Dobrovoljno davanje krvi?

Secam se da mi je jednom receno (med. sestra) da ne treba ni zub da vadim ako je ciklus poceo. Nisam dalje proveravala i ne znam da li je isto sto i vadjenje krvi, ali ipak pitaj jos nekog. Vec gubis dosta krvi + dobrovoljno dajes = mozda je previse u ovom momentu.
 
U principu ne bi trebala da daješ krv ukoliko ti traje ciklus. To imaš i u upitniku i lekar će te 100% pitati. Super je da daš krv, ali ne po svaku cenu. Nema smisla ako daš krv a tebi pozli :roll:

:) ne mozes da das krv, bar nama ne daju, ako imamo menstruaciju u danim kad je jace krvarenje....ali, ako je kraj moze.....i samo da dodam, prvi put kad sam dala krv bilo mi je kao da sam na drozi.....narednih puta je bilo sve ok....ne bih ti preporucivala, makar ovaj prvi put, da dajes iako ti je kraj ciklusa......
 
Osecala si se osamuceno ? Nikad nisam davala krv, ne znam ni koliko uzimaju (ako smo zdravi, naravno), nikad nisam pitala kako se covek oseca tokom i posle, zato pitam.

Sa kojim motivom si to prvi put ucinila, da li si nastavila davanje krvi i koliko cesto ?
 
Да ли је нека девојка давала крв за време трајања менструације?
Да ли је то уопште могуће, или ће ме одмах одбити? :mrgreen: Пошто сам негде чула да би чак требало сачекати пар дана од последњег дана менструације...
 
Да ли је нека девојка давала крв за време трајања менструације?
Да ли је то уопште могуће, или ће ме одмах одбити? :mrgreen: Пошто сам негде чула да би чак требало сачекати пар дана од последњег дана менструације...

Tako je.
Zene za vreme menstruacije,trudnoce i dojenja ne mogu da daju krv.
 
Davala sam krv pre nekoliko godina u studenskom domu, mislim da sam bila jedina studentkinja koja je dala krv.Tada sam prvi put davala krv, doktor mi nije verovao da hoću da dam krv, pošto sam mu izgleda bila sitna, mršava, postavili su mi neka pitanja, između ostalog i to vezano za menstruaciju, dala sam podatke visina i težina, merili mi pritisak, odredili krvnu grupu i proverili da nisam anemična i dala sam krv.Osećaj posle vađenja meni je bio isti, čim su mi izvukli iglu i previli ruku, podigla sam se,sela i vrlo brzo ustala bez ikakvih problema, jedino me je 2 dana posle toga bolela ruka.Posle toga nisam imala prilike da ponovo dajem krv, treba da se rešim specijalno za to da odem do zavoda za transfuziju.
 
Kao sto su ti vec rekli za vrijeme ciklusa ne treba davati krv, mada sam ja jednom i to uradila, jer je hitno bila potrebna moja krvna grupa (za poznatog pacijenta), nesam imala nikakvih problema poslije toga. Poslije davanja krvi treba odmarati i sutra je sve OK. Davala sam krv pet puta, poslednjih nekoliko godina nesam jer mi je dijagnostikovana srcana mana. Zanima me da li i pored toga smijem da dajem krv.
 
Kao sto su ti vec rekli za vrijeme ciklusa ne treba davati krv, mada sam ja jednom i to uradila, jer je hitno bila potrebna moja krvna grupa (za poznatog pacijenta), nesam imala nikakvih problema poslije toga. Poslije davanja krvi treba odmarati i sutra je sve OK. Davala sam krv pet puta, poslednjih nekoliko godina nesam jer mi je dijagnostikovana srcana mana. Zanima me da li i pored toga smijem da dajem krv.
Zavisi koja je srčana mana u pitanju.
 
Kad zavrsis sa davanjem, ako ti ne bude tesko, napisi svoja iskustva. Mene bi interesovalo, nadam se jos nekog :). Srecno :ok:.

