Sta mislite o ...?

Sto mislite o ovome dolje, sto sam skinuo iz danasnjih novina ?




Odluka zbog koje će nam se smejati svet



BEOGRAD - Odluka ministarke prosvete i sporta Ljiljane Čolić da iz planova i programa iz biologije za osmi razred izbaci Darvinovo učenje izazvalo je veliku pažnju u javnosti. Sudeći po usijanim telefonima u redakciji Glasa, ovo je juče bila tema broj jedan u beogradskoj čaršiji.

Ministarka je kuđena, ali i hvaljena zbog ovakvog gesta, a oponenti su u prvi plan izbacili pitanje da li je Čolićeva postupila po zakonu kad je jednim potezom pera izbacila nastavnu temu o poreklu i razvoju ljudske vrste. Prema nekim mišljenjima, ona na to nije imala pravo, iz čega proizlazi da je prekršena procedura donošenja školskih programa.

Akademik Dragoslav Marinković smatra da je postupak ministarke apsurdan jer je evolucionistička teorija naučno dokazana i prihvataju je svi sem najprimitivnijih zemalja


Ljiljana Čolić kaže da nastavnicima nije zabranila da predaju Darvinovu teoriju već ju je "samo izbacila iz nastavnog plana i programa"


Odobravanje crkve

Pored onih koji misle da je napravljena velika greška, ima i ljudi koji pozdravljaju ovakav pristup. To su crkveni ljudi i članovi Centra za prirodne studije koji rade na projektu o naučnoj opravdanosti religije. Čolićeva je takođe reagovala pismom u kome nije demantovala prethodno citiranu izjavu, već je dopunila saopštenjem da "Ministarstvo nije zabranilo nastavnicima da Darvinovu teoriju predaju učenicima, samo je tu temu izostavila iz nastavnog plana i programa."

Akademik Dragoslav Marinković reagovao je u kondicionalu - ako je ministarka stvarno tako nešto odlučila, to je onda apsurdno, nezamislivo i nedopustivo je jer je Darvinova teorija naučno dokazana.

- Nju prihvataju svi, osim najprimitivnijih zemalja. To je jedna apsurdna i nepametna odluka, kojoj će se smejati ceo svet. Mi ćemo sve učiniti da to promenimo i iskritikujemo. Moramo da budemo oštri u pristupu naučne istine. Ako to ne budemo, znači da se opredeljujemo za nešto drugo što ne znam šta je. Ja ću u SANU izneti taj problem i znam da će reagovati i profesori na Katedri za genetiku i evoluciju na Biološkom fakultetu, a verujem i stručnjaci iz inostranstva sa pitanjem da li je moguće da se jedna evropska zemlja vraća na nivo srednjeg veka - kaže akademik Marinković.

On upozorava da je verovanje stvar pojedinca, da evolucija traje četiri milijarde godina i da postoje dokazi da je pre 3,7 milijardi godina nastao prvi živi sistem. I zna se kako se evolucija odvijala.

Prekršena procedura

- Mi decu od 14 godina učimo na pristupačan način o tome. To ukinuti znači vraćanje na najprimitivniji nivo znanja koji ne možemo da dozvolimo u našoj zemlji. Ja prosto mislim da se radi o pogrešno interpretiranoj izjavi - komentariše u neverici akademik Marinković.

Đakon Nenad Ilić priznaje da, kao verujući čovek, nije ni malo "užasnut" što je Darvin izbačen iz planova i programa. Čak misli da je vreme da se pod znak pitanja dovede njegova teorija, jer manipuliše slikom sveta bez Boga.

- Ono što vredi od Darvina, ostaće, ali ne treba insistirati na njegovoj evoluciji. Već godinama postoji sukob između Darvinista i kreacionista i mislim da je ministarka odabrala dobar put da se obe teorije uče ravnopravno. Mada ne razumem zašto to nije uvedeno odmah, već se daje pauza od godinu dana. Pri čemu, ako se Darvinova teorija godinama učila, zašto nije mogla još i ove, pa da se od naredne krene sa izučavanjem obe teorije - primećuje, uz opasku da su nekad komunisti prvo učili Darvina kako bi se suočili sa svetom u kome nema Boga, a ne Marksa i Lenjina.

U javnosti se pokrenulo i pitanje koje se odnosi na pravo ministra da donosi jednu ovakvu odluku. Dr Dijana Plut, naučni savetnik Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta, tvrdi da procedura ovoga puta nije ispoštovana.

- Prema novom zakonu o obrazovanju ministar prosvete ove godine ima iznimno pravo da donese nastavni plan i program za prvi i drugi osnovne škole, ali po zakonu ministarka nema pravo da interveniše u planovima i programima za ostale razrede. Otuda čudi što je Čolićeva uopšte intervenisala u programu za osmi razred. Po mom mišljenju, ona je time prekršila svoja ovlašćenja, da ne govorim o opravdanosti njenih odluka...

