Manastiri- cuda

Magdalina, svaka ti cast, fascinatna je prica iz Grcke i stvarno verujem u tu pricu, slavio je Boga, Bog se radovao, Bog pomaze... :)

A da li je to ovaj Manastir, samo da znam?? ;) Verovatno ti je to neki posao u kome uzivas, ili si stvarno veliki vernik, a takvima i njima bliskima se cuda desavaju, hvala ti sto si uzdigla ovu temu i sto svojim pricama podstices i druge, da ispricaju svoja iskustva, podno Ostroga, Stupova, Koporina, Zice, manastira na Kosovu.... :)

I jos jedno pitanje, sta mislis o onoj prici sa prve strane, o Djurdjevim stupovima???

Jeste, to je taj manastir! Svaka čast na ekspeditivnosti! :D
Inače je manastir novokalendarski...
Da, pa mogla bih dosta da se raspišem na ovoj temi, ali neka kažu i neki drugi malo koje svedočanstvo...Zašto li braća pravoslavci ćute?:think:
Što se tiče Đurđevih Stupova, mnogo lep manastir, pogotovo kad se gleda sa puta kojim se prilazi, kako je okružen borovom šumom, a on se izdiže na golom bregu kao da izranja iz šume. Uopšte, priroda oko Novog Pazara je prelepa. Inače, tu, u podnožju manastria se rodio i Sveti Sava, u seocetu u kotlini pod bregom na kojem je manastir. A tu je i Petrova crkva, najstarija očuvana na ovim prostorima, kažu iz 6-7 veka, u kojoj je kršten Stefan Nemanja po pravoslavnom obredu.
Pa, šta bih rekla za to "čudo"? Po onome kako je u crkvi neko predanje, ne valja kada se bilo šta u oltaru sruši ili padne, polomi ili bilo šta slično, samo od sebe... To je svakako opomena, a sad zbog čega i kome, to već neko ko je tamo služio može i da pretpostavi. Da li je povezano baš sa smrću patrijarha, može da bude, ali i ne mora...jer, obično kada bi tako neki veliki ljudi (u smislu svetosti) se upokojili, nije bilo nekih negativnih projavljivanja, već naprotiv, pozitivnih...Šta je ovo bilo, zaista ne znam, niti mogu da sudim..:confused:
Ali, evo sad kad već mislim o toj temi raznih "projavljivanja" u oltaru za vreme službe, moram da ispričam jedno "čudo" u vezi toga što se desilo 2003. godine.(opet ako se ne varam za godinu, ili je godina pre ili kasnije, ne mogu da se setim, uglavnom može se proveriti).
U Ovčar-kablaru postoji jedan manastir na vrhu malog brdašceta, a iznad man. Jovanje, koji se naziva man. Sv. Uspenija. Tu je nekada bio živ manastir koji je zapusteo, pa je poslednjih godina, za vreme vl. Stefana žičkog, ovaj episkop dao blagoslov jednom lokalnom jakom privatniku da manastir obnovi. (čačani će znati o kome je reč: nosio je prezime našeg velikog vladike Nikolaja, Velimirović, i imao firmu pod dosta čudnim nazivom vavilon). I on je počeo sa obnavljanjem manastria, ali se preterano uživeo u ulogu ktitora, pa je obnovivši crkve, sazidao konak (u grubim radovima) gostoprimnicu i vajate gde je hteo da dovodi svoje goste...Onda je na crkvi napravio bareljef sa svojim likom (profilom) tako da sveko ko uđe u crkvu treba i njemu da se pokloni(?). I počeo je da dovodi u manastir (koji je bio zapusteo) svoju klijentelu, goste, prijatelje, partnere, počelo je sa ražnjevima, kasnim sedeljakama i pijankama...Vladika Stefan je već bio star i senilan da bi nešto preduzeo i tako je to uzimalo sve više maha. Ovaj Velimirović je inače bio jako omražen među narodom u Čačku, jer je bio poznat po tome da svoje radnike ne isplaćuje u platama i po pola godine...Ali je imao dovoljno da kupi, što bi rekao narod, "pola Čačka"....Ali, ko štedi taj i ima :zper:
Da se vratimo na događanje: Niko nije mogao ovog Velimirovića iz manastria da istera...On je za sebe tvrdio i da je neki od potomaka i bliskih rođaka slavnoga svog "pretka" vladike Nikolaja, i da samim tim zasluženo zaslužuje da poseduje manastir u Ovčar-kablaru.
Kada je crkva bila gotova, potego je Velimirović, da se Crkva osvešta. I tražio za to blagoslov od vladike Stefana. On se nije složio, naravno jer je znao jednu "sitnicu": kojim je parama ovaj Velimirović obnavljao svetinju. A znalo se i u narodu. Jer je o tome brujala čitava Žička eparhija. Pare od zelenašenja, od kriminalnih poslova (čak ilegalne prodaje oružija) i slično, pri tom zakidane plate radnicima (ne malom broju) koji su mesecima bili bez primanja, i to tako godinama (po sistemu isplati im dve zakasnele, pa opet ne plaća nekoliko narednih, i tako...). Zato vladika Stefan odustaje od osvećivanja ove crkve i manastira.
Međutim, zainati se Velimirović, pa kaže: "Imam ja ko će, kad nećeš ti! Imam ja "svoje" vladike koji će da to urade!"
I dovede on "svoje" vladike: vladiku Lavrentija i vladiku Irineja niškog. Nije da oni nisu znali za izvore investiranog novca, ali nisu mogli ni da odbiju iz njima poznatih razloga. I tako se objavi osveštenje manastira. I neki narod dođe (pošto od monaha u Ovčaru niko nije hteo da dođe). Padala je kiša taj dan i bilo je baš "pasje" vreme. I u sred liturgije, puče nešto i opali grom pravo u Crkvu, a u oltaru koji minut nakon toga, napukne mermerna ploča časne trpeze na pola. Svi su bili zgranuti od iznenađenja. Liturgiju su nekako završili, samo zbog sramote od naroda, ali se za ovaj događaj odmah svugde raščulo. Čak se i Velimirović uplašio. Naravno, crkva nakon ovoga više nije ponovo osveštavana...Iako se u tom manastru organizovalo sestrinstvo.
Velimirovića je nedugo nakon osvećivanja Crkve iz manastira uspela da "protera" jedna mala monahinjica. Sa dolaskom vladike Hrizostoma na žičku, ova monahinja je dovedena u taj manastir da bi gosn. Velimirovića na "fin" način oterala. Ona se u manastir uselila, Velimirko je mislio da će je, budući krhku i slabašnu, lako obrlatiti da mu bude u manastiru sluškinja za goste koje dočekuje, ali se grdno prevario...Mati N. (ko je zna, znaće i o kome pišem), mu se suprotstavila i tako je manastir "oslobođen"...Velimirko je morao da "podvije rep" i napusti svoje carsko zdanje...
 
