Nasilje medju decom

KNIGHT

Domaćin
Poruka
3.456
ne znam da li je bila ovakva tema ovde skoro,ali mislim da je ovo jedan od vecih drustvenih problema Srbije...........koji ima mnogo dalekoseznije negativne posledice,nego sto se to na prvi pogled misli...

http://www.vojvodina.gov.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=988

http://www.skolarac.net/index.php?o...=article&id=1400&catid=211&Itemid=130#Scene_1

znaci,ima puno slicnih linkova na netu,mada svako ko nekada ode do neke osnovne pa i srednje skole,moze videti ili cuti slicne primere............verovali ili ne,neka vrsta nasilja medju decom je prisutna i u OBDANISTIMA i u ZABAVISTIMA

sta mislite o svemu tome?.....ko je najodogovrniji za ovakvo stanje medju decom?...........i najvaznije,kako mislite da se ovaj problem moze resiti?
 
Poslednja izmena:
da se svako potrudi oko svog deteta
i naravno da je prosutna i u zabavištima
tamo treba i da se razreše takve stvari... sve vioše roditelja uči decu - udri, ne daj i sl.
za uzrast od 3,4,5 god je i normalno da se oni stalno udaraju, otimaju jedni od drugih - svi su samoživi i misle samo na sebe
problem je kad im niko ne objasni da to tako ne treba..
opet možemo da se žalimo na 'takvo vreme' i 'takva država'; ali jeste realno da svi vidimo ko najbolje prolazi u društvu i životu, pa počinjemo tim pogrešnim stvarima da učimo i decu...
 
da se svako potrudi oko svog deteta
i naravno da je prosutna i u zabavištima
tamo treba i da se razreše takve stvari... sve vioše roditelja uči decu - udri, ne daj i sl.
za uzrast od 3,4,5 god je i normalno da se oni stalno udaraju, otimaju jedni od drugih - svi su samoživi i misle samo na sebe
problem je kad im niko ne objasni da to tako ne treba..
opet možemo da se žalimo na 'takvo vreme' i 'takva država'; ali jeste realno da svi vidimo ko najbolje prolazi u društvu i životu, pa počinjemo tim pogrešnim stvarima da učimo i decu...

cekaj,ti mislis da roditelj uci svoje dete od 3 godine da udara drugu decu,da bije drugu decu,da im otima sta mu se svidi itd,itd??

zato sto i ti roditelji tako slicno zive i ponasaju se u svetu odraslih ljudi i najbolje prolaze??

(?!?!)
 
Ja sam otvorio temu "ALKOOHOL DROGA I PROSTITUCIJA U SKOLAMA"...Pa mozes premestiti temu tamo i procitati odgovore.. ;)


ne,zamislio sam ovu temu da nema veze konkretno sa alkoholom,drogom i prostitucijom.........

vec iskljucivo sa nasiljem medju decom,cak vrlo malom decom koja nemaju veze sa alkoholim itd,itd...........znaci,odakle potice to nasilje........kako roditelji,nastavnici,vaspitaci itd gledaju na sve to?......kako vaspitavaju svoju decu?
 
e ***, ja napišem ne navode namerno; u smislu otac kaže detetu - sine udri ga, ne daj na sebe; ali ne kaže - sine, ubodi se iglom, to je kul
a ti opet izvrneš
al ajde, tako je to ovde... svako tumači kako hoće
 
da, znam gomilu roditelja koji svoju decu baš tako uče. pogotovo u tom periodu
a ne zato što oni tako žive, nego zato što im se čini da odrasli koji tako žive imaju sveisvašta

a sta ti mislis o takvim roditeljima?.....da li mislis da bi im neka sugestija da pogresno uce svoju decu,dala nekog rezultata?......kakav bi bio njihov odgovor?...............sta bi oni rekli na ove silne UZASNE podatke o nasilju medju decom?