Osluškivanje različitih društvenih glasova prvenstvena je obaveza administracije kojoj su na srcu demokratske vrednosti. Kada je reč o naučnim temama, bitka i pregovaranje se vode između stručnjaka, dominantnih i manje dominantnih naučnih paradigmi. Potpuno je neshvatljivo kako je ministarka prosvete mogla sebi da dozvoli da interveniše u oblasti koja nije ni na koji način u njenoj nadležnosti.

Želim da proizađe kao pouka svima, a posebno administraciji Ministarstva prosvete iz ove nečuvene greške ministarke Čilić da ubuduće treba pokazati mnogo više opreza i brižnosti u poštovanju demokratskih procedura u odlučivanju o nacionalno važnim temama. MPS se mora otvoriti prema prosvetnoj javnosti i stručnjacima. Ja bih stvarno želela da novi programi budu plod dugog i dosadnog pregovaranja, a ne plod brzih unutarpartijskih dogovora. Vreme je da MPS prestane da radi u tami i da otvori svoja vrata javnosti - kaže dr Plutova, takođe i konsultant Centra za evaluaciju MPS.


Nečuvena greška

Bivši ministar prosvete Gašo Knežević napominje da je promena sadržaja predmeta osetljiva stvar i zato je on sa svojim saradnicima takve odluke "izmeštao" iz Ministarstva u stručna tela. Tamo su usklađivani stavovi od predmetnih, preko oblasnih komisija do centralne kurikularne komisije. Kad se usaglase, odlaze na javnu raspravu i na Prosvetni savet, a on kao ministar nikada nije doneo drugačiju odluku od one koje utvrde stručnjaci. Kad se to potpiše, objavljuje se u Prosvetnom glasniku.

- To je urađeno iz prostog razloga što ne mogu ja, kao pravnik, da odlučujem o tome šta će se učiti u srpskom ili matematici, na primer - objašnjava Knežević.

Miroljub Petrović, geolog, iz Centra za prirodnjačke nauke, koji postoji od 1994. i ima predstavništva u Beogradu, Podgorici, Banjaluci i od nedavno i u SAD, pozdravlja odluku ministarke. Kad je pročitao tekst u Glasu, odmah se javio redakciji i objasnio da ovaj Centar ima naučne dokaze da Tvorac postoji i da govori kroz Bibliju. Svi njihovi naučni dokazi mogu se videti na sajtu www.cps.org.yu, tvrdi Petrović i poziva zainteresovane da posete sajt.

- I postojanje Tvorca i Biblije prihvatili su ljudi koji su postavili temelje nauke, Njutn, Paster, Kepler, Faradej... Oni su zastupali koncepciju stvaranja, ali ne zato što su bili vernici, već zato što su se bavili naukom. Tako je odluka ministarke Čolić validna jer ona ništa ne ukida, samo iznosi da će od iduće godine obe teorije biti podjednako dostupne učenicima - kaže Petrović. On kategorički poriče da je ministarka član ovog centra.

Olga Nikolić
 
Kreacionisticka toerija je prisutna u razvijenim zemljama, narocito u SAD. Razvoj takve teorije je i moguc samo u bogatijim zemljama gde njeni pobornici sebi mogu da dozvole luksuz da se "samofinansiraju".
 
Оно што мени смета код наших историчара јесте што сви пишу о званичној историји а нико се не бави ревизијом догађаја из прошлости. Другим речима, код нас не постоје историчари-ревизионисти који би у неким најзначајнијим периодима наше историје видели деловање Завере, већ сви пишу тзв. случајну историју.
 
hijenaa:
Kreacionisticka toerija je prisutna u razvijenim zemljama, narocito u SAD. Razvoj takve teorije je i moguc samo u bogatijim zemljama gde njeni pobornici sebi mogu da dozvole luksuz da se "samofinansiraju".
...i da misionare...Kreacionisti odbacuju vazecu naucnu teoriju evolucije. Izgleda i nasa ministarka :shock:
 
Bruka,

Da li je moguce da Kastunica misli da ce mu koketiranje sa crkvom da donese vise glasova nego sto ce da mu ih uskrati? Da sam ja vlast, ja bih uveo predmet 'Nauka' gde bi udzbenik bio 'Kosmos' Karla Sagana. I gde bi se deca od malih nogu ucila nauci, ne samo nekoj konretnoj, sto bi trebalo da imaju kroz postojece predmete (nadam se da je ovo samo kratkorocni skandal), vec o naucnom pristupu zivotu, o vezi nauka-tehnologija-industrija-standard. O istoriji nauke. Toliko toga bi moglo lepog da se ubaci, samo da smo malo normalnija zamlje nego sto smo. :(
 

Back
Top