Logika!

Navar

Elita
Banovan
Poruka
20.280
pade mi na pamet (cigla op)..da ma koliko logicki bila potkovana neka tvrdnja ona moze biti ovejana laz..
kako je to serlok holms objasnio svom vernom doktoru votsonu.."kada iz neke tvrdnje odstranimo sve neistine ono sto ostane ..najmanje je logicno"
u pitanju je mislim ogranicenost ljudske percepcije..samoogranicenost da budem precizniji..ljudi ce pre prihvatiti objasnjenje nekog dogadjaja logikom koju mogu da razumeju nego da se suoce sa istinom..ili je pronadju..problem lezi u potrebi coveka da se oseca sigurno u svom okruzenju..proizilazi da je i logika..sa svojim podproizvodima kao npr logickom pretpostavkom..direktan proizvod straha ..

"bolji je neprijatelj koga znam od neprijatelja koga ne znam"

3 tipa straha koja covek oseca..strah od smrti i prestanka funkcionisanja..strah od bola i povreda ..i strah od nepoznatog koji ostaje sve prisutan..covek nije uvek u situaciji sa potencijalnim smrtnim ishodom..nije uvek u situaciji da bude povredjen..ali je redovno u situaciji da se suocava sa necim sto ne zna..beba..ne zna da hoda...ne zna da prica..ne zna da pise..cita..itditd
neprijatelj covecnastva broj jedan..neznanje
a prvi korak...ka znanju je saznanje/priznanje..da covek..ne zna..samo tad je u stanju da uci i nauci..a najveca opsanost je misljenje/uverenje coveka da zna..i onda logikom dokazuje svoje "znanje"...
 
Šerlok Holms je zapravo rekao : "Dr.Watson,kad eliminišete nemoguće, ono što ostane, koliko god neverovatno zvučalo, mora biti istina."

Mada je to poluistina.

Logički način razmišljanja je precenjen.Korisno je ući u logiku ,ali isto tako još brže izaći iz nje.:lol: Logičar je ograničen datim okvirima,kao zamrznut filmski kadar.Može da izvuče zaključke samo u okviru dostupnih informacija,ali se postavlja pitanje koliko su te informacije tačne.Pored toga logički način razmišljanjaje je suviše linearan .Pokušaj logičara da shvati istinu podseća na osobu koja želi da nauči da pleše ali umesto da posmatra učitelja plesa i oponaša njegove pokrete,kupuje knjigu o anatomiji ljudskog tela i prilikom plesa razmišlja koje sve mišićne grupe i kojim redosledom mora da pokrene da bi izveo plesni pokret.Bolje poređenje--kao kad bi stonoga počela da razmišlja kojim redosledom treba da postavlja svoje noge prilikom koračanja.Takva stonoga ne bi napravila previše koraka.Obično dete od 6-7 godina u roku od pola sata služeći se jednostavnim govorom brže dolazi dolazi do dobrih zaključaka ,kao primer -ko je moj prijatelj ?,nego Aristotel u svojoj knjizi Nikomahova etika,gde podugačko razglaba o prijateljstvu.
Još niži način razmišljanja od logičkog je razmišljanje utemeljeno samo na onome što može da se opipa,omiriše,vidi i čuje,čulni način razmišljanja koji se jedva razlikuje od životinjskog.Primer -sunce posmatrano čulom vida izgleda kao da je veličine fudbalske lopte i da se okreće oko zemlje,dok zemlja izgleda kao ravna ploča.Međutim logičar,budući inteligentniji i obrazovaniji od prethodne osobe, polazi od ideje, da ako bi zemlja bila ravna ploča,sva mora i okeani bi iscureli,što je logično zar ne ?:lol: Zato dolazi do zaključka--zemlja ima oblik tanjira za supu,a kontinenti i ostrva su kao knedle u supi.Tako voda neće iscureti.Do tog dubokoumnog zaključka su došli srednjovekovni logičari.
Najviši nivo razmišljanja je apstraktno razmišljanje .Koji se može nazvati i mudrost.Šta je to mudrost je već druga tema.

