Nikon ili Canon

De Mirel

Početnik
Poruka
41
Cao ljudi. Siguran sam da se dosta vas koji posecujete ovaj forum dosta bolje razume u aparate od mene, pa me zanim vase misljenje o nekim modelima.
Prvo, da li je megapixel znacajan samo ukoliko zelim da izradjujem fotografije u vece formatu? Zanima me da li biste pre kupili Canon A60 (nasao sam ga za oko 180eura) ili Canon A75(za oko 260eura) uzimajuci u obzir cenu ili bi se mozda odlucili za Nikon 3200(za oko 230eura). Bas sam u trilemi... Hvala!
 
De Mirel:
Cao ljudi. Siguran sam da se dosta vas koji posecujete ovaj forum dosta bolje razume u aparate od mene, pa me zanim vase misljenje o nekim modelima.
Prvo, da li je megapixel znacajan samo ukoliko zelim da izradjujem fotografije u vece formatu? Zanima me da li biste pre kupili Canon A60 (nasao sam ga za oko 180eura) ili Canon A75(za oko 260eura) uzimajuci u obzir cenu ili bi se mozda odlucili za Nikon 3200(za oko 230eura). Bas sam u trilemi... Hvala!

Ja imam stari Nikon coolpix 950 I radi sasvim OK iako ima 2,1Mpix.Zasto?Zato sto ima:
1/Opticki zoom
2/Mogucnost snimanja fotke u tiff formatu(bez kompresije, cime se prakticno ne gubi na kvalitetu (slika bude 5Mb velicine)Sa tiff formata sam radio fotke na papiru 30x40 cm.Malo li je?
Iako sam verovatno postao dosadan, slike sa tim aparatom mozes videti na

http://kharin.deviantart.com

Slike su B&W ali cu ovih dana postaviti i neke kolore.
Pozdrav.
 
Tja uzmi onaj koji ti se vise svidja :wink:
Tiff i nije toliko bitan ako imas RAW :wink: a ja nisam siguran da bilo koji od pomenutih ima neki nekomprimovani format (u stvari siguran sam da nema)

Sve u svemu idi na www.dpreview.com pa onda na opciju Buing guide a onda na stvku side-by-side odaberi pomenuta tri modela i vidi sta ti je bitnije od njihovih karakteristika.

Ako treba da dam moje licno misljenje onda bih od tri ponudjena modela uzeo A75 mada bih licno pokusao da se stisnem za jos koju kintu i kupim A80 pokretni displej moze da bude tako koristan.
 
De Mirel:
Cao ljudi. Siguran sam da se dosta vas koji posecujete ovaj forum dosta bolje razume u aparate od mene, pa me zanim vase misljenje o nekim modelima.
Prvo, da li je megapixel znacajan samo ukoliko zelim da izradjujem fotografije u vece formatu? Zanima me da li biste pre kupili Canon A60 (nasao sam ga za oko 180eura) ili Canon A75(za oko 260eura) uzimajuci u obzir cenu ili bi se mozda odlucili za Nikon 3200(za oko 230eura). Bas sam u trilemi... Hvala!


Pozdrav

Ukratko, ako imaš mogućnosti kupi Canon A70 (dobićeš uz njega i karticu od 128 MB), cena mu je jako pala nakon pojave A75 a razlika među njima je minimalna. Bićeš apsolutno zadovoljan tim aparatom.
 
Mislim da sam nasao aparat koji cu uzeti. Ponuda je zaista dobra - 240 eura model A 75. Trebace mi samo dobar punjac i baterije i krecem u zezanje. A mislim da ne bi bilo lose da negde nadjem i dobar prirucnik.Znate li nesto o tome?
 
De Mirel:
Mislim da sam nasao aparat koji cu uzeti. Ponuda je zaista dobra - 240 eura model A 75. Trebace mi samo dobar punjac i baterije i krecem u zezanje. A mislim da ne bi bilo lose da negde nadjem i dobar prirucnik.Znate li nesto o tome?

Za baterije i punjac poseti www.elitesecurity.org i u forumu o digitalcima potrazi oglas "baterije i punjaci". Ja sam zaboravio kako se tip zove ali prodao mi je punjac + bat za 30 evrica. Punio sam ih zadnji put pre 18 dana i ne znam kada cu ponovo! :D veruj mi, neces pogresiti. Punjac je marke Sanyo.
Dodatak: tip se potpisuje sa Calibra 4WD. To i vozi! :D
 
obbywan:
Za baterije i punjac poseti www.*.org i u forumu o digitalcima potrazi oglas "baterije i punjaci". Ja sam zaboravio kako se tip zove ali prodao mi je punjac + bat za 30 evrica. Punio sam ih zadnji put pre 18 dana i ne znam kada cu ponovo! :D veruj mi, neces pogresiti. Punjac je marke Sanyo.
Dodatak: tip se potpisuje sa Calibra 4WD. To i vozi! :D

Cuo sam da punjaci koji brzo pune nisu bas dobri.Tj. dobri su u pocetku, ali da vremenom skracuju vek baterije.Zato sam mislio da uzmem neki jefitiniji, ali koji duze puni.
 