Poslednja izmena:
Nema je, meni je rekla da nema vremena.... :(

Ali ne mogu da verujem, da na jednom od najvecih, najboljih i najposecenijih podforuma, o ovome ima samo price Magde, poneke Mimijeve, i niko vise??! :confused:

Evo, Miki, zaista i nemam vremena, iako bih mogla na temi da se raspišem :zper:,
Ali videću da možda ugrabim da još nešto za ta čuda da napišem...
Evo, jedno maleno kratko "čudance":
Pre nekih par godina, zvala me je jedna pobožna ženica, inače katolkinja, koja mi je ispričala sledeće čudo:
Dok je spremala ručak, desilo joj se da joj je pregrejano ulje poprskalo ruku i kako je rekla, opekotina je bila dosta obimna, jer je ulje nevešto prolila po ruci kad je pokušala da ga procedi. I pošto je opekotina bila dosta velika, nije znala u užasu šta da učini, i odjednom joj padne na pamet da ima u kući osvećeno ulje sa Ostroga, koje joj je donela prijateljica pravoslavka. Ona nije u pravoslavne svece toliko verovala, jer je bila dosta pod uticajem katoličke propagande, (i ovo mi je ona rekla), ali je ipak to ulje namazala. I bila je skroz u čudu, kada je videla da se opekotina do večeri potpuno umirila, a sledećeg jutra, nakon još jednog nanošenja, već skoro zacelila. Inače po oštećenju, rekla mi je da je to bila opekotina 3 stepena. I tada je u suzama izjavila da ima ogromnu želju da ode u taj manastir i da se pokloni svecu.
Takođe slična čuda sa celebnim osvećenim uljem se dosta često dešavaju. Sličan slučaj imao je i jedan naš brat iz crkve, kada je svojoj majci, koja je inače bila ateista, nakon isto tako izazavane opekotine, namazao ulje sv. Filareta voznesenjskog (prvojerarha RZC-a, upokojenog 1982. god. ) i dejstvom ulja iz kandila koje gori nad gorbnicom ovoga svetitelja, opekotina je u roku od par sati potpuno bila isceljena. :)
 
Poslednja izmena:
Ima li te vesti o gromu u crkvu i pucanja mermerne ploče časne trpeze usred osveštavanja još negde? Vrlo je specifičan događaj, prosto bi bilo čudno da nije bolje dokumentovan (neka vest iz novina, TV emisija?)
 
Meni je poznata drugačija verzija ove priče.

Naime, otac Arsenije imao je dar da levom rukom u prolazu neopazice turi, a bogami i izvadi šta oćeš čoveku iz džepa. No, desilo se da je naišao na pokajanog lopova koji je došao da izleči kostobolju zarađenu na krvavoj komunističkoj robiji zbog džeparenja. Ovaj ga je, naravno, osetio (jer lopovu ne možeš ukrasti), pa je potrčao za ocem Arsenijem.

Kako je Arsenije bio vegetarijanac i u dobroj fizičkoj kondiciji, a matori lopov, rekosmo, kostobolan, nije uspeo da ga stigne, pa je povikao za njim "Ruka ti se sasušila, dabogda!".
Arsenije više nije mogao oduzetom rukom da ćvrsto drži ovaj otuđene marke, pa ih je ispustio nad zapaljenim svećama.

U tom trenutku stigao je i matori džeparoš, pa su obojica gorko plakali gledajući kako se razvejava pepeo - jedino što je ostalo od nekadašnjih novčanica. :(
Priča se da je lopov rekao Arseniju "Oče, bem te blesava".