P.S.
Šerlok Holms se veoma često lišavao logike,kada je morao da razrešava neki posebno zayeban slučaj.:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Štaviše, tada je koristio svoju opijumsku lulu. :lol:

Svesno sam izostavio taj detalj ,da ne bih suviše proširivao pismo,ali kad si već spomenula .:per: ,koristio je i kokišku,kao i haš,a u priči o onom bogatom zamaskiranom prosjaku ,celu noć je proveo meditirajući uz brdo duvana,dok ujutro nije u viziji video bokal vode i sunđer,koji mu je pomogao da opere musavo lice neistine i vidi lice istine.:hahaha:
 
Logika je u nekim slučajevima najbolji način da se reši neki problem, nešto predvidi...Ali ona je vrlo ograničena, ne uzima u obzir vreme i pristrasnost (i linearna je, kao sto je već rečeno). Ona funkcioniše po principu ako se nešto desi - nešto će nastati, ako voda dostigne 100 stepeni, ona će proključati recimo. Međutim, korišćenjem logike ne možemo doći do odgovora na neka složenija pitanja, kao ni na pitanja koja uključuju neke emocije ili tome slicno. Suština svega ovoga jeste da je čovek jaako ograničen svojim mentalnim modelima, i unapred formiranim stavovima.
 
Ili ako se sve ubaci u sisteme bilo one logicke ili uopste sisteme, covek ne definise domen, ne definise logiku na tom domenu (ogranicena i neogranicena), ne posmatra smetnje, percepciju, a plus sto ima i ozeljenje , fatamorgane, demagogiju, hijararhiju , stavove, ocekivanja .....

Cak i da nema sve to....osnovno si vec naveo, a to je misli da zna ili misli da ne zna....
Ako misli da ne zna, onda ima samo trenutnu poziciju i onda je to dobro , kao aproksimacija znanja koja trenutno vazi...skoro kao inzinjerska logika, ne znam, ali znam sta daje rezultate primenljive....crna kutija znanje.....

Nije losa ta postapalica crna kutija znanje, mislim za coveka koji uci i koji zeli da se puni znanjem...


Postoji mnogo razvijenija nauka kako da od neznanja ubedimo sebe i druge da je to znanje, i to mnogo razvijenija...
Dok se nauka otkrivanja percepcionih, logickih i ostalih smetnji (zaokruzivanja, konformnog, ozeljenja, grupisanja, zanemarivanja...shuma nebitnosti) i ne razvija....

Bas kao sto je nebitan glup za proucavanje....
 
Logika je u nekim slučajevima najbolji način da se reši neki problem, nešto predvidi...Ali ona je vrlo ograničena, ne uzima u obzir vreme i pristrasnost (i linearna je, kao sto je već rečeno). Ona funkcioniše po principu ako se nešto desi - nešto će nastati, ako voda dostigne 100 stepeni, ona će proključati recimo. Međutim, korišćenjem logike ne možemo doći do odgovora na neka složenija pitanja, kao ni na pitanja koja uključuju neke emocije ili tome slicno. Suština svega ovoga jeste da je čovek jaako ograničen svojim mentalnim modelima, i unapred formiranim stavovima.

Koja su to pitanja? Hajde da cujemo, sta ti imas protiv logike?
 
Logika jeste nastala kao opozit smrti, a ti gresis kad ubacujes tu strah...
To sto je trenutno vezan strah kod ljudi , i to ne kod svih, od smrti, ne znaci da je moranje...
Ali to je nastanak...

Danas je logika sredstvo, a u sirem smislu metoda...

Metoda je i onda se obicno logika shvata pogresno...
Dve najcesce greske, a nemaju veze sa logikom kao predmetom i greskama logike, vec su to greske shvatanja logike...su:
-Mesanje logike otvorenih i zatvorenih , konacnih sistema....i analogije koje se trpaju iz jednog u drugi i obrnuto..
-Logika ne kazuje ako je A i onda sledi B , uvek ako je A onda sledi B...
Niti kazuje A⇛B,C (moguce polje dogadjaja), onda je uvek A⇛B,C, vec mozemo dodati A⇛B,C,D i to se zove otvorenost logike prema novom...
Logika samo sprecava da se kaze ∀X⇒∀Y i da se ostaje u nikakvom povezivanju ili pokusaju povezivanja...
Tako ce spreciti i A⇛B,C i B⇛C,D i C⇛E,F i F⇛A,B da se nazove zakljuceno znanje ili znanje uopste...

Prosto receno , logika radi sa relacijama, i sprecava da se relacije neoprezno koriste i zakljucuje na osnovu njih, ali ne sprecava uvodjenje novih niti totalno netacnih ili apsurdnih (u smislu zivota) relacija...

