Шоте мори шоте-"Shote mori shote"

active

Iskusan
Poruka
6.093
дали можете да замислите весеље без ШОТЕ?

http://www.srpskazemlja.com/diskusije/index.php?topic=507.0

„Шоте мори шоте“


Ћериме Хаљиљи Галица – Шота
и Азем Бејта из села Галица

На прославама, свадбама и осталим забавама играју Срби "Шоте мори шоте" незнајући за суморне историјске чињенице везане за ту „народну игру“.

Чим споменемо ријеч "шота" одмах помислимо на игру која се, нажалост, игра на свакој српској свадби. Поријекло имена шота долази од имена Шота Галица, жени србомрсца "качака" (одметника) Азема Бејте из села Галице (1889.-1924.) који је својевремено харао по Космету и Метохији.

Шота Галица је након мужевљеве погибије зулумћарила и предводила одметнике.
У српском народу сачувано је сјецање на ужасан догађај када је Шота ухватила шесторо српске деце, чобанчади код стада, на планини Мокри, повезала их, наложила ватру и све их бацила у огањ.

Док су деца горјела Шота је са "качацима" играла своју игру око ватре, оргијала и пјевала: "Шоте мори шоте, шоте машала, давно желим шоте, мори, шоте, да те играм ја!". На месту страдања невине дечице подигнута је спомен-плоча која је стајала до краја ИИ светског рата, када су је комунисти уклонили како би сачували "братство и јединство", још једном потурајући народу лажне историјске чињенице.

Провјерите и сами на Интернету... Азем Бејт или Бејта је идол Шиптарима на форумима....
Планина Мокра се је на северозападу Космета. За Шоту Галицу (често и Шота Гаљиница) сам пронашао право име: Qerime Halili Galica – Шота, што би се на српско читало као Черими Хаљиљи Галица - Шота.

Можда неки мислите и да је ово неко ново србовање јер се дијаметрално разликује од досадашњих објашњења (комунистичке историје) да се ради о шиптарској народној игри где девојка изазива момка.... Текст о томе је написао и свестеник из РС. Налази се у листу "Светосавско звонце", објављен почетком 2007.
“Шота" није настала тако давно, да се је људи не би сећали односно знали како је настала.

Шта ћу од сада да радим, питате се? Па врло једноставно и разумно. Озбиљан сам кад вам кажем да ћу по сваку цијену покушати спречити свирање или пјевање шоте на било којем весељу. Начина има много од објашњења шта је то „Шота“.... Друга ствар коју могу да урадим (ако већ не могу да спречим): напустићу место догађаја, јер се не могу веселити и певати „Шоте мори шоте“ док ми је у мислима слика како су уз ту песму горела српска деца. Било кад и било где.
Свакако да је најлакши начин одмах на почетку рећи музици: "без шоте", па ако инсистирају и уз објашњење зашто без „шоте“.

Многи ће можда сматрати како ја опет претјерујем и шта ја уопште знам, да бих прекрајао историју. Немам те намере (а ни жеље) да прекрајам историју и мењам друге људе. Можда могу само да вам на овај начин да вам пружим још једну информацију више. А ако ви не цените себе и своје порекло ја вам не могу помоћи.

Шта желим од вас? Па било би ми врло драго кад би ову информацију о „шоти“ проследили свим Србима које познајте јер многи се из незнања веселе над једним свирепим злочином у којем су горела невина деца. Било би ми драго кад би на било који начин и ви реаговали и онемогућили свирање исте. (или да прије кажете музици или да то учините у почетним тактовима). Најмање што можете да учините је да кад се свира ова песма седете на своје мјесто, замислите како је било тој деци која су жива изгорела и како је било њиховим родитељима. Знаци, да се не веселите, јер за то стварно нема никаквог повода...

Цена наше инфериорности и незнања је сувише скупо плаћена да себи ЈОШ једном у историји дозволимо "братство и јединство" преко крви и костију наших предака, наше деце и нашег народа.

http://www.srpskapolitika.com/Tekstovi/Komentari/2007/057.html
 
ипак је тема политичка у овом тренутку

није само за историју али ценим свакако

I tamo i ovde se raspravlja o istoj stvari i s politicke i s istorijske strane.

Dao sam ti link da pogledas temu da ne bih bez veze kopirao da zatrpavam ovu temu kad vec ima.

Dakle, cela izmisljotina sa Sotom je delo dve dokone politikantske ispicuture, ali je to leglo ko kec na deset da krene lavina nacionalizma.

Ne primaj se na te fore.
 
I tamo i ovde se raspravlja o istoj stvari i s politicke i s istorijske strane.

Dao sam ti link da pogledas temu da ne bih bez veze kopirao da zatrpavam ovu temu kad vec ima.

Dakle, cela izmisljotina sa Sotom je delo dve dokone politikantske ispicuture, ali je to leglo ko kec na deset da krene lavina nacionalizma.

Ne primaj se na te fore.

