Cisco i Microsoft sertifikati

draguljce88

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
333
Ne znam da li je ova tema za ovu diskusiju ali ako nije neka je moderatori prebace, Zanima me sta mislite o Cisco i Microsoft sertifikatima? Koliko je tesko naci posao sa njima i kolike su plate? Recimo da imam nesto iskustva kao sistem administrator. Unapred hvala!
 
Ne znam da li je ova tema za ovu diskusiju ali ako nije neka je moderatori prebace, Zanima me sta mislite o Cisco i Microsoft sertifikatima? Koliko je tesko naci posao sa njima i kolike su plate? Recimo da imam nesto iskustva kao sistem administrator. Unapred hvala!

Iskreno sve je stvar veze, ako imas neku dobru kombinaciju za posao dobices posao.
Ili ako si stvarno:worth: kung fu:worth: za linux i win onda nema zime.
Ja imam MCSE i MCSA gledaju te ko budalu:dontunderstand:
Mahom traze LINUX:super:
 
Ja posedujem Microsoft sertifikate, ali sam to uradio zarad licne satisfakcije... Ne zbog posla... S druge strane, jedan drug je takodje stekao MCSA i zaposlio se u banci... Ima sasvim dobru platu... Vise je stvar srece da li ces naci dobro placen posao ili ne... A znanje ti nikad nece biti kocnica... Moze samo da ti pomogne...
 
C c c misteriozno nestaju poruke na temama koje se vrte iznova i iznova:

1. http://forum.krstarica.com/threads/136140&highlight=mcsa
2. http://forum.krstarica.com/threads/80742&highlight=mcsa
3. http://forum.krstarica.com/threads/98253&highlight=mcsa
4. http://forum.krstarica.com/threads/59178&highlight=mcsa

Ima na svaka 2 dana da ponavljamo teme samo da skliznu sa prve strane... Pa ljud forum je postojao i pre nego sto ste vi dosli na njega. Ne vidim poentu konstantnog otvaranja istih tema...
 
A sta bi ste mi preporucili? Cisco ili Microsoft? I jel velika razlika izmedju MCSA i MCSE?
A šta ti koristiš, da li imaš dodira sa Cisco opremom, da li si administrirao Microsoft servere? Ni jedan sertifikat ti ne garantuje posao i ne određuje platu (Ok, CCIE garantuje :)), ali ako već znaš znanje onda su sertifikati dodatna prednost. Znači prvo znanje, pa sertifikat.
 
