i pesimisticki cudak (indirektno) i to od profesorice. A deca koja su bukvalno prepisala sastav sa interneta (cak je bilo par gotovo identicnih) su bivala pohvaljivana. z:((
 
Koje bre profesorke? Pa ja se jedini otprilike trudim da budem autentican na pismenima iz srpskog i sve sto sam od toga dobio je nadimak "filozof" (direktno) i pesimisticki cudak (indirektno) i to od profesorice. A deca koja su bukvalno prepisala sastav sa interneta (cak je bilo par gotovo identicnih) su bivala pohvaljivana. z:((

..e o tome govorim.. z:( ..tako se sa podsmehom gaje "kadrovi" koji ne umeju da misle.. :roll:
 
Izdvajam određene citate koji, po meni, sadrže srž problema:

Да ствар буде још гора, велики број студената који не знају шта ће са собом, после завршених студија уписује докторске студије...

... Е сада, замислите какве су докторске тезе студената који не знају ни зашто студирају. Оних којима је битно само да имају титулу доктора наука...

...Оних који немају идеју чак ни из које области желе да раде докторску тезу.
Osnovni uzrok plagijarizma je, da se ne šalimo, lenjost.
Ne, vec izbegavanje nepotrebnog stresa...
 
Prethodnom bih dodao jednu vest iz medija, u kontekstu prethodne dikusije:

Kon: Milion vakcina ili ostavka

Beograd -- "Ako se do kraja januara ne vakciniše više od milion ljudi podneću ostavku“, kaže za "Novosti“ epidemiolog Predrag Kon.

... Jer, pozivati ljude u vreme vanredne epidemiološke situacije da se ne vakcinišu na samoj je granici krivične odgovornosti. To treba razmotriti na više nivoa, prvenstveno na Sudu časti“, objašnjava Kon...


...Ne mogu neki lekari da organizuju tribine, da javno pričaju protiv vakcinacije i da sve ostane na tome...

... Vanrednu vakcinaciju, dosad najveću, ako se ne računa zaštita od variole vere, ne može da sprovede sam zdravstveni sistem. Potrebna je podrška čitavog društva, kaže Kon za "Novosti“, a izostala je čak i podrška jednog dela zaposlenih u zdravstvu...
 
Poslednja izmena:

Back
Top