Cecenija kao znak pitanja za Rusiju

Marin55

Domaćin
Banovan
Poruka
3.091
Pozdrav,

Moje misljenje se do sada poklapalo sa tim da za Ceceniju treba da se predvidi Dzihad i borba na Allahovom putu ali predomislio sam se i sada smatram da je Cecenija potrijebna Ruskim republikama koje su muslimanske i pored toga sto u Rusiji ima mnogo muslimana mislim da bi se Cecenija lahko uklopila sa ostalim muslimanima iako politicki podrzavam neovisnost Cecenije.Neovisnost Cecenije se moze ostvariti samo politickim putem a ne dzihadom a ako se ne ostvari neovisnost Cecenije onda ni Ruska Federacija nije za zanemraivanje da se u njoj moze lijepo izvjeti i za muslimana ostvariti maksimum prava na zivot i na vjerske obrede.
 
Da pokaze da se Dzihadom ne poseze za svasto nego samo samoobranom za svoj licni integritet i svoju maticnu drzavu.Cecenija je malo veca od Crne Gore i ona nije sama medju Krscanima nego u njenom susjedstvu su muslimani koji govore Ruskim jezikom i zive po Islamskim obicajima.Mislim da se Ceceniji se treba zalijeciti rana i krenuti u jednu novu buducnost zajedno sa Ruskom Federacijom.Samo kada je napadnuta neka muslimanska drzava onda se poseze za Dzihadom kao sto je to u Palestini gdje Dzihad traje sve do sada i gdje se primjenjuju razlicite metode protiv neprijatelja.Moje misljenje je da ce Rusi zivjeti sa muslimanima i njima je sudbina da zive sa muslimanima jer ne zaboravimo da u jednom Tatarstanu zivi prilican broj muslimana koji je blizu Moskve i Rusija jedino sto moze uciniti je da poboljsa ljudska prava nad svim gradjanima i narocito nad muslimanima.
 
pa nije da talibani nisu probali ali:
dzihad chechena
+

vladimir_putin_01.jpg

=
Grozny-2000.jpg
 
Ne mislim da se Ceceni boje Rusa a kamoli Putina nego oni kalkuliraju i oni mogu jos ratovati da hoce ali za sta? To je pitanje koje muslimanske analiticare kopka jer boriti se za nesto sto nije svrsishodno je ravno ludosti.Rekao sam da Rusija mora da popravi ljudska prava svojim gradjanima kao i muslimanima i da se Grozni napravi kao sto je i bio.Ceceni nemaju nikuda da idu drugdje sem tu gdje jesu i oni ce vratiti da zive mirno i stabilno.

Kad bi muslimanska vrhuska proglasila Dzihad za Ceceniju onda bi svi muslimani morali da se bore za neovisnost Cecenije.A to do sada nije bilo objavljivano. Dzihad nije bio objavljivan.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Moje misljenje se do sada poklapalo sa tim da za Ceceniju treba da se predvidi Dzihad i borba na Allahovom putu ali predomislio sam se i sada smatram da je Cecenija potrijebna Ruskim republikama koje su muslimanske i pored toga sto u Rusiji ima mnogo muslimana mislim da bi se Cecenija lahko uklopila sa ostalim muslimanima iako politicki podrzavam neovisnost Cecenije.Neovisnost Cecenije se moze ostvariti samo politickim putem a ne dzihadom a ako se ne ostvari neovisnost Cecenije onda ni Ruska Federacija nije za zanemraivanje da se u njoj moze lijepo izvjeti i za muslimana ostvariti maksimum prava na zivot i na vjerske obrede.

Ako podrzavas nezavisnost tih monstruma i zolicnaca ti onda stvarno nisi normalan. Ne postoji osoba koja vise mrzi Rusiju na ovom svetu od mene, ali islam i Cecenija mi je u istoj ravni, kao i rimokatolicanstvo. Ipak, Ceceni su teroristi i dati teroristima drzavu, kao sto su je dobili na Kosovu i u Bosni je van pameti.
 
To je ipak moj princip da sam za neovisnost Cecenije pa makar je dobili politickim putem.Nemaju sta da se Rusi dice Grozni je slicno razoren kao i Vukovar tako da se nijedna strana ne moze pohvaliti necim dobrim sem da su razarali jedan grad.
Ali ostavimo se toga i pokusajmo da zalijecimo rane koje su nanijete Cecenima u proslom ratu i pokusajmo da oni nadju zajednicki jezik sa rusima i da pokusaju zajedno zivjeti u Rusku Federaciju.Cecenima je izgleda bolje da se opredijele kako da zive i kako da pomire sa Rusima a to je da traze aboliciju svi koji su ratovali za Ceceniju u proslom ratu i da se muskarci vrate nazad kuci u Ceceniju.

