Kako najlaksim putem obezbediti radnice sa Istoka za rad u poljoprivredi?

U mnogim selima nema vise ko da radi i da gleda stare a nema ni devojaka za neozenjene momke.Slicno stanje je i u malim varosicama.
Ozbiljne ponude slati preko adrese novacivilizacija@panline.net .
Posredujem besplatno.Hocu nesto da uradim za svoju Srbiju.Sit sam praznih i beskrajnih prica i stalne kuknjave!
Dosta njih je pogledalo,ali niko nema konkretan predlog.Zasto?Srbi kod poteza koji nisu uobicajeni odmah pomisle na nesto lose!Doduse ljudi su u pravu kada su oprezni.U zivotu ljudi dogadjaju se lepe stvari,ali i lose.
Uzgred da pitam posto je obradiva zemlja po jednom aru u vasem mestu,normalno u evrima?Ovaj podatak moze mnogima biti od koristi,a ja nisam hteo da otvaram posebnu temu!Unapred se zahvaljujem za date odgovore.
Podrzavam razvoj svih privrednih grana,ali tvrdim da sada mnogi mogu pristojno da zive od poljoprivrede
Sto se tice radnica sa Istoka jedan mi je covek iz beogradske agencije rekao da za bracno posredovanje naplacuju 5oo evra.Ovo je prilicna svota za siromasne ljude.
 
Mi smo to u (protestantskoj) crkvi organizovali besplatno. Javili smo se Ukrajnskom kolegi, mi imali momke, oni devojke... Evo 5 Ukrajinki se lepo udomilo... Devojke sa sela, znaju i oko poljoprivrede i oko stoke, momci su srecni sto su se napokon ozenili... Kakvi crni evri i sl.
Ovo je odlican primer iz prakse koji treba slediti!
I sam sam razmisljao o tome da Crkva,Crveni Krst i druge nevladine organizacije najvise mogu doprineti da ozive nasa opustela sela i male varosice.Pitanje na ovom podforumu posmatram prvenstveno kao ekonomsko,jer nasoj poljoprivredi i nasim domacinstvima premnogo nedostaju radne i vredne ruke mladih.Dobar deo naseg mladog sveta nece ni da cuje za ove poslove.Normalno je da sve ovo ima i jednu bitnu ljudsku i porodicnu dimenziju.
Javno bih pitao Forumase,pripadnike napred navedenih organizacija da li su one spremne da pomognu Srbiji,jer one lakse mogu ostvariti kontakte u drugim drzavama nego usamljeni pojedinac!
 
U svojim radovima sam razradjivao originalan postupak koji bi vodio resenju napred navedenog problema a isti se svodi na to da ozbiljne i radne devojke dolaze grupno posle Nove godine u Srbiju i to prvenstveno u krajeve gde postoji veca potraznja za radnom snagom u poljoprivredi,Na imanjima bi bilo pozeljno da rade najmanje po 2 do 3 kako bi sebe sacuvale od mogucih zloupotreba.
Do marta bi ucile jezik,upoznavale se sa novom sredinom i pomagale u domacinstvima stanodavaca.Od ranog proleca pocinje rad u plastenicima,sadnja luka i drugi poslovi u poljoprivredi gde treba mnogo radnika.
Sto se tice nasih nezaposlenih od danas krece njihov talas prema Zapadu.Veliki broj njih ostace tamo zauvek!
Normalno je da ce se najveci deo devojaka sa Istoka poudavati po Srbiji sto je u datoj situaciji i jako pozeljno.
Podrazumeva se da bi boravak strankinja morao da se odvija u skladu sa zakonom,a svaki nasrtaj na njih treba ostro kaznjavati.One devojke koje grubo krse moral i nase propise proterivati bez oklevanja!
Vecina devojaka sa Istoka koje zele da rade ili da zive u Srbiji bi verovatno za pocetak dolazile kao tiristkinje?Pojedinim krajevima nase zemlje odgovara dolazak radnica iz Albanije sto bi bilo dobro u sezoni obimnih poljoprivrednih radova.
Preko leta Srbiji je potrebno mnogo kopaca kako dalje nebi trovali dalje nase plodne njive stetnim herbicidima.Kako cemo svetu prodavati nase voce i povrce puno otrova?
Na hrvatskoj televiziji sam video da se i oni ozbiljno trude da dovedu radnike iz drugih zemalja,ali pritom pazljivo vagaju one drzave koje njima odgovaraju!
 
