Nekultura ili bezobrazluk

zoya-1

Aktivan član
Poruka
1.001
Da li imate prijatelje ili rodbinu koji imaju obucaj da nepozvani banu kod Vas kad im padne na pamet?
Moja Kraljica Majka(citaj-svekrva) ima obicaj da navrati nenajavljena recimo u vreme kada dete spremam na spavanje pa da joj sve poremeti iz silne zelje i ljubavi da vidi unuku.
Ima obicaj da nedeljom oko 12 navrati malo da obidje prijatelje (moje-tatu i baku)?! I jos mnogo slicnih situacija.
Drugi prijatelj recimo sa namerom krece od kuce kod nas ali mu ne pada na pamet da pozove i vidi da li to i nama odgovara.
Za mene je to nezamislivo,vaspitana sam da se neke stvari ne rade, nikada ni kod koga ne idem nenajavljena ili nepozvana, trudim se da nikog ne zovem od 15-17 jer je to vreme odmora.
 
Poslednja izmena:
Meni to nikad ne smeta kad su u pitanju dragi likovi, ali sverkvu ne volem da vidim cak ni kad bi se zvanicnom depeshom najavila.
Ipak, kad mi neko upadne nenajavljen, ne remetim svoj red aktivnosti i ispostujem ga samo onoliko koliko mogu, da ne poremetim sebi red. I niko mi na tome ne zamera npr kad kazm aj molim te sedi tu samo da usisam pa cemo piti kafu ili idem da uspavam dete pa dolazim i sl. Nenajavljeni gost lepo saceka da obavim tako nesto po kuci i sve ok sa obe strane.:)
 
Ja ponekad banem nenajavljena (tj najavim se pre nego krenem, pa domaćin ima bar 30 min da bega ako hoće). Naravno da u tom slučaju ne kvarim raspored, ako nešto ima da se odradi, odradimo brže zajedno i onda pre pijemo kaficu. Naravno ovo samo sa najbližim ljudima. Sa ostalima se viđam u gradu.
 
I za mene je nezamislivo banuti nekome bez najave, ili ako zaista neplanirano prolazis pored, bar se javi telefonom i pitaj me da li sam slobodan, radim li nesto, jesam li raspolozen za goste i sl.

U ovakvim situacijama, sa meni bliskim ljudima imam dogovor da nema ljutnje ako kazem da ne mogu, da je bolje da navrate drugi put, da smo umorni, da nismo za goste i tome slicno.
Mislim da je to korektno i kulturno i sa moje i sa njihove strane.

U doba kad sam ja bio dete, moji roditelji i njihovi prijatelji imali su drugacije obicaje, navracalo se nenajavljeno, ali tada nije svako ni imao fiksni telefon, o nekim drugim metodima komunikacije da i ne govorimo, tako da mi je za to vreme bilo razumljivo takvo ponasanje.
Danas pak, u doba skajpa, mejla, sms-a, mobilnih telefona i ostalih sredstava komunikacije dostupnih svakom, mislim da je ipak malo nekulturno nekome banuti na vrata nenajavljen.
Nikad ne znas da li domacin spava, vodi ljubav, boli ga glava, imao je tezak dan pa nije za razgovor, hoce da posveti vreme sebi i nekom svom hobiju ili prosto hoce da lezi i da odmara a da ga niko ne uznemirava.
 
То зависи од нас самих.
Ако неком искрено кажемо да нам сметају ненајављени гости, онда тај више неће долазити ненајављен.
Лицемерно је да их примамо и правимо се као да је све у реду, а после кукамо у кругу породице, или се сами нервирамо.
Неки људи су навикли да одлазе ненајављени код многих и не виде никакав проблем у томе.

Ја сам се својих ненајављених госију решила тако што сам казала свима да желим да се најаве кад долазе.
Наравно, има људи који могу да дођу било кад, али такви то и знају.
И немам проблема.

