Manastiri- cuda

Idemo dalje...:D
Sad ću da ispričam skorašnji događaj (star možda jedno mesec dana) zbog aktuelnosti, ali bih molila da se mnogo ne komentariše, da ne bismo skrenuli sa teme. Hvala u napred!:)
Pošto je i u Ostrogu, kao i u mnogim manastirima i crkvama Srbije, počelo da se služi po novom, jedan potresan događaj uznemirio je tamošnje monaštvo i sveštenstvo. Naime, na jednoj Liturgiji, koju je obavljao vladika i iguman manastira o. Jovan Purić, u sred Liturgije pojavio se na javi sveti Vasilije ostroški (milost mu i čast!), i stavši ispred vl. Jovana ljutitim tonom mu rekao: " Kako ti to Litrugišeš?!"
Vladika Jovan je bio skamenjen. Odmah nakon što se vratio "k sebi" zvao je mitropolita Amfilohija i rekao: Raščinite me, raspnite me, secite me, izbacite me iz Crkve, ...ja od danas služim samo i isključivo po starom!
Amfilohije je onda blagoslovio da se služi kako ko hoće unutar njegove eparhije, a do tada su svi morali po novom...

Ma odabrani narod od boga definitivno.
 
Citat:
Original postavio tetragramaton:
И ко се год дотакне у пољу посеченог мачем или умрлог или кости човечије или гроба, нечист да је седам дана.(4Мој.19:16)
-----------------------------------------------------------------------------
Kakve su ovo gluposti, sta je ovo?!?

--------------------------------------------------------

Nista strasno,ne plasi se,samo Biblija.:)
 
Evo sada još jedan događaj koji sam čula od oca Arsenija koji je jedno vreme bio čuvar kivota na Ostrogu (pre o. Joila).
Po njegovom kazivanju neki monasi koji su duže bili pod Ostrogom čuvari kivota sv. Vasilija, njima je sveti otvarao duhovne oči i davao im je dar prozorljivosti. Ocu Arseniju je svetitelj takođe podario ovaj talanat, kao i kasnije o. Joilu. Tako je jedne godine, dok je (kao i uvek) bila navala posetilaca pod Ostrogom, u redu koji je stajao među ljudima, o. Arsenije "video" je da jedan čovek koji je stajao među poklonicima, u levom džepu svoje jakne nosi nekakve hodžine zapise (koji se koriste u muslimanskim magijskim ritualima) i da je njegova namera bila da vrača nad moštima. Takođe je "video" da taj čovek nije kršten, tj. nije pravoslavan. Zaustavio ga je i pitao: "Da li si ti kršten?" Čovek se zbunio, i nakon oklevanja priznao da nije. A onda ga je otac upitao: "Šta ti je to u levom džepu? Zašto nosiš hodžine zapise pred mošti svetitelja?" Čovek se potpuno zbunio i počeo da negira da mu je išta u džepu, međutim, nakon navaljivanja o. Arsenija i nekih ljudi, morao je da izvadi taj zapis iz džepa. O. Arsenije je to uzeo u ruku i potrčao napolje ka terasi da bi taj zapis bacio preko terase. Međutim, osetio je jaku demonsku silu, i od te sile oduzela mu se ruka u kojoj je držao zapis. Bacivši papir preko terase u provaliju ispod, potrčao je ka moštima glasno vičući: "Sveti Vasilije, brate! Pomagaj!" I postavio je oduzetu ruku na mošti sveca. Nakon samo nekoliko minuta, ruka mu je bila isceljena i ponovo pokretna. A onaj čovek je sve to u čudu posmatrao i pavši pred noge svetitelja plačući ispovedio grehe. A onda je tražio i da se krsti...:)
 
....u sred Liturgije pojavio se na javi sveti Vasilije ostroški (milost mu i čast!), i stavši ispred vl. Jovana ljutitim tonom mu rekao....

Ma to je hologramski projektor, stara fora. Tehnika, senzori, ne bi ste verovali šta se sve može.... i što sam ja jedini baksuz kome se na Ostrogu ne desi ništa natprirodno osim što mi brat dobi dva krstića po ceni jednog?
 
