Ode trojka na 6.75

yokai

Elita
Poruka
15.332
Na zasedanju borda FIBA Evrope (Evropske zone Svetske košarkaške federacije) održanom u Minhenu potvrđene su i neke promene koje se tiču same igre.

Kako SPORTAL.RS nezvanično saznaje, od 1. oktobra 2010. godine "evropski" parket će sve više ličiti na NBA. Dva najvažnija pravila tiču se šuta za tri poena, ali i izgleda reketa.

U svim takmičenjima koji će biti pod ingerencijom FIBA Evrope trojka više neće biti 6,25, već se linija pomera 50 cm unazad, ka centru igrališta, pa će od sledeće sezone, ona biti na 6,75 metara.

Drugo pravilo koje je potvrđeno je pravilo o izgledu reketa. On će od 1. oktobra sledeće godine biti pravougaonog oblika, a ne više trapezastog. Tako će se promeniti i zona u kojoj se sudi prekršaj od "tri sekunde".

Treće pravilo tiče se mesta sa kojeg će se lopta, posle tajm-auta, ubacivati u igru u poslednja dva minuta meča i/ili eventualnog produžetka.

Preuzeto sa: www.sportal.rs
 
Ah, nisam ostavio komentar, iako sam otvorio temu... izvinjavam se...
Ova odluka ima i dorbih i loših stvari. Super je to što se ide u korak s vremenom, odnosno da se prati NBA, ipak se tamo igra najbolja košarka. Ali, s druge strane, zašto da se menja ? Lepo je imati dve ''vrste'' košarke, meni je oduvek evropska košarka bila zanimljivija od NBA-a. Šta je tu je.

P.S. Opet sam žurio, nije baš ''čitko'', ali dobro...
 
Po meni je 6,75 prava mera, teren se mora povećati (bolje reći proširiti) jer je ovaj premali za današnje igrače. Krupniji su, brži i gužva je trenutno prevelika. NBA teren je druga krajnost i po meni ne treba ići dotle jer će "duvati promaja" u reketu.

Ako se neko seća i NBA je imao period kada je teren bio sa trojkom na 6.75, čini mi se 1994 - 96 ali im je opao broj poena jer su igrači stizali da pokriju i reket i tricu. To je za njih bilo neprihvatljivo, ali za evropsku košarku je idealka. Trenutno su evropski igrači osakaćeni napadački, prođu svog igrača i udare u sledeću trojicu.
 
Ah, nisam ostavio komentar, iako sam otvorio temu... izvinjavam se...
Ova odluka ima i dorbih i loših stvari. Super je to što se ide u korak s vremenom, odnosno da se prati NBA, ipak se tamo igra najbolja košarka. Ali, s druge strane, zašto da se menja ? Lepo je imati dve ''vrste'' košarke, meni je oduvek evropska košarka bila zanimljivija od NBA-a. Šta je tu je.

P.S. Opet sam žurio, nije baš ''čitko'', ali dobro...

mislis obrnuto.. :D u evropi se po meni igra bolja kosarka a u nba atraktivnija i mozda zanimljivija za gledanje zbog zakucavanja i ostalih stvari...
 
Sumnjam da ce to ista promeniti, realno ko ima osecaj za sut nece mu to predstavljati neki problem.
Inace jedina je razlika sto pri sutiranju trojke sa 6,75 ili sa 7,24 moras malo jace nogama da se odrazis pri sutu ili malo vise iz lakta da je potegnes ali nema neke drasticne razlike a i realno gotovo i neprimetna razlika
 
Sumnjam da ce to ista promeniti, realno ko ima osecaj za sut nece mu to predstavljati neki problem.
Inace jedina je razlika sto pri sutiranju trojke sa 6,75 ili sa 7,24 moras malo jace nogama da se odrazis pri sutu ili malo vise iz lakta da je potegnes ali nema neke drasticne razlike a i realno gotovo i neprimetna razlika

pa i onako često se dešava da se trojka ne šutira baš odmah iza linije,realno nikakva velika razlika
 
Ne bih rekao, teren se razvlači po pola metra u tri strane, tako da će biti teže igrati zonu. Kako se individualni napadački kvalitet (prodori bekova i snaga centara) upravo zonom umanjuje, biće teže braniti mis-meč. Jedini izbor je litvanska odbrana tj puštanje trojki a to je veliki rizik.
 

Back
Top