Nadam se da ova priča neće izazvati komentare koji bi skrenuli temu. Jer i ova priča je izmišljena. :D

:zcepanje::rotf::rotf:
Zazi!Zazi! Zazi!:zurka:
:cao:
PS. Naravno, Zazi kao čovek ateista, mislim da nema nameru da ismeva manastire i crkve, već sve posmatra (i piše pričice) iz ugla svog gledanja na svet: pragmatično i praktično, humoristički i ateistički.
Mi ne možemo, čoveku poput zazija, nametnuti pogled kakav imaju vernici, jer za njega je svako čudo Božije još jedno sujeverje koje on definiše kao racionalno mišljenje u nedostatku činjenica (valjda sam dobro zapamtila), te tako, njegov pogled na te stvari ne treba shvatati neprijateljski, već iz ugla njegovih shvatanja i iskustva. Međutim, u njegovom primeru, jedina potvrda vere bi mogla nastupiti kada bi se i njemu desilo nekakvo čudo, po svemu sudeći vrlo veliko, da bi on mogao da shvati i prihvati veru u Boga. A to, priznaćete nije u našim rukama, već Božijim...
Dotle, on misli kako misli, i to je tako...
 
Poslednja izmena:
Ima li te vesti o gromu u crkvu i pucanja mermerne ploče časne trpeze usred osveštavanja još negde? Vrlo je specifičan događaj, prosto bi bilo čudno da nije bolje dokumentovan (neka vest iz novina, TV emisija?)

A ti misliš da se svako osvećenje crkve snima i dolaze TV ekipe koje to dokumentuju? :confused:
Ja za to ne znam: čak se ni liturgije ne kojima je služio Patrijarh nisu sve snimale...
A o tom događaju, možda su tada pisale lokalne čačanske novine, ali za to ne znam...bili su moji prijatelji iz Crkve tamo i sve to videli, ali ni oni nisu snimali...:)
A ovim prijateljima verujem: jer znam da je tog dana bilo nevreme i bilo je gromova i barem dvadesetoro ljudi koji su bili na toj liturgiji ispričalo je tu istu priču...Jedino ako se nisu dogovorili da naprave "zaveru" protiv jadnog Velimirovića.;)
 
I? Sta ovo boldovano treba znaciti, voleo bih da znam????

:D

To snači da je "Sveti Lazar" smrdio, i apostol Petar je smrdio i apostol Pavle je smrdio i "sveti XY" mora da SMRDI. Ne može on da ima "blagouhanje i netljene mošti" (kako VOLIM kad kojekakvi crkiveni nepismenjaci krive JAZIK, a rugaju se hrvatskom novorjeku) ako su apostoli smrdeli i raspali se? Kako to da imaju kojekakve mošti ovoga i onoga, a nema moštiju Petra, Jakova, Tome, Jovana, Andreja, Tadeja, Vartolomeja, Mateja....???:rtfm:

Biće da je Bog više voleo kojekakve samoprozvane "Oce" nego svoje apostole sa kojima je sedeo, jeo, pio, lovio ribu itd...:dash:

Људи! Шта то чините? И ми смо као и ви смртни људи, који вам проповедамо јеванђеље да се од ових лажних ствари обратите к Богу Живом, који створи небо и земљу и море и све што је у њима; (Дела апостолска 14:15) :hvala:
 
To snači da je "Sveti Lazar" smrdio, i apostol Petar je smrdio i apostol Pavle je smrdio i "sveti XY" mora da SMRDI. Ne može on da ima "blagouhanje i netljene mošti" (kako VOLIM kad kojekakvi crkiveni nepismenjaci krive JAZIK, a rugaju se hrvatskom novorjeku) ako su apostoli smrdeli i raspali se? Kako to da imaju kojekakve mošti ovoga i onoga, a nema moštiju Petra, Jakova, Tome, Jovana, Andreja, Tadeja, Vartolomeja, Mateja....???:rtfm:

Biće da je Bog više voleo kojekakve samoprozvane "Oce" nego svoje apostole sa kojima je sedeo, jeo, pio, lovio ribu itd...:dash:

Људи! Шта то чините? И ми смо као и ви смртни људи, који вам проповедамо јеванђеље да се од ових лажних ствари обратите к Богу Живом, који створи небо и земљу и море и све што је у њима; (Дела апостолска 14:15) :hvala:

Kako nema?
Ja sam celivala mošti sv. Ane (majke Majke Božije), koje se nalaze na Svetoj Gori u skitovima Svete Ane.
Zatim, mošti svetog ap. Andreja (glava) su čuva u manastiru Simonopetra na svetoj Gori. Mošti svete Marije Magdaline su takođe tamo (ruka koja mirotoči i topla je i dan danas). Mošti svetog Petra su ispod velike bazilike sv. Petra u Vatikanu i skoro su otkrivene.
Telo svetog Jovana bogoslova nije ni pronađeno, (kao i Majke Božije), uzneseno je veskrsenjem u Carstvo Božije.
Ostalih apostola, recimo noga sv. Luke čuva se u manastiru sv. Luke u Crnoj Gori...
Najveći "problem"sa ovim moštima apostola, je što su njihove mošti razdeljivane po crkvama širom pravoslavnog sveta...tako je glava sv. Jovana Krstitelja i dalje u Damasku, u jednoj sada džamiji, koja je ranije bila hrišćanska Crkva, pa su je Turci osvojili i pretvorili u džamiju. Turci je obožavaju kao glavu proroka Božijeg. Njegova desna ruka se nalazi u Cetinju, a dobijena je iz Rusije...
I mnogi drugi apostoli, čije se mošti nalaze uglavnom razdeljene po svetu i dalje postoje...
Sad, da li će neko verovati da su to baš te mošti, to je drugo pitanje, ali recimo stopalo sv. Ane koje sam celivala ima zaista ogromnu silu blagodati i čak se na nekim mestima koža počinje da obnavlja, što se može i videti...:)
 