Ima iz Ostroga još mnogo čuda, i moje lično iskustvo je da sam milošću sv. Vasilija bila isceljena od jednog opakog virusa...Ali ne bih sada o tome...
Nego bih ispričala sada o jednom čudu u jednom Grčkom manastiru na Peloponezu. Manastir se nalazi na brdu (zapravo planinčini :D) koja se zove Malevi, pa je onda i manastir tako nazvan. Inače je u blizini tog manastira mesto Agios Petros, koje je rodno mesto sv. Nila mirotočivog.
U manastiru se nalazi čudotvorna ikona Uspenija Presvete Bogorodice koja je toliko stara da su likovi na njoj potpuno potamneli. Po predanju se veruje da ju je naslikao sv. Luka jevanđelist.
Skoro, negde pre dve godine u tom manastriu desilo se nesvakidašnje čudo: isceljen je dečko koji je od svoga rođenja bio paralizovan.
Ovaj dečko i njegova porodica živeli su u Americi, gde je njihov porodica unazad već više kolena. I od kako je rođen, majka i otac, obišli su mnoge klinike da bi se detetu pomoglo i da bi se unekoliko osposobio za život. Međutim, bez uspeha. Kada je već odrastao, roditeljima je saopšteno da bi novim tehnologijama i medicinskim sredstvima bilo moguće da se izvrši neka operacija nad njim, koja bi bila veoma rizična i bilo bi pitanje da li bi dete uopšte preživelo. Pri tom, niko nije želeo zbog rizika da se prihvati takve operacije. Majka i otac su bili očajni. Najzad, u nekom većem gradu (čini mi se Denveru ili tako nešto), jedan lekar se prihvatio da malog uzme na lečenje i da pokuša operaciju. Pošto je pregledao pacijenta, najavio je i da treba početi i sa pripremama za operaciju. Ali, jedne noći, majka ovog dečaka usni jedan vrlo čudan san: ona je tragala za pomoći svome sinu i sva uplakana bila u velikom očaju što pomoć ne može da nađe. U to se ispred nje pojavi žena obučena u crno koja joj kaže: "Dođi meni, i ja ću ti isceliti sina!" Majka dečaka je počela još jače da grca:" Ko si ti ženo?! Zašto mi staješ na muku?! Kako ti možeš isceliti moga sina, kad niko na svetu ne može da mu pomogne?" Ali, žena ju je samo pogledala i rekla: "Ja sam Malevi! I dođi k meni!" Kada se probudila, pomislila je da je to samo glupi san i otpisala ga. Jednog dana srela je svog poznanika Grka koji je bio po zanimanju profesor geografije, ali je i odlično poznavao Grčku. Dok su pričali, ona se odjednom seti tog sna i rastuži, pa kad je prijatelj to primetio, ona mu ispriča zbog čega je tužna. On ju je saslušao i u čudu rekao: "Pa znaš li ti šta je Malevi? To je planina u Grčkoj!" Ona je ostala začuđena. Jer ona nikada nije bila u Grčkoj iako je Grkinja. Tako se premišljala o tome, i najzad saznala da tamo postoji i manastir tog naziva. Međutim, pošto nisu bili mnogo pobožni, ona se dvoumila šta da radi. Ali je pitala i sina. I on je rekao da bi hteo da ide. I tako su javili svome doktoru da idu za Grčku, probaće još i to, pre operacije, pa kako bude!
Kada su došli u manastir, dečak je naravno bio u kolicima. Stavili su ga ispred ikone Uspenija, i dok se sveštenik spremao da počita molitvu, dok molitva još nije ni počela da se čita, dečak je osetio kao da ga je odjednom pogodila nekakva "struja". Kroz celo telo prostirao se nekakav "strujni" udar i on je uz bol viknuo. Nakon samo par sekundi, grč celog tela je nestao i on je đipio na noge, počevši da trči i skače po crkvi, ako da nikada nije ni bio paralizovan! Svi su stajali u čudu. Niko nije znao šta da misli, šta da kaže, a dečak je sav radostan slavio Boga!
Kolica koja je doneo sa sobom ostala su u manastriu, kao potvrda njegovog isceljenja, a na ovoj ikoni koja je mnogima pomogla, nalaze se obešeni mnogi srebrni i zlatni darovi koje ljudi donose i kače na ikonu u znak zahvalnosti za učinjeno isceljenje.
 
Ma to je hologramski projektor, stara fora. Tehnika, senzori, ne bi ste verovali šta se sve može.... i što sam ja jedini baksuz kome se na Ostrogu ne desi ništa natprirodno osim što mi brat dobi dva krstića po ceni jednog?

