Poreklo dobra i zla

petrica86

Aktivan član
Poruka
1.467
Pošto je izbrisana tema rešila sam da ponovo postavim pitanje koje me veoma zanima,a na koje nisam dobila odgovor jer je tema izbrisana iz nepoznatih razloga.Pitam se odakle potiče zlo u nama i uopšte odakle je nastalo zlo ako je svet i sve na svetu stvorio Bog?Zašto je andjeo koga je stvorio Bog postao loš,odakle to zlo u njemu ako je nastao od Boga i dobio ime Andjeo?Pitam se da li smo kao rodjene bebe neiskvareni ili nosimo u sebi taj gen zla,ili ako smo rodjeni čisti šta nas to iskvari?Odakle je zlo,da li je to veštačka tvorevina nas samih jer ne zivimo skroz u skladu sa Bozijim zapovestima?:think::think::think:
 
Ako se posmatra iz ugla religije zlo u ljudima postoji (i razvilo se u palom andjelku), jer je sam bog nosilac zla, a ljude i andjele je stvarao prema svom liku.

Ako bog nije nosilac zla onda se zlo samo stvorilo, sto znaci da bog nije jedino bice koje se stvorilo samo od sebe. Mitohondrije (celijske organele za disanje) imaju sopstveni DNK, a deo su organizma.
 
Blesavo je ovo i da pomislim,a kamoli da kazem ali po toj teoriji onda je zlo neophodno jer da ga nema ovo ne bi bio svet zivih vec mesto gde vlada nirvana,blagostanje,smirenje...a to nisu odlike naseg sadasnjeg staništa.Zlo nam pomaze da budemo bolji,da iz negativnog izvučemo pozitivno,ali zašto?
 
Po mom misljenju - da.

Samo sto i to "zlo" treba da ima svoje granice.

Shvatam da opravdavas zlo zato što je ono urodjeno u nama jer je neophodno da bi obezbedili opstanak,pa me je zanimalo kako onda opravdavaš zlo palog andjela koji nije imao potrebu da se bori za opstanak,koji je imao večan zivot,koji nije bio napadnut niti je imao potrebu da se brani,odakle to zlo u njemu,zbog čega?
 
a kako onda opravdaš izdaju andjela,koji se odrekao svega dobrog i večnog,a zarad čega?

Otkud to da se on bilo cega odrekao? Ako njemu odgovara pakao onda je pakao za njega raj, jedino sta djavo hoce je teritorija, koju bi uredio po svojoj meri. Znaci nema odricanja, rat se vodi oko teritorije i podanika, zanimljivo je da je to jos nesto sto je toliko karakteristicno za ljude.
A mozda pakao i ne postoji, mozda bog imam bolji marketing?
 
Zlo, to je odvojenost od Boga. Sva ostala zla potiču od tog zla. Kako Bog ne može biti otuđen i odvojen Sam od sebe, to u Njemu nema i ne može biti zla.

Postojanje zla je uslovno, zavisi od naše slobodne volje, izbora; jesmo li po slobodi naše volje, za život sa Bogom ili život u odvojenosti od Boga. Zlo ne postoji po sebi, već - po nama, po izboru naše slobodne volje.

Izvorno duša je bezgrešna i takva je uvek. Ali :mrgreen: Nije bezgrešna u smislu da ne može grešiti, već je bezgrešna u smislu da može ne grešiti - ako tako hoće.
 
Poslednja izmena:
Shvatam da opravdavas zlo zato što je ono urodjeno u nama jer je neophodno da bi obezbedili opstanak,pa me je zanimalo kako onda opravdavaš zlo palog andjela koji nije imao potrebu da se bori za opstanak,koji je imao večan zivot,koji nije bio napadnut niti je imao potrebu da se brani,odakle to zlo u njemu,zbog čega?

Pa mozda mu je dosadilo, mozda je hteo slobodu, mozda je bio radoznao, ima milion mogucih objasnjenja. Upravo su to oni razlozi zasto se i covek menja, nije zadovoljan, hoce nesto vise, ali i to je uslov razvoja.
Dakle, ne bi svet, religija, svest, mogla da se razvija da nema "antipoda", da nema "borbe".
 