Kako nema?
Ja sam celivala mošti sv. Ane (majke Majke Božije), koje se nalaze na Svetoj Gori u skitovima Svete Ane.
Zatim, mošti svetog ap. Andreja (glava) su čuva u manastiru Simonopetra na svetoj Gori. Mošti svete Marije Magdaline su takođe tamo (ruka koja mirotoči i topla je i dan danas). Mošti svetog Petra su ispod velike bazilike sv. Petra u Vatikanu i skoro su otkrivene.
Telo svetog Jovana bogoslova nije ni pronađeno, (kao i Majke Božije), uzneseno je veskrsenjem u Carstvo Božije.
Ostalih apostola, recimo noga sv. Luke čuva se u manastiru sv. Luke u Crnoj Gori...
Najveći "problem"sa ovim moštima apostola, je što su njihove mošti razdeljivane po crkvama širom pravoslavnog sveta...tako je glava sv. Jovana Krstitelja i dalje u Damasku, u jednoj sada džamiji, koja je ranije bila hrišćanska Crkva, pa su je Turci osvojili i pretvorili u džamiju. Turci je obožavaju kao glavu proroka Božijeg. Njegova desna ruka se nalazi u Cetinju, a dobijena je iz Rusije...
I mnogi drugi apostoli, čije se mošti nalaze uglavnom razdeljene po svetu i dalje postoje...
Sad, da li će neko verovati da su to baš te mošti, to je drugo pitanje, ali recimo stopalo sv. Ane koje sam celivala ima zaista ogromnu silu blagodati i čak se na nekim mestima koža počinje da obnavlja, što se može i videti...:)

Шта је људска лепота? Кожа која стари, мења се и изумире, кости, жиле и смрад, земља и пепео (свети Макарије Велики).:hvala:
 
Za ateiste to je jednostavna istina, za vernike, kojih na srecu, ima u velikom, velikom broju, to je Bog, Bozja moc, ali ok, ne mozemo se sloziti, to je dobro, diskusija, komentari, samo sto ti to ne umes, vec podsmevas i spamujes, ali ces zato biti adekvatno kaznjen, i ne samo na forumu, to sto ti radis je greh. Okani se vise teme, ako nemas prica, kraj. ;)

Upljuvao si bradu. :confused:
Šta je božja moć? Dodavanje PageRanka svecima širenjem neproverenih i neproverljivih pričica? To je spam.
Tako da nećem biti kažnjavan po Krstarici, kao ni... tamo (:sad2:) zbog antispam politike koju zastupam. :mrgreen:
 
A ti misliš da se svako osvećenje crkve snima i dolaze TV ekipe koje to dokumentuju? :confused:

Ma ne, ja sam to pitao čisto iz radoznalosti, mislio sam da postoji neki relevantniji izvor koji je preneo taj događaj, a ne ove priče rekla-kazala. Nisam ni pomislio da je to osveštavanje snimano kamerama, već da je neko posle tog frapantnog događaja javio šta se dogodilo u medijima.

Mada i novine umeju da pišu svašta, to valjda svi znamo.
 
Ja sam celivala mošti sv. Ane (majke Majke Božije), koje se nalaze na Svetoj Gori u skitovima Svete Ane.
Majka,majke od Boga?:think:
Uzmimo naucne cinjenice,na primer.Ako postoje njene mosti,da li bi onda,geneticki,preko njenih gena,i gena od njene cerke koja je majka od Boga,mogli da dodjemo do DNK od Boga?Jer u nauci kosti za to sluze,a ne za ljubljenje.
 
Majka,majke od Boga?:think:
Uzmimo naucne cinjenice,na primer.Ako postoje njene mosti,da li bi onda,geneticki,preko njenih gena,i gena od njene cerke koja je majka od Boga,mogli da dodjemo do DNK od Boga?Jer u nauci kosti za to sluze,a ne za ljubljenje.

Pitanje je dana kada e se na osnovu ostataka DNK moći napraviti klon datog ljudskog bića.

