Шта одржава један народ ?

Milojko11

Početnik
Poruka
37
Шта одржава један народ и негову државу ?

Знам да питање може да делује исувише просто за „високе интелекте” , али с обзиром на степен индивидуалне и колективне збуњености народа света а посебно на степен збуњености СРБА , мог народа , ово питање претставља веома критично место у нашој свести и о себи и о другима.

Јер ,ако само прелетите преко наслова у информативним средствима можете лако видети да су ПРИМАРНЕ ствари уступиле место СЕКУНДАРНИМ и да је уствари оно што је , да не кажем неважно али сигурно не првенство у нашем опстанку заузело прве странице наших комуникација , дијалога , свађа и подела...а многе суштинске ствари су остале у залеђини или потпуно гурнуте у запећак.

Политика увелико побеђује Економију (за коју су многи од нас и заборавили шта уствари значи) , пљачка је постала константна замена доброчинству , оптуживање је победило саветовање и помагање , издаја је надјачала верност , хомосексуалност се такмичи са природношћу а ево и ова хистерија око свињског грипа је неколико месеци висила над здраворазумским расуђивањем човечанства које је већ прошло кроз толико сличних „криза” и гле , умногостручило свој број.

Могао бих сада да набрајам колико год хоћете компоненти једног смисла које подижу и одржавају један народ и државу али ћу се послужити за почетак веома једноставним триком.

КИНА ...ЈАПАН ...НЕМАЧКА

Три тренутно најживље светске економије и три економије које су обележиле период после другог светског рата.

Дакле господо моја СРПСКА...прва и најважнија политичка тема коју свака политичка партија мора да обради , дискутује и прокламује је ЕКОНОМИЈА.
Сви остали детаљи који нам долазе на дневну или планирану листу су иза Економије и добијају веома другачији степен важности у државама које су успеле да своје Економије направе тако да задовољавају прво основне а онда и оне екстра потребе свог народа.

И у том смислу треба и посматрати сваку одлуку која се пред народ и његове лидере поставља у тренутку или периоду времена тј да ли ће после те одлуке и чина народ и држава постати богатији , задовољнији и срећнији или ће чињенично постати зависнији и ограниченији.

СРБИЈА СРБИМА
 
И друго ПИТАЊЕ ...које може да се учини мало комплексније од првог.

ШТА ЧИНИ ДОБРУ ЕКОНОМИЈУ ...тј које су главне компоненте једне добре ЕКОНОМИЈЕ.

Вредан рад ?

Пажљиво улагање ?

Будно праћење ?

Рационално трошење ?

Озбиљни планирање ?

Обезбеђење пласмана - продаје ?

Баланс ПОЉОПРИВРЕДЕ - индустрије - услуга ?

...

..

.

Све заједно и још више ?

Или...као што сам на почетку првог питања напоменуо...остајање предуго времена у једној врсти пасивне збуњености у којој се налазе и многи лидери земаља(према резултатима које им земље постижу) или срљање у невероватно велика задуживања и исто толика расипања позајмљеног на попуњавање прaзнина које у једној лоше организованој држави прави исто тако лоша Економија ?
 
И на крају , ако усвојимо овакве параметре као неку врсту мерила за успешност влада и лидера појединих земаља , уз наравно и околности њиховог функционисања , неће уопште бити тешко оценити да ли су они који воде неку земљу заслужили даље поверење свог народа или би , према већ установљеним методама , требали да се наћу на гласању поверења ?

Наравно , и постојећа влада и председник СРБИЈЕ испуњавају овај контролни услов и те како.

Јер, постоји на време , постоји касно али постоји и прекасно.

Хоћемо ли господо СРПСКА да буде прекасно ?

СРБИЈА СРБИМА
 
И на крају , ако усвојимо овакве параметре као неку врсту мерила за успешност влада и лидера појединих земаља , уз наравно и околности њиховог функционисања , неће уопште бити тешко оценити да ли су они који воде неку земљу заслужили даље поверење свог народа или би , према већ установљеним методама , требали да се наћу на гласању поверења ?

Наравно , и постојећа влада и председник СРБИЈЕ испуњавају овај контролни услов и те како.

Јер, постоји на време , постоји касно али постоји и прекасно.

Хоћемо ли господо СРПСКА да буде прекасно ?

СРБИЈА СРБИМА

I ti si stigao...:sad2:

Sto blize zori - gosti sve bolji.....
 
???

Јесам ли погрешио форум ?

Дочекасте ме неким злим језицима и грозничавим речима....?

Да није стигао грип овде пре мене ?



Није лако дискутовати са вама који имате тако високу репутацију....нама почетницима.
:-)
 
Poslednja izmena od moderatora:
samo ti pisi, nemo da se ustezes

ono jes, tema ti je za podforum politicki diskursi,

sama tema je, meni, nesto onako - skolski,kao domaci zadatak

dakle zelim ti da brzo postignes bar tisucu poruka, to ti je na nasem oko 800

...........................................