:lol:
Kad bi znao situaciju u SPC-u, znao bi da oni koji "vuku konce" i imaju sredstava i želje čak, da organizuju jedan ovakav šou program, ne bi nikada ni po cenu života(:zper:) dozvolili da im "glumac" iz hologrmaske projekcije "pobrka" lončiće, već bi pre smislili nešto tipa: "Nisi dovoljno uveo novina u Liturgiju! Potrudi se još malo više!" ili " Kako tako sumnjaš u to da li treba da se molimo sa katolicima?!" ili " Kad ćeš već jednom da prestaneš da zakeraš tim jadnim monasima i dozvoliš im da jedu šta hoće pre pričešća?" itd, da ne nabrajam...:D
Jer nema tijeh u SPC-u koji bi mogli da se došjete ovakvijeh riječi da bi im panulo na pamet da se treba vrnuti na stari poredak stvari...Jerbo im to, svakao ne bi nikako odgovaralo. (čitaj kano što je napisato: MNE):lol:
Pa i to sa krstićem je veeeliko čudo! :eek:;)
 
Citat:
Original postavio tetragramaton:
И ко се год дотакне у пољу посеченог мачем или умрлог или кости човечије или гроба, нечист да је седам дана.(4Мој.19:16)
-----------------------------------------------------------------------------
Kakve su ovo gluposti, sta je ovo?!?

--------------------------------------------------------

Nista strasno,ne plasi se,samo Biblija.:)

Aha... A gde se ovde pominju mosti?? O cemu pricate ljudi??

Kako? :confused:
Pa, ušima... ;)
Rekao mi je jedan prijatelj koji se zna sa monasima tamo u Ostrogu, i sa mnogima bliskima vl. Amfilohiju...:)

Pa znam da si usima :lol:

Pa, verovatno se takva desavanja i cuda u tajnosti drze, jer bi onda tek kada bi se saznalo pocelo da se polemise, a bezboznici bi postali jos gori i veci nevernici, ateisti... Jer niko ne veruje u sveto, sve je vise ateista, gubimo se, Srbi se gube....

Ma to je hologramski projektor, stara fora. Tehnika, senzori, ne bi ste verovali šta se sve može.... i što sam ja jedini baksuz kome se na Ostrogu ne desi ništa natprirodno osim što mi brat dobi dva krstića po ceni jednog?

Bio si na Ostrogu, a ne verujes u Boga?? :neutral: Pa eto ti razloga.
 
Poslednja izmena:
Magdalina, svaka ti cast, fascinatna je prica iz Grcke i stvarno verujem u tu pricu, slavio je Boga, Bog se radovao, Bog pomaze... :)

A da li je to ovaj Manastir, samo da znam?? ;) Verovatno ti je to neki posao u kome uzivas, ili si stvarno veliki vernik, a takvima i njima bliskima se cuda desavaju, hvala ti sto si uzdigla ovu temu i sto svojim pricama podstices i druge, da ispricaju svoja iskustva, podno Ostroga, Stupova, Koporina, Zice, manastira na Kosovu.... :)

I jos jedno pitanje, sta mislis o onoj prici sa prve strane, o Djurdjevim stupovima???
 
Poslednja izmena:
Evo u vezi Ostroga,kad vec toliko pricate o njemu...
Podstakla me jedna prica o devojcici koja je navodno bila slepa i progledala u Ostrogu.
Ovo sam procitao na nekom sajtu,i tadasnji staresina manastira Ostrog tvrdio je kako se ovo cudo zaista desilo.
Reseih da malo podrobnije ispitam ovaj slucaj.Kako se,sticajem okolnosti razumem u medicinske termine u vezi slepila,resim da proverim pricu o devojcici koja je progledala.
Saznam,ime devojcicino,i gde zivi(nije cak ni daleko od manastira u Niksicu)nazovem telefonom da se raspitam o slucaju.Razgovarao sam sa njenim ocem.Ispostavi se da devojcica uopste nije bila slepa,i da ni sad situacija nije mnogo bolja od one koju su monasi i staresina manastira ispricali.Zasto su izmislili pricu?Da bi podigli rejting manastiru,i da vise ljudi dolazilo?Manastirski marketing,valda,sta li,samo su zaboravili da je u veri zabranjeno lagati...
 
O Boze sta se ovde sve prica????
Magdalina price su ti extra i stvarno verujem da su se desile.....
Aj ispricaj jos neku pricu jer ja tolike manastire obidjoh nikad tako nesto nisam video...
Pozdrav za Magdalinu i za imenjaka...
 