Al' bi bilo iznenađenja da od Lukine noge ispadne neki srednjovekovni zemljoradnik iz Boke.... :mrgreen:
 
Kako nema?
Ja sam celivala mošti sv. Ane (majke Majke Božije), koje se nalaze na Svetoj Gori u skitovima Svete Ane.
Zatim, mošti svetog ap. Andreja (glava) su čuva u manastiru Simonopetra na svetoj Gori. Mošti svete Marije Magdaline su takođe tamo (ruka koja mirotoči i topla je i dan danas). Mošti svetog Petra su ispod velike bazilike sv. Petra u Vatikanu i skoro su otkrivene.
Telo svetog Jovana bogoslova nije ni pronađeno, (kao i Majke Božije), uzneseno je veskrsenjem u Carstvo Božije.
Ostalih apostola, recimo noga sv. Luke čuva se u manastiru sv. Luke u Crnoj Gori...
Najveći "problem"sa ovim moštima apostola, je što su njihove mošti razdeljivane po crkvama širom pravoslavnog sveta...tako je glava sv. Jovana Krstitelja i dalje u Damasku, u jednoj sada džamiji, koja je ranije bila hrišćanska Crkva, pa su je Turci osvojili i pretvorili u džamiju. Turci je obožavaju kao glavu proroka Božijeg. Njegova desna ruka se nalazi u Cetinju, a dobijena je iz Rusije...
I mnogi drugi apostoli, čije se mošti nalaze uglavnom razdeljene po svetu i dalje postoje...
Sad, da li će neko verovati da su to baš te mošti, to je drugo pitanje, ali recimo stopalo sv. Ane koje sam celivala ima zaista ogromnu silu blagodati i čak se na nekim mestima koža počinje da obnavlja, što se može i videti...:)
Мала исправка сестро. Глава равноангелног Јована Претече, налази се у граду Амијен, Француска.

http://stjenichanka.blogspot.com/2009/10/2009.html

Када смо стигли у град Amiens већ издалека смо виделе огромну катедралу која је штрчала над целим градом. Наравно катедрала је римокатоличка.

katedrala-1.jpg


При самом уласку човеку може да се заврти у глави од висине сводова које држе стотине врсно исклесаних камених стубова који се преплићу са свих страна и углова ове монументалне базилике. Прво на шта смо наишли била је мала честица моштију светог Јована Крститеља. Целивали смо је са великим трепетом, прислонили на њу бројаице, и продужили даље. Иако смо знали према чему идемо приближавање Часној глави светог Претече све нас је затекло у великом изненађењу.

glava-1.jpg


Велико страхопоштовање и умиљење нису могли да се сакрију код никога од нас. Иза дрвених врата, на којима се налази стакло са тешким гвозденим решеткама пред нама се налазила на златном тањиру са украшеном драгим камењем, глава светог Јована Крститеља. Тачније предњи њен део, цело лице

glavamolitva-1.jpg


За нас је ово био посебан тренутак јер наш манастир слави овог великог, славног Пророка.

После поклањања светињи стајали смо на том месту сигурно сат времена и молили се, молили се за спасење душа наших, наших ближњих и за наш народ Српски. Стајали би и више него се катедрала затварала па смо морали да је напустимо.

stajanje-1.jpg


Потрешени и ганути величином и благодаћу ове велике светиње напустили смо ову катедралу са жалошћу што се таква светиња налази код јеретика. А још је страшније сазнање да је ова светиња дошла у Француску после пљачкашког пустошења Цариграда од стране Папиних „крсташких“ похода.

krstas-1.jpg


Мозаик папског крсташа. Вероватно је у питању личност која је мошти покрала из Цариграда.

 
Шта је људска лепота? Кожа која стари, мења се и изумире, кости, жиле и смрад, земља и пепео (свети Макарије Велики).:hvala:
Ненаде, не можеш ти тумачити речи Отаца правилно и истинито , јер ниси у Духу Отаца, него духом калвиниста покушаваш да обеснажиш и умањиш богопосвећеност мошти угодника Божијих. И св. Макарије Велики прича се о људској лепоти а не о нетрулежним моштима.

Тела светитеља се разликују након смрти од тела обичних људи, исто онако као што се њихов живот разликује од уобичајеног живота.

http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=10070775#post10070775
Свете мошти Симеона Мироточивог и Анастасије, родитеља Светог Саве, после 8 векова
 
Bio sam u prilici da celivam mosti Sv. Anastasije i Simeona Mirotocivog,ali moram da vas ispravim...Ove mosti koje smo videli na slikama nisu od Simeona nego od Simona koji je potpuno drugi svetac. Ja nisam celivao jer sam imao problem kad sam krenuo da celivam ali sam zato tri puta prolazio ispod kivota kad sam bio u Studenici. I imam pitanje,odakle ste uzeli ovaj citat o glavi Sv.Jovana i ko ga je pisao?
 
Bio sam u prilici da celivam mosti Sv. Anastasije i Simeona Mirotocivog,ali moram da vas ispravim...Ove mosti koje smo videli na slikama nisu od Simeona nego od Simona koji je potpuno drugi svetac. Ja nisam celivao jer sam imao problem kad sam krenuo da celivam ali sam zato tri puta prolazio ispod kivota kad sam bio u Studenici. I imam pitanje,odakle ste uzeli ovaj citat o glavi Sv.Jovana i ko ga je pisao?

Pozno si ga po prvoj metatarzalnoj?
 
