Mogući scenariji nekih eventualnih budućih izbora...

Neznanko

Iskusan
Poruka
5.497
Cenim da sledeći izbori su mnoge naučiti pameti, ponukani trendom glasača, koji sve manje žele da bacaju glasove na one sa sumnjivim cenzusom.

Dakle, sudim da će DS na sledeće izbore ići opet u širu koaliciju, jer ako to ne uradi, gubitak vlasti će biti izgledan na republičkom nivou.

Scenario je, da se ne dozvoli da kao ovaj put na Voždovcu, da LDP, G-17 ostanu bez vlasti, iako zajedno su imali 9, 4 % podrške birača. To su bačeni glasovi onomad na izborima, koji idu onima koji su prošli cenzus srazmerno procentima koji su osvojili.

Znači, jedna široka koalicija i ukrupnjavanje političke scene, može na jednu stranu da stvavi : DS, G-17, Ldp, Ljajićev Blok, koji nema šanse da sam prodje census od 5 %. Ali zato u koaliciji sa DS na svojih sigurnih 30 % širom koalicijom može da ide do 45%.
Ako socijalisti uzmu 6-7 % eto opet iste vlasti sa novim mandatom od 4 godine.

Scenario 2 se aktivira, samo ako ne bude takve koalicije, SNS dobije recimo 35 %, DSS 8 recimo SRS eventualno 5-6 %, to nije rezultat za novu vladu, jer SRS teorije nema da pravi vlast sa Tomom.

Dakle, finalni scenario može da bude i sledeći: Koštunica i Toma ne mogu ni praktično ni teoretski da sastave vladu, ali zato Toma i DS-ovci zajedno mogu da uzmu 70 % glasova...što čini stabilni vladu, a oni koji ne udju u nju će se politički potopiti i garantovano će nestati sa političke scene.

Živi bili pa videli, da će jedan od ovih mojih scenarija da bude sproveden na terenu. Sem ako neko ne poludi i ide sam na izbore kao što su to učinili G-17 i Ldp. Da su zajedno išli na izbore bili bi treća stranka na Voždovcu.
 
Poslednja izmena:
Mnogo zavisi od toga sa kim ce DS na izbore. Ako idu svi zajedno, kao sto si naveo, osvajaju vlast sa SPS-om ponovo. Mada, tesko je poverovati da ce da idu svi zajedno, ali sve je moguce...

Nije u pitanju verovanje, no da li da reskiraš da te nema, ili da se kockaš, ili da budeš deo vlasti bez neke velike autonomije u svojoj stranci. Biće to uzmi ili ostavi izbori i koalicije.
 
Mnogo zavisi od toga sa kim ce DS na izbore. Ako idu svi zajedno, kao sto si naveo, osvajaju vlast sa SPS-om ponovo. Mada, tesko je poverovati da ce da idu svi zajedno, ali sve je moguce...

DS-SPO-SDPS idu sigurno, za G17+ se ne zna, možda i NP ako se skroz odlepi od Voje i Velje. Koalicija SPS-PUPS-JS isto ide zajedno, oni imaju potpisan sporazum na duže staze ...
 
Ali ovo je 'gola matematika'... na koju utice milion faktora.

Sta kad budemo imali SSP, jedno sest meseci od sada?
Sta kad za godinu dana niko ne bude pricao o krizi i kad se ceo svet slozi da je vise nema?
Pa evo, gledamo i novi zakon o saobracaju... Neki deo naroda gundja, ali nece da bude protiv da se uvede red.
I za 2 godine, novi most preko Ade, videcemo da li ce da bude most patrijarha Pavla, ce sigurno da pomogne sadasnjoj vlasti da ostane tu gde je.
A svakako, novi model(i) u Kragujevcu...

G17 je prosao vozdovacki test i verujem da im je bilo dosta. LDP ce ici sam i dalje, oni ce u vladi sa DSom da budu samo ako budu mogli bez SPSa... Ipak se oni tesko vare medjusobno.

Za opoziciju treba tek da vidimo. Do samog sledeceg glasanje ce SRS da vrti pricu o ukradenim mandatima. Pa kad ti iduci, verovatno redovni, izbori prodju... onda mozda bude nesto... ali.. mozda - nista se ne moze garantovati.
Opet, Kostunica bi do 2012te imao 68 godina... Mozda ce da bude i premator. Znamo svi da je i Micunovic aktivan - ali ne kao sef ili vodja kampanja. A Velja se, koliko vidim udvara Nikolicu i rado bi promenio koaliciju, ali ne bi da izadje, nego bi radije da ga Kostunica izbaci.
 