Ne sme se davati krv ukoliko imas menstruaciju, i ukoliko pijes neke lekove, imas prehladu ili slicno... Moras biti zdrav potpuno, i preporucuje se da nesto jedes pre nego sto das krv (sto nije slucaj kad ti vade krv zarad analize tad se ne sme jesti), kada odes tamo, prvo te pregleda doktor da vidi da li si sposobna, pita te za kilazu, visinu, da li bolujes od neceg, da li uzimas lekove, da li si pre toga davala itd... Zenama uzimaju oko 300ml krvi i posle toga tri meseca ne bi trebalo da dajes. Taj dan bi trebalo malo da odmaras nista preterano. Nikakav poseban osecaj neces imati, sem osecaj zadovoljstva da si nekom pomogla.
 
I ja pricam o Srbiji, ali ocigledno da se razlikuju pravila od doma zdravlja do doma zdravlja... sto je po meni nelogicno, ali prvi put od tebe cujem da se moze dati krv ako uzimas bilo kakav lek.
Zaboravih dodati da se radi test na hepatitis b i c, i na sidu

Ne mogu da se razlikuju pravila jer uopšte ne mogu da te ubace u bazu podataka ako nije prošlo tačno 3 meseca (odnosno 4). Jednostavno im je takav softver da ne prihvataju ni dan manje. Jedino može da se desi da ovi na terenu nemaju lap top a ti ih slažeš i nemaš upisano u knjižici datum poslednjeg davanja, a to im posle pravi problem da zavedu tu jedinicu krvi... Ali ne razumem čoveka koji ne poštuje pravila pa slaže bilo šta, makar i koliko je vremena prošlo - to mi je potpuno nebulozno. Valjda postoji razlog zašto je određeno baš 3 i baš 4 meseca.
Drugo ja pijem kontraceptivne pilule i davalac sam krvi.
Sve stale nedoumice možeš rešiti na http://www.nbti.org.rs/cms/view.php?id=1
 
Ne mogu da se razlikuju pravila jer uopšte ne mogu da te ubace u bazu podataka ako nije prošlo tačno 3 meseca (odnosno 4). Jednostavno im je takav softver da ne prihvataju ni dan manje. Jedino može da se desi da ovi na terenu nemaju lap top a ti ih slažeš i nemaš upisano u knjižici datum poslednjeg davanja, a to im posle pravi problem da zavedu tu jedinicu krvi... Ali ne razumem čoveka koji ne poštuje pravila pa slaže bilo šta, makar i koliko je vremena prošlo - to mi je potpuno nebulozno. Valjda postoji razlog zašto je određeno baš 3 i baš 4 meseca.
Drugo ja pijem kontraceptivne pilule i davalac sam krvi.
Sve stale nedoumice možeš rešiti na http://www.nbti.org.rs/cms/view.php?id=1

Ne znam...Ocigledno da moze sa kontraceptivnim pilulama, ali ja to ni ne svrstavam u lek. Msm, to mi je kao kad bi rekao da pijes lekove, a oni te pitaju sta pijes, ti kazes oligovit, ili vitamin C
A provereno znam da je moj drug dao krv nakon 2 mesca, ne znam kako ni sta, nit sam ulazila u to, ali tako je bilo pre dve godine. Koliko znam krvne celije se nadohnade u periodu od 30 do 60 dana, tako da su mu dozvoliti.
 
Ne znam...Ocigledno da moze sa kontraceptivnim pilulama, ali ja to ni ne svrstavam u lek. Msm, to mi je kao kad bi rekao da pijes lekove, a oni te pitaju sta pijes, ti kazes oligovit, ili vitamin C
A provereno znam da je moj drug dao krv nakon 2 mesca, ne znam kako ni sta, nit sam ulazila u to, ali tako je bilo pre dve godine. Koliko znam krvne celije se nadohnade u periodu od 30 do 60 dana, tako da su mu dozvoliti.
Kontaceptivne pilule itekako jesu lekovi, i mogu da naprave vrlo veliki haos u organizmu, pogotovo ukoliko se koriste bez nadzora lekara. Vitamin C i kontraceptivne pilule se nikako ne mogu porediti.
 

Back
Top