Zaprska za jela..???...Jaooo ljudi pomagajte...

Hold It Against Me

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.191
Pre svega pozz svima...Prvi put sam na ovom pdf-u.. :D ..Nesto me bas me interesuje ovaj kutak ali glad me naterala da dodjem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .Naime moji su otisli na kraci put..A posto se ja hranim zdravo (znaci ne unosim konzerviranu hranu,ne jedem ama bas nista iz frizidera),zamolio bih vas za pomoc...Kako mogu da skuvam grasak,boraniju,spanac??? :mrgreen: ..Kako da napravim zaprsku i te stvari..Za spanac znam da treba da ga prvo operem,zatim ga prokuvam u vodi,iseckam ga na sitno ali sta onda posle toga??...Uopste ne kontam kako...Ako neko moze da mi napise kako se pravi zaprska i ceo postupapak bio bih veoma zahvalan...
 
Pa sad... ako ćemo baš da se držimo "zdrave hrane" - zaprška nikako ne spada u to.
Inače, sama zaprška pravi se vrlo prosto: U manji sud (šerpicu npr.) staviš masnoću (mast, ulje, puter...) da se zagreje i kad procvrči (ne jako!) dodaš kaiku-dve brašna (zavisi koja količina i koja gustina ti treba) i kašičicu crvene slatke paprike (u narodu poznato kao "aleva paprika"). Malo propržiš zajedno i sipaš u skuvano jelo (pasulj, paprikaš, čorbu...)
Što se spremanja jela tiče, osnovno kod svih pomenutih je da sitno iseckaš luk i ispržiš ga na malo masnoće (da se "ucakli", dakle, ne sme da potamni) :).
Kod npr. spanaća na taj ispržen luk dodaš još dosta iseckanog belog luka (3-4 čena), kašiku brašna i onaj obareni, iseckani spanać. Posoliš po ukusu i ja dalje dodajem mleko... do potrebne gustine. Kad se sve lepo ukuva i sjedini - možeš da jedeš. Eventualno dodaš još malo razmučene kisele pavlake.
Kad budeš skuvao i pojeo spanać, kuvaćemo nešto drugo. ;)
 
Pa sad... ako ćemo baš da se držimo "zdrave hrane" - zaprška nikako ne spada u to.
Inače, sama zaprška pravi se vrlo prosto: U manji sud (šerpicu npr.) staviš masnoću (mast, ulje, puter...) da se zagreje i kad procvrči (ne jako!) dodaš kaiku-dve brašna (zavisi koja količina i koja gustina ti treba) i kašičicu crvene slatke paprike (u narodu poznato kao "aleva paprika"). Malo propržiš zajedno i sipaš u skuvano jelo (pasulj, paprikaš, čorbu...)
Što se spremanja jela tiče, osnovno kod svih pomenutih je da sitno iseckaš luk i ispržiš ga na malo masnoće (da se "ucakli", dakle, ne sme da potamni) :).
Kod npr. spanaća na taj ispržen luk dodaš još dosta iseckanog belog luka (3-4 čena), kašiku brašna i onaj obareni, iseckani spanać. Posoliš po ukusu i ja dalje dodajem mleko... do potrebne gustine. Kad se sve lepo ukuva i sjedini - možeš da jedeš. Eventualno dodaš još malo razmučene kisele pavlake.
Kad budeš skuvao i pojeo spanać, kuvaćemo nešto drugo. ;)

Hvala ti punooo...Pa ja sam od zdravom ishranom mislio da ne jedem nista konzervirano..Nisam mislio na zaprsku... :mrgreen: ...
 
spanac skuvas sa malo krompira, izgnjeckas, dodas maslinovo ulje i to je to...na leso, po dalmatinski.ako volis dodaje se i malo belog luka...ja tako stalno spremam spanac.
A u sve ovo sto si nabrojao ne stavljam zaprsku....ma ni u sarmu je ne stavljam....

Pa ne jedem spanac za krompirom...Zaprska mora da ide inace jelo bude bljutavo.. :mrgreen:
 
Pa ne jedem spanac za krompirom...Zaprska mora da ide inace jelo bude bljutavo.. :mrgreen:

Krompir ide sa blitvom ne sa spanaćem.:)

Di nadje za početak spanać da kuvaš.:D.Mogao si da kreneš sa pasuljem lakše je.:

Ako nisi već napravio i pojeo spanać da ti kažem kako ćeš da ga spremaš brzo i lako.

Očisti ga,operi. U vruću suvu šerpu stavi opran spanać,baci malo soli po njemu i poklopi. Za 5 minuta se on obari tako u pari. Baci ga na dasku za seckanje i iseckaj. U šerpu proprži beli luk, napravi zapršku samo od brašna i dodaj taj iseckan spanać. Doli mleka i posoli. Prokuvaj ga tako i to je to.
 