Ne znam da li je ova tema za ovu diskusiju ali ako nije neka je moderatori prebace, Zanima me sta mislite o Cisco i Microsoft sertifikatima? Koliko je tesko naci posao sa njima i kolike su plate? Recimo da imam nesto iskustva kao sistem administrator. Unapred hvala!
O sertifikatima ovih firmi sve najlepse. Ako te interesuje nesto da upises od kurseva treba sebi da postavis pitanje sta zelis da radis. Cisco se vise bavi mrezama i nacinom funkcionisanja mreza, mreznom opremom, kao i odrzavanjem cisco opreme koja nimalo nije jeftina. Dok bi za Microsoftove sertifikate grubo mogli reci da je u pitanju rad kroz softver.
S druge strane tu postoji i faktor vremena trajanja kursa. Ako se opredelis za Cisca moj ti je savet da upises na nekoj Akademiji gde se obuka vrsi kroz akademski program. Sto ce reci, 4 semestra po dva meseca. Sa raspustima i praznicima to zna da se oduzi i na 10-11 meseci. Dugo traje ali je najbolji nacin da ti se usadi u mali mozak poprilicno opsirno gradivo. Imas tri akademije u Beogradu: ETF, VISER (bivsa visa elektrotehnicka skola) i RCUB. Na ETF-u pribegavaju vise radu na opremi ne koristeci Packet Tracer dok na VISER-u vise pribegavaju radu kroz Packet Tracer. Na RCUB kako ide tacno ne znam. Tu kada zavrsis polazes za sertifikat CCNA koji ti vazi u naredne tri godine. Nakon tri godine moras opet polagati zavrsni exam za CCNA. Cena za CCNA ti se krece od 72000 dinara do 100000 din. na gore pomenutim akademijama, u zavisnosti tvog statusa u tim ustanovama (studenti tih ustanova imaju najveci popust). Ako polozis za sledeci sertifikat koji je CCNP onda nakon tri godine polazes samo zavrsni exam za CCNP. Sertifikat za CCNA ostaje ti u validnom statusu. Imas na Ciscovom sajtu piramidu sertifikata kao i putanje kojim se smerom mozes kretati do vrha piramide u zavisnosti od tvojih afiniteta, zapravo zelje cime ces se baviti. Polaganje za CCNP je mnogo ozbiljnije od polaganja i samog kursa CCNA jer je mnogo obimnije kao i to da kurs kosta otprilike nekih 1500 eura. Ako bi nekim slucajem uspeo da zavrsis i treci sertifikat u Ciscovoj famoznoj piramidi onda bi imao ogromne snse da vrlo brzo dobijes dobro placen posao. Rekoh famozni treci setifikat jer koliko znam za taj treci bi morao da ides u Belgiju ili Nemacku jer u Evropi samo tamo mozes da ga odradis. Jedan moj poznanik je presao celu Ciscovu piramidu i posle nekih dva ili tri meseca su ga kontaktirali iz jedne firme u Amsterdamu. Ne zelis da znas kolika mu je bila pocetna plata.
Sto se Majkrosoftovih sertifikata tice, tu je malo manje cimanja oko mesta polaganja. Isto vazi i za Majkrosoftove sertifikate. Preporucujem akademije, trenutno mi padaju samo dve na pamet: ETF i VISER, s tim sto na ETF-u rade na serveru 2003 (ovaj podatak treba proveriti, bar je tako bilo do relativno skoro) a na VISER-u imas trenutno samo MCITP SA windows 2008.
U jednom postu si pitao za razliku izmedju MCSA i MCSE. Razlika je sto se MCSA (kod 2003 server administrator a kod 2008 je to MCITP SA) ili ti server administrator bavi administracijom servera dok MCSE (kod 2003 sistem inzenjer a kod 2008 MCITP EA) ili ti enterprise administrator pored administracije servera bavi i konstruisanjem mreza, grubo receno.
Recimo po akademskom programu obuka za MCITP SA traje nekih 144 do 200 casova ili ti nekih 5-6 meseci. Iako je kraci kurs od Cisca na primer obim gradiva nista nije manji.
E sad, da se vratim na tvoje pitanje... u zemlji Srbiji nije lako doci do posla, do dobrog posla bez neke veze. Moze, al tesko. Al jedno je sigurno, ovo znanje i ovi sertifikati nece ti skoditi, stavise samo mogu da ti otvore neka vrata za bolji posao.
Neko dole rece da se sve vise trazi Linux. Tacno je, ali ovi setifikati su nesto sasvim drugo.
E da, a za ono pitanje sta bi ti neko preporucio izmedju MCSA i MCSE, mogu ti reci da je pozeljno imati oba jer uglavnom vecina poslodavaca trazi "devojku za sve".
 