Konacna logika je ogranicena i naravno da ne moze da se primeni kod coveka, a otvoren logicki sistem nije za prosecnog coveka jer on "nije glup" i tu je kraj....imamo milion licnih sujetnih subjektivnih , ali ne izrecenih relacija i zabrana relacija i tu je kraj logike i pocetak demagogije...

Demagogija bi bila logika koja ima polazno polje relacija, i ima odredjeno zavrsno polje relacija, a trazi se tezinski max putanja od izvora do zavrsnog polja relacija...
Ah da i postoje zabrane, zabranjene relacije, od kojih je glavna da oponentni sistem relacija ne bude zavrsnica nijednom putu logickom....i ako jeste, onda da se traze mesta gde treba promeniti tezinske koeficijente da bi se sprecilo biranje takvog logickog puta od strane onih koji imaju path=1 ili 2 ili 3....
Zato je osnov sistema demagogije tezinski sistem grananja, tj logicki put koji i sam ima tezinske koeficijente ali obicno verovatnoca pojave ili verovatnoca istinitosti , dobijaju jos neke tezinske koeficijente koji se fituju prema moralu, prema normalno , prema naravno , prema apsolutno i ostalim postapalicama koje su dobre za lozenje raje....
 
i da se direktno nadovezem na deo iz uvodnog posta : "...ma koliko logicki bila potkovana neka tvrdnja ona moze biti ovejana laz..":

nista cudno. samo treba biti svestan razlike izmedju logicke ispravnosti i istinitosti, izmedju forme i sustine, i nema problema :).
bilo koji sadrzaj strpaj u formalno ispravan iskaz i dobices nesto logicno - moguce i logicnu laz.
 
Štaviše, tada je koristio svoju opijumsku lulu. :lol:
:lol:
"elementary!"

sta je tu poenta..??
pod dejstvom opijata um radi na drugaciji nacin..povezuje stvari drugacije..kao i kod snova..cesto izvan svake logike..
tretmani opijatima su od vajkada koristeni u svrhe prodiranja u nepoznato..pocevsi od plemenskih vraceva..pa do hriscanstva..travke razne su narocito koristene u druidskim kulturama..
mi znamo ..danas..nista vise od onoga sto su znali nekad..samo drugacije formulisemo..danas imamo logicka objasnjenja.phe.mislim sto se tice ljudske svesti..
um funkcionise na nacin na koji je naviknut da funkcionise..od malih nogu..od prvih reci itd itd..i u praksi se ponasa kao gumena membrana..sasvim mu je ugodno kad operise u sferama poznatog ali kad se rastegne ka nepoznatom kao i ta gumena membrana ima teznju da se vrati u prvobitni polozaj..sto se vise rasteze vise zeli da se vrati u prvobitni ..naviknuti polozaj..sto ce reci da bi um napredovao mora da menja naviknut nacin razmisljanja..e zato su koristene razne opojne travke..da izbace um iz kolotecine naviknutog..
 
Šerlok Holms se veoma često lišavao logike,kada je morao da razrešava neki posebno zayeban slučaj.:mrgreen:

Ovo me podseti na onaj vic:

Šerlok Holms i dr. Votson otišli na kampovanje. Posle dobrog jela i flajke vina legli u šator i zaspali. Par sati kasnije, Holms se probudio, i probudio prijatelja Votsona.

"Votsone, pogledaj prema nebu i reci mi šta pimećuješ."
"Vidim milione i milione zvezda"
"Šta ti to govori?" pita ga Holms.
Votson je razmišljao ceo minut.
"Astronomski, to mi govori da postoje milioni galaksija i verovatno milijarde planeta.
Astrološki, primećujem da je Saturn u Lavu.
Logički, zaključujem da je oko 3:15.
Teološki, vidim da je Bog svemoguć, a mi smo mali i nevažni.
Meteorološki, mislim da će sutra biti sunčano.
"To je sve?", pita ga Holmes.
"Da." Odgovori Votson. "Zašto, nešto sam propustio?".
Holms je bio tih neko vreme, zatim je progovorio:
"Votsone, idiote. Neko nam je ukrao šator."
 
Ovo me podseti na onaj vic:

Šerlok Holms i dr. Votson otišli na kampovanje. Posle dobrog jela i flajke vina legli u šator i zaspali. Par sati kasnije, Holms se probudio, i probudio prijatelja Votsona.

