Primitivizam

gost 105733

Domaćin
Poruka
3.845
Na jednom drugom podforumu (Psihologija) se trenutno vodi debata o primitivizmu.

http://forum.krstarica.com/threads/329143

Medjutim kao što iz priloženog linka možete zapaziti ,diskusija je suviše apstraktna ,i pomalo odsečena od stvarnog života.:)

Naime postoji uzrok,svrha,cilj ,delovanje,kao i posledice tog delovanja.

Konkretno me zanima ,a verujem i vas, ispoljeni primitivizam u životu,kao i kako zapravo izgleda i šta jeste primitivac-primitivizam ,takođe u svakodnevnom životu,(to naravno uključuje i virtuelni svet,koji je odavno postao deo takozvanog RL ).
Elem,šta je za vas primitivizam i još važnije ili podjednako važno,kako izgleda primitivizam na delu?
 
P.S.

Po mom skromnom mišljenju svaka diskusija bi trebala da bude od neke konkretne koristi za učesnike u diskusiji,zato sam postavio srodnu,ali opet drugačiju temu u nadi da će se iz toga izvući neka realna korist.
 
evo konkretno, posle možemo i apstraktno, al teško:
kad neko baca papiriće i kesice na zemlju umesto u kantu
kad neko puši u liftu
kad se neko u gužvi dere nekom drugom na uvo
i tako redom, kad se ne obraća pažnja na opšte dobro i pri tome se ne ponaša u skladu sa uslovima u kojima si - to je meni primitivizam

e onda ima onaj porodični primitivizam, ono kad se smatra da je normalno da se tuku deca i da žena robuje, al o tome ne mogu više da pišem, dosadno je više krajnje =)

p.s. diskusija bi na kraju i trebala da završi tako da učesnicima bude korisna, ali po mom skromnom mišljenju jedine dve teme na ovom pdf-u sa konkretno korisnim ishodom su šta kuvam danas i gde ima da se kupi =D
 
Primitivno je kad nekog zoveš telefonom, a ne predstaviš se, ne poželiš dobar dan i sl, već drekneš - "Jesi ti taj i taj?" ili još gore "Ko je to?", "Daj mi tog i tog":evil:

Primitivno je i kad ne persiraš starijoj, nepoznatoj osobi.

Ima još toga, ali ova dva su me danas iznervirala :roll:
 
kad neko ostavi 40 hiljade uglavnom nebuloznih posta na forumu i time nepotrebno dodatno opterećuje ionako dovoljno opterećen server...
a055.gif
 
kad neko ostavi 40 hiljade uglavnom nebuloznih posta na forumu i time nepotrebno dodatno opterećuje ionako dovoljno opterećen server...
a055.gif

To se zove samokritika a ne primitivizam.:mrgreen:

Ne znam da li je uci u prodavnicu,prepunu prodavnicu u velikom gradu, tokom jutarnjih casova,kad se kupuje standardno- hleb,mleko itd ,sa papilotnama u kosi primitivizam ,ali nedavno sam prisustvovao takvom prizoru.Ceo friz je bio nakicen papilotnama.Zena srednjih godina,nije siromasna ,pripadnik neke solidne srednje klase..:think:
 
Kad ujutro pred polazak na posao želiš da kupiš novine, a ispred tebe njih troje kupuje dopunu za po 50 dinara.

Kada ti redovno na poslu štrpkaju doručak osobe koje nikada isti ne kupuju.

Kada neko krsnu slavu slavi u kafani.

Kada na sopstvenoj slavi domaćin pojede najbolje komade.

Kada na tuđoj slavi neko "počisti" sve tanjire u okruženju.

Kada se domaćica požali gostima koliko je umorna i kako sutra mora rano da ustane.

Ima još toga mnogo ali ovo mi je najsvežije.
 
Kad ujutro pred polazak na posao želiš da kupiš novine, a ispred tebe njih troje kupuje dopunu za po 50 dinara.

Kada ti redovno na poslu štrpkaju doručak osobe koje nikada isti ne kupuju.

Kada neko krsnu slavu slavi u kafani.

Kada na sopstvenoj slavi domaćin pojede najbolje komade.

Kada na tuđoj slavi neko "počisti" sve tanjire u okruženju.

Kada se domaćica požali gostima koliko je umorna i kako sutra mora rano da ustane.

Ima još toga mnogo ali ovo mi je najsvežije.


E bas je bljak ...trebalo bi ju obesiti....
 
pa čija je to definicija?

Pardon, to je iz Rečnika stranih reči i izraza Klajna i Šipke.
Vujaklija kaže sledeće:
primitivizam-prvobitnost, izvornost; jednostavnost, prostota, nesloženost, običnost; nerazvijenost( duhovna, kulturna i td.)
primitivci-prosti, sirovi, neuglađeni, necivilizovani, jednostrani, nekulturni ljudi.
 
Kad neko navaljuje da mu dođeš u goste, i kad konačno odeš, taj neko te ne ferma ni 2 %, telefonira, gleda tv ili se sprema da krene na posao.

Kad redovno pozajmljuješ knjige i skripte, a ne sećaš se da ih vratiš ili ne daj Bože kupiš za sebe šta ti treba. Ili račuš da je pozajmljeno postalo tvoje vasništvo i pokloniš trećem licu
 
Zasto se ne postavljaju?
Zato sto kulturan covek zna da je granica u komunikaciji medju ljudima ono sto bi drugoga moglo da povredi.

Kulturan covek zna da jedni druge pustamo u svoj prostor koliko zelimo, a da se ne nasrce na ono sto neko ne zeli da deli sa drugima.

Pitana strana uvek ima mogucnost izbora; da odgovori ili da ne odgovori.
Moze i da se ne odgovori, ali je ruzno ako nekome treba stavljati do znanja sta je pristojnost, neprijatno je za oboje.
 
Zato sto kulturan covek zna da je granica u komunikaciji medju ljudima ono sto bi drugoga moglo da povredi.

Nisam sigurna da razumem...

Kulturan covek zna da jedni druge pustamo u svoj prostor koliko zelimo, a da se ne nasrce na ono sto neko ne zeli da deli sa drugima.

Svaki covek zna samo za sebe 'koliko zeli da pusti nekoga u svoj prostor'. Za druge to mozemo samo da predpostavimo.


Moze i da se ne odgovori, ali je ruzno ako nekome treba stavljati do znanja sta je pristojnost, neprijatno je za oboje.

Ono sto je za nekoga pristojno, za drugog to ne mora da bude.
Kulturnom coveku nema potrebe 'stavljati do znanja....', dovoljno je samo jednom pokazati da o necemu ne zelimo da govorimo.
 

Back
Top