Krompir ide sa blitvom a ne sa spanacem....
Izvini ali nemam pojma odakle ti ovaj info....
I dalje mislim da je skrnavljenje povrca jesti ga sa zaprskom, pa jos ako je na masti...uzas!!!
Skuva se krompir do pred kraj, ubaci vise od pola kilograma spanaca, kratko prokuva, ocedi, izgnjeci i doda maslinovo ulje... obicno se jede sa ribom ili pecenim jajetom ....
 
Pre svega pozz svima...Prvi put sam na ovom pdf-u.. :D ..Nesto me bas me interesuje ovaj kutak ali glad me naterala da dodjem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .Naime moji su otisli na kraci put..A posto se ja hranim zdravo (znaci ne unosim konzerviranu hranu,ne jedem ama bas nista iz frizidera),zamolio bih vas za pomoc...Kako mogu da skuvam grasak,boraniju,spanac??? :mrgreen: ..Kako da napravim zaprsku i te stvari..Za spanac znam da treba da ga prvo operem,zatim ga prokuvam u vodi,iseckam ga na sitno ali sta onda posle toga??...Uopste ne kontam kako...Ako neko moze da mi napise kako se pravi zaprska i ceo postupapak bio bih veoma zahvalan...


Recepte za spanać si dobio, možeš da biraš. Hoću da ti skrenem pažnju, ako ne znaš, spanać se nikada ne podgreva. Jede se čim se spremi, ono što ostane baca se, vrlo je kancerogeno.:rtfm:
 
Recepte za spanać si dobio, možeš da biraš. Hoću da ti skrenem pažnju, ako ne znaš, spanać se nikada ne podgreva. Jede se čim se spremi, ono što ostane baca se, vrlo je kancerogeno.:rtfm:

Ovo je stari mit.. heh, cinjnica je da da je svako jelo najbolje pojesti odmah posle kuvanja
*(sem sarme, sarma je nenakako najbolja posle podgrevanja :mrgreen:)


Inace, sto se dinstanja luka tice *(sto je osnova za mnoga jela), slobodno se moze dinstati i na vodi. Ne mora nikava masnoca da se dodaje, ukus potpuno isti. Inace je ta masnoca koja se tu cvari na vatri najnezdravija, evenutalno moze da se doda malo ulja tek na kraju kuvanja. :)
 
Ovo je stari mit.. heh, cinjnica je da da je svako jelo najbolje pojesti odmah posle kuvanja
*(sem sarme, sarma je nenakako najbolja posle podgrevanja :mrgreen:) ...... :)

....Ostatak kuvanog spanaća obavezno treba baciti jer se nitrati fermentacijom pretvaraju u opasne nitrite (koji je otrov za organizam). Spanać se kuva se u malo ključale vode oko 5 minuta. Voda, u kojoj je kuvan spanać, bogata je nitratima i ne treba je ostavljati za dalje korišćenje......
.....Nivo nitrata u hrani je veoma nizak, uglavnom ispod 10 mg/kg, retko prelazi 100 mg/kg. Izuzetak je povrće koje je bilo oštećeno, loše skladišteno (ili skladišteno duže vreme od propisanog), kao i konzervisano i fermentisano povrće. U takvim uslovima nivo nitrata može biti i 400 mg/kg pa i više.....
....Nitriti u krvotoku su uključeni u oksidaciju hemoglobina, čime utiču na nastanak malokrvnosti. Višak nitrita se čvrsto vezuje za oksidisano gvožđe, čime se sprečava transport kiseonika. Kod dece, zbog slabijeg lučenja želudačne kiseline, ovaj problem je izraženiji.....

Ovo su samo navodi iz stručne literature.
 
Ovo za luk je potpuno tačno. I ja izbegavam prženje luka, obično ga "dinstam" na malo vode. Brže bude gotovo, lepše se "razmlati" i, što rekoste, zdravije je. Ali dečko je tražio "zapršku" pa sam mu dala "klasičnu" varijantu.
Što se spanaća i podgrevanja tiče, to znam i ja, ali nikad mi nije bilo jasno zašto?
Osim toga, spanać se prodaje i zamrznut, izblanširan (ili prokuvan... zaboravila sam kako piše na pakovanju). U svakom slučaju, to znači da je zagrevan, pa zamrznut. Da bi smo ga pripremili za jelo, moramo ga nekako zagrejati: kuvati, dinstati, ubacitiu u pite... nebitno.
Dakle, opet mu menjamo temperaturu i sve opisano se dešava sa njim, ili negde grešim?
Volela bih da mi neko objasni, jer se ja pridržavam toga da ga ne valja podgrevati i ne radim to, ali se stalno pitam šta se dešava sa njim pošto se prilikom pripreme nekad prvo bari, pa onda secka i završava priprema, nekad se vadi iz zamrzivača... da li je to OK?
Ako jeste, u čemu je razlika?
Uzgred, i meni je krompir uz spanać obavezan.
Poto, nisam nikad probala da tako spremim spanać, ali ću probati ;)
 