"Votsone, pogledaj prema nebu i reci mi šta pimećuješ."
"Vidim milione i milione zvezda"
"Šta ti to govori?" pita ga Holms.
Votson je razmišljao ceo minut.
"Astronomski, to mi govori da postoje milioni galaksija i verovatno milijarde planeta.
Astrološki, primećujem da je Saturn u Lavu.
Logički, zaključujem da je oko 3:15.
Teološki, vidim da je Bog svemoguć, a mi smo mali i nevažni.
Meteorološki, mislim da će sutra biti sunčano.
"To je sve?", pita ga Holmes.
"Da." Odgovori Votson. "Zašto, nešto sam propustio?".
Holms je bio tih neko vreme, zatim je progovorio:
"Votsone, idiote. Neko nam je ukrao šator."

:hahaha: :hahaha: :hahaha:

U svakoj sali malo istine.Zasto jednostavno kad moze i komplikovano?Svojevremeno je jedno ispitno pitanje na visoj kriminalstickoj ako se ne varam,davno je bilo --"Idu tri crva jedan iza drugog.Prvi crv kaze -iza mene idu dva crva.Treci crv kaze ispred mene idu dva crva.Drugi crv u sredini kaze-- oko mene nema nikog.U cemu je fora?
Niko nije znao da odgovori.Bilo je svakakvih odgovora,od toga da je drugi crv slep,pa dalje neke spekulacije,a onda je neko iz zezanja odvalio "Ma laze drugi crv" .I to je bio ispravan odgovor.:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
pade mi na pamet (cigla op)..da ma koliko logicki bila potkovana neka tvrdnja ona moze biti ovejana laz..
kako je to serlok holms objasnio svom vernom doktoru votsonu.."kada iz neke tvrdnje odstranimo sve neistine ono sto ostane ..najmanje je logicno"
u pitanju je mislim ogranicenost ljudske percepcije..samoogranicenost da budem precizniji..ljudi ce pre prihvatiti objasnjenje nekog dogadjaja logikom koju mogu da razumeju nego da se suoce sa istinom..ili je pronadju..problem lezi u potrebi coveka da se oseca sigurno u svom okruzenju..proizilazi da je i logika..sa svojim podproizvodima kao npr logickom pretpostavkom..direktan proizvod straha ..

"bolji je neprijatelj koga znam od neprijatelja koga ne znam"

3 tipa straha koja covek oseca..strah od smrti i prestanka funkcionisanja..strah od bola i povreda ..i strah od nepoznatog koji ostaje sve prisutan..covek nije uvek u situaciji sa potencijalnim smrtnim ishodom..nije uvek u situaciji da bude povredjen..ali je redovno u situaciji da se suocava sa necim sto ne zna..beba..ne zna da hoda...ne zna da prica..ne zna da pise..cita..itditd
neprijatelj covecnastva broj jedan..neznanje
a prvi korak...ka znanju je saznanje/priznanje..da covek..ne zna..samo tad je u stanju da uci i nauci..a najveca opsanost je misljenje/uverenje coveka da zna..i onda logikom dokazuje svoje "znanje"...

Prvo je tačno..sve zavisi od koje tvrdnje polaziš..ako je polazna tvrdnja netačna i logički zaključak koji proizilazi iz nje je netačan.
..nije li to sofizam..?
..ono..Je li tačno da nisam izgubio rogove?
..tačno..
..znači imam rogove...
..logično, ali netačno...

Drugo...da...često nešto što nam je nejasno podvedemo pod poznato i tako bude spoznato...slučaj sa sličnostima...

Treće...a da Istina ....najokrutnija činjenica - borba je cilj!
 
Pa nijebaš tako. Čitav sofizam glasi:
- Ako nešto nisam izgubio, onda to imam
- Rogove nisam igubio
- Dakle, rogove imam.

Kao i drugi sofizmi, i ovaj je zasnovan na pogrešnoj pretpostavci.

Ono što je interesantnije oko formalne logike, deduktivno razmišljanje jednostavno ne doprinosi fondu znanja. Sposobno je jedino da iščačka neke veze koje su implicitno bile u sistemu i da ih učini eksplicitnim.
 
Pa nijebaš tako. Čitav sofizam glasi:
- Ako nešto nisam izgubio, onda to imam
- Rogove nisam igubio
- Dakle, rogove imam.

Kao i drugi sofizmi, i ovaj je zasnovan na pogrešnoj pretpostavci.

Ono što je interesantnije oko formalne logike, deduktivno razmišljanje jednostavno ne doprinosi fondu znanja. Sposobno je jedino da iščačka neke veze koje su implicitno bile u sistemu i da ih učini eksplicitnim.