Jeste, to je taj manastir! Svaka čast na ekspeditivnosti! :D
Inače je manastir novokalendarski...
Da, pa mogla bih dosta da se raspišem na ovoj temi, ali neka kažu i neki drugi malo koje svedočanstvo...Zašto li braća pravoslavci ćute?:think:
Što se tiče Đurđevih Stupova, mnogo lep manastir, pogotovo kad se gleda sa puta kojim se prilazi, kako je okružen borovom šumom, a on se izdiže na golom bregu kao da izranja iz šume. Uopšte, priroda oko Novog Pazara je prelepa. Inače, tu, u podnožju manastria se rodio i Sveti Sava, u seocetu u kotlini pod bregom na kojem je manastir. A tu je i Petrova crkva, najstarija očuvana na ovim prostorima, kažu iz 6-7 veka, u kojoj je kršten Stefan Nemanja po pravoslavnom obredu.
Pa, šta bih rekla za to "čudo"? Po onome kako je u crkvi neko predanje, ne valja kada se bilo šta u oltaru sruši ili padne, polomi ili bilo šta slično, samo od sebe... To je svakako opomena, a sad zbog čega i kome, to već neko ko je tamo služio može i da pretpostavi. Da li je povezano baš sa smrću patrijarha, može da bude, ali i ne mora...jer, obično kada bi tako neki veliki ljudi (u smislu svetosti) se upokojili, nije bilo nekih negativnih projavljivanja, već naprotiv, pozitivnih...Šta je ovo bilo, zaista ne znam, niti mogu da sudim..:confused:
Ali, evo sad kad već mislim o toj temi raznih "projavljivanja" u oltaru za vreme službe, moram da ispričam jedno "čudo" u vezi toga što se desilo 2003. godine.(opet ako se ne varam za godinu, ili je godina pre ili kasnije, ne mogu da se setim, uglavnom može se proveriti).
U Ovčar-kablaru postoji jedan manastir na vrhu malog brdašceta, a iznad man. Jovanje, koji se naziva man. Sv. Uspenija. Tu je nekada bio živ manastir koji je zapusteo, pa je poslednjih godina, za vreme vl. Stefana žičkog, ovaj episkop dao blagoslov jednom lokalnom jakom privatniku da manastir obnovi. (čačani će znati o kome je reč: nosio je prezime našeg velikog vladike Nikolaja, Velimirović, i imao firmu pod dosta čudnim nazivom vavilon). I on je počeo sa obnavljanjem manastria, ali se preterano uživeo u ulogu ktitora, pa je obnovivši crkve, sazidao konak (u grubim radovima) gostoprimnicu i vajate gde je hteo da dovodi svoje goste...Onda je na crkvi napravio bareljef sa svojim likom (profilom) tako da sveko ko uđe u crkvu treba i njemu da se pokloni(?). I počeo je da dovodi u manastir (koji je bio zapusteo) svoju klijentelu, goste, prijatelje, partnere, počelo je sa ražnjevima, kasnim sedeljakama i pijankama...Vladika Stefan je već bio star i senilan da bi nešto preduzeo i tako je to uzimalo sve više maha. Ovaj Velimirović je inače bio jako omražen među narodom u Čačku, jer je bio poznat po tome da svoje radnike ne isplaćuje u platama i po pola godine...Ali je imao dovoljno da kupi, što bi rekao narod, "pola Čačka"....Ali, ko štedi taj i ima :zper:
Da se vratimo na događanje: Niko nije mogao ovog Velimirovića iz manastria da istera...On je za sebe tvrdio i da je neki od potomaka i bliskih rođaka slavnoga svog "pretka" vladike Nikolaja, i da samim tim zasluženo zaslužuje da poseduje manastir u Ovčar-kablaru.
Kada je crkva bila gotova, potego je Velimirović, da se Crkva osvešta. I tražio za to blagoslov od vladike Stefana. On se nije složio, naravno jer je znao jednu "sitnicu": kojim je parama ovaj Velimirović obnavljao svetinju. A znalo se i u narodu. Jer je o tome brujala čitava Žička eparhija. Pare od zelenašenja, od kriminalnih poslova (čak ilegalne prodaje oružija) i slično, pri tom zakidane plate radnicima (ne malom broju) koji su mesecima bili bez primanja, i to tako godinama (po sistemu isplati im dve zakasnele, pa opet ne plaća nekoliko narednih, i tako...). Zato vladika Stefan odustaje od osvećivanja ove crkve i manastira.
Međutim, zainati se Velimirović, pa kaže: "Imam ja ko će, kad nećeš ti! Imam ja "svoje" vladike koji će da to urade!"
I dovede on "svoje" vladike: vladiku Lavrentija i vladiku Irineja niškog. Nije da oni nisu znali za izvore investiranog novca, ali nisu mogli ni da odbiju iz njima poznatih razloga. I tako se objavi osveštenje manastira. I neki narod dođe (pošto od monaha u Ovčaru niko nije hteo da dođe). Padala je kiša taj dan i bilo je baš "pasje" vreme. I u sred liturgije, puče nešto i opali grom pravo u Crkvu, a u oltaru koji minut nakon toga, napukne mermerna ploča časne trpeze na pola. Svi su bili zgranuti od iznenađenja. Liturgiju su nekako završili, samo zbog sramote od naroda, ali se za ovaj događaj odmah svugde raščulo. Čak se i Velimirović uplašio. Naravno, crkva nakon ovoga više nije ponovo osveštavana...Iako se u tom manastru organizovalo sestrinstvo.
Velimirovića je nedugo nakon osvećivanja Crkve iz manastira uspela da "protera" jedna mala monahinjica. Sa dolaskom vladike Hrizostoma na žičku, ova monahinja je dovedena u taj manastir da bi gosn. Velimirovića na "fin" način oterala. Ona se u manastir uselila, Velimirko je mislio da će je, budući krhku i slabašnu, lako obrlatiti da mu bude u manastiru sluškinja za goste koje dočekuje, ali se grdno prevario...Mati N. (ko je zna, znaće i o kome pišem), mu se suprotstavila i tako je manastir "oslobođen"...Velimirko je morao da "podvije rep" i napusti svoje carsko zdanje...

