Linux Ubuntu 9.10

on ima gconf cleaner mada u početku nije neophodan
:think: i još jedan beše što čisti temp ali obično ne treba?

antivirus nije neophodan , instaliraj
firewall gui koji se zove gufw recimo
(ali ide i iz konzole , se uključuje fw na novijem ubuntu:
Kod:
sudo ufw enable
sudo ufw default deny
)

instalacija dodatnih programa je iz add-remove ili u meniju nađi synaptic menadžer paketa


gufw
http://www.ubuntugeek.com/gufw-simple-gui-for-ufw-uncomplicated-firewall.html
http://www.howtoadvice.com/Gufw/
 
pa potrebno je i njemu neko sredjivanje... sigurno se tu u njemu svasta gomila sto ja ne vidim
Ne nije ako znas gde da pogledas!
Da neces mozda i neki program za defragmentaciju diska?
Kako da u Ubuntu dodjem do onoga sto je u win-u device menager?
Cini mi se da mi je grafika malo losija ili nesto ,graphic i video accelerator da mi treba?
Da li to uopste treba da podesavam?

Pogledaj malo ubuntu wiki imas sve nacrtano...
 
Kako da u Ubuntu dodjem do onoga sto je u win-u device menager?
Cini mi se da mi je grafika malo losija ili nesto ,graphic i video accelerator da mi treba?
Da li to uopste treba da podesavam?
U meniju System, Administration imaš programče System Monitor. Otvori ga i videćeš tab System, i tu će ti pisati neke osnovne informacije.
Za više informacija u konzoli kucaj neku od komandi:
lspci
dmesg
cat /proc/cpuinfo
lsusb


Ako želiš da pogledaš koji grafički drajver koristiš, kucaj
glxinfo | grep -i opengl
 
Poslednja izmena:
U meniju System, Administration imaš programče System Monitor. Otvori ga i videćeš tab System, i tu će ti pisati neke osnovne informacije.
Za više informacija u konzoli kucaj neku od komandi:
lspci
dmesg
cat /proc/cpuinfo
lsusb


Ako želiš da pogledaš koji grafički drajver koristiš, kucaj
glxinfo | grep -i opengl

Hvala.
A kako da instaliram drajver za graficku. npr. imam radeon9550?:think:
 
tvoja grafička kartica, kao zastareli model, nije podržana od strane ATI-ja (kao i moj 9600) i nećeš moći da instaliraš njihove vlasničke drajvere. Postoji nekoliko rešenja:
1. kupi novu grafičku (to bi AMD ATI najviše i voleo)
2. koristi drajvere koji dolaze uz sistem (compiz i google earth bi trebali da rade, 3D igre jok)
3. upusti se u golemu zajebanciju isprobavanja i istraživanja za kombinacijom drajvera i xorga koji će da rade (teoretski, spuštanjem na stariju verziju xorg servera i korišćenjem starih ati drajvera koji su podržavali sada legacy radeone, možeš da omogućiš full opengl podršku, postoje upustva na netu)
 
tvoja grafička kartica, kao zastareli model, nije podržana od strane ATI-ja (kao i moj 9600) i nećeš moći da instaliraš njihove vlasničke drajvere. Postoji nekoliko rešenja:
1. kupi novu grafičku (to bi AMD ATI najviše i voleo)
2. koristi drajvere koji dolaze uz sistem (compiz i google earth bi trebali da rade, 3D igre jok)
3. upusti se u golemu zajebanciju isprobavanja i istraživanja za kombinacijom drajvera i xorga koji će da rade (teoretski, spuštanjem na stariju verziju xorg servera i korišćenjem starih ati drajvera koji su podržavali sada legacy radeone, možeš da omogućiš full opengl podršku, postoje upustva na netu)

Ok, igrice ne igram, samo se pitam da li to drasticno utice na Ubuntu ili ne.
 
iz ličnog iskustva znam da ga nije zgore imati....

U principu namena mu je da sve ono što skinete sa neta pregleda od virusa koji bi mogli da naškode windowsu- na vašem komputeru ili nekom trećem kome bi ste odneli- poslali te skinute programe, fajlove....
Meni se, na primer, desilo da sam zakačio virus pri ulasku na neki sajt ali se taj virus sam instalirao na particiju gde mi je bio instaliran windows XP. Srećom pa sam imao instaliran virus skener pa mi je istovremeno signlizirao šta se dešava pa sam mogao pravovremeno da reagujem.
Inače taj virus je prošao kroz linux bez ikakve štete ali se automatski instalirao u Windows-u...
 
Uzeo sam linux prvi put vidim o cemu se ovde radi.
Potrebni su mi neki programcici kao sto su (CCleaner Registry Cleaner i anti virus)
Svakakvi saveti su dobrodosli!
HVALA!!!!

Eve ti jedan savet... :lol:
Ako si vetj reshio da predjesh na linux(ubuntu) prvo shto morash da uradish je da zaboravish win. znachi, lezi i odspavaj a ujutru kad se probudish... probudi se kao neko ko prvi put seda za komp... :lol:
Btw. ovo gore ti uopshte ne treba... ;)
 
Instalirao sam ga danas i par stvari ne mogu da nadjem.
1) kako da stavim cirilicu i latinicu za kucanje, a da sistem ostane engleski
2)ne mogu da nadjem gde je @, nije na sift+2
3)cuo sam da ima progrm koji se instalira i onda moze da se pokrecu exe fajlofi
ako imate resenja, hvala u napred
 

Back
Top