Можда људи нису некултурни ни безобразни, него воле да се друже и не смета им да има дође неко било кад, па сматрају да и они могу то исто да раде. Дружељубив народ! :)
 
Nikad ne znas da li domacin spava, vodi ljubav, boli ga glava, imao je tezak dan pa nije za razgovor, hoce da posveti vreme sebi i nekom svom hobiju ili prosto hoce da lezi i da odmara a da ga niko ne uznemirava.

Ako se druzis sa finim ljudima, onda ce biti jako retko da te neko prekine u ovim aktivnostima jer se obicno zna neki red.
U ovim situacijama bih cak i ja odbila da primim nenajavljene goste. U prethodnom postu ih nisam uzela u obzir, vec sam odmah sebe zamislila kako kuckam po forumu i bilo mi je sasvim svejedno da li bi me neko u tome prekinuo.
 
Mislim da je kod našeg naroda to jedan ružan običaj, da svrate nenajavljeni, kada u današnje vreme postoje fiksni i mobilni telefoni, internet.Imali smo takve situacije, ali kao što su neki već napisali, ne dozvoljavam da mi to poremeti planove, znači nastavljam da radim ono što sam započela, bez ikakvog izvinjenja.
Bilo je i situacija da nekome kažem da ne mogu trenutno da ga primim ili ako već dođe da nemam baš vremena da pijemo kafu i sedimo, jer već imam nešto isplanirano, a da se ta osoba naljuti, kao da ja uvek moram da budem tu za nju.Tuđe vreme treba poštovati i u posete se ide samo najavljen!
 
Наравно, има људи који могу да дођу било кад, али такви то и знају.
И немам проблема.

Можда људи нису некултурни ни безобразни, него воле да се друже и не смета им да има дође неко било кад, па сматрају да и они могу то исто да раде. Дружељубив народ! :)

E, da, ovaj prvi red...tacno sam na to mislila malopre, dragi ljudi...koji sve znaju i razumeju, uvek, ali uvek su dragi gosti.

Ne mora da znaci da neko ko kao ja sasvim lako prima nenajavljene goste, odlazi i sam nenajavljen. Ta dva stava nemaju veze jedan sa drugim. Npr. obozavam da mi svi prijatelji dodju u goste kad god hoce, a mrzi me da cak i za slave idem ja kod njih. Sad, pitanje je sta sam zapravo ovde napisala, mozda je to gostoprimstvo mada bih ja pre rekla da je cista lenjost. :rumenko::)
 
E, da, ovaj prvi red...tacno sam na to mislila malopre, dragi ljudi...koji sve znaju i razumeju, uvek, ali uvek su dragi gosti.

Ne mora da znaci da neko ko kao ja sasvim lako prima nenajavljene goste, odlazi i sam nenajavljen. Ta dva stava nemaju veze jedan sa drugim. Npr. obozavam da mi svi prijatelji dodju u goste kad god hoce, a mrzi me da cak i za slave idem ja kod njih. Sad, pitanje je sta sam zapravo ovde napisala, mozda je to gostoprimstvo mada bih ja pre rekla da je cista lenjost. :rumenko::)

Е, код мене је иста ситуација, али сам мислила на људе који радо примају госте и одлазе ненајављено. Има и таквих.
Мада, ратосиљала сам се неких који никад нису ни звали у госте, а причали како не воле ненајављене госте, док су насртали код нас ненајављени..:sad2:
Њима сам неколико пута рекла да треба да се најаве, али су то сконтали тек једном кад их нисам примила.
 
Mislim da se svi slažemo da je lepo i kulturno nekoga pozvati i javiti mu da dolazimo ili bismo došli (ako nam dozvole :) )
A u praksi... zapravo nemam tako formalne odnose sa ljudima - ili smo prisni (dovoljno prisni da možemo jedni drugima da kažemo 'e, nemoj sad, smoreni smo-svađamo se-kuća je u haosu') ili se uopšte ne posećujemo...
I imam dvostruk aršin - ako nekoga volim, obradujem se i kad bane nenajavljen (živim na mestu koje je svima usput), a ako mi neko nije drag (a mužu jeste, pa on zove) onda gosta ignorišem i kada se najavio :lol:
I, meni je i dalje lepo da imam drugare kod kojih mogu da zvonim na interfon i odem na kafu bez najave... taj tretman naravno ne priređujem ljudima sa decom :) tu imam obzire...
 
