STARGATE UNIVERSE

Meni je ok. Samo slep covek ne bi video da radnja ima propusta i da su neki likovi veoma slabi, ali valjda sam cak i ja svesna toga da tesko nastaju veoma kvalitetne SF serije, jer se one izgleda ne isplate, pa da bi se omeksala cista SF struktura nastaju SF sapunice, kako je neko rekao. Mada nisam sigurna zasto misle da im to povecava gledanost. Ali naravno da u svakoj seriji gde su likovi ljudi, mora biti i interakcije medju njima, a samim tim i drame. Meni najvise smeta besmislenost nekih likova pa su mi takvi postali glavni negativci iako im uloga nije takva (a opet shvatam da i u stvarnom zivotu postoje isti takvi ljudi, a oni nastoje da budu realni i psiholoski ubedljivi)...

Kao sto se vidi jos uvek ne znam sta da mislim o seriji, osim sto mogu da je gledam. Ono sto zelim je malo vise nauke (jos bi nas mogli i nauciti necemu - jer ono sto se obicnom coveku cini neverovatno za prave naucnike je samo sala i preporucila bi im da uzmu jos nekog strucnog konsultanta)
 
Postoje tri seriala. SG1 koji ima 10 sezona, Atlantis sa 5 i Universe je najnoviji. U Atlantisu su gostovali neki likovi iz SG1, ali je glavna sasvim druga ekipa, koja je zaglavljena u drevnom gradu Atlantisu u sasvim drugoj galaksiji, sa novim neprijateljima. Slicno je i sa Universe-jos jedna ekspedicija koja je krenula neplaniranim putem, pa se nasukala na brod Destiny, jedini kontakt sa Zemljom ima preko nekog kamenja. Ko su neprijatelji nije jos jasno, ali poslednja epizoda nagovestava akciju.

Inace mnogi pronalaze paralele izmedju ST i SG, pa ako imas vremena pogledaj i ova dva serijala pa iznesi svoje misljenje.

Jos nesto o poslednjoj epizodi. Bila je sasvim solidna, zanimljive radnje, nastavlja se produbljavanje likova, ali osim sto se nalaze na svemirskom brodu, jos nikakve naucne price :(
 
SG1 sam gledao kompletan i svidja mi se ima dosta zanimljivu pricu u cijoj je osnovi da je zemlja bila u svojoj drevnoj proslosti posjecivana od strane razlicitih vanzemaljskih rasa . Stara bozanstva se preplicu znaci tu su i Tor i Apofis i jos neki , naravno da su to ustvari vanzemaljci koji su dolazili na zemlji jedni iz dobrih drugi ili losih namjera i jedni i drugi su ostali urezani u sjecanja ljudi i prisutni su kroz istoriju gde se spominju u razlicitom kontekstu ( neki su dosli da nas nauce a drugi da nas pretvore u robove).
Veza sa ST prva koju bih spomenuo je to da i jedni i drugi istrazuju svemir u potrazi sa drugim civilizacijama ,naseljenim planetama da bi uspostavili kontakt. Razlika je sto u ST postoji Prime Directive ovi u SG1 nemaju to vec stupaju u kontakt i sa onima koji su na nivou plemenske zajednice.
Dalje bi bilo to da u ST znaju da su zemlju u proslosti posjecivali razlicete rase iz svemira pa neke od njih ponovo susrecu.
U SG1 je sam koncept baziran na njima kontakt se uspostavlja po prvi put ide to traljavo ,sporo,sa mnogo problema, a tu je i sukob bolje reci rat sa Guauldima. U ST ima jedna epzioda gde jedna vrsta ista kao Guauld izvrsi infiltraciju u Star Fleet i zamalo da im podje za rukom da ostanu neprimjetni i da se polako ubace u siroku populaciju .
Naravno da sto se tice price za Guaulde najvise slicnosti ima sa Trilima koji zive u simbiozi sa humanodima cak i ljudi mogu da budu domacini na par sati kod njih je sve dobrovoljno za razliku od Guaulda.
Sta ja znam ima jos vjerovatno ali mi ovo palo na pamet.
 
