Zbog cega su oni dobri,uspesni,legendarni,kultni (PROCITATI UVODNI POST OBAVEZNO)

bRu zLi

Poznat
Poruka
9.401
Pstojalo je,postoji i postojace more i more bendova,grupa,solo izvodjaca.......

I puuuno njih ima i kvalitet i dobre pesme i novac da sve to snime i objave ali samo neki uspevaju svi ostali propadnu i ugase se poput sibice koja jako zasvetli kada se upali ali veoma brzo se ugasi........

Moje pitanje je sledece:
Sta je to sto poseduju neki bendovi koji su uspeli i postali poznati,uspesni,bogati,legendarni a neki su postali i ikone muzickog sveta,uzori i idoli za oponasanje i kopiranje mnogih generacija......
Sta je to sto oni imaju a ostali nemaju????Da li je to vanzmaljsko sviranje gitare ili harizma ili neobican i unikatan vokal ili celokupna ideologija i zamisao benda??????

Uzmite za primer neki bend koji volite i dobro poznajete i opisite sta je to po vama kod njih bitno,kvalitetno tj drugacije i neponovljivo pa su uspeli.......

Cilj ove teme nije da vidimo ko je najbolji i da vi napisete sta najvise volite i da se ubedjujete sa ostalima vec da vidimo STA ONI TO POSEDUJU KADA SU USPELI I KADA SU SE IZGRADILI U TAKVE MUZICKE VELICINE
 
Uzmite za primer neki bend koji volite i dobro poznajete i opisite sta je to po vama kod njih bitno,kvalitetno tj drugacije i neponovljivo pa su uspeli.......
STA ONI TO POSEDUJU KADA SU USPELI I KADA SU SE IZGRADILI U TAKVE MUZICKE VELICINE

hmm... s obzirom na tvoj avatar, ne treba da ti pisem sta to imaju Pink Floyd...
ali, uglavnom se svodi na dve stvari:
talenat i rad
to su talentovani ljudi koji su tokom godina radili na sebi, razvijali se kao muzicari, tekstopisci, izvodjaci...ostali su svezi, originalni i nisu pravili kompromise
 
hmm... s obzirom na tvoj avatar, ne treba da ti pisem sta to imaju Pink Floyd...
ali, uglavnom se svodi na dve stvari:
talenat i rad
to su talentovani ljudi koji su tokom godina radili na sebi, razvijali se kao muzicari, tekstopisci, izvodjaci...ostali su svezi, originalni i nisu pravili kompromise


Ne mora da znaci.........Imas mnooogo netalentovanih bendova koji su uspeli.......Zato sam i otvorio temu,jer je zanimljivo proucavati....

Evo npr po meni Kurt Kobejn ne ume ni da peva a kamoli da svira gitaru a vidi sta je napravio sa Nirvanom za kratak vremenski period svog zivota......+ sto izmislio novi pravac a vecina pesama 3 akorda i daj boze da ima neki prost solo.......
 
pa po meni baza je originalnost neka nova ideja novi zvuk noi oblik i muda da stvaras, promovises i ŽIVIŠ tu priču... dažaba fantastičnom muzičkom umeću ako nisi imao ideju, realizaciju, pakovanje i hrabrost. ili ludačku sreću da ti se zvezdice skockaju. niko ne zeli ponavljanje, kopiranje, jednolicnost, tisinu, tutove... ljudima treba novo i explozivno i neko ko je iznad njih, vanserijski... kolko ima vrednih i talentovanih koji sede kuci drndaju gitaru i ne slusa ih ni uza familija... MUDA, IDEJA i ENERGIJA...
 
Puno je faktora.

Po meni jedan od najvažnijih faktora ( ako ne i najvažniji) jeste , ' biti u pravo vreme na pravom mestu'.