Evo u vezi Ostroga,kad vec toliko pricate o njemu...
Podstakla me jedna prica o devojcici koja je navodno bila slepa i progledala u Ostrogu.
Ovo sam procitao na nekom sajtu,i tadasnji staresina manastira Ostrog tvrdio je kako se ovo cudo zaista desilo.
Reseih da malo podrobnije ispitam ovaj slucaj.Kako se,sticajem okolnosti razumem u medicinske termine u vezi slepila,resim da proverim pricu o devojcici koja je progledala.
Saznam,ime devojcicino,i gde zivi(nije cak ni daleko od manastira u Niksicu)nazovem telefonom da se raspitam o slucaju.Razgovarao sam sa njenim ocem.Ispostavi se da devojcica uopste nije bila slepa,i da ni sad situacija nije mnogo bolja od one koju su monasi i staresina manastira ispricali.Zasto su izmislili pricu?Da bi podigli rejting manastiru,i da vise ljudi dolazilo?Manastirski marketing,valda,sta li,samo su zaboravili da je u veri zabranjeno lagati...

I sta sad?? Znaci, sada trebamo da pomislimo da se nikad nista nigde i ni u kom slucaju nije desilo, da Bog ne postoji, da Manastiri samo dobijaju na popularnosti sa time??? A sta oni dobijaju od toga???

O Boze sta se ovde sve prica????
Magdalina price su ti extra i stvarno verujem da su se desile.....
Aj ispricaj jos neku pricu jer ja tolike manastire obidjoh nikad tako nesto nisam video...
Pozdrav za Magdalinu i za imenjaka...

I za tebe pozdrav i posecuj nas cesce i ovde i svuda... :D


I jedno pitanje za Magdu... :D Da li si ikad cula neku pricu o Ostrogu, i nekim saobracajnim nesrecama, koje su se izbegle zahvaljujuci cudotvornoj moci Manastira i Svetog Vasilija Ostroskog??? :)
 
I sta sad?? Znaci, sada trebamo da pomislimo da se nikad nista nigde i ni u kom slucaju nije desilo, da Bog ne postoji, da Manastiri samo dobijaju na popularnosti sa time??? A sta oni dobijaju od toga???
Te stvari sa nameštanjem čuda se rade verovatno otkad postoji organizovana religija. Odgovor na tvoje pitanje je isti kao i odgovor na pitanja šta će crkvi uopšte vernici, i vrlo je jednostavan - ne bi mogla da opstane bez njih, i ne bi imala svrhu.
 
Aj da ne skrecemo sa teme i to pricajuci o glupostima,ko veruje u Boga i u cuda veruje a ko ne nek ne veruje niko mu to ne moze zabraniti i to je to... Bez ikakvih prozivki i slicnih gluposti....Ja sam bio prisutan kad je jedna zena posto je imala saobracajnu nesrecu i imala stap jer je imala probleme sa nogama uspela tri puta da prodje ispod kivota Sv. Stefana Decanskog jer je to obicaj kad odes u Decane bez ikakvih problema i ja mislim da posle toga nije ni nosila stap. I kad je prosla tri kruga puzeci rekla je "Sine jel ti vidis da sam ja bez problema ustala bez stapa".... eto....nije neka prica al ok...
 
Te stvari sa nameštanjem čuda se rade verovatno otkad postoji organizovana religija. Odgovor na tvoje pitanje je isti kao i odgovor na pitanja šta će crkvi uopšte vernici, i vrlo je jednostavan - ne bi mogla da opstane bez njih, i ne bi imala svrhu.

A otkad postoji?? A zasto Crkva uopste postoji, koja je njena svrha, kakve koristi oni od vernika imaju, sem uzimanje priloga za obnovu Manastira, Crkve i slicno....

Aj da ne skrecemo sa teme i to pricajuci o glupostima,ko veruje u Boga i u cuda veruje a ko ne nek ne veruje niko mu to ne moze zabraniti i to je to... Bez ikakvih prozivki i slicnih gluposti....Ja sam bio prisutan kad je jedna zena posto je imala saobracajnu nesrecu i imala stap jer je imala probleme sa nogama uspela tri puta da prodje ispod kivota Sv. Stefana Decanskog jer je to obicaj kad odes u Decane bez ikakvih problema i ja mislim da posle toga nije ni nosila stap. I kad je prosla tri kruga puzeci rekla je "Sine jel ti vidis da sam ja bez problema ustala bez stapa".... eto....nije neka prica al ok...

Potpuno si u pravu, brate, jos jednom se slazem sa tobom, opet kazem, nije tema "Verujete li u cuda", posto ateisti nikada nece ni poverovati, ni da im se dese(neko pustio projektor) i tu je kraj price. Ovde ce se samo pricati o cudima koji su SE DESILI.... A ova Mimijeva prica samo dokazuje da uz Bozju pomoc i volju, verom u njega, moze sve.... :)
 
Postoji istinita priča o pokojnom patrijarhu. Kada se u devedeset i nekoj godini razboleo, odbio je sve lekare i vidare i otišao u Ostrog. Pošto je doživeo čudotvorno isceljenje, vratio se u Beograd, gde je živeo još devedeset i devet godina u miru i nepomućenom zdravlju. :D
O da.. ovih dana se baš o tome priča....