Znaš onu jednostavnu praktičnost - Ako nešto ne znaš kako se radi, prekopiraj od onog koji zna, kod kojeg to funkcioniše. Recimo gradiš kuću...ili uređuješ društveni sistem....radi se o običnoj analogiji pa da tako kažem naš narod ni to ne zna...ili mnogi ni to ne znaju ...nego rađe rade :dash:
..kad bi barem većina koristila i dedukciju gdje bi mi bili.....
 
Znaš onu jednostavnu praktičnost - Ako nešto ne znaš kako se radi, prekopiraj od onog koji zna, kod kojeg to funkcioniše. Recimo gradiš kuću...ili uređuješ društveni sistem....radi se o običnoj analogiji pa da tako kažem naš narod ni to ne zna...ili mnogi ni to ne znaju ...nego rađe rade :dash:
..kad bi barem većina koristila i dedukciju gdje bi mi bili.....

oponasanjem onoga koji zna uglavnom neces resiti svoje probleme..ono sto funkcionise za peru ne znaci da ce funkcionisati i za tebe..jer ti nisi pera..a postoji jedan faktor sveuticajan da dodam a koji nazivamo srecom..talicnoscu..da kazem .."oce ga"
 
oponasanjem onoga koji zna uglavnom neces resiti svoje probleme..ono sto funkcionise za peru ne znaci da ce funkcionisati i za tebe..jer ti nisi pera..a postoji jedan faktor sveuticajan da dodam a koji nazivamo srecom..talicnoscu..da kazem .."oce ga"

Tu ima istine..znam na šta misliš..možda i neće savršeno funkcionisati kod nas..al bolje ikako nego nikako..eto ti se bolje razumiješ u politiku..taj ustav kojeg ni nemamo, takoreći..pa nek ga prepišu iz neke zemlje koja nam ''odgovara'' politički..to ti već bolje znaš, koja bi mogla biti? ..i da se počne od nečega ..to je samo primjer....
..što se tiče zdravstva..ja smatram da bi trebali studije napraviti mnogo praktičnije..ovako imamo studente koji bukvalno nakon studija ili specijalizacije idu direktno u penziju...pa dobro prepišimo ''američki sistem'' kad ne znamo sami urediti taj dio obrazovanja..ajd sad se radi nešto na bolonji..vidjet ćemo šta će od toga ispasti.....
..tema je o logici....pa i ovaj ''jednostavniji'', al nimalo jednostavan dio logike tu spada ... :zpozdrav:
 
Znaš onu jednostavnu praktičnost - Ako nešto ne znaš kako se radi, prekopiraj od onog koji zna, kod kojeg to funkcioniše. Recimo gradiš kuću...ili uređuješ društveni sistem....radi se o običnoj analogiji pa da tako kažem naš narod ni to ne zna...ili mnogi ni to ne znaju ...nego rađe rade :dash:
..kad bi barem većina koristila i dedukciju gdje bi mi bili.....

Prepisuju loši đaci. z:lol:
Građenje kuće podrazumeva mnoge plemenite veštine koje se prenose sa kolena na koleno.
A kad doneseš planove za one američke straćare sa drvenim okvirima i gipsanim pločama, to se zove... demokratija. z:hm:
 
:hahaha: :hahaha: :hahaha:

U svakoj sali malo istine.Zasto jednostavno kad moze i komplikovano?Svojevremeno je jedno ispitno pitanje na visoj kriminalstickoj ako se ne varam,davno je bilo --"Idu tri crva jedan iza drugog.Prvi crv kaze -iza mene idu dva crva.Treci crv kaze ispred mene idu dva crva.Drugi crv u sredini kaze-- oko mene nema nikog.U cemu je fora?
Niko nije znao da odgovori.Bilo je svakakvih odgovora,od toga da je drugi crv slep,pa dalje neke spekulacije,a onda je neko iz zezanja odvalio "Ma laze drugi crv" .I to je bio ispravan odgovor.:mrgreen:
aham!..posteno u sudite pa da ga bacimo kokoskama..(crva mislim):zimag:
 
djordano bruno je cini mi se spaljen na lomaci..ali je djordano bruno ipak na neki nacin pobedio smrt..ime mu se i dan danas spominje ..dok se imena onih koji su ga osudili i spalili vise niko i ne seca..

tako da u neku ruku kreativnost mozemo nazvati opozitom smrti..a ne logiku..
ljudi koji su za svoga kratkog veka postigli takve uspehe od kojih je celo covecanstvo imalo dobrobit se pamte..otrgnuti su od zaborava..njihov duh na neki nacin zivi i danas

poznata su meni samo dva nacina da se "pobedi" smrt..produzenjem vrste..kroz potomke..decu..i velikim delima..
 