De Mirel*:
Anonymous:
Prirucniks za STA???????
prirucnik o uspesnom koriscenju aparata. Ukoliko zelim da pravim bolje fotografije sigurno nije bas preporucljivo stalno koriscenje auto moda.


Ufff pa znas kako da ti kazem, sta ce ti prirucnici kad imas net mada tesko da ces aparatom koji ti imas u vidu nes mnogo nauciti. Najbolje se uci na greskama pa zato ja uvek preporucujem neki jeftini manuelni (polovni su sasvim OK a i ruski Zeniti) posto ces pomocu istog sigurno puno gresiti i tako uciti, e sad to se odnosi na tehnicki deo fotografije a za umetnicki pa tu su ti bolji casovi crtanja i slikanja nego bilo kakva literatura, mada jedan nacin je da gledas kako su to radili ljudi cije ti se fotke svidjaju.
U stvari ako naucis osnovne tehnicke stvari i neke osnove o kompoziciji i sl onda je najbolje da gledas kako to koriste majstori (naravno i kako ta ista pravila krse).........
 
Ipak je jednostavniji aparat nego sto sam mislio, sto ne znaci da sam isprobao dosta stvari. Veceras sam se bavio snimanjem ulica nocu i prilicno je dobro (za pocetnika).

A sto se punjaca tice uzeo sam NiMH 2100 Varta + punjac Varta i kostalo je 1820 din. na buvljaku. Imam i jedno pitanje u vezi tog punjaca (verujem da znate o kom se radi - najklasicniji,dugopunjac):da li se crvena svetla ugase kada se baterije napune i da li tada prestaje u potpunosti da puni? Bojim se da ih ne prepunim. Ja sam cekao 15h i zatim ih iskljicio, a na punjacu je jos sijala sijalica crvene boje.
 
De Mirel:
Ipak je jednostavniji aparat nego sto sam mislio, sto ne znaci da sam isprobao dosta stvari. Veceras sam se bavio snimanjem ulica nocu i prilicno je dobro (za pocetnika).

A sto se punjaca tice uzeo sam NiMH 2100 Varta + punjac Varta i kostalo je 1820 din. na buvljaku. Imam i jedno pitanje u vezi tog punjaca (verujem da znate o kom se radi - najklasicniji,dugopunjac):da li se crvena svetla ugase kada se baterije napune i da li tada prestaje u potpunosti da puni? Bojim se da ih ne prepunim. Ja sam cekao 15h i zatim ih iskljicio, a na punjacu je jos sijala sijalica crvene boje.
Odaklen si ti prijatelju??? O.K. da drugacije formulishem: na kom si to buvljaku kupio, u kom gradu???
Moj Canon tako hasa baterije da cu morati da ga prodam da bih kupio iste!!! :twisted:
CIAO! 8)
 
Anonymous:
De Mirel:
Ipak je jednostavniji aparat nego sto sam mislio, sto ne znaci da sam isprobao dosta stvari. Veceras sam se bavio snimanjem ulica nocu i prilicno je dobro (za pocetnika).

A sto se punjaca tice uzeo sam NiMH 2100 Varta + punjac Varta i kostalo je 1820 din. na buvljaku. Imam i jedno pitanje u vezi tog punjaca (verujem da znate o kom se radi - najklasicniji,dugopunjac):da li se crvena svetla ugase kada se baterije napune i da li tada prestaje u potpunosti da puni? Bojim se da ih ne prepunim. Ja sam cekao 15h i zatim ih iskljicio, a na punjacu je jos sijala sijalica crvene boje.
Odaklen si ti prijatelju??? O.K. da drugacije formulishem: na kom si to buvljaku kupio, u kom gradu???
Moj Canon tako hasa baterije da cu morati da ga prodam da bih kupio iste!!! :twisted:
CIAO! 8)

Na Otvorenom trznom centru Novi Beograd, nas najklasicniji, najposeceniji, buvljak koji ti prvi padne na pamet kao asocijacija na pojam buvljak. I baterije zaista dugo traju, jos ih nisam punio drugi put. Nadam se da ti je sada nesto makar malo jasnije.
 
De Mirel:
Anonymous:
De Mirel:
Ipak je jednostavniji aparat nego sto sam mislio, sto ne znaci da sam isprobao dosta stvari. Veceras sam se bavio snimanjem ulica nocu i prilicno je dobro (za pocetnika).