Nego.. ako vam je do priča o čudima, provedite malo vremena po čekaonicama u domovima zdravlja...
možete da zapisujete ko Vuk, a možete i diktafon da upotrebite...
Za metar dana, eto knjige o čudesima. :lol:
 
Gde je Magdalina,da isprica neku dobru pricu?!

Nema je, meni je rekla da nema vremena.... :(

Ali ne mogu da verujem, da na jednom od najvecih, najboljih i najposecenijih podforuma, o ovome ima samo price Magde, poneke Mimijeve, i niko vise??! :confused:

O da.. ovih dana se baš o tome priča....

Nego.. ako vam je do priča o čudima, provedite malo vremena po čekaonicama u domovima zdravlja...
možete da zapisujete ko Vuk, a možete i diktafon da upotrebite...
Za metar dana, eto knjige o čudesima. :lol:

Sta je poenta?? :neutral:

Zar je sad nekome doslo i da ismejava Svetog Patrijarha Pavla?!?!?!?!


Sta vam je bre, ljudi??! :dash:
 
Nema je, meni je rekla da nema vremena.... :(

Ali ne mogu da verujem, da na jednom od najvecih, najboljih i najposecenijih podforuma, o ovome ima samo price Magde, poneke Mimijeve, i niko vise??! :confused:



Sta je poenta?? :neutral:

Zar je sad nekome doslo i da ismejava Svetog Patrijarha Pavla?!?!?!?!


Sta vam je bre, ljudi??! :dash:

Mozda ce se Magda nekim cudom ipak pojaviti?
Treba verovati.
 
Nema je, meni je rekla da nema vremena.... :(

Ali ne mogu da verujem, da na jednom od najvecih, najboljih i najposecenijih podforuma, o ovome ima samo price Magde, poneke Mimijeve, i niko vise??! :confused:
Pa slabo ovde zalaze penzioneri. Rekoh ti.. dom zdravlja je zakon za ovakve priče...:neutral:

Sta je poenta?? :neutral:

Zar je sad nekome doslo i da ismejava Svetog Patrijarha Pavla?!?!?!?!


Sta vam je bre, ljudi??! :dash:
:dontunderstand:

gde su sad čuda da ti pomognu da ukačiš pojentu...
 
Miki J, ne shvataj ovo lično. Anegdotni dokaz nije dokaz. I ateisti vole čuda, ali su uskraćeni za taj luksuz pošto ipak razumu daju prioritet u odnosu na puste želje.

Da li si se ikad zapitao zašto nikada nikome nije izrastao amputirani ud u manastiru? Ja ako se pojavim u manastriju u kolicima, niko ne zna jesam li ili nisam nepokretan, i ako stanem ispred oltara i prekrstim se i nakon toga ustanem, eto još jedne priče. Niko od vernika nema INTERES da proveri da li sam i koliko ja zaista bio nepokretan. Isto je i sa štapom, mnogi ljudi se toliko naviknu na njega, i na ovakvim mestima baš dobiju želju da probaju bez, onda vide da mogu i onda to pripišu čudu, iako je u pitanju samo snaga njihove volje.

A odsečene ruke i noge ne izrastaju zato što za njihovo izrastanje i najbolja volja nije dovoljna. Kad bi se to spontano dogodilo, to bi zaista bilo čudo i ni jedan ateista ne bi mogao da ostane ravnodušan.

Inače, crkve žive od vernika, i imaju itekakav interes da ih privuku u što većem broju. Pročitaj jedan od načina kako to rade katolici:

http://www.independent.co.uk/news/science-debunks-miracle-of-weeping-madonna-1590530.html
 
:dontunderstand: Zar one ne bi trebale da su....nevine???:think:
Kako to da se one razumeju u....TO???:confused:
Ako one znaju stvari koje nisu nikad radile, neka mi objasne kako da naštelujem karburator od BMW 520i......možda i to znaju. :whistling:

Nevinost nije obavezna,s obzirom da se za monaški način života odlučuju žene koje već imaju decu(obično sačekaju da im deca odrastu,pa onda odu u manastir).To u katoličkim manastirima odlaze nevine,ali,pitaj nekog katolika,bolje će da ti objasni.
Daju savet što se tiče duhovnih stvari,pošto tebe više interesuje karburator obrati se automehaničaru,toliko mogu da ti pomognem.:cao:
 

Back
Top