Дс ће и даље остати у широкој коалицији и ићи ће сигурним и већ опробаним путем, направиће дил са Томом.

То је успело са Дачићем, што не би и са Томом који им се све време и нуди.

Nudi se... ali toliko cinicno i ironicno da se razume sta je rekao. Poslednja u nizu 'ponuda' je bila cak sa idejom 'da bi DS verovatno bio manjinski partner'... DS ce se uvek snaci da makar sa koalicijom bude jaci.
Ima i mnogo stvari pre toga koje su nepremostive.
 
dobra analiza sto se tice preslikavanja vozdovackih izbora na celu srbiju.

ali ostaju dve stvari koje mogu znacajno da promene tvoje predikcije.

prvo je vreme koje ne radi tadicu u prilog
a drugo je da ako se tadic pojavi zajedno sa dinkicem, izgubice znacajan deo birackog tela tako da ce mu se isto uhvatiti u vezi koalicije sa g17+. ldp ce preci cenzus i izaci sam jer onog momenta kad se pridruzi ds-u, izgubice na "originalnosti" i postace jos minorniji nego sto jeste.

mislim da tamo negde u prolece toma ima odlicnu sansu da sa dss-om ostvari koaliciju sa kojom bi vladao.

ostaje da se vidi hoce li da sjasi murta da uzjase kurta ili ce doci do neke opipljive promene kasnije, to je moja jedina dilema.

ds pada na sledecim izborima
 
dobra analiza sto se tice preslikavanja vozdovackih izbora na celu srbiju.

ali ostaju dve stvari koje mogu znacajno da promene tvoje predikcije.

prvo je vreme koje ne radi tadicu u prilog
a drugo je da ako se tadic pojavi zajedno sa dinkicem, izgubice znacajan deo birackog tela tako da ce mu se isto uhvatiti u vezi koalicije sa g17+. ldp ce preci cenzus i izaci sam jer onog momenta kad se pridruzi ds-u, izgubice na "originalnosti" i postace jos minorniji nego sto jeste.

mislim da tamo negde u prolece toma ima odlicnu sansu da sa dss-om ostvari koaliciju sa kojom bi vladao.

ostaje da se vidi hoce li da sjasi murta da uzjase kurta ili ce doci do neke opipljive promene kasnije, to je moja jedina dilema.

ds pada na sledecim izborima

Postoji varijanta da se G-17 utopi i integriše u DS, što bi trebalo da uradi i LDP. Koji je strašno limitiran, i nikada neće prelaziti više od recimo 6 % .

DSS, ta stranka nikada neće više vladati Srbijom, baš nikada, kao i SRS naravno, što sam znao i pre 15 godina.
 
Postoji varijanta da se G-17 utopi i integriše u DS, što bi trebalo da uradi i LDP. Koji je strašno limitiran, i nikada neće prelaziti više od recimo 6 % .

DSS, ta stranka nikada neće više vladati Srbijom, baš nikada, kao i SRS naravno, što sam znao i pre 15 godina.

to se nece desiti, i jedni i drugi (ldp, g17+) se finansiraju iz inostranstva, cisto sumnjam da bi svoj lavovski deo love koja stize spolja delili sa ds, pogotovo mali jovanovic ne bi dopustio da mu neko shefuje.

ds gubi sledece izbore ma koliko se koprcao i koliko mu EU davala na znacaju raznim (laznim) ustupcima.

glavna dilema za mene nije hoce li ds otici nego ko je toma.

ne verujem mu a drugo, tip je nesposoban i sto neko rece, SNS je stranka gljiva koja raste na nekompetentnosti DS-a.
 
Moje prognoze za buduce parlamentarne izbore:

SNS 35 %

ZES 30 %

DSS 10 %

SPS 7.5 %

SRS 5 %

Manjine 2.5 %

Prevedeno na mandate

SNS 96

ZES 84

DSS 27

SPS 21

SRS 14

Manjine 8

Dakle vlada bi bila formirana izmedju SNS i DSS uz podrsku manjina ili bi bila formirana manjinska vlada SNS/DSS uz podrsku SRS-a.