ja,iskreno,ne poznajem nikoga ko tako uci svoju malu decu
 
ne mislim da bi neka sugestija dala rezultata
zato što su svi izuzetno sebični i misle samo na svoje dupe, da prostite :rumenko:
dođeš na dečije igralište recimo. poneseš svom detetu igračke za pesak. priđe mu drugo dete, odalami ga po glavi i otme mu igračku. tvoje dete ostane da plače.
roditelj tog deteta ne reaguje
ti dođeš kući i kažeš - sine, kad te neko tako sledeći put, ti ne daj svoje i vrati mu duplo jače
sutra tvoje dete dođe na igralište i odalami neko drugo dete i otme mu igračku... ono dođe kući i mama mu kaže - ne daj na sebe............ eto ti uzročno-poslednično učenje dece nasilju
a svako samo misli na dobrobit svog deteta

treba biti strpljiv roditelj i objasniti malom detetu razliku između - svoje ne damo, tuđe nećemo ;)
i većina ih na žalost u tom poslednjem zakaže
 
ne mislim da bi neka sugestija dala rezultata
zato što su svi izuzetno sebični i misle samo na svoje dupe, da prostite :rumenko:
dođeš na dečije igralište recimo. poneseš svom detetu igračke za pesak. priđe mu drugo dete, odalami ga po glavi i otme mu igračku. tvoje dete ostane da plače.
roditelj tog deteta ne reaguje
ti dođeš kući i kažeš - sine, kad te neko tako sledeći put, ti ne daj svoje i vrati mu duplo jače
sutra tvoje dete dođe na igralište i odalami neko drugo dete i otme mu igračku... ono dođe kući i mama mu kaže - ne daj na sebe............ eto ti uzročno-poslednično učenje dece nasilju
a svako samo misli na dobrobit svog deteta

treba biti strpljiv roditelj i objasniti malom detetu razliku između - svoje ne damo, tuđe nećemo ;)
i većina ih na žalost u tom poslednjem zakaže

a zasto ti u takvoj situaciji,kada neko drugo dete udari tvoje i otme mu igracku,a roditelj tog deteta ne reaguje ne pridjes tom roditelju i ukazes mu na situaciju?..........sta bi ti on onda taj roditelj rekao?

ili da se objasni detetu da treba da brani svoju igracku,a ne da udara drugo dete i uzima tudju igracku?
 
i jos jedno konkretno pitanje,pre svega upuceno PROSVETNIM RADNICIMA.....(a znamo da vise njih cesto posecuje ove podforume)

znaci,ako ste npr nastavnik u osnovnoj skoli i predajete 3-4 razredu i vidite da jedno dete ima tendenciju da maltretira(narocito na neki fizicki nacin) neko drugo dete ili decu,a to maltretiranje ima tendenciju da preraste u ko zna sta,sta cete vi preduzeti?..........da li reagujete na neki nacin?
 
ovo poslednje sam i rekla u prethodnom postu
a kad priđeš 'takvom' roditelju, dobiješ odgovor - pusti decu, uz odmahivanje ruke
veruj mi, bila sam u situacijama


pa i ja sam bio nekoliko puta u takvoj situaciji,ali taj roditelj kome pridjem NESME da mi odmahuje rukom......vec itekako ode do svog deteta i objasni mu neke stvari...

u protivnom,ja bih uhvatio i tog roditelja i to dete za usi,i onda bih im objasnio te stvari...
 
pa i ja sam bio nekoliko puta u takvoj situaciji,ali taj roditelj kome pridjem NESME da mi odmahuje rukom......vec itekako ode do svog deteta i objasni mu neke stvari...

u protivnom,ja bih uhvatio i tog roditelja i to dete za usi,i onda bih im objasnio te stvari...
ahaha :lol:
i onda tvoje dete vidi da se sve ipak rešava nasiljem
:zcepanje:
jao zamišljam scenu, dvojica očeva se potukla na dečijem igralištu zbog kantice za pesak
 
a sta ti mislis o takvim roditeljima?.....da li mislis da bi im neka sugestija da pogresno uce svoju decu,dala nekog rezultata?......kakav bi bio njihov odgovor?...............sta bi oni rekli na ove silne UZASNE podatke o nasilju medju decom?

