ADSL MT882 i deljenje Internet konekcije

tatanka_iyotaka

Zainteresovan član
Poruka
129
Koristim Telekomov ADSL a uz njega dobih huawei smartax mt882. Internet konekcija je podeljena na sledeci nacin:
Ruter je ustekan na desktop racunar preko LAN kartice. U taj racunar sam ubacio jos jednu LAN karticu i preko nje podelio internet sa laptopom.
E sad, kako da to odradim na Ubuntu 9.10? Naime, on automatski prepozna mrezu i deljenje fajlova radi.Odem u karticu DSL, popunim user,pass... resetujem,medjutim nece da radi. Kad zelim da se konektujem, ako sam dobro zapazio, on diskonektuje mrezu(a ona mi je neophodna jer je net deljen) i pokusa da se konektuje i naravno(logicno)ne uspe. E sad, ima li ko ideju kako bih mogao da resim taj problem? :think:
 
http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu:Karmic#Internet_connection_sharing_.28DHCP_server.29
probaj ovako
Kod:
sudo apt-get install dhcp3-server firestarter
.....
i daljih par koraka

i posle toga da se postavi finalno u firestarteru (to je gui)
možda ide možda ne :(


izgleda komplikovanije dok je ranije do 8.04 bilo jednostavnije za nijansu, ali nema puno u konzoli

koji je kod tebe eth0 a koji eth1 to je bitno utvrditi ?
u uputstvu eth0 je ka LAN-U u lokalnoj mreži
na mt882 je 192.168. pa onda može10.X.x.x za ostatak da bude ?
 
Poslednja izmena:
Јел хоћеш да рутираш саобраћај преко њега и да ради као дхцп сервер или да повучеш адресу само.
Ако желиш да повучеш адресу уради рецимо овако:

Kod:
//преглед интерфејса
ifconfig all
//па рецимо да је етх0, да га дигнемо из мртвих ако већ није
ifup eth0
//и да повуче адресу на томе интерфејсу
/etc/init.d/networking restart
//или стави статичко адресирање на томе мрежноме интерфејсу

Ако је оно прво горе поменуто, требаће ти дхцп инсталиран и да урадиш рутирање eth0 са eth1 или обратно.
 
Poslednja izmena:
@random
network manager je preuzeo od ubuntu 8.10 intrepid
(i na drugim distribucijama ka desktopu)

možda bolje po howto sa linka da se ide :(
(ovako će da budu u konfliktu ručna podešavanja i ono što nm odredi)

sada je u većini novih desktop orjentisanih taj nm
dal je dobro ili ne ko to zna

(my way or the high way kaže network manager :per: )

može on da se deinstalira ili isključi servis a onda ručno ili pomoću gnome-network-admin pa na klasični način

struktura je
networkmanager (daemon)-- dbus ili onaj novi -- gnome aplet 0.70 (ili drugi kde plazmoid ili cnetworkmanager)
i onda komuniciraju dok funkcioniše dbus a kad se iziće iz deskopa u init 2 dropne connectivity :per:
 
Drugari, prvo veliko hvala na odgovorima. ;)
A drugo, ja pojma nemam o cemu vi pricate. :dash: :D
Dopunicu moj prvi post pa ce vam mozda biti lakse da mi zeljenu materiju priblizite. ;)

Koristim Telekomov ADSL a uz njega dobih huawei smartax mt882. Internet konekcija je podeljena na sledeci nacin:
Ruter je ustekan na desktop racunar preko LAN kartice. U taj racunar sam ubacio jos jednu LAN karticu i preko nje podelio internet sa laptopom.
E sad, kako da to odradim na Ubuntu 9.10? Naime, on automatski prepozna mrezu i deljenje fajlova radi.Odem u karticu DSL, popunim user,pass... resetujem,medjutim nece da radi. Kad zelim da se konektujem, ako sam dobro zapazio, on diskonektuje mrezu(a ona mi je neophodna jer je net deljen) i pokusa da se konektuje i naravno(logicno)ne uspe. E sad, ima li ko ideju kako bih mogao da resim taj problem? :think:

...Kako sam podelio net...
Kao sto vec pomenuh u desktop racunaru imam 2 LAN kartice: na jednu je LAN kablom prikacen ruter, a na drugu je prikacen laptop. Predpostavljam da je Linux povukao podesavanja mreze sa windowsa pa ona izgledaju ovako nekako....
Na win-u sam na Desktop racunaru napravio bridge na te dve LAN kartice i preko win-a sve radi normalno. S tim da Desktop mora biti ukljucen kada na laptopu zelim koristiti net. A kada je Desktop iskljucen samo spojim ruter i laptop i sve radi kako treba. Konekcija je podesena kao dial-up tj. da treba kucati user i pass.
Kada sam upisao komandu koju je predlozio @random.
Kod:
ifconfig all
izbaci mi gresku


NAPOMENA: Nov sam u svetu Linuxa, a ni na windowsu nisam network wizard, pa budite blagi prema meni. :)
 
Аха, теби је хаваји мт882, зато теби прави проблем па мораш са другим пи сијем.
Јел умеш да урадиш ицс (интернет конекшн шеринг) сетовања на виндовс десктопу са две картице ? Да кренемо од тога онда.
(Да имаш сада свич један, спасио би се мука.)
 