Е баш ти хвала што си дао овако добар коментар.
Једино ми није јасно зашто размишљаш и тисућама на овој теми ?

Према мом искуству а и према , како сам већ рекао , ситуацији у свету и околини , због веома великог нивоа збуњености како образованих тако и необразованих "грађана" ове планете , расветљавање магловитог (не)разумевања онога што се око нас догађа мора да буде на том школском нивоу...јер збуњеном је сваки други ниво претежак.

Иначе , што се мене тиче , више бих волео да се ствари промене после 100 њак тема тако да постанем превише заузет да овде остављам исте...

Кад већ буде дошло до хиљаде , бићу и ја део збуњене масе.


СРБИЈА СРБИМА
 
почетак деведесетих...паранемија...плата, рецимо 5 марака у тренутку кад је добијеш, а 0,5 кад је примиш у руке...брзе патике с ваздушним ђоном мин 100 марака...и упркос свакој логици - патике се продају немогуће
 
Тек сам сад обратио пажњу на те дискурсе...и изгледа да си у праву што се локације теме тиче.

Шта значи 10.000 :-))))

ako imas sta da kazes tj doprinese forumu, forma i nije najbitnija

to sa tisucama i hiljadama je fora, kao.

mora malo, ponekad da se razveselimo. al ako se samo patimo, koji cemo andrak na forumu

oko teme, pa srbi su mozda i najbolji primer za narod ove velicine, koji izlozen vojnoj i agresiji svake vrste opstaje i traje. zatrli bi nas zlikovci iz divlje zaoadne evrope, samo da mogu, i ranjije a i danas

ukratko odrzava nas sto smo na svojoj zemlji nema gde da begamo, a i drzavotvosrnost je osobina srpskog naroda. neka nas neprijatelji ostave na miru i negde na livadi, mi bi u kratkom vremenu napravili drzavu.

ostali iz bivse sfrj da su u situaciji kao mi, ili bi brzo nestali, ili bi genocidno okrvavili ruke - vidjeno vise puta

a zbunjenost? pa izlozeni smo jakoj, najjacoj propagandi i zombiranju. i oni `kooperatvni` su isplivali na povrsinu i pokusavaju da nas sve zombiraju po sistemu `tako treba` . e ne treba tako. nismo svi bas zbunjeni i zombirani. ja kad su nam leteli iznad glava i bombardovali, ja sam znao ko su-nasi prijatelji iz zapadne evrope, nisam morao da slusam vesti, tako oni svaki put kad mogu

jel dosta?

btw i nesto ne delujes kao pocetnik! dakle i odakle?
 
Poslednja izmena:
...........................................

Е баш ти хвала што си дао овако добар коментар.
Једино ми није јасно зашто размишљаш и тисућама на овој теми ?

Према мом искуству а и према , како сам већ рекао , ситуацији у свету и околини , због веома великог нивоа збуњености како образованих тако и необразованих "грађана" ове планете , расветљавање магловитог (не)разумевања онога што се око нас догађа мора да буде на том школском нивоу...јер збуњеном је сваки други ниво претежак.

Иначе , што се мене тиче , више бих волео да се ствари промене после 100 њак тема тако да постанем превише заузет да овде остављам исте...

Кад већ буде дошло до хиљаде , бићу и ја део збуњене масе.


СРБИЈА СРБИМА

Vidis . Tisuca je jedna stara srpska rec , koju smo mi srbi prestali da upotrebljavamo u vreme otomanske imperije . Sad je koriste hrvati .

Odgovor na tvoju temu je nacionaizam i podizanje nacionalne svesti kod naseg naroda .
Pa i ekonomski nacionalizam , takodje .
U koliko imamo jaku ekonimiju , i svako po 5 dece , a sva nasa deca postanu, kad odrastu , makedonci , Crnogorci , hrvati , Bugari i Nemci , slabo ce nam ekonomija porasti .

Nije slucajno sto je bas u najbogatijim drzavama na sveytu Nacionalna svest bas i najrazvijenija . To zdravlje ekonomije , upravo dolazi iz nacionalnog zdravlja , a ne obrnuto , kako nasi defetisti misle .
 
a zbunjenost? pa izlozeni smo jakoj, najjacoj propagandi i zombiranju. i oni `kooperatvni` su isplivali na povrsinu i pokusavaju da nas sve zombiraju po sistemu `tako treba` . e ne treba tako. nismo svi bas zbunjeni i zombirani. ja kad su nam leteli iznad glava i bombardovali, ja sam znao ko su-nasi prijatelji iz zapadne evrope, nisam morao da slusam vesti, tako oni svaki put kad mogu

jel dosta?

btw i nesto ne delujes kao pocetnik! dakle i odakle?


.........................

Па прилично си тога сада написао , морам да признам много боље него први пут. Али ако је оно била добродошлица на твој начин , прихватићу је као такву.
Углавном се слажем са оним што си написао иако сам управо тај третман ЗЕМЉЕ која нам је дата хтео између осталог да истакнем.