Znao sam! :p

Nema nikakve veze sto je novokalendarski, jer, ipak, Bog je Bog. :)

Cekaj, da li je taj vladika bio rodjak Nikolaja Velimirovica???


Pa, da Magda, ja cekam i da drugi nesto kazu, ali nista, osim spama..... :(

Mozes li nam nesto vise reci o tom Ostroskom ulju i delotvornosti, kakve sa su se price za to jos vezale??


A sto se tice Zazijavala, Magdalina, doticni se ne drzi teme, ne pise nista sto je u svrhi teme, a svakoj novoj prici i cudu koje se mozda i STVARNO DESILO podsmeva, zar to nije greh??!


To snači da je "Sveti Lazar" smrdio, i apostol Petar je smrdio i apostol Pavle je smrdio i "sveti XY" mora da SMRDI. Ne može on da ima "blagouhanje i netljene mošti" (kako VOLIM kad kojekakvi crkiveni nepismenjaci krive JAZIK, a rugaju se hrvatskom novorjeku) ako su apostoli smrdeli i raspali se? Kako to da imaju kojekakve mošti ovoga i onoga, a nema moštiju Petra, Jakova, Tome, Jovana, Andreja, Tadeja, Vartolomeja, Mateja....???:rtfm:

Biće da je Bog više voleo kojekakve samoprozvane "Oce" nego svoje apostole sa kojima je sedeo, jeo, pio, lovio ribu itd...:dash:

Људи! Шта то чините? И ми смо као и ви смртни људи, који вам проповедамо јеванђеље да се од ових лажних ствари обратите к Богу Живом, који створи небо и земљу и море и све што је у њима; (Дела апостолска 14:15) :hvala:

Zasto pokusavas, samo mi reci, da ponizis Hriscanstvo i Bibliju???

Шта је људска лепота? Кожа која стари, мења се и изумире, кости, жиле и смрад, земља и пепео (свети Макарије Велики).:hvala:

Smrad, smrad u dusi, smrad je sastavni deo zivota, i smrti, smrad ne mora da znaci ono na sta se prvo pomisli, "smrdis, okupaj se"... :roll:

Upljuvao si bradu. :confused:
Šta je božja moć? Dodavanje PageRanka svecima širenjem neproverenih i neproverljivih pričica? To je spam.
Tako da nećem biti kažnjavan po Krstarici, kao ni... tamo (:sad2:) zbog antispam politike koju zastupam. :mrgreen:

Tema je napravljena da bi se takva cuda pisala, opisala, ko veruje, neka veruje, ko ne veruje, nista mu ne mozemo, moze i to svoje "neverovanje" i "sumnju" da postuje u temi, ali spamuje, podsmeva, kao ti, svakako ne. Prijavljen si, ali ipak nisi kaznjen, "vezu" s moderatorima svakako imas.... :roll:

Ma ne, ja sam to pitao čisto iz radoznalosti, mislio sam da postoji neki relevantniji izvor koji je preneo taj događaj, a ne ove priče rekla-kazala. Nisam ni pomislio da je to osveštavanje snimano kamerama, već da je neko posle tog frapantnog događaja javio šta se dogodilo u medijima.

Mada i novine umeju da pišu svašta, to valjda svi znamo.

A ti verujes samo medijima?? Zar jednostavno neko cudo ne moze ostati tajna, u okrilju Crkve, Manastira, ne moze proci bez medija??? :confused:

Mene samo zanima zasto crkve imaju gromobrane? Za mene bi cudo bilo kad bi crkve bez gromobrana ostajale citave.... Ovako, nesto mi tu ne stima! :think:

Zasto?? To ne znam, nije ni tema, na to ti mozda Magdalina moze odgovoriti, ali na pp, svakako je offtopic.. ;)


Vladane, dobrodosao i na ovu temu, ispricaj i ti nesto, a slazem se sa tobom u potpunosti, bravo. :D
 
Tema je napravljena da bi se takva cuda pisala, opisala, ko veruje, neka veruje, ko ne veruje, nista mu ne mozemo, moze i to svoje "neverovanje" i "sumnju" da postuje u temi, ali spamuje, podsmeva, kao ti, svakako ne. Prijavljen si, ali ipak nisi kaznjen, "vezu" s moderatorima svakako imas....

Ima vezu-do koske.:mrgreen:
 
Bio sam u prilici da celivam mosti Sv. Anastasije i Simeona Mirotocivog,ali moram da vas ispravim...Ove mosti koje smo videli na slikama nisu od Simeona nego od Simona koji je potpuno drugi svetac. Ja nisam celivao jer sam imao problem kad sam krenuo da celivam ali sam zato tri puta prolazio ispod kivota kad sam bio u Studenici. I imam pitanje,odakle ste uzeli ovaj citat o glavi Sv.Jovana i ko ga je pisao?

Ima li ubica jedan među njima???
Mirotočivi npr??
Ili ima više Mirotočivih a ja zabrljao nešto.
Tko pobi nedužne Bogumile????
 
