Kurs za zastitu i bezbednost na radu

mini_me

Iskusan
Poruka
6.122
Valja li ili ne?:) Odrzava se u Visoj Tehnickoj Skoli u NS, traje nekih mesec ipo dana, nakon toga sledi test...da li u ministarstvu u BG-u ili tako nesto...Uglavnom, postoje dve knjige i skripte, nekih 6 predmeta se predaje.
Dobije se sertifikat da si osposobljen za obavljanje poslova bezb.na radu i za pregled i ispitivanje opreme za rad i uslova na radu.U firmi u kojoj sam radila imali smo 1 lice koja je obavljala taj posao, ne iz firme vec se ponudila-sa tim sertifikatom, odradila nam taj atest, il kako se to vec zove, i kao neke testove koje smo morali da ispolazemo i sad dolazi recimo jednom mesecno-ako nema potrebe cesce, uglavnom nema i svakog meseca joj placamo 12 hiljada, manja je firma u pitanju pa zato toliko...
Moze bilo ko da se prijavi za taj kurs jer je svaka firma zakonski obavezna da poseduje taj sertifikat o bezbednosti i da ima lice koja to obavlja-moze biti zaposleno u firmi ili ne, kao sto je kod nas slucaj.
Zanima me sta mislite o tome, da li biste vi pohadjali taj kurs, mozda neko vec jeste?:)

(Ako tema nije na adekvatnom pdf izvinjavam se, premestite :) )
 
Mnoga udruženja su u dogovoru sa školama organizovali razne kurseve medjutim, mislim da je najpametnije ići na besplatne kurseve koje organizuje Nacionalna služba za zapošljavanje. Ti kursevi su besplatni, validni a postoji i mogućnost zapošljavanja što i jeste svrha organizovanja takvih kurseva. Nepotrebno je plaćati kad postoje besplatni kursevi koji se takodje rade u saradnji sa školama a plaćaju se iz budžeta ministarstva za rad. Polaznicima se nadoknadjuje prevoz i primaju 10% od prosečnog ličnog dohotka. Znači, plaća ti se da pohadjaš kurs, dobijaš sertifikat i plus imaš mogućnost zaposlenja.
 
http://www.nsz.gov.rs/page/services/sr/dodatnoobrazovanje.html

Jel to to?
Ovo o cemu pricam donosi mogucnost da sam nudis svoje usluge firmama u okviru zastite na radu...A svako preduzece je obavezno da ima sertifikat, tako da hteo ne hteo moras da imas lice zaduzeno za tebe, da li ce imati nekog svog zaposlenog ili unajmiti lice sa strane to je do firme... Kad sam pitala zenu sta radi mislim se nije blesava, ako ima 5 firmica mesecno po 15 hiljada zena dobija 75 hiljada :confused: zato sto ti dodje, pita sta ima novo, popije kafu...Naravno, desava se i da bude novog ali retko, kod nas nije bilo nesto potrebe da dolazi svaki mesec a opet moras da joj placas svakog meseca jel.
 
Da ti razjasnim stvari jer vidim da brkaš pojmove!
To nije kurs već predavanja koja traju 6 nedelja i pomažu ti za polaganje ispita koji se polaže u BG u ministarstvu rada.Imaš 4 dela i to prva dva su pravo domaće i evropsko a posle dva stručna dela.Kad položiš osposobljen si da radiš kao lice za bezbednost i zdravlje na radu.
Da bi nudio usluge drugim firmama treba ti licenca za koju ppolažeš još jedan deo posle klasičnog ispita a pre toga moraš da ispuniš sledeće uslove:da imaš 7.stepen stručne spreme,da imaš 3 godine minimum iskustva u struci (da si radio posao bezbednosti i zdravlja na radu)i da platiš 50.000 takse.
kad imaš licencu za obavljanje posla Lica za BZNR onda možeš da nudiš usluge drugim firmama i da potpišeš ugovor sa tim firmama da im ti obavljaš posao bezbednosti i zdravlja na radu.
Posao pregleda opreme zahteva još jedan deo ispita i opet posebne uslove.
Ako samo položiš ispit onda možeš da se zaposliš u firmi da radiš kao lice za BZNR,ili da se zaposliš u više firmi ali sa nepunim radnim vremenom u svakoj da bi tako popunio radno vreme.
A to da li ćeš ići u tu firmu svaki dan ili svaki 10.dan ili jednom mesečno zavisi od tebe i od obima posla jer na kraju ti krivično odgovaraš ako bude problema i prekršaja vezanih za bezbednost i zdravlje na radu.Normalno odgovara i direktor te firme ali i ti kao lice za te poslove tako da ne misliš da je taj posao zezanje .Odgovornost je mnogo veća i obuhvatnija nego na drugim poslovima.
 
Naravno da ne mislim da je zezanje, slabo sam informisana tako da sam iz tog razloga i postavila temu da bih znala sta i kako i da bi mi neko ko je vise upucen pomogao.Nisam htela da se upustam tek tako...
Hm, imam neke od uslova, neke ne...Ali da je toliko cimanje to i nisam znala.Ugavnom, srz je u ovih 50 hiljada kanda :mrgreen: Tj, kad platis predavanja, polaganje-ako polozis iz prve, platis oko 50000, 25hilj predav. i 30.000 ispit, ako ne pilozis iz prve + 30 jelte...I tih 50.000 za licencu cca 100.000 :(
 
svaka diploma dobro dođe...
komšija mi baš skoro završio ,imao je ispit u bg...
sad mu je mnogo bolje...
i dalje nema para al barem ima diplomu više...
joooj bre :D! pa koji će mu diploma! to u ovoj državi ništa ne znači. kada sam svom dečku napravila CV i ubacila sve sertifikate i diplome, CV je bio kao za robo-kapa, sa sve dozvolom za pištolj, VIP security, security driver, preventing sexual haressment, i još par komada, pa dva jezika koja govori tečno...
niko ga nikad nije zvao, pa ni kao obezbedjenje u ebenoj banci gde bi imao platu dvaes hiljada!
Užas!
 

Back
Top