ja,iskreno,ne poznajem nikoga ko tako uci svoju malu decu

Poznaješ....sigurna sam...
Primer prvi: Obrati pažnju kad si na dečijem rođendanu. U grupi od desetak klinaca bar četvoro će početi da vrišti kako im drugo dete ne da baš "tu" igračku! A bar dve od te četiri mame će otići i od drugog deteta (koje nije njihovo) iskamčiti igračku....I dete onda raste sa ubeđenjem "mama će da mi nabavi sve što ja poželim; a ako nema mame u blizini mogu da otmem".
Primer drugi: Pre par nedelja u Ušću jedan mali je toliko urlao da je celo Ušće odzvanjalo. Mislio bi čovek da ga deru. U stvari nisu hteli da mu kupe igračku. Nakon dvadeset minuta histerije ide uplakani mališan i nosi igračku. I tako ucena bude deo svakodnevnog života. Sa 16 će verovatno roditeljima da deli šamare ako mu ne kupe ono što poželi.
Primer treći: Tate što uče sinove da na silu odgovore silom, ili idu da tuku tuđu decu koja slučajno udari njihovu. Deca preuzimaju model ponašanja ("šta majmun vidi, majmun radi"). I ako je tata agresivac, biće i dete (uglavnom muško, pošto se muška deca uče da budu agressori).
Primer četvrti: obrati pažnju na porodičnim skupovima, mame koje neprestanu melju kako je njihovo dete nesrećno jer nema sreće sa najpre vaspitačicom (nije mu posvećivala dovoljno pažnje), onda sa učiteljicom (mrzi dete i daje mu loše ocene), sutra će to biti profesor u srednjoj ili na faxu......To je model ponašanja "sine ti nisi nikada kriv, drugi su!". I pređe na "ako obije trafiku ili ubije vršnjaka od batina, nije ono već ga je društvo nagovorilo"...
 
Poslednja izmena:
pa i ja sam bio nekoliko puta u takvoj situaciji,ali taj roditelj kome pridjem NESME da mi odmahuje rukom......vec itekako ode do svog deteta i objasni mu neke stvari...

u protivnom,ja bih uhvatio i tog roditelja i to dete za usi,i onda bih im objasnio te stvari...

Super, najpre pred sopstvenim detetom se tučeš, da ne govorim o delu da to drugo dete hvataš za uši.... Kakav primer detetu!:confused: Parola "tuci sine sve redom!"
 
ahaha :lol:
i onda tvoje dete vidi da se sve ipak rešava nasiljem
:zcepanje:
jao zamišljam scenu, dvojica očeva se potukla na dečijem igralištu zbog kantice za pesak

nema tu nasilja.....

znaci,ja lepo kulturno pridjem tom ocu ili majci,sasvim uljudno objasnim situaciju,i jednostavno mi se nije desilo da taj neki roditelj ne reaguje tako sto ne pridje svom detetu i objasni mu neke stvari...

a ako bi bas doslo do nekih drasticnijih situacija,to svakako deca ne bi videla....
 
