Eksplodiraju sijalice u lusteru

neupucena

Zainteresovan član
Poruka
368
...neke pregore, nekima se stakleni deo u velikom stilu rasprsne i razleti na sve strane i isprepada sve u sobi. Od 6 sijalica trenutno su ostale tri, s tim što sam na jednom mestu zamenila sijalicu dvaput i obe su crkle u roku od nekoliko nedelja.

Inače luster imam dve i po godine a probleme od nekoliko meseci. Bio je majstor pa pogledao usput, kaže da je sijalično grlo dobro (može li to tako da se vidi?) i da je problem samo u lošim sijalicama.

Trebaju mi iskustva, da li se još nekome to dešava i koje uopšte sijalice da uzmem, sad imam one duguljaste Osramove od 60W i sve sam ih kupila u istoj radnji gde i luster.
 
Mozda je glupo sto pricam, ali evo iskustva na razlicitim mestima sa strujom i razlicitim sijalicama...

A:
Relativno losa instalacija, stara, sa dobrim fi, ali stara, sve sijalice pregorevaju brzo, ali ne eksplodiraju...lusteri dobro hlade sijalicu...

B:
Napon mreze odlican, nikad variranje, racunar radi po nekoliko meseci bez restarta i gasenja.
Sijalice obicne eksplodiraju, luster je obicno sijalicno grlo, keramicko 150din, kasnije ono od 50din, malo smanjilo eksplodiranje , ali ne i ispadanje staklene lopste iz nezalepljene limene casice...
Nijedna neonka nece da radi, ili crkava u roku od 2,3 dana...i krace....

C:
Varijacije napona drasticne....Izvedena instalacija rucno , klot i frket...
Kad komsija upali klimu , nekad obori osigurac u trafo stanici, jer lokalni osiguraci stavljeni na 25A i vise....ko i da ih nema...cesti pozari zato...
Neonke rade dugo i postojano...bas dugo...preko godinu dana prosecno.
Lampionke rade preko godinu dana i vise ....
Lusteri koji nemaju dobro hladjenje izazivaju pregorevanje sijalica, ali nema eksplozija , cak ni onih filipsovih, koje su sklone tome...
U kupatilu kugla koja jede sijalicna grla....5 promenjenih, na svaka 3,4 meseca, samo se polomi i pocne da zmirka sijalica, pri tome sijalica nadzivi prosecno 2 grla....

Zakljucak, ako je lose hladjenje , lepak iz casice popusti , i onda sta ja znam ali desi se eksplozija ili samo padne sijalica bez casice....
A zasto neonke ne pregorevaju u stanu sa slabom instalacijom i promenjljivim naponom , a nisu mogle da rade u stanu sa jakom strujom , mozda induktivnost mreze je veca, ili je blago u prenaponu...
 
klasične sijalice sa užarenim vlaknom su osetljive na prenapon
mada, sve "krštene" su proizvedene za napon od 240V što je u našoj mreži retkost
napon niži od propisanih 220V će im samo produžiti vek trajanja
čini mi se da je problem u no name sijalicama na kojima samo piše "OSRAM" kao što i na tarabi može svašta da se našara...
off topic: navikavajte se na kompaktne fluo cevi i LED rasvetu
 
Pa da, to im je vek, od 3 do 8 godina, zavisi koliko sati dnevno sijaju. Filipsove treba da traju 8 (tako piše na kutiji), ako sijaju oko tri sata dnevno, nekih drugih proizvođača nešto kraće - to je u direktnom odnosu sa cenom, ali nisu velike razlike u praksi. Sve su one spas od gnjavaže. Naše su stare 4 godine i do sada nismo morali da menjamo.
 
...neke pregore, nekima se stakleni deo u velikom stilu rasprsne i razleti na sve strane i isprepada sve u sobi. Od 6 sijalica trenutno su ostale tri, s tim što sam na jednom mestu zamenila sijalicu dvaput i obe su crkle u roku od nekoliko nedelja.

Inače luster imam dve i po godine a probleme od nekoliko meseci. Bio je majstor pa pogledao usput, kaže da je sijalično grlo dobro (može li to tako da se vidi?) i da je problem samo u lošim sijalicama.

Trebaju mi iskustva, da li se još nekome to dešava i koje uopšte sijalice da uzmem, sad imam one duguljaste Osramove od 60W i sve sam ih kupila u istoj radnji gde i luster.

ako je fasung keramicki oce to da se desava, meni su rekli da se drzim onih plasticnih, jer keramnika kao vise zagreva onu osnovu sijalice pa dolazi do pucanja, izbijanja sklopke i ostalo
 
Meni su crkavale sijalice na lusteru otprilike na 10 dana bar po jedna (luster ima 6 sijalica). Cak su mi riknula i tri potenciometra, koja nisu mogla da izdrze luster sa 6 sijalica. Onda sam uzela ove stedljive sijalice i stavila tri. To je bilo pre godinu dana, nijedna mi nije crkla od tada.
 
poltergeist2.jpg

:cool:
 
Nisu vam rekli da postoje sijalice koje ne crkavaju jer su na 12 v sa trafoima a ne na 220 il koliko vec ...tu je greska .

Postoje neke halogene sa led diodama,one ne crkavaju,tata mi je pre par meseci stavio jednu u kuhinju,cisto da je isprobam (jos uvek radi,dok sam se ostalih namenjala),ali da nemam pored nje jos dve obicne halogene ne bih nista videla,jer ta sa led diodama sija bukvalno kao mesecina,pa se razmisljam da je prebacim u spavacu sobu :zper:
 
sve crkavaju pre ili kasnije
prosečan vek trajanja sijalica
1. sijalice sa užarenim vlaknom 1000.....2000h
2. fluo cevi (uključujući i kompaktne) 10000...15000h
3. LED 35000...50000h
sijalice sa užarenim vlaknom su prošlost, pitanje je vremena kad će biti povučene iz upotrebe.
opcija za tradicionaliste i ljubitelje proverenih vrednosti + device u horoskopu
kompaktne fluo su racionalan izbor, dovoljno su dobre i dovoljno jeftine i dostupne
izbor racionalnih i štedljivih
LED je tehnologija koja dolazi, trenutno su nedovoljno "jake" a previše skupe
idealne za tehnomane, ljubitelje gadžeta i trend setere:)
 
Samo stavi ''štediše'' i nema da brineš:ok:I zovi ipak popa da okadi kuću,mnogo često to nešto puca:think:

Ма јок , него све је то повезано
колико год да коштају сијалице су лоше
па плафоњере имају јаку лошу вентилацију па се прегрева унутар њих
па осцилације у напону

све то утиче

ал оне теслине сијалице од пре десетак година су ми биле боље него сада ове
 

Back
Top