Poslednja izmena:
E sad, nisam skoro preturao po oglasima za posao al moze se i tamo proveriti pa kao izvuci neka statistika.
Inace, pre par godina dok jos nije bilo puno ljudi sa Ciscovim sertifikatom CCNA mogao si dobiti relativno lako posao. Danas nije tako, jer na ETF-u u samo jednoj turi sa tog kursa izadje negde oko 60-tak ljudi. Na VISER-u manje. Isto tako treba biti svestan da u Srbiji nema puno mesta gde bi neko mogao da iskoristi znanje koje je recimo stekao presavsi celu Ciscovu piramidu. Ima, ali slabo. Ovo ne znaci da odvracam ljude od pohadjanja Ciscovih kurseva vec samo ukazujem na neke cinjenice. Uvek mi padne na pamet primer firme Nestle. U njihovoj zgradi na Novom Beogradu postoji neka Ciscova oprema, ruteri... koju ne odrzava nijedan od zaposlenih iz IT sectora vec za bilo kakav problem zovu nekog Apua u Indiji koji resava problem od tamo. Sto je po meni sumanuto al tako je...
S druge strane, postavlja se i pitanje buducnosti. Neki nasi ekonomski mudraci su prognozirali da ce se u bliskoj buducnosti u zemlji Srbiji najvise razvijati tri oblasti u privredi: automobilska industrija, gradjevina i it sektor. U sklopu it sektora su jos i telekomunikacije i elektronika. Razvijati u smislu nekog napretka kao i potrebe za novim kadrovima. Sto ce reci, it sektor ima kakvu takvu buducnost na ovom podrucju. Koliko brzo ce se razvijati to niko ziv ne zna. Ovo je sto se globalnog nivoa tice.
Da mnogo ne tupim na ovu temu, za sta god da se opredelis Koco najbitnije od svega da tvoja saolin tehnika bude veoma dobra. Jer gde god da se pojavis postavice se pitanje sta znas i koliko.
 
A sta bi ste mi preporucili? Cisco ili Microsoft? I jel velika razlika izmedju MCSA i MCSE?
Sto se tice MCSA i MCSE, ako se odlucis za Microsoftove setifikate moja preporuka ti je da odradis sertifikate za server 2008 (MCITP SA i MCITP EA). Zakrpe, zapravo tehnicka podrska za 2003 ce trajati valjda do 2012. Mada, kada trazis nesto od Microsoftove tehnicke podrske znaju proci i dani dok ti ne odgovore. Na svu srecu nije potrebna cesto. S druge strane, ako odradis sertifikate za 2008 znaces da se snadjes i na 2003 (mada gurui sa 2003 vrlo brzo se snadju i na 2008 sa manjom nadogradnjom znanja) jer uceci se na 2008 to ti je 2003 i jos nesto. Male su razlike (mala razlika u interfejsu...). Ako bi ti kojim slucajem zatrebali sertifikati za 2008 a ti imas sertifikate za 2003 morao bi da obavis upgrejd sertifikata, a to je dosta posla, imao bi da polazes naknadno neke ispite. Dole na linku imas sliku na kojoj se vidi sta ti sve treba za taj upgrejd.
http://img444.imageshack.us/i/p047.jpg/
 
Poslednja izmena:
Hvala Zak na odgovoru. Trebao bih da diplomiram na VISER-u ove godine, a kako sam bezao od svakog programiranja, razmisljam sta dalje ciniti...
Ti imas veliki popust na VISER-u jer koliko znam trenutno tamo kosta CCNA nekih 72000. Na ETF-u bi te kostalo 100000. Mada, posmatrajuci metod rada na samom kursu cini mi se da je mozda bolja varijanta na ETF-u. Ako se odlucis za VISER gledaj da upadnes u grupu kod Pedje. Covek je nenormalan sto tice kolicine znanja. Od njega vredi uciti. Negde, vremenom smo ukapirali da se sjajna podloga stice ako odradis CCNA pa predjes na MCITP neki kurs jer se nadogradjuju odlicno. Sto ce reci, krenes od fizickog sloja i transportnog pa nastavis na aplikacionom. Ali opet, to je samo do tebe. U svakom slucaju i Cisco i MS vrede svake pare koje potrosis na njih.
 
Da, toliko je za studente, 18 000 po semestru, naspram 25 000 za ostale polaznike. Iako je popust dobar ipak bih i iz razloga sto sam ovde ''domaci'', tu odradio i Cisco :)

A sto se tice Pedje ne sumnjam. Ni jedna vezba iz Mreza ili Protokola nije prosla bez njegovog spominjanja od strane asistenata.

Hvala na savetima i pozdrav!
 

Back
Top