A sto se punjaca tice uzeo sam NiMH 2100 Varta + punjac Varta i kostalo je 1820 din. na buvljaku. Imam i jedno pitanje u vezi tog punjaca (verujem da znate o kom se radi - najklasicniji,dugopunjac):da li se crvena svetla ugase kada se baterije napune i da li tada prestaje u potpunosti da puni? Bojim se da ih ne prepunim. Ja sam cekao 15h i zatim ih iskljicio, a na punjacu je jos sijala sijalica crvene boje.
Odaklen si ti prijatelju??? O.K. da drugacije formulishem: na kom si to buvljaku kupio, u kom gradu???
Moj Canon tako hasa baterije da cu morati da ga prodam da bih kupio iste!!! :twisted:
CIAO! 8)

Na Otvorenom trznom centru Novi Beograd, nas najklasicniji, najposeceniji, buvljak koji ti prvi padne na pamet kao asocijacija na pojam buvljak. I baterije zaista dugo traju, jos ih nisam punio drugi put. Nadam se da ti je sada nesto makar malo jasnije.
Jasno k'o dan. Grazie prijatelju!
CIAO! 8)
 
De Mirel:
Mislim da sam nasao aparat koji cu uzeti. Ponuda je zaista dobra - 240 eura model A 75. Trebace mi samo dobar punjac i baterije i krecem u zezanje. A mislim da ne bi bilo lose da negde nadjem i dobar prirucnik.Znate li nesto o tome?
Ponuda je odlicna,dobro si prosao! Ja takodje trazim digitalac i izbor se sveo na Canon, tako da bi mi zaista pomogao kada bi me uputio sta, kako i gde da trazim.
 
Anonymous:
De Mirel:
Mislim da sam nasao aparat koji cu uzeti. Ponuda je zaista dobra - 240 eura model A 75. Trebace mi samo dobar punjac i baterije i krecem u zezanje. A mislim da ne bi bilo lose da negde nadjem i dobar prirucnik.Znate li nesto o tome?
Ponuda je odlicna,dobro si prosao! Ja takodje trazim digitalac i izbor se sveo na Canon, tako da bi mi zaista pomogao kada bi me uputio sta, kako i gde da trazim.
Postoji u Petrovcu na Mlavi firma, nisam siguran za fon, imas ga ovde na forumu, neko je vec pisao, ali ipak nisam uzeo kod njih uzeo sam na Banovom Brdu za 250 eura, odlicno radi
 
Bas je pala cena ... ja sam u maju kupio A70 za ukupno 310 evra (ukljucujuci 128mb karticu i punjac+baterije za 30 evra) i to je tada bila odlicna cena.
Uputstvo se nalazi na cd-u koji se dobije uz aparat i ima oko ... 150 strana (pdf) pa ko voli ... :)
 
ODLICAN APARAT I SVIMA SAVETUJEM SAMO CANON .PO KVALITETU IZA NJIH SONY A ONDA PET SEST UPRAZNJENIH MESTA I ONDA DOLAZE OLIMPUS,NIKON,PRAKTIKA ITD... OVO SE ODNOSI SAMO NA DIGITALNE FOTO APARATE A NE I NA ANALOGNE.KUPUJTE KVALITETNIJE BATERIJE POPUT ANSMANNA I VECEG KAPACITETA , NE ISPOD 2100 mAH.
 
Anonymous:
ODLICAN APARAT I SVIMA SAVETUJEM SAMO CANON .PO KVALITETU IZA NJIH SONY A ONDA PET SEST UPRAZNJENIH MESTA I ONDA DOLAZE OLIMPUS,NIKON,PRAKTIKA ITD... OVO SE ODNOSI SAMO NA DIGITALNE FOTO APARATE A NE I NA ANALOGNE.KUPUJTE KVALITETNIJE BATERIJE POPUT ANSMANNA I VECEG KAPACITETA , NE ISPOD 2100 mAH.

Sta to pricas kad ocigledno ne pratis trziste i ne citas dovoljno strucnih casopisa ili novina??!! Ko to kaze da je Canon bolji od Olympusa ili Sonyja ili Nikona... Sve su to fotografske firme odkad postoje (sem Sonyja, Canona koji rade i druge stvari) a samo znam da u vecini testova dig. aparata Olympus prednjaci po skoro svim karakteristikama... Canon je odlican tu nema pogovora ali ne treba pricati o drugim fotografskim firmama da su tek ko zna koje mesto iza kad to apsolutno nije tacno. Inace ako te zanima Olympus Mju 400 Digital je izabran za najbolji dig. fotoaparat svojoj klasi (point-n-shoot, 4.0 MP) prema tome to je dovoljno reci. Pogledaj malo i cene i sve ce ti se kazati. Znas kako kazu ako ne znas sta je kvalitetno gledaj ono sto je skupo!!! Pozdrav. :twisted:
 

Back
Top