:zcepanje:dobar štos

polazim od toga da je u čoveku uvek pola-pola,šta će prevagnuti dobro ili zlo to je naš izbor,samo što se tiče marketinga za raj(prema Bibliji)sigurno znamo da garantuje dobro,a za pakao nije baš tako,ili je pojam "dobrog" za svakog relativna stvar

Bas to pojam dobrog, ali dobrog okruzenja je za svakoga relativan. Nekome je lepo u hotelu sa pet zvezdica u poznatom letovalistu, a nekome na kampovanju u nekoj nedodjiji. :lol:
 
Otkud to da se on bilo cega odrekao? Ako njemu odgovara pakao onda je pakao za njega raj, jedino sta djavo hoce je teritorija, koju bi uredio po svojoj meri. Znaci nema odricanja, rat se vodi oko teritorije i podanika, zanimljivo je da je to jos nesto sto je toliko karakteristicno za ljude.
A mozda pakao i ne postoji, mozda bog imam bolji marketing?

:zcepanje::zcepanje::zcepanje:
 
JinJang.gif
 
Pošto je izbrisana tema rešila sam da ponovo postavim pitanje koje me veoma zanima,a na koje nisam dobila odgovor jer je tema izbrisana iz nepoznatih razloga.Pitam se odakle potiče zlo u nama i uopšte odakle je nastalo zlo ako je svet i sve na svetu stvorio Bog?Zašto je andjeo koga je stvorio Bog postao loš,odakle to zlo u njemu ako je nastao od Boga i dobio ime Andjeo?Pitam se da li smo kao rodjene bebe neiskvareni ili nosimo u sebi taj gen zla,ili ako smo rodjeni čisti šta nas to iskvari?Odakle je zlo,da li je to veštačka tvorevina nas samih jer ne zivimo skroz u skladu sa Bozijim zapovestima?:think::think::think:

Nekako mi se cini da i ovde sve polazi od toga da nam je BOG dao slobodnu volju, pa samim tim mogucnost da cinimo dobro ili lose;savrseni ljudi bi bili apstraktni, bez obzira sto je BOG savrsen, ljudi nisu.A to da covek ima um(razum)je dovoljno da moze da sagleda posledice svog ponasanja.Tvoje pitanje je ustvari: ako je BOG savrseno dobar,kako je dopustio da postoji zlo...tako nekako se moze postaviti..pa sad ili BOG nije savrseno dobar ili je nuzno da sa postojanjem slobodne volje postoji zlo..ja mislim da jeste, u cemu se opet na neki nacin,doduse cudan ogleda milost BOZJA.
E samo sto po ovome sada ispada da je i djavo imao slobodnu volju...:think:
 
Zlo, to je odvojenost od Boga. Sva ostala zla potiču od tog zla. Kako Bog ne može biti otuđen i odvojen Sam od sebe, to u Njemu nema i ne može biti zla.

Sta kada je u pitanju ateista koji ne veruje ni u sta,ali je dobar covek i veruje u moralne vrednosti,vrline ili neko ko veruje da nesto postoji ali nije preterano religiozan,a dobar je covek...da li je on zao zato sto je odvojen od Boga,zato sto ne oseca veru?Kako se meri zlo,znate kad nekome u ocima vidite zlobu,e sad da li mi nismo u stanju da u tom coveku vidimo i dobro pa samo primecujemo zlobu u njemu?Da li je zlo nesposobnost i nemoc videti dobro i biti dobar,ali opet odakle to potice,da li iz nasih slabosti potice zlo?
 
Zlo, to je odvojenost od Boga. Sva ostala zla potiču od tog zla. Kako Bog ne može biti otuđen i odvojen Sam od sebe, to u Njemu nema i ne može biti zla.

Sta kada je u pitanju ateista koji ne veruje ni u sta,ali je dobar covek i veruje u moralne vrednosti,vrline ili neko ko veruje da nesto postoji ali nije preterano religiozan,a dobar je covek...da li je on zao zato sto je odvojen od Boga,zato sto ne oseca veru?Kako se meri zlo,znate kad nekome u ocima vidite zlobu,e sad da li mi nismo u stanju da u tom coveku vidimo i dobro pa samo primecujemo zlobu u njemu?Da li je zlo nesposobnost i nemoc videti dobro i biti dobar,ali opet odakle to potice,da li iz nasih slabosti potice zlo?

Ne!
nasi postupci,nasa djelanja govore mjesto nas!
upravo iz slabosti,nedoraslosti tj.bezobzirnosti da ucinimo ispravnu stvar-otud zla!
 

I sta je tu smesno? :think:

Da ne navodim jos neke primere, kome sta odgovara. :manikir:

@tema izgleda da djavo nije zao, vec da se zlo samo stvorilo, a djavo je samo provodnik. Znaci ako bog unisti djavola, jer smatra da je djavo zlo, to zlo koje je u djavolu ce preci u nekog drugog ko ce bniti novi djavo. Kao virus. :lol:
Naravno da vazi i varijanta da je sam bog nosilac zla.
 
Poslednja izmena:

Back
Top