Da se razumemo kao pojedinac tesko da ces moci bilo sta da uradis, a organizacije koje si spominjao se uglavnom ne bave niti uvozom radne snage nii bracnim posredovanjem.
U slucaju crkve, kada svestenik preporucuje nekog mladica ili devojku on je garant za tu osobu i njegovu porodicu. Razmisli koliko je svestenika sporemno da to uradi ukoliko zaista ne poznajem dobro mladica ili devojku i njihovu porodicu?
 
Jedan mladic,verski sluzbenik ,mi je pre godinu dve rekao da takvu zamisao treba da podrzi njihov visoki zvanicnik u nasem kraju.Mislim da je bio u pravu i da bi verske organizacije predmetnu akciju trebalo i prakticno da podrze.Vec se radi na tome,ali neorganizovano i od slucaja do slucaja.
Jedan covek mi rece ovih dana,ma nama je potrebno 1oo.ooo devojaka iz mesta!
 
Ukoliko bi se dovodili radnici i radnice iz odgovarajucih zemalja,koji bi pristajali da rade za 3 evra dnevno i uz obezbedjivanje ishrane,vecina nasih seljaka i malih preduzetnika bi se obogatili.
U Bangladesu je nadnica 1 evro?Izgleda neverovatno,ali je tacno.
Kao drzava i kao narod moramo strogo da vodimo racuna koje strance dovodimo da nebi zbog profita ucinili nepopravljive greske kao Zapad!
 
ajde priznaj da si tu ideju uzeo od Rusa?
Nema nista od nataliteta dok se ljudi guzvaju u kokosinjcima ,ovaj stanovima.Gde da odgajas 2-3-4- dece u jednoiposobnom ,dvosobnom stanu? Samo kod nas imas problem za razliku od Rusije -prevelikih cena energenata i visoke transportne troskove.

http://www.theage.com.au/world/russia-pursues-housing-dream-20100613-y5u6.html

Krasnodar blizu Crnog Mora.

 
Treba pogledati moja dva rada i videlo bi se da sam verovao u Rusuju i onda kada je ona bila nokautirana.Dao sam im niz predloga koje ako sprovodu daleko ce dogurati.No,imali su mnogo srece sa energijom.
Nasim selima radnice-domacice odavno nedostaju.To nije problem od juce tako da nisam nista morao da uzmem od Rusije.
Srpski momci,posebno sa sela,pod hitno moraju^ uvoziti ^devojke koje zele da zive i rade u opustelim krajevima.
 
Ukoliko bi se dovodili radnici i radnice iz odgovarajucih zemalja,koji bi pristajali da rade za 3 evra dnevno i uz obezbedjivanje ishrane,vecina nasih seljaka i malih preduzetnika bi se obogatili.
Они за три евра у Бангладешу могу купити хране колико и ми за 30 у Србији. Нико ти неће радити у Србији за 3 евра јер за те новце ништа не можеш купити. Не сматрај друге народом стоком, глупима и наивнима.
 
Они за три евра у Бангладешу могу купити хране колико и ми за 30 у Србији. Нико ти неће радити у Србији за 3 евра јер за те новце ништа не можеш купити. Не сматрај друге народом стоком, глупима и наивнима.

Potpuno se slazem sa ovim, osim toga vec udebelo imaju programi na zapadu gde dovoze radnike i placaju ih $8 na sat.
 
Они за три евра у Бангладешу могу купити хране колико и ми за 30 у Србији. Нико ти неће радити у Србији за 3 евра јер за те новце ништа не можеш купити. Не сматрај друге народом стоком, глупима и наивнима.
Nekome ko u svojoj zemlji tuca 10 casova kamen za 1 evro sasvim se isplati da radi u Srbiji za nekoliko evra,jer bi za svaki dan rada mogao kuci da posalje od 3 do 5 puta vise nego sto bi zaradio u svojoj zemlji.Ovo je mnogo prosta matematika.
Da ovde uopste nepominjem one koji bi bili srecni u Srbiji,jer bi za razliku od svojih zemalja kod nas svakog dana bili siti.
 

Back
Top