Klupe u pravoslavnim crkvama?

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Zanima me stav SPC o klupama u crkvi.

Nadjoh na netu ovo:

SBC17.jpg


Ovo je pravoslavna crkva Srpske pravoslavne Crkvene opstine Lucern.

http://www.spcportal.org/index.php?pg=964&lang=sr


Pretpostavljam da to i nije kanon vec vise neko pravilo,pa me zanima zasto to ne bi i kod nas (kad vec moze klima na crkvi :lol: ) ?
 
Da bilo bi lepo. Uvek sam se pitala zasto ih nema kod nas u crkvama...

Kada bi ih postavili, mozda bi se duze zadrzala unutra. Ovako imam osecaj da sve oko mene salje poruku: Prekrsti se, poljubi ikonu, ostavi pare i izadji...nema sta da trazis vise ovde, a ima drugih koji cekaju iza tebe na red da ljube ikonu i psuju te u sebi sto se molis duze od 10 sekundi :think:
 
Da bilo bi lepo. Uvek sam se pitala zasto ih nema kod nas u crkvama...

Kada bi ih postavili, mozda bi se duze zadrzala unutra. Ovako imam osecaj da sve oko mene salje poruku: Prekrsti se, poljubi ikonu, ostavi pare i izadji...nema sta da trazis vise ovde, a ima drugih koji cekaju iza tebe na red da ljube ikonu i psuju te u sebi sto se molis duze od 10 sekundi :think:

:):):):) Prakticno i nema razloga da bude zabranjeno...
 
Ako u pravoslavnim crkvama postoje stolice sa strana a sto da ne postoje i u centralnom dijelu. Prakticnije je i svrsishodnije.
Katolici bar vode racuna o starijima i nemocnima da bar mogu sjesti a ovi nasi... padaj s nogu, ko te pita.

Evo...
ljetos prisustvovah jednoj sahrani. U crkvici na groblju bilo je toliko vruce da je jedna zena pala u nesvijest. Iznose zenu napolje i poslije par minuta zena dolazi svijesti a Pop koga Mitke (Eremita) zna (ne onaj mrsavi i stariji nego onaj mladji, debeli - kockar) prilazi zeni i kaze: "Ne ne ulazi unutra - unutra je pakao" naravno misleci na vrucinu.

:dash:

:lol:
 
Ako u pravoslavnim crkvama postoje stolice sa strana a sto da ne postoje i u centralnom dijelu. Prakticnije je i svrsishodnije.
Katolici bar vode racuna o starijima i nemocnima da bar mogu sjesti a ovi nasi... padaj s nogu, ko te pita.

Evo...
ljetos prisustvovah jednoj sahrani. U crkvici na groblju bilo je toliko vruce da je jedna zena pala u nesvijest. Iznose zenu napolje i poslije par minuta zena dolazi svijesti a Pop koga Mitke (Eremita) zna (ne onaj mrsavi i stariji nego onaj mladji, debeli - kockar) prilazi zeni i kaze: "Ne ne ulazi unutra - unutra je pakao" naravno misleci na vrucinu.

:dash:

:lol:

Treba uvesti nas obicaj:
Razapeti veliki sator,ispred crkve,pa ubaciti klupe i 'astale i udri po Bogosluzenju.
Svasta!!
 
Da bilo bi lepo. Uvek sam se pitala zasto ih nema kod nas u crkvama...

Kada bi ih postavili, mozda bi se duze zadrzala unutra. Ovako imam osecaj da sve oko mene salje poruku: Prekrsti se, poljubi ikonu, ostavi pare i izadji...nema sta da trazis vise ovde, a ima drugih koji cekaju iza tebe na red da ljube ikonu i psuju te u sebi sto se molis duze od 10 sekundi :think:
Pa sa stanovišta pastira to je suština odlaska u crkvu.
 
Код православних, осим Грка и неких на Западу нема клупа,. али имају столице са страна поред зидова.То је нарочито изражено у Војводини, али и у Хиландару.
На јутрењу постоје песме које се зову сједални, јер су за време њиховох певања верни седели.
 
Ako u pravoslavnim crkvama postoje stolice sa strana a sto da ne postoje i u centralnom dijelu. Prakticnije je i svrsishodnije.
Katolici bar vode racuna o starijima i nemocnima da bar mogu sjesti a ovi nasi... padaj s nogu, ko te pita.

Evo...
ljetos prisustvovah jednoj sahrani. U crkvici na groblju bilo je toliko vruce da je jedna zena pala u nesvijest. Iznose zenu napolje i poslije par minuta zena dolazi svijesti a Pop koga Mitke (Eremita) zna (ne onaj mrsavi i stariji nego onaj mladji, debeli - kockar) prilazi zeni i kaze: "Ne ne ulazi unutra - unutra je pakao" naravno misleci na vrucinu.

:dash:

:lol:
:hahaha:, :hahaha1:
Ovo pokazuje koliko taj pop ozbilno razmišlja o paklu. Zeza se kao što bih i ja.:D A još je i kockar, sve gore od goreg. Da li mita ide kod njega na konsultacije po Božijim pitanjima?:hahaha1:
E, ovo je dobro i zpamtiću ga kao dobar vic.
 
