Vize ili ne??? Sta je sad ovo?

Cika Veljo

Početnik
Poruka
28
Moderator ako smatra moze da prebaci ovu temu pod lepljivu o vizama, ali ja sam mislila da bi bilo vazno da se izdvoji.
Radi se o clanku u danasnjem Kuriru vezano za navodni "beli sengen". Izgleda da prelazak u EU bas i nece ici tako glatko kako su nam obecali. Navodno ce nam uz pasos biti potrebna sva moguca dokumenta koja su nam i do sada trebala za vizu, samo sto se nece predavati u ambasadama vec prikazivati na granici.
Ja ne mogu da verujem da je to istina, ali cinjenica je da stvarno to pise na zvanicnom sajtu nemacke ambasade
http://www.belgrad.diplo.de/Vertret...ng__de/unterbereich__visa__allgemein__de.html

I sta sad? Hocemo putovati ili ne? Ima li neko neke podrobnije informacije o ovome?
 
ja zvala pre 3 dana nemacku ambasadu.
ono sto je obavezno da se ima to je putno zdravstveno osiguranje.
e sad,kaze nikad se ne zna da li ce pogranicna policija sta da trazi,pa je rekla da je dobro za svaki slucaj imati pozivno pismo i evre.otprilike 50 za dan.
za 6 meseci imas pravo ostanka 90 dana...i za to vreme smes malo tamo malo vamo:)
 
Pa Kurir k'o Kurir...tako nesto nije moguce jer ne postoji selektivni ulazak u beli schengen. Naravno, granicna policija moze da te vrati sa granice, kao sto je uvek i mogla cak i kad si imao schengen vizu.
Ono sto na granici mogu a ne moraju da ti traze je dokaz o rezervaciji smestaja, zdravstveno osiguranje i dovoljno novca.
Nije logicno da ides na svadbu bez ....
 
Jedino sto je realno da mogu da traze jeste zdravstveno osiguranje... Mada mi to niko ni do sada nije trazio... Bilo je cisto radi formalnosti u ambasadi... I kad sam trazio vizu na 90 dana, prihvatili su zdravstveno osiguranje za 15 dana pa kada ti zatreba da dokupis...

Nema sanse da traze ni garantno pismo, ni bilo sta slicno...
 
S obzirom da zele da izbegnu doseljavanja ljudi, rad i rad na crno, po logici trebali bi vam neki dokumenti ( garantno pismo, turisticka potvrda ..) ..
Mada u praksi je to proveravanje neizvodljivo...

Tako da..hm...najbolje pozvati ambasadu drzave u koju se putuje i raspitati se...
 
Pa Kurir k'o Kurir...tako nesto nije moguce jer ne postoji selektivni ulazak u beli schengen. Naravno, granicna policija moze da te vrati sa granice, kao sto je uvek i mogla cak i kad si imao schengen vizu.
Ono sto na granici mogu a ne moraju da ti traze je dokaz o rezervaciji smestaja, zdravstveno osiguranje i dovoljno novca.
Nije logicno da ides na svadbu bez ....

... bez muskog alata... Da proste dame...

Slazem se, i do sada sa vizom, pogranicna policija je uvek mogla da te vrati sa granice...
 
Pa Kurir k'o Kurir...tako nesto nije moguce jer ne postoji selektivni ulazak u beli schengen. Naravno, granicna policija moze da te vrati sa granice, kao sto je uvek i mogla cak i kad si imao schengen vizu.
Ono sto na granici mogu a ne moraju da ti traze je dokaz o rezervaciji smestaja, zdravstveno osiguranje i dovoljno novca.
Nije logicno da ides na svadbu bez ....

Uvek je bio slucaj da su sve koji imaju srpski pasos pitali za navedeno...bar kad su ulazili u Eu...
 
S obzirom da zele da izbegnu doseljavanja ljudi, rad i rad na crno, po logici trebali bi vam neki dokumenti ( garantno pismo, turisticka potvrda ..) ..
Mada u praksi je to proveravanje neizvodljivo...

Tako da..hm...najbolje pozvati ambasadu drzave u koju se putuje i raspitati se...

Cak ni to ne moze... Sta ako putujes u Nemacku... Nemacka granica ne postoji... Precices ili madjarsku ili slovenacku granicu...
 
Mogu samo da kazem, koju god granicu da sam prelazio, prilikom ulaska u EU, bilo busom, kolima ili avionom, nikad nisam imao nikakvih problema... A do pre par meseci sam to radio sa plavim pasosem... Jedine zezalice kroz trazenje para, pregled prtljaga i sl. sam imao na hrvatskoj granici... I oni su pre svega zezali ljude iz BiH...

Na slovenackoj granici koju sam presao mnogo puta do sada nikad me nista nisu pitali... Pogledali pasos, videli da imam vizu ili boravak, vratili mi pasos i zahvalili se... Nikad nam nisu cak ni otvorili prtljag...
 