Poznaješ....sigurna sam...
Primer prvi: Obrati pažnju kad si na dečijem rođendanu. U grupi od desetak klinaca bar četvoro će početi da vrišti kako im drugo dete ne da baš "tu" igračku! A bar dve od te četiri mame će otići i od drugog deteta (koje nije njihovo) iskamčiti igračku....I dete onda raste sa ubeđenjem "mama će da mi nabavi sve što ja poželim; a ako nema mame u blizini mogu da otmem".
Primer drugi: Pre par nedelja u Ušću jedan mali je toliko urlao da je celo Ušće odzvanjalo. Mislio bi čovek da ga deru. U stvari nisu hteli da mu kupe igračku. Nakon dvadeset minuta histerije ide uplakani mališan i nosi igračku. I tako ucena bude deo svakodnevnog života. Sa 16 će verovatno roditeljima da deli šamare ako mu ne kupe ono što poželi.
Primer treći: Tate što uče sinove da na silu odgovore silom, ili idu da tuku tuđu decu koja slučajno udari njihovu. Deca preuzimaju model ponašanja ("šta majmun vidi, majmun radi"). I ako je tata agresivac, biće i dete (uglavnom muško, pošto se muška deca uče da budu agressori).
Primer četvrti: obrati pažnju na porodičnim skupovima, mame koje neprestanu melju kako je njihovo dete nesrećno jer nema sreće sa najpre vaspitačicom (nije mu posvećivala dovoljno pažnje), onda sa učiteljicom (mrzi dete i daje mu loše ocene), sutra će to biti profesor u srednjoj ili na faxu......To je model ponašanja "sine ti nisi nikada kriv, drugi su!". I pređe na "ako obije trafiku ili ubije vršnjaka od batina, nije ono već ga je društvo nagovorilo"...

dobro,iz nekih od nabrojanih primera(sem onog treceg) se ne vidi da roditelji bas intezivno uce svoju decu da se bas tuku sa drugom decom....

ali nebitno.......nego sta ti mislis o takvim roditeljima?........da li mislis da bi neka sugestija pomogla da drugacije razmisljaju?

i jos jedno logicno pitanje......a zasto mislis da je tog nasilja SVE VISE I VISE?......da li pre 10,20,30 godina roditelji nisu ucili svoju decu tim nabrojanim stvarima?
 
Poznaješ....sigurna sam...
Primer prvi: Obrati pažnju kad si na dečijem rođendanu. U grupi od desetak klinaca bar četvoro će početi da vrišti kako im drugo dete ne da baš "tu" igračku! A bar dve od te četiri mame će otići i od drugog deteta (koje nije njihovo) iskamčiti igračku....I dete onda raste sa ubeđenjem "mama će da mi nabavi sve što ja poželim; a ako nema mame u blizini mogu da otmem".
Primer drugi: Pre par nedelja u Ušću jedan mali je toliko urlao da je celo Ušće odzvanjalo. Mislio bi čovek da ga deru. U stvari nisu hteli da mu kupe igračku. Nakon dvadeset minuta histerije ide uplakani mališan i nosi igračku. I tako ucena bude deo svakodnevnog života. Sa 16 će verovatno roditeljima da deli šamare ako mu ne kupe ono što poželi.
Primer treći: Tate što uče sinove da na silu odgovore silom, ili idu da tuku tuđu decu koja slučajno udari njihovu. Deca preuzimaju model ponašanja ("šta majmun vidi, majmun radi"). I ako je tata agresivac, biće i dete (uglavnom muško, pošto se muška deca uče da budu agressori).
Primer četvrti: obrati pažnju na porodičnim skupovima, mame koje neprestanu melju kako je njihovo dete nesrećno jer nema sreće sa najpre vaspitačicom (nije mu posvećivala dovoljno pažnje), onda sa učiteljicom (mrzi dete i daje mu loše ocene), sutra će to biti profesor u srednjoj ili na faxu......To je model ponašanja "sine ti nisi nikada kriv, drugi su!". I pređe na "ako obije trafiku ili ubije vršnjaka od batina, nije ono već ga je društvo nagovorilo"...

Ovo je zaista tacno...Toliko puta sam bila u prilici da sve ovo vidim:neutral:
 
''i najmirnije što mogu mu izvučem uši'' :rotf:
ili ostaviš dete samo na igralištu, a njegovom ocu (ili majci :eek:) kažeš - nađemo se iza zgrade :lol:

pa dobro,ja ne znam da li je tebi neko izvukao usi,pa imas traume od toga kada to toliko spominjes....cini mi se da ova tema bas i nije za neku zezanciju...

uostalom,da npr tvoje dete udari moje i uzme mu igracku,ja tebi pridjem i objasnim sta se desilo,kako bi ti reagovala?
 

Back
Top