Spanać treba obavezno jesti uz krompir i mlečne proizvode da bi se iskoristile sve hranljive materije iz njega, u protivnom on "protrči" kroz organizam ( reči ćerkinog pedijatra koje sam zapamtila jer sam kao i vi spremala klasično sa brašnom i mlekom i to je to).Sada, uz zelje, spanać i blitvu obavezno barim krompir uz dodatak masl.ulja, puno belog luka i dodatak pavlake,sira...Pozz
 
Spanać ima puno hranjljivih sastijaka i između ostalog i gvožđe. Za asorpciju gvožđa vrlo je važan vitamin C i mlečne kiseline. Čak i kada se gvoždje uzima u obliku tableta važno je da se uzima i vitamin C. Nisu naši stari blesavi. Sva jela od zeleniša uvek se pripremaju ili serviraju sa mlekom ili mlečnim proizvodima (spanać se priprema sa mlekom, sarmice od zelja i razne pite zeljanice se jedu sa kiselim mlekom...).

Što se tiče štetnog dejstva spanaća ne preporučuje se ni držanje u frižideru ni podgrevanje upravo zbog fermentacije, kako sam gore navela, i stvaranja nitrita. Nitrati i nitriti su inače glavni sastojci konzervansa - a ni on nije zdrav. Nije zdrav ni krompir koji je pozeleneo (inače to se dešava od lošeg skladištenja). Nije zdravo ni pušiti, ni piti (može po malo). Sve su to 'tihe ibice'. Na nama je izbor, hoćemo li nešto raditi ili ne. Ja sam samo htela da skrenem detetu pažnju (već pominje zdravu ishranu), jer je neuk (ja bar tako shvatila kad traži savet). Toliko od mene na ovu temu. :gace: :poklon:
 
Pre svega pozz svima...Prvi put sam na ovom pdf-u.. :D ..Nesto me bas me interesuje ovaj kutak ali glad me naterala da dodjem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .Naime moji su otisli na kraci put..A posto se ja hranim zdravo (znaci ne unosim konzerviranu hranu,ne jedem ama bas nista iz frizidera),zamolio bih vas za pomoc...Kako mogu da skuvam grasak,boraniju,spanac??? :mrgreen: ..Kako da napravim zaprsku i te stvari..Za spanac znam da treba da ga prvo operem,zatim ga prokuvam u vodi,iseckam ga na sitno ali sta onda posle toga??...Uopste ne kontam kako...Ako neko moze da mi napise kako se pravi zaprska i ceo postupapak bio bih veoma zahvalan...

Ne rece kako ti ispade Spanac jesi li iskoristio neki savet?Jesi li se dobro najeo ?
Sutra cu i ja da spremim spanac :)
 
Pre svega pozz svima...Prvi put sam na ovom pdf-u.. :D ..Nesto me bas me interesuje ovaj kutak ali glad me naterala da dodjem. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .Naime moji su otisli na kraci put..A posto se ja hranim zdravo (znaci ne unosim konzerviranu hranu,ne jedem ama bas nista iz frizidera),zamolio bih vas za pomoc...Kako mogu da skuvam grasak,boraniju,spanac??? :mrgreen: ..Kako da napravim zaprsku i te stvari..Za spanac znam da treba da ga prvo operem,zatim ga prokuvam u vodi,iseckam ga na sitno ali sta onda posle toga??...Uopste ne kontam kako...Ako neko moze da mi napise kako se pravi zaprska i ceo postupapak bio bih veoma zahvalan...

pa zacin ce,aleva,brasno,vreli zejtin i beli luk,ikecap,mesas da ne zagori
 
Pa sad... ako ćemo baš da se držimo "zdrave hrane" - zaprška nikako ne spada u to.
Inače, sama zaprška pravi se vrlo prosto: U manji sud (šerpicu npr.) staviš masnoću (mast, ulje, puter...) da se zagreje i kad procvrči (ne jako!) dodaš kaiku-dve brašna (zavisi koja količina i koja gustina ti treba) i kašičicu crvene slatke paprike (u narodu poznato kao "aleva paprika"). Malo propržiš zajedno i sipaš u skuvano jelo (pasulj, paprikaš, čorbu...)
Što se spremanja jela tiče, osnovno kod svih pomenutih je da sitno iseckaš luk i ispržiš ga na malo masnoće (da se "ucakli", dakle, ne sme da potamni) :).
Kod npr. spanaća na taj ispržen luk dodaš još dosta iseckanog belog luka (3-4 čena), kašiku brašna i onaj obareni, iseckani spanać. Posoliš po ukusu i ja dalje dodajem mleko... do potrebne gustine. Kad se sve lepo ukuva i sjedini - možeš da jedeš. Eventualno dodaš još malo razmučene kisele pavlake.
Kad budeš skuvao i pojeo spanać, kuvaćemo nešto drugo. ;)

uze mi reč... rep!
 

Back
Top