Uvek su mogli da te pitaju carinici zasto dolazis, kod koga ides, koja je njegova adresa kao i da opravdas razlog posete...imati vaucer hotela je normalna stvar ili ako se ide u posetu nekome i taj neko zivi na nekoj adresi:p...nije mi se desilo da me niko na aerodromu ne pita nista, mahom pitaju zasto dolazis (da pogledam utakmicu, da posetim grad, da vidim rodjake...), koliko ostajes i da li imas povratnu kartu. Ranije su vracali ljude sa validnim sengenom a licno sam bila svedok kada su Bugare, koji su vec bili u EU, resetali na aerodromu u UK i to na Stansted aerodromu koji je bas mali i banalan po znacaju...samo dizu prasinu bez potrebe
 
Mogu samo da kazem, koju god granicu da sam prelazio, prilikom ulaska u EU, bilo busom, kolima ili avionom, nikad nisam imao nikakvih problema... A do pre par meseci sam to radio sa plavim pasosem... Jedine zezalice kroz trazenje para, pregled prtljaga i sl. sam imao na hrvatskoj granici... I oni su pre svega zezali ljude iz BiH...

Na slovenackoj granici koju sam presao mnogo puta do sada nikad me nista nisu pitali... Pogledali pasos, videli da imam vizu ili boravak, vratili mi pasos i zahvalili se... Nikad nam nisu cak ni otvorili prtljag...

Gle..zavisi iz kog razloga si putovao u Slo..poslovno, studentski itd...ja uvek iz Srbije putujem busom i UVEK ama bas uvek, osobe sa srpskim pasosom pregledaju detaljno i pitaju ih gore navedeno...svi izlazimo iz busa...
Najljubazniji su dosad uvek bili Hrvati..sto je zacudjujuce...kod njih cujes samo bok, pogleda, opet bok i pici dalje...

Ali iskustva su razlicita...nikog ne kinjim ili nesto sl..
 
Uvek su mogli da te pitaju carinici zasto dolazis, kod koga ides, koja je njegova adresa kao i da opravdas razlog posete...imati vaucer hotela je normalna stvar ili ako se ide u posetu nekome i taj neko zivi na nekoj adresi:p...nije mi se desilo da me niko na aerodromu ne pita nista, mahom pitaju zasto dolazis (da pogledam utakmicu, da posetim grad, da vidim rodjake...), koliko ostajes i da li imas povratnu kartu. Ranije su vracali ljude sa validnim sengenom a licno sam bila svedok kada su Bugare, koji su vec bili u EU, resetali na aerodromu u UK i to na Stansted aerodromu koji je bas mali i banalan po znacaju...samo dizu prasinu bez potrebe

Tacno.. imaju pravo da pitaju...ali ne pitaju sve...mene nikad nista niko nije pitao..samo vise pasos i mahnu rukom..
Mada ko zna zasto oni mahaju...:mrgreen: :p
 
Uvek je bio slucaj da su sve koji imaju srpski pasos pitali za navedeno...bar kad su ulazili u Eu...

Pa u pravu si, ali to je bilo dok nam nije odobren beli schengen.
Kao sto rekoh, problematiku dobro poznajem, i nije moguce selektivno primenjivati propise na neku drzavu kojoj je odobren bezvizni rezim.
Ono sto mogu je da onima koji im deluju sumnjivo traze sve sto im padne na pamet, ali svi oni imaju propise EU o protoku ljudi kroz granicni prelaz i ne mogu da se igraju ako nemaju izuzetno opravdan razlog.
Bezvizni rezim ti nije odobrila npr Slovenija ili Madjarska nego EU i njihovi policajci nisu ti koji su ovlasteni da procenjuju da li je takav rezim uveden opravdano ili neopravdano. Njihovo je da provere i eventualno vrate one za koje procene da su bezbednosno rizicni, osobito ako izjave da putuju u neku trecu zemlju a ne u njihove konjushnice

I da dodam oko pitanja gde idem i sta radim.
Ni u Becu ni u Parizu me nisu bas nista pitali u vreme dok je trebala schengen viza.
Mozda je to slucajnost, ali svakako sam sa sobom imao i povratnu kartu, i rezervaciju hotela i pozivno pismo
 
Poslednja izmena:
...cekajte ljudi jesam li ja senilna ili kada izadjes iz aviona ides na pasosku kontrolu i valjda na jos jedan salter i onda su me uvek pitali za razlog posete...naravno da nakon jedne logicne recenice prelaze na sledeceg...svako imigraciono ili kako god se vec zvalo ima pravo da ne primi putnika u zemlju ako mu bude sumnjiv. Mom drugu se desilo da ga ne prime u US sa validnom vizom
 

Back
Top