Gledao sam stalno SG1, ali nisam ispratio sve sezone. Atlantis nisam uopste, tek par epizoda, nista nisam pohvatao. Zanimljiva ideja, ali supa je otanjila.
Film mi se ipak najvise svidja. E, ima i igra za segu.. prilicno teska.
Jel valja nesto SG1 posle 5-te sezone? Kakav je Atlantis?
A Star Trek i SG imaju zajednicko samo to sto se obe bave kvazi-naukom i gotovomagicnom tehnologijom i vanzemalj.
A koja SF se ne bavi time?
 
ako sam te razumeo želiš preporuku?

poseti ovo mesto
kreni od asimova
klarka
uzdizanje od brina
neuromanser od gibsona
frenka herberta
ender od orsona karda
simonsov serijal hiperion( mada prelazi lagano u operu)
al zato ilion i olimp od simonsa je neprejebiv
ako te ne mrzi da čitaš sa monitora
neke imaš i u knjižari recimo enderovu igru

pa recimo od epskog preporuka za " letopise tomasa kovenanta "
ja sam se zajebao sto sam počeo da čitam točak vremena (predug serijal a ko zna kad će se završiti)

http://forum.krstarica.com/threads/59119
evo na ovoj temi imaš dosta o knjigama koju su forumaši pročitali i pohvalili

samo ako imaš vremena i volje poseti ove linkove

ove knjige tesko mogu da s ekranizuju
neke jesu doduše , manje više uspešno
 
ako sam te razumeo želiš preporuku?

poseti ovo mesto
kreni od asimova
klarka
uzdizanje od brina
neuromanser od gibsona
frenka herberta
ender od orsona karda
simonsov serijal hiperion( mada prelazi lagano u operu)
al zato ilion i olimp od simonsa je neprejebiv
ako te ne mrzi da čitaš sa monitora
neke imaš i u knjižari recimo enderovu igru

pa recimo od epskog preporuka za " letopise tomasa kovenanta "
ja sam se zajebao sto sam počeo da čitam točak vremena (predug serijal a ko zna kad će se završiti)

http://forum.krstarica.com/threads/59119
evo na ovoj temi imaš dosta o knjigama koju su forumaši pročitali i pohvalili

samo ako imaš vremena i volje poseti ove linkove

ove knjige tesko mogu da s ekranizuju
neke jesu doduše , manje više uspešno

Da, da gib sum bookz plox! Poorz Smeanoobgolz.
Clara Tal Eden najlepsa Mishica? Sta bi na to rekala Usulova Chani.
Hm, ovaj drugi link moze biti koristan.
Uh, pa i prvi je koristan. Ustedeo si mi googlz tiem.
Od Asimova sam citao samo Nemesis, Klarka nisam, nekako mi je previse naucan, meni treba laseri i roboti i svemirski brodovi, ne znam ko je Brin, Neuromant sam citao, Herberta prve tri Dine, Ender nisam, Hiperion... hmm, mislim da imam negde u biblioteci... Tomas Kovenant... zvuci neubedljivo, neupadljivo, ali dobro, e, hvala. Nesto od ovoga cu dograbiti za svoje gladne police.
 
tomas kovenant stvarno zvuči neubedljivo i stvarno smara prvih 50 strana ali.....
nemesis od asimova je odličan
enderova igra je nešto što bi svako a ne samo ljubitelj sf trebao da pročita

a što se tiče lasera zvučnih explozija u svemiru .................... spaceshipova
obrati se ljudima na ovoj temi http://forum.krstarica.com/threads/18888
verovatno mogu da ti preporuče mesta gde moze da se pazari ili skine link za literaturu iz tog zanra
 

Back
Top