Lepo si ti sve objasnio al' kome ? Cus Velja Ilic zabranio ''Sotu'' :D
 
I tamo i ovde se raspravlja o istoj stvari i s politicke i s istorijske strane.

Dao sam ti link da pogledas temu da ne bih bez veze kopirao da zatrpavam ovu temu kad vec ima.

Dakle, cela izmisljotina sa Sotom je delo dve dokone politikantske ispicuture, ali je to leglo ko kec na deset da krene lavina nacionalizma.

Ne primaj se na te fore.

:ok::ok::ok:

Ne kontam kako neko može biti tako naivan da vjeruje da su Albanci pjevali na srpskom. :roll:
 
I tamo i ovde se raspravlja o istoj stvari i s politicke i s istorijske strane.

Dao sam ti link da pogledas temu da ne bih bez veze kopirao da zatrpavam ovu temu kad vec ima.

Dakle, cela izmisljotina sa Sotom je delo dve dokone politikantske ispicuture, ali je to leglo ko kec na deset da krene lavina nacionalizma.

Ne primaj se na te fore.

pratio sam onomad nastanak. ako se ukuca na google shota, dobija bezbroj rezultata, i svi imaju isto poreklo, tj. @ mail koji je poslat na hiljade adresa, pa gde upali, upali, a gde ne nema veze.
na zalosti ma naivnih osoba koji poveruju, kao sto rekoh i...
ps.ja sam imao neki demanti jednog drugog profesora, poreklom iz leposavica, koji se prosto smejao takvoj tvrdnji, ali kasnije taj njegov odgovor na ovo je nestao
 
pratio sam onomad nastanak. ako se ukuca na google shota, dobija bezbroj rezultata, i svi imaju isto poreklo, tj. @ mail koji je poslat na hiljade adresa, pa gde upali, upali, a gde ne nema veze.
na zalosti ma naivnih osoba koji poveruju, kao sto rekoh i...
ps.ja sam imao neki demanti jednog drugog profesora, poreklom iz leposavica, koji se prosto smejao takvoj tvrdnji, ali kasnije taj njegov odgovor na ovo je nestao

Pretpostavljam da je poslato kao neki spam, pa je onda krenuo da ,,kiti'' i dodaje ko stigne... te pecena deca... te spomenik pecenoj deci... :dash:
 
Nije u pitanju bratstvo i jedinstvo nego to sto smo naivan narod.

Pusti neko pricu preko interneta i svi se odmah primaju na nju i sami se odricu necega samo zato sto su im rekli da je albansko.

па немогу да тврдим на основу личног искуства да нема истине

мало погледај кроз историју кога су турци тамо фаворизовали за зулуме

али ајд да оставимо ствар по страни, дали верујешш да ће коналним уједињењем у ЕУ сви наши међусобни проблеми да буду решени?

мислим српско - српски, српско - албански,..................
 
:ok::ok::ok:

Ne kontam kako neko može biti tako naivan da vjeruje da su Albanci pjevali na srpskom. :roll:

Ma, nije u pitanju samo pesma kao pesma, niti melodija, nego naziv.

Fora je u tome da su Albanku zvali Shota, a u albanskom jeziku nemas takvu rec.

Shota je saljivi naziv narocito kod kosovskih Srba za trudnicu i njen hod koji podseca na shotku, otud umilno shota, kao pata od patka.
 
па немогу да тврдим на основу личног искуства да нема истине

мало погледај кроз историју кога су турци тамо фаворизовали за зулуме

али ајд да оставимо ствар по страни, дали верујешш да ће коналним уједињењем у ЕУ сви наши међусобни проблеми да буду решени?

мислим српско - српски, српско - албански,..................

Ma, kakvi, ima samo da zapalimo svi preko na arbajt i da od prve evropske plate iznakupujemo neke puce s laserskim nisanima da se dibiduz potamanimo :mrgreen:
 
Ma, kakvi, ima samo da zapalimo svi preko na arbajt i da od prve evropske plate iznakupujemo neke puce s laserskim nisanima da se dibiduz potamanimo :mrgreen:

то је циљ еуропских власти, извучи највредније, исисај а оно неписмено врати да се потамани међусобно и нема више социјалних проблема

ионако непрекидно типују како је планета пренатрпана
 
то је циљ еуропских власти, извучи највредније, исисај а оно неписмено врати да се потамани међусобно и нема више социјалних проблема

ионако непрекидно типују како је планета пренатрпана

A mora negde i oruzje da se proda.

Sigurno ne nastavljaju da usavrsavaju i stancuju oruzje zbog mira u svetu.
 
A mora negde i oruzje da se proda.

Sigurno ne nastavljaju da usavrsavaju i stancuju oruzje zbog mira u svetu.

ма јок базнијанцима утрапили хаубице из 1943. као савремене. мора празне магацине, то ти је запад друже. како просперирају - тако што свуда редом цевче крв
 

Back
Top