Аха, теби је хаваји мт882, зато теби прави проблем па мораш са другим пи сијем.
Јел умеш да урадиш ицс (интернет конекшн шеринг) сетовања на виндовс десктопу са две картице ? Да кренемо од тога онда.
(Да имаш сада свич један, спасио би се мука.)
Da.Na windows-u sam uradio bridge i radi.
I nes' verovati imam jedan D-Link DES 1005D.Jel moze da prodje?
 
Ето, супер. 5 портни, милина.
Дектавирај ту једнu картицу на пи сију са виндовс системом, неће ти требати више две. Искључи бриџ режим, нетреба ти.

Мт 882 повежи до свича стрејт каблом.
Конфигуриши дхцп на мт-у да додељује распон адреса (стави 3-4 рецимо адресе у распону).

Намести то па да наставимо даље.
 
Ета, сада додаш један стрејт каблић и повежеш са њиме лап топ и свич у следећем порту наравно.
Седнеш за лап топ и возимо.

За горње параметре на које се надовезао $дујке био је у праву нвм. оке. Нешто неби ни радило.

Kod:
//Ако је дхцп исправно подешен на мт-у идемо 
sudo dhclient
//Ако није везано за етх0 картицу, односно ако није у етц... бла бла интерфејс фајлу наведи му
sudo dhclient eth0
//Ако желимо да повучемо новију адресу идемо на релис
sudo dhclient -r
//Па опет рињу радимо
 
Poslednja izmena:
Ovako je podesavanje rutera

У овом грму лежи зека. Није комплетан дхцп то лежи проблем.
Овде где ти пише примарни и секундарни днс сервер. Унеси следеће параметре:
Примарни: 212.200.191.166.
Секундарни: 212.200.190.166.

То ће решити проблем.
Или унеси за примарни днс: 192.168.1.1 Па ће сам рутер да ради као и днс сервер и прослећивати затхеве. Секундарни остави бланко.
--------------------------------------------------------
И наравно, рилис уради па ринув адресе како би покупио свеже параметре за приступ интернету.

Нема на чему, уживај.
 
E sad meni nije jasna samo jedna stvar. Sto se ebes sa kablovima da bi vezao laptop? Sto to ne odradis preko WLAN-a kao gospodin covek :?

A na sta da se prikacim?
MT882 nema wlan.
HUAWEI-MT882-ADSL-Modem.jpg
 
google dns kad&ako zataji telekomov uskoči, po potrebi

http://code.google.com/speed/public-dns/
u principu se na onom mestu upiše umesto 212.xxx.xxx.xxx
Kod:
8.8.8.8
8.8.4.4

postoji i opendns
Kod:
208.67.222.222
208.67.220.220
(ne mora registracija samo s epostavi ali ne piše više
http://store.opendns.com/setup/ )

ima bojazni da će primenom google dns-a i kombinacijom sa vašim pretragama google da nas detalnije špijunira :per: (cool)

anyway kad se ona slička okrene dobije se nešto što liči na onu krstaricu iz star wars :per:

(samo fali još muzika neka adekvatna :think: i laserski efekti :rotf: )
 
Poslednja izmena:
e gledaj da li je išlo ovo na DSL jer kako ideš na wind. kao 'broadband connection that requires username and pass' ili obično ?

ovaj modem je dolazio po defult u dva mode bridge i
dhcp
-kada je bridge onda ide samo na 1 komp(obično)
-sada pokušavamo kao dhcp ili statički

-ako je u ruteru sada-u ovom trenutki postavljeno na dhcp , onda obriši dsl konekciju na ubuntru

može da se postavi i statički
http://www.onlinehowto.net/Tutorials/System/How-to-change-my-IP-address-in-Network-Manager-Linux/812

izaberi mu recimo
192.168.1.17
255.255.255.0
192.168.1.1

a dns je odvojeno zarezom,recimo opendns
208.67.222.222,208.67.220.220
 

Prilozi

  • wired2sttic.jpg
    wired2sttic.jpg
    29,9 KB · Pregleda: 4

Back
Top