Ovo pravilo ne važi samo za muzičare nego i za sve javne ličnosti koje su na ovaj ili onaj način obeležile našu istoriju.
Od političara, do filozofa...
Naišli su u periodu stagnacije ( možda čak i sunovrata), ponudili su nešto novo, nešto što je bacalo pesak u oči do tada važećem.
kao takvi morali su biti primećeni....i uvek se našao dobar broj sledbenika.
Neki su bendovi ' rođeni ' veliki...neki su vremenom dobili epitet kulta, iz ovog ili onog razloga.

Naprimer
Evo npr po meni Kurt Kobejn ne ume ni da peva a kamoli da svira gitaru a vidi sta je napravio sa Nirvanom

Nirvanu gotivim, takođe se ne slažem sa tim da Kurt ne ume ni da svira ni da peva ali to je sada nebitno.
Činjenica jeste da Kurt nije vanserijski talentovan bio nikada.
Nirvana je donela nešto novo...a verujem da joj je Kurt učinio uslugu time što si je razneo mozak.
Mnogo bendova je dobilo status Kulta tek posle tragične smrti lidera benda ili tako nečeg neobičnog. Ne zbog talenta već prosto zbog tragične priče i legende koja vremenom postaje ' larger than life'.

Koliko je samo bilo dobrih, kvalitetnih bendova koji su prosto naišli u pogrešno vreme i kao takvi ostali ugušeni već postojećim bendovima sa epitetom ' the best '.
Talenat je ostao neprimećen.

Talenat definitivno nije presudan, kao ni virtuoznost.
Ramonsi su snimili dvocifren broj albuma svirajući na tri akorda...

Drugi faktor je harizma.
Bend koji je njanjav, koji ne vlada scenom, ili ne izaziva emocije kod publike ne mož bit kult pa da su ne znam kako muzički obrazovani.

I treći faktor bi bio talenat.
 
Ne mora da znaci.........Imas mnooogo netalentovanih bendova koji su uspeli.......Zato sam i otvorio temu,jer je zanimljivo proucavati....

Evo npr po meni Kurt Kobejn ne ume ni da peva a kamoli da svira gitaru a vidi sta je napravio sa Nirvanom za kratak vremenski period svog zivota......+ sto izmislio novi pravac a vecina pesama 3 akorda i daj boze da ima neki prost solo.......

pa, sad.... da li je to napravio on, ili industrija, to ne znam da ti kazem...
do pojave MTV-ja, drugacije su se "pravila" imena u svetu muzike - a od kraja osamdesetih, imena prave i mediji, muzicka industrija, menadzeri i ko zna ko sve ne jos.
Madona ti je primer toga - ona je multinetalentovana - ne ume da peva, ne ume da igra, ne ume da glumi, a uskoro cemo saznati da ne ume ni da rezira.
Ali, ume da bude zvezda :roll:
 
Nije mi drago sto se madona pominje... No dobro. Mislim da svaki kultni bend mora da ima jednu genijalnu figuru u sastavu. Mislim da je to - TO... Sad, sto je ta genijalnost, to je tesko kazati, ali da je to neophodno, jeste. EKV je imao i Magi i Milana i Vd-a iPecara. Mislim da su oni svi genijalci za sebe. Doorsi Dzima, Deep Purple Ian Gillan-a ... I td, i td.. Sabbath Ozzy-ja... Eto, to je po mom misljenju neka formula.
 
Tu nema odgovora, definicije niti sablona...

Nije mi drago sto se madona pominje... No dobro. Mislim da svaki kultni bend mora da ima jednu genijalnu figuru u sastavu. Mislim da je to - TO... Sad, sto je ta genijalnost, to je tesko kazati, ali da je to neophodno, jeste. EKV je imao i Magi i Milana i Vd-a iPecara. Mislim da su oni svi genijalci za sebe. Doorsi Dzima, Deep Purple Ian Gillan-a ... I td, i td.. Sabbath Ozzy-ja... Eto, to je po mom misljenju neka formula.