Napominjem da Rusija podrzava Iran i da je to znacajna stvar u ovome pitanju odnosa muslimana i Pravoslavaca.
 
Marine, ako izuzmemo Kavkaz, dobro je poznato da u Rusiji muslimani imaju prava kakva ce tesko dostici u dogledno vreme u Evropi. I ne samo to, vecina bivsih republika SSSR-a koje su sada muslimanske, su u odlicnim odnosima sa Rusijom.

Kavkaz jeste poseban slucaj. Ali to ima mnogo dublje razloge. Moguce je i da neko sa strane pokusava da ostvari neke svoje interese.

Gruzija, sa kojom je Rusija ratovala nekoliko dana, je hriscanska, tj. pravoslavna. Pa ipak, video si, koliko je sukob bio zestok.

S druge strane Abhazija je dobrim delom muslimanska drzava (oko 35% stanovnistva) pa su Rusi na strani Abhaza a protiv Gruzijaca. U Turskoj se vodi zestoka polemika da se Abhazija prizna kao nezavisna drzava sto vecina Turaka podrzava. Rusija i Turska su zapravo saveznici po pitanju Gruzije.

Jermenija i Azerbejdzan su tek posebna prica. Tu se toliko razlicitih faktora uplelo da je to tesko razmrsiti. Ali video si da je ovih dana Azerbejdzan bio na strani Srbije u Hagu.

Tako da Cecenija ostaje jedna od retkih teritorija unutar Rusije naseljenih muslimana gde ima antiruskog raspolozenja. Ali kao sto vidis, spolja nema maltene nijedna zemlja bivseg SSSR-a sa vecinskim muslimanskim stanovnistvom, koja je protiv Rusije. Mnogi pretpostavljaju da ce Kazahstan ponovo uci u Uniju sa Rusijom, a mozda jos neka zemlja Srednje Azije gde je vecinsko stanovnistvo muslimansko.
 
Ne vjerujem da ce Kazakhstan uci u uniju sa Rusijom jer oni su se jedva oteli od Rusa i postali samostalni.Mozda i udju ali treba za to imati jak interes.Problem Rusa i muslimana nije tako veliki kao sto se to misli.Mrznju izmedju Rusa i muslimana su upleli bas Ceceni koji su poceli traziti neovisnost i dobili je jedno vrijeme dok je Rusija nije srusila kao kulu od karata.Problem cecenije i Bosne i Hercegovine ipak nije isti.Ima tu necega sto razdvaja dvije situacije a to su da je cecenija dio Ruske Federacije sa statusom republike bez prava na otcjepljenje dok je Bosna republika koja je imala i ima pravo na svoj suverenitet.Sada druga je stvar da li Krscani zele da se razdvoje od muslimana u Bosni ni time daju priliku muslimanima da osnuju po prvi put svoju neovisnu nacionalnu drzavu.Cecenija vec ima svoju nacionalnu republiku i u njoj su vecina Ceceni koji zive tako da u tom pogledu nema diobe cecenije a oko Bosne se vrti dioba na osnovu procentualnog iznosa muslimana u Bosni.

Kazem da Ceceniji nista ne fali da bude stastavni dio Ruske Federacije jer ona cini vecinu svojim narodom i ona u susjedstvu ima svoju vecinu tako da Rusima jedino preostaje da priznaju da imaju veliki broj muslimana u svojoj drzavi i da za njih treba postojati posebna prava na osnovu toga sto su muslimani vecinsko stanvinistvo u pojedinim Republikama.Ceceni su jedino0 dokazali da se ne predaju i da su spremni da se bore jer poznato je da su cerkezi bili raseljavani jedno vrijem duz Osmanske imperije a sada postoji Cerkesija koja je vecinom muslimanska.Hocu reci da vecina naroda cini jednu kompaktnu muslimansku jedinicu u tom rejonu i da niko njih ne moze raslejavati a kamoli ubijati bez razloga jer taj narod je dokazao da je junacki i da je spreman uzeti pusku kad god zatreba.

Bosna je druga stvar jer muslimani su procentualno manjina ali imaju svoj konstitutivni element koji daje pravo tom Bosnjackom narodu na svoju nacionalnu samostalnost.Ipak, nije ista situacija sa Cecenijom i Bosnom.
 
Nisu imali narodi prava na otcjepljenje nego SFRJ administrativne jedinice tipa Republika e kroz to pravo su postojeci vecinski narodi trazili otcjepljenje kroz nacionalno samoopredijeljenje.Na primjer Bosna i Hercegovina je imala referendum i na tom referendumu dobila je opcija za neovisnost i tako je Bosna postala neovisna.