И у годинама оне старе власти коју је ова садашња неуморно критиковала они коју су из те земље вадили БЛАГО за опстанак народа нису поштовани како треба , а ево , и са овим новим који себе називају свакојаким именима ситуација се није променила на боље.
Нису потребни статистички подаци из разних владиних и невладиних агенција да би се на основу њих оценила успешност модела и политике коју спроводи власт већ је довољно само погледати однос платежне моћи и цена коштања основних артикала да би се добила страшна слика једне самонадуване способности. Уз ту слику не смемо додавати и новонастале дугове и распродаје ,,,јер јој то даје још црње и бесперспективније тонове.

И да забелим мало ....јер добро је потражити светло у мраку.

Ако се та силна средства која су добијена продајом и приватизацијом капиталних добара државе тј народа и од кредита усмере на ПРОИЗВОДЊУ , првенствено хране и осталих основних потреба , зависност од милости других и њихове "доброћудне помоћи"ће се драстично смањити ако не нестане .Народ неће бити гладан и људи , са ценама хране које неће односити целокупан породични буџет , ће моћи да свој новац уложе у следећи ниво егзистенције , образовање , послове , путовање и хватање стварног прикључка са светом великог броја становника , што је после ствари које си навео и после дугогодишњих санкција изгубљено.

За горе наведено је пре свега потребно ДОМАЋИНСКО размишљање на основу којег ће следити и домаћинске акције.
Ово сад што нуди влада тј што се ради последњих година је као домаћинство једног од пијаних парохијана коме зависност од алкохола не дозвољава да нађе праву меру свог понашања.


...................................

btw i nesto ne delujes kao pocetnik! dakle i odakle?


:-))))

Па јел лепо пише тамо почетник?
На форуму наравно.
У животу сам скоро и заборавио кад сам почео.
 
Vidis . Tisuca je jedna stara srpska rec , koju smo mi srbi prestali da upotrebljavamo u vreme otomanske imperije . Sad je koriste hrvati .

Odgovor na tvoju temu je nacionaizam i podizanje nacionalne svesti kod naseg naroda .
Pa i ekonomski nacionalizam , takodje .
U koliko imamo jaku ekonimiju , i svako po 5 dece , a sva nasa deca postanu, kad odrastu , makedonci , Crnogorci , hrvati , Bugari i Nemci , slabo ce nam ekonomija porasti .

Nije slucajno sto je bas u najbogatijim drzavama na sveytu Nacionalna svest bas i najrazvijenija . To zdravlje ekonomije , upravo dolazi iz nacionalnog zdravlja , a ne obrnuto , kako nasi defetisti misle .

...................................................................

Добар дан ,

Примећујем ...да ти као СРПСКИ националиста пишеш "mi srbi " малим словима а
" Crnogorci , Bugari i Nemci ," великим ?
Да ли су то неважне ствари ?
Верујем да и ти примећујеш да је моја СРБИЈА некако увек капитална...ма колика да је у очима дригих.

Знаш ...национална свест је ломљива ствар. Ако се сетиш мила ђукановиђа и његове националне свести некад и сад. Ако се сетиш вука драшковића и његове националне свести некад и сад.....и тако даље....

Дакле , не дозволи да ти народ буде гладан да му непријатељ твој неби лако ударао на националну свест.

Ако ми не верујеш да гладан стомак не мења свест , па и националну , ево , време је поста...живи само три дана на чорбици од пасуља или кромпира.
Прави Калуђери то могу без великих проблема , ми обични смртници смо ту слаби и ломљиви.

поздрав
 
Re: Шта одржава један народ ?

--------------------------------------------------------------------------------

почетак деведесетих...паранемија...п лата, рецимо 5 марака у тренутку кад је добијеш, а 0,5 кад је примиш у руке...брзе патике с ваздушним ђоном мин 100 марака...и упркос свакој логици - патике се продају немогуће
__________________
emancipate yourselves from mental slavery
none but ourselves can free our minds

...........................................................

:-))

Збуни ме са оном паранемијом.... опет нека језичка новина ?

Помислих прво...шта је сад ово...:-))

Одакле овај критичан податак да се патике продају немогуће ?
Имаш радњу или радиш у једној.
Колико се сећам у том периоду је сверц био једна од главних привредних грана.Још увек је било неке врсте социјале ...а и рађали си се нови тајкуни од некадашњих директора и политичко-државних чиновника.

Друго....мерило вредности код нас је у многим сверама другације него код других.
У америци постоје радње за грађане ниског буџета ...који у њима купују од хране , обуће до намештаја и осталог.

У СРБИЈИ , ПАТИКЕ су биле колико знам МЕРИЛО СТАНДАРДА , зар не ?

Ни ауто , ни кућа , ни стан јер су недостижни...али патике....

Можда је то и добро јер како би поред свих ових проблема које имамо дали толико изузетних спортиста ?

Па са патикама за које дајемо последњу уштеђевину .

.........................................................
 

Back
Top