Meni to nikad ne smeta kad su u pitanju dragi likovi, ali sverkvu ne volem da vidim cak ni kad bi se zvanicnom depeshom najavila.
Ipak, kad mi neko upadne nenajavljen, ne remetim svoj red aktivnosti i ispostujem ga samo onoliko koliko mogu, da ne poremetim sebi red. I niko mi na tome ne zamera npr kad kazm aj molim te sedi tu samo da usisam pa cemo piti kafu ili idem da uspavam dete pa dolazim i sl. Nenajavljeni gost lepo saceka da obavim tako nesto po kuci i sve ok sa obe strane.:)

:zcepanje: e ulepsa mi dan :zcepanje:
 
Obozavam druzenja, rado pozivam drage ljude na vecere, sjedeljke i rado na iste odlazim, ali uvijek sa najavom, tj po pozivu. Ni kod komsinice preko ne idem na kafu ako je nisam nazvala i pitala ima li vremena za druzenje!
Moji prijatelji, roditelji, rodbina,..se uvijek najave,ali....kako zivim u zajednici, muzeva familija, tj prijatelji mojih svekra i svekrve dolaze kad ko hoce:dash:
Tada se lijepo izvinem i nastavim sa svojim planovima.
 
Можда људи нису некултурни ни безобразни, него воле да се друже и не смета им да има дође неко било кад, па сматрају да и они могу то исто да раде.
Mmm, može biti. Znam ljude kojima je nenajavljivanje posete pokazatelj bliskosti, a najavljivanje pokazatelj formalnih odnosa. Onda ispada da i nisu nekulturni, nego su im maniri ''malo'' drugačije od mojih. I onda ja, za njihov ukus, nekad ispadam nekulturna kad se sklonim.

U principu, kao i Muvalo imam dvostruke aršine, u zavisnosti da li su mi ljudi dragi ili ne. Ali, malera, oni koji su mi dragi mi se uvek najave, ovi drugi umeju da budu problem. :lol:
 
E, da, ovaj prvi red...tacno sam na to mislila malopre, dragi ljudi...koji sve znaju i razumeju, uvek, ali uvek su dragi gosti.

Ne mora da znaci da neko ko kao ja sasvim lako prima nenajavljene goste, odlazi i sam nenajavljen. Ta dva stava nemaju veze jedan sa drugim. Npr. obozavam da mi svi prijatelji dodju u goste kad god hoce, a mrzi me da cak i za slave idem ja kod njih. Sad, pitanje je sta sam zapravo ovde napisala, mozda je to gostoprimstvo mada bih ja pre rekla da je cista lenjost. :rumenko::)

Е, код мене је иста ситуација, али сам мислила на људе који радо примају госте и одлазе ненајављено. Има и таквих.
Мада, ратосиљала сам се неких који никад нису ни звали у госте, а причали како не воле ненајављене госте, док су насртали код нас ненајављени..:sad2:
Њима сам неколико пута рекла да треба да се најаве, али су то сконтали тек једном кад их нисам примила.

Ja zakljucujem da ste obe tele da kazete kako rado primate a tesko se primate :lol:
 
Ja imam tu finu recenicu posle koje malo ko dodje nenajavljen:
Izvinite, danas ne primamo goste.

Neke ljude sam zvala i telefonom (kao nema smisla da ih vratim sa praga) pa onda posle uvodnih finesa kazem: ako planirate da dodjete sutra popodne samo da vam kazem da... pa prethodna recenica malo parafrazirana ali sa obaveznim recima "primamo" i "gosti".

Kolko da sve smestim di im je mesto... ostane vise prostora za drage ljude koji nas postuju
 

Back
Top