Niko nije mogao dijeliti SFRJ republike na osnovu narodne volje jednog manjeg dijela naroda.Republike su i dan danas ostale na pravu suvereniteta tako netkanute da su se u Bosni spojile ponovo zaracene strane sa dva entiteta.
 
Srbija je pogrijesila prvo sto je Albancima ukinula autonomiju pa su onda Albanci dobili legitimitet da traze Republiku Kosovo.Isto to su ucinili na sa Vojvodinom da su Milosevic i njegova klika ukinuli Vojvodini autonomiju tako da republiku moze danas Vojvodina zahtjevati ako ona to zeli.
 
Nisu imali narodi prava na otcjepljenje nego SFRJ administrativne jedinice tipa Republika e kroz to pravo su postojeci vecinski narodi trazili otcjepljenje kroz nacionalno samoopredijeljenje.Na primjer Bosna i Hercegovina je imala referendum i na tom referendumu dobila je opcija za neovisnost i tako je Bosna postala neovisna.

Niko nije mogao dijeliti SFRJ republike na osnovu narodne volje jednog manjeg dijela naroda.Republike su i dan danas ostale na pravu suvereniteta tako netkanute da su se u Bosni spojile ponovo zaracene strane sa dva entiteta.

Da, ali u Bih su postojala tri konstitutivna naroda. Tako da je srpski zahtev za istupanjem iz BIh bio potpuno legitiman.
 
Srbija je pogrijesila prvo sto je Albancima ukinula autonomiju pa su onda Albanci dobili legitimitet da traze Republiku Kosovo.Isto to su ucinili na sa Vojvodinom da su Milosevic i njegova klika ukinuli Vojvodini autonomiju tako da republiku moze danas Vojvodina zahtjevati ako ona to zeli.

Autonomija nije ukinuta nego su smanjene nadleznosti. A i ta ista autonomija doneta je 74` na stetu Srbije.
I da Albanci nisu bili konstitutivan narod u SFRJ, vec manjina pa kao takvi ni teorijski nisu mogli zahtevati secesiju.
 
Jednostavno SFRJ Republike se ne mogu dijeliti i to je stav medjunarodne zajednice.

Druga stvar sta Rusiju moze da kopka je dozvola njena da se odrzi referendum Cecena na neovisnost i dozvola da oni funkcioniraji kao takvi neko vrijeme.To znaci da se Ceceniji oduzela silom drzavnost nakon nekog vremena sto Rusiju moze da tereti Cecenija za neustavnu djelatnost i za razbijanje volje naroda na samoopredijeljenje.Moje je misljenje je da Rusija treba povesti racuna oko Cecenije i dati im siroku drzavnost u sastavu Rusije kao kompromis sa postojanjem nekdasnje neovisne Cecenije.Napominjem da Ceceni nisu teroristi i da su oni takosjer ljudi koji su pozeljeli izaci iz Ruske Federacije.
 
Ne mislim da se Ceceni boje Rusa a kamoli Putina nego oni kalkuliraju i oni mogu jos ratovati da hoce ali za sta? To je pitanje koje muslimanske analiticare kopka jer boriti se za nesto sto nije svrsishodno je ravno ludosti.Rekao sam da Rusija mora da popravi ljudska prava svojim gradjanima kao i muslimanima i da se Grozni napravi kao sto je i bio.Ceceni nemaju nikuda da idu drugdje sem tu gdje jesu i oni ce vratiti da zive mirno i stabilno.

Kad bi muslimanska vrhuska proglasila Dzihad za Ceceniju onda bi svi muslimani morali da se bore za neovisnost Cecenije.A to do sada nije bilo objavljivano. Dzihad nije bio objavljivan.
Zar Kurdi i Kopti u Egiptu nemaju svoje republike kao sto je imaju Ceceni?Mogli bi I Rusi da imaju svoje autonomije u Ukrajini,Estoniji,Kazahtani itd.!
 
Jednostavno SFRJ Republike se ne mogu dijeliti i to je stav medjunarodne zajednice.

Druga stvar sta Rusiju moze da kopka je dozvola njena da se odrzi referendum Cecena na neovisnost i dozvola da oni funkcioniraji kao takvi neko vrijeme.To znaci da se Ceceniji oduzela silom drzavnost nakon nekog vremena sto Rusiju moze da tereti Cecenija za neustavnu djelatnost i za razbijanje volje naroda na samoopredijeljenje.Moje je misljenje je da Rusija treba povesti racuna oko Cecenije i dati im siroku drzavnost u sastavu Rusije kao kompromis sa postojanjem nekdasnje neovisne Cecenije.Napominjem da Ceceni nisu teroristi i da su oni takosjer ljudi koji su pozeljeli izaci iz Ruske Federacije.

Molim vas, neka neko banuje ovu budalu.
 

Back
Top