Мала исправка сестро. Глава равноангелног Јована Претече, налази се у граду Амијен, Француска.

http://stjenichanka.blogspot.com/2009/10/2009.html

Brate Vladane, ono što sam rekla o glavi svetoga Jovana Krstitelja, čula sam iz više različitih izvora, ali kao najverodostojnije je svedočanstvo monahinja iz Spaso-Voznesenskog man. na Jeleonskoj gori, u Jerusalimu, koji je do skora pripadao manastiru Ruske Zagranične Crkve. Tamo su nam monahinje pokazale kapelu gde je u udubljenju u podu Crkve postojalo mesto gde je obretena glava sv. Jovana Krstitelja. Za to udubljenje postoji čitava priča, koju nam na žalost nisu stigli da objasne, ali su nam rekli da je glava odatle odlazila u Carigrad, pa nakon osvajanja Carigrada, odneta je u Damask u nekadašnju Crkvu sv. Jovana, koja je kasnije pretvorena u džamiju i naziva se Omajada džamija.
img_0814.jpg

A evo i nekih linkova, koji nisu striktno pravoslavni, ali pokazuju da se čak i turistički ova džamija obilazi kao mesto gde je pohranjena glava svetoga Jovana Krstitelja.
http://forum.krstarica.com/threads/132818
http://www.klubputnika.com/profiles/blogs/noc-pokriva-damask
http://www.balkanmagazin.net/kolumna/putovanje/grad_star_pet_milenijuma.xhtml
Imala sam prilike da vidim i sliku ove glave kako se čuva u džamiji, umotana u neko jako staro platno, a vidi se deo temena i čela. Ali sada tu sliku nemam.
 
Znao sam! :p

Nema nikakve veze sto je novokalendarski, jer, ipak, Bog je Bog. :)

Cekaj, da li je taj vladika bio rodjak Nikolaja Velimirovica???


Pa, da Magda, ja cekam i da drugi nesto kazu, ali nista, osim spama..... :(

Mozes li nam nesto vise reci o tom Ostroskom ulju i delotvornosti, kakve sa su se price za to jos vezale??

Ne, nije vladika bio rođak, nego je onaj privatnik, koji je obnavljao manastir, tvrdio da je rođak vladike Nikolaja, zbog istog prezimena, ali se ispostavilo da nije i da njih dvojica nemaju uopšte bilo kakve veze.
Svako ulje iz kandila koje gori nad svetiteljskim moštima, kao i svako osvećeno ulje je isceljujuće i sveto. Samim tim ono može da po veri bude isceljujuće, a nekada i kada čovek ne veruje, pa Bog dopusti da se čovek uveri, pa se desi neko isceljenje uljem.
Recimo, jednom prilikom, moj suprug je dobio napad jake groznice, kada smo bili na odmoru. Međutim, kao za inat, jer smo došli samo na nekoliko dana, nismo poneli nikakve lekove sa sobom, a bilo je već pola noći, kada je temperatura počela naglo da raste i dosegla već 39 stepeni. I pošto nisam znala šta da primenim osim utopljavanja i preznojavanja, koje nije pomagalo, pročitala sam molebni kanon Majci Božijoj, a sa sobom sam ponela vaticu koja je bila natopljena mirom sa čudotvorne ikone Majke Božije sa ostrva Andros u Grčkoj. Tom vaticom sam ga pomazala po čelu, grudima, i obrazima, i moj suprug je skoro istovremeno osetio olakšanje. Pošto je bio već bunovan, nije uopšte znao (već zadremavši) čime ga pomazujem, ali ga je iz sna prenuo miris mira sa vate, iako se taj miris već jako slabo osećoa, jer je bio izlapio od dugog stajanja. Nakon već nekih minut, temperatura je počela naglo da opada i ujutru je bio čio i bodar kao da uopšte nije ni bio bolestan...:)
 
Ненаде, не можеш ти тумачити речи Отаца правилно и истинито , јер ниси у Духу Отаца, него духом калвиниста покушаваш да обеснажиш и умањиш богопосвећеност мошти угодника Божијих. И св. Макарије Велики прича се о људској лепоти а не о нетрулежним моштима.

Тела светитеља се разликују након смрти од тела обичних људи, исто онако као што се њихов живот разликује од уобичајеног живота.

http://forum.krstarica.com/showthread.php?p=10070775#post10070775
Свете мошти Симеона Мироточивог и Анастасије, родитеља Светог Саве, после 8 векова

I šta se to vidi na ovim slikama??? Lepo obučeni kosturi. Zbog čega su oni sveci??? Zato što su rodili sveca. Nije li to malo....čudno?
Imajući u vidu da se taj svetac zamonašio 5 minuta pred smrt, kad se stizao podvizavati i ugoditi Bogu??? Zašto je on svetiji od arhiđakona Stevana??? Gde su Stevanove mošti???A njegovih roditelja??? Gde su mošti brojnih drugih ljudi koji su ugodili Bogu po Bibliji???
A sad da te pitam znaš li ZAŠTO ne postoji Mojsijev grob???
Kad smisliš napiši. :bye:
Мала исправка сестро. Глава равноангелног Јована Претече, налази се у граду Амијен, Француска.
Koliko je to Jovan imao glava??? :neutral:
 
Poslednja izmena:

Back
Top