Ne , sad zadires u smisle zivota...

Logika , a ne kreativnost je nastala kao opozit smrti...tj potreba za logikom nastaje kao opozit smrti...
A to sto si ubacio literarno i drustveni smisao zivota predstavio kao besmrtnost, koristeci pesnicku sliku zivota posle zivota, to je ipak druga stvar, i nije zasluzila da se nadje uz logiku, bar ne u ovom smislu...

Ako pogledas bolje, logika jeste nastala kao opozit smrti , ali svi smisli zivota ne koriste logiku...
Cak ni bioloski kao najprepoznatljiviji...ali ni drustveni , koji si naveo....niti hedonisticki (pusim i zivecu krace deset godina, ali onih usranih 10 sa kraja).
 
djordano bruno je cini mi se spaljen na lomaci..ali je djordano bruno ipak na neki nacin pobedio smrt..ime mu se i dan danas spominje ..dok se imena onih koji su ga osudili i spalili vise niko i ne seca..

tako da u neku ruku kreativnost mozemo nazvati opozitom smrti..a ne logiku..
ljudi koji su za svoga kratkog veka postigli takve uspehe od kojih je celo covecanstvo imalo dobrobit se pamte..otrgnuti su od zaborava..njihov duh na neki nacin zivi i danas

poznata su meni samo dva nacina da se "pobedi" smrt..produzenjem vrste..kroz potomke..decu..i velikim delima..

off topic je ali... ne mozes pobediti smrt. svakako ne time sto ti navodis. :)
 
djordano bruno je cini mi se spaljen na lomaci..ali je djordano bruno ipak na neki nacin pobedio smrt..ime mu se i dan danas spominje ..dok se imena onih koji su ga osudili i spalili vise niko i ne seca..

tako da u neku ruku kreativnost mozemo nazvati opozitom smrti..a ne logiku..
ljudi koji su za svoga kratkog veka postigli takve uspehe od kojih je celo covecanstvo imalo dobrobit se pamte..otrgnuti su od zaborava..njihov duh na neki nacin zivi i danas

poznata su meni samo dva nacina da se "pobedi" smrt..produzenjem vrste..kroz potomke..decu..i velikim delima..

To jeste dedukcija..Oni čije se ime dan danas spominje su otrgnuti od zaborava
Ime Đordana Bruna se i dan danas spominje
Dakle on je otrgnut od Zaborava.

Djeca i unučad će te spominjati i nakon smrti.
Imaš djecu i unučad.
Bit ćeš spominjan nakon smrti.
(+ tvoj genetski materijal će se prenositi u živom obliku ''vjerovatno'' duugo vrijeme)

To jesu dva načina dužeg spominjanja tvoje ličnosti i lijepo se logikom može doći do tog zaključka, ali idući isključivo za tim motivom sreću ti neće dati ni jedno, ni drugo.
Doduše u ljudskom instinktu je želja za imanjem djece, potomstva....a logičkim razmišljanjem možemo ih samo još više voljeti.
Zapravo o tome bi se itekako moglo logički razmišljati ....z:girl:

Instinktivno nam je data želja za potomstvom.
Dakle treba imati potomstvo.

( neko kaže ne znam šta je gore imati djecu ili ne imati, pa na osnovu dedukcije možemo zaključiti da je ipak ''bolje'' imati ) z:)
 
"a prvi korak...ka znanju je saznanje/priznanje..da covek..ne zna..samo tad je u stanju da uci i nauci..a najveca opsanost je misljenje/uverenje coveka da zna..i onda logikom dokazuje svoje "znanje"... "

Najveca opasnost je uvjerenje covjeka da ne zna nesto sto zna, ali ne zeli da zna da zna. A zeli da se ta informacija koju misli da nema koristi u njegovu korist (dok on toga nije ni svjestan). Na primjer: samo to da nije znao je znao, ali mu je odgovaralo da ne zna. U protivnom citirani tvrdi da su predrasude nuzne, bas sve, i da nijedna predrasuda nikad nije bila namjerna, pa ni ta predrasuda da se zna o necemu o cemu se ne zna... tj. da niko nije kriv za svoje predrasude. (Niti-jednu od njih!)
 
Poslednja izmena:

Back
Top