Poslednja izmena:
Zanima me stav SPC o klupama u crkvi.

Nadjoh na netu ovo:


Ovo je pravoslavna crkva Srpske pravoslavne Crkvene opstine Lucern.

http://www.spcportal.org/index.php?pg=964&lang=sr


Pretpostavljam da to i nije kanon vec vise neko pravilo,pa me zanima zasto to ne bi i kod nas (kad vec moze klima na crkvi :lol: ) ?

Meni u principu takve stvari (forma) nisu bitne, ali vec ima klupica sa strane u mojoj crkvi, tako da oni najstarijiipak mogu da sednu kad se umore.

Ovo mi vise lici na katolicku crkvu, a po meni nije nista strasno ako se prestoji liturgija, ne znam zasto mora da se sedi. Tako da...nisam za to, posebno.:confused:
 
Da, bilo bi lepo da stariji i nemocni ne stoje i ne kolabiraju.
Ali ko ce ga znati, mozda se nekada i to obistini?

U mojoj crkvi zaista ima dovoljno mesta za stare, i oni uglavnom i sede.

Ima 2 klupe sa strane, i jedna pozadi, tako da su cak i nepopunjene. Zadovoljna sam kako je to reseno i eto, od toga vise nije ni potrebno.:);)

Znaci, ljudi jednostavno nece da sede, osim starih i iznemoglih (mada se obicno zna ko su omi, uglavnom jedni te isti). Svi ostali stoje i ne pada im na pamet da sednu.:):ok:
 
U mojoj crkvi zaista ima dovoljno mesta za stare, i oni uglavnom i sede.

Ima 2 klupe sa strane, i jedna pozadi, tako da su cak i nepopunjene. Zadovoljna sam kako je to reseno i eto, od toga vise nije ni potrebno.:);)

Znaci, ljudi jednostavno nece da sede, osim starih i iznemoglih (mada se obicno zna ko su omi, uglavnom jedni te isti). Svi ostali stoje i ne pada im na pamet da sednu.:):ok:

Pa lepo, mada u nasoj crkvi, ima onih stolica samo sa desne strane,
I jedna klupica koja u ostalom sluzi i kao mesto na koje se stavlja sanduk sa pokojnicima.
Retko ko i zeli da sedne na njoj:)
 
Pa lepo, mada u nasoj crkvi, ima onih stolica samo sa desne strane,
I jedna klupica koja u ostalom sluzi i kao mesto na koje se stavlja sanduk sa pokojnicima.
Retko ko i zeli da sedne na njoj:)

Smrt je prelazna bolest.

Nego stvarno malo klupica nebi bilo zgoreg i u pravoslavnim hramovima.

Po nekad mi na pamet padne "misao" novokomponovanih biznismena koji mjerkaju prostore po gradovima i u sebi ili glasno kazu: "Uh sto je dobar ovaj prostor" pa tako kad covjek vidi veliku crkvu sa samim ikonostasom i ikonom koju treba poljubiti ispred, te sa svijecnjacima sa lijeve i desne strane, naravno za zive i za mrtve, pomisli: "Joj sto bi ovo bilo dobro za diskoteku a tek akustika".
 
Smrt je prelazna bolest.

Nego stvarno malo klupica nebi bilo zgoreg i u pravoslavnim hramovima.

Po nekad mi na pamet padne "misao" novokomponovanih biznismena koji mjerkaju prostore po gradovima i u sebi ili glasno kazu: "Uh sto je dobar ovaj prostor" pa tako kad covjek vidi veliku crkvu sa samim ikonostasom i ikonom koju treba poljubiti ispred, te sa svijecnjacima sa lijeve i desne strane, naravno za zive i za mrtve, pomisli: "Joj sto bi ovo bilo dobro za diskoteku a tek akustika".

Sta zapravo zelis da kazes?
 
U nekim parohiskim crkvama nema para ni da prezive svestenici , a kamoli za klupe.
Inace mozda bi sa strane trebalo uvesti ovo pravilo za stare i nemocne,ali mladi bi trebali stojati i prineti mali trud i zrtvu Bogu svojim trpljenjem.

Ma idi begaj,sve se plasim da ne mogu da prezive :lol:

Ima dve opcije:

1.gde mogu da prezive nek odvoje od para sto pokupe os sahrana i vencanja pa nek kupe klupe

2. gde "ne mogu da prezive" neka sami naprave,u zdravom telu zdrav duh,a i kad se radi zaboravi se na glad :lol:
 
Ma idi begaj,sve se plasim da ne mogu da prezive :lol:

Ima dve opcije:

1.gde mogu da prezive nek odvoje od para sto pokupe os sahrana i vencanja pa nek kupe klupe

2. gde "ne mogu da prezive" neka sami naprave,u zdravom telu zdrav duh,a i kad se radi zaboravi se na glad :lol:

Neki imaju previse , a neki jedva prezivljavaju.
Tako je to, ili ti zapravo mislis da svi svestenici imaju velike prihode?
 

Back
Top