Tvoj komentar i procene su navijačke, zato su i pogrešne.
Pre će pasti MESEC na terazije, no što će vlast bilo kada u Srbiji uzeti ti koje si napisao.
 
jako smeshna analiza
lepo to izgleda u glavi ali u praxi nije ta predizborna kombinatorika egzaktna matematika
to koliko su osvojili ldp i g17 samostalno + ds nije jednako procentu koji bi svi oni zajedno na gomilu dobili na nekim sledecim izborima
a i sadashnji izbori na ebenom vozdovcu (lol) ma shta veeeliki analitichari iz do yaya nepristrasnog"napravimo veliku koalicuju po uzoru na nemachku"cesida trabunjaju nisu nikakav reper
jer do izbora ima da bude josh mnoogo mnoogo gore stanje u zemlji
postoji samo 2 nachina da DS ostane vlast nakon nekih sledecih izbora i tu im nikakva koalicija i kalkulantstvo ne pomaze-ili da bota zavede diktaturu i zabrani stranke ili da prave koaliciju sa tomom
i to je to
pa cemo vrlo brzo videti koliki je zaista vic igrach toma jer ds je do te mere kompromitovana stranka oduvek da njima ta koalicija nishta ne bi oduzela ali bi tomu svela na nivo radikala
 
to se nece desiti, i jedni i drugi (ldp, g17+) se finansiraju iz inostranstva, cisto sumnjam da bi svoj lavovski deo love koja stize spolja delili sa ds, pogotovo mali jovanovic ne bi dopustio da mu neko shefuje.

ds gubi sledece izbore ma koliko se koprcao i koliko mu EU davala na znacaju raznim (laznim) ustupcima.

glavna dilema za mene nije hoce li ds otici nego ko je toma.

ne verujem mu a drugo, tip je nesposoban i sto neko rece, SNS je stranka gljiva koja raste na nekompetentnosti DS-a.

Hm, znaš kako ni Ćuran ne voli da ga kolju, ali on se ne pita,,,
Tako da nije bitno šta čovek želi, no šta može, a ovi koliko mogu zna se.
Mogu da strepe za cenzus bilo kada da idu na izbore, treba li im to sada. Ne sigurno.
 
Hm, znaš kako ni Ćuran ne voli da ga kolju, ali on se ne pita,,,
Tako da nije bitno šta čovek želi, no šta može, a ovi koliko mogu zna se.
Mogu da strepe za cenzus bilo kada da idu na izbore, treba li im to sada. Ne sigurno.

ni natasa kandic a ni ova biserko ne moraju da prelaze nikakav cenzus da bi dobili lovu spolja. misim da bi jovanovic bio miran sa tim da bude opozicija opozicije, sedi na ogradi i pljucka u oba dvorista iako mu stranka nije parlamentarna - sve dok je shef i lova stize.

g17+ je druga prica, oni moraju da drze sve finansijske poluge drzave i moguce je da se u krajnjem slucaju uzmu sa tadicem u kolo, kao i uvek, ali ovog puta ce mu biti omca oko vrata.
zato su na vozdovcu i izasli odvojeno, da vide koja je najbolja kombinacija.
zakljucak mora da im je sumoran, saznali su da sami ne mogu a u koaliciji pruzaju onoliko koliko i oduzimaju.
 
jako smeshna analiza
lepo to izgleda u glavi ali u praxi nije ta predizborna kombinatorika egzaktna matematika
to koliko su osvojili ldp i g17 samostalno + ds nije jednako procentu koji bi svi oni zajedno na gomilu dobili na nekim sledecim izborima
a i sadashnji izbori na ebenom vozdovcu (lol) ma shta veeeliki analitichari iz do yaya nepristrasnog"napravimo veliku koalicuju po uzoru na nemachku"cesida trabunjaju nisu nikakav reper
jer do izbora ima da bude josh mnoogo mnoogo gore stanje u zemlji
postoji samo 2 nachina da DS ostane vlast nakon nekih sledecih izbora i tu im nikakva koalicija i kalkulantstvo ne pomaze-ili da bota zavede diktaturu i zabrani stranke ili da prave koaliciju sa tomom
i to je to
pa cemo vrlo brzo videti koliki je zaista vic igrach toma jer ds je do te mere kompromitovana stranka oduvek da njima ta koalicija nishta ne bi oduzela ali bi tomu svela na nivo radikala

Daj mi mobilni, da te zovem i ismejem i pročitam ti ovaj komentar .. i pokažem šta si rekao, ne zaboravi, da sam na prošlim izborima dobio PUNTA 2004 na opkladi.
Čovek je omanuo 10 % u proceni, ja 0, 5 %. To mi je drugi auto sada.
 

Back
Top