Cekaj jel ima formule ili nema,cas kazes da ima cas kazes da nema??????
Prvo si mislio da nema al kad si video da ljudi ipak nesto znaju i pisu onda daj i ja da napisem nesto ispascu glup jer sam jedini napisao da nema ni sablona ni definicije.....

Kako ne volim hipokrate i hipokriziju tj licemere koji stalno i u zavisnosti od situacije menjaju misljenje stavove kao kameleoni boju......

I ne moras da nas SNEBIVAS u svakom postu i da POKAZUJES TVOJE ZNANJE NABRAJANJA CLANOVA EKV MAGI I MILANA,A I NEMORAS STALNO DA NAS snebivas KAKO TI ZNAS DOSTA GRUPA TIPA DORSI PARPLI SABAT........

EDIT
E vidis kako je to lepo iz drugog ugla,bas ovako ti pises postove i trazis.....iglu u plastu sena i navaljujes na nekog....
 
Poslednja izmena:
Cekaj jel ima formule ili nema,cas kazes da ima cas kazes da nema??????
Prvo si mislio da nema al kad si video da ljudi ipak nesto znaju i pisu onda daj i ja da napisem nesto ispascu glup jer sam jedini napisao da nema ni sablona ni definicije.....

Kako ne volim hipokrate i hipokriziju tj licemere koji stalno i u zavisnosti od situacije menjaju misljenje stavove kao kameleoni boju......

I ne moras da nas SNEBIVAS u svakom postu i da POKAZUJES TVOJE ZNANJE NABRAJANJA CLANOVA EKV MAGI I MILANA,A I NEMORAS STALNO DA NAS snebivas KAKO TI ZNAS DOSTA GRUPA TIPA DORSI PARPLI SABAT........

EDIT
E vidis kako je to lepo iz drugog ugla,bas ovako ti pises postove i trazis.....iglu u plastu sena i navaljujes na nekog....

Tesko mi je opet s tobom da vodim raspravu, ali sam primoran. Nema definicije, nema sablona. To je tacno i to je cinjenica. Isto kao sto je cinjenica da svaki kultni bend ima genijalca u sastavu. A imati genijalca ne znaci ono sto si ti u prvom postu naveo "vanzmaljsko sviranje gitare ili harizma ili neobican i unikatan vokal ili celokupna ideologija i zamisao benda"... Zbog toga kazem da nema formule, jer za genijalnost nema formule. A, ja sam naveo primjere za koje smatram da su adekvatni.. I osobe za koje smatram da su genijalni. I ne smaraj vise.
 
Ja mislim da je ono sto dopunjuje sve navedeno iz uvodnog posta zapravo samo pitanje udela publike.
Dakle, muzika ima stvaraoca i slusaoca.
Tvorci su dobri, losi, solidni, talenti, antitalenti.
Svaki pojedinac po sablonu licnog ukusa traga u moru ponudjene muzike.
A onaj muzicar ili muzicki sastav koji svojom muzikom [ poukom, stavovima, umecem ] uspe da dotakne srca u tolikoj meri da se doticna interakcija odrazi na globalnom nivou je "izdvojen".
To se kroz istoriju vec dalo videti; evo i ocekivanih primera:
Mesavina talenta, komercijale i uvodnicara novina - M.Dzekson
Svojom figurom privukao je mase plesaca, napravio revoluciju po pitanju muzickih spotova i kao najvaznije iskazao objekivan pogled na surovu stvarnost sa kontrastom jakog optimizma i naklonosti promenama zarad boljeg zivljenja.
Ljudima je danas (uopste) takva vrsta potsetnika i podsticaja nuzna; te se u ovom slucaju upravo iz te nuznosti radja jaki fidbek ( za koji sam vec rekla da se javlja u globalnim srazmerama ).
Ili, usamljena dama bluza - Billie Holiday
Specificnim vokalom verodostojno je preslikala bol i traumu zivotnog iskustva kroz nezaboravne tekstove dovodeci publiku u stanja obavezno zalivenim suzama.
I tako dalje, i tako blize...
 

Back
Top