Sta da radim?

clan

Primećen član
Poruka
514
Moram da priznam da se slabo razumem u kompjutere. Imam problem kada sam na mom kompjuteru skidao cd rom da ga zamenim i onda sam skinuo i ide kabl sa hard diska i sa ploce da bi mi bilo lakse da skinem cd rom da mi ne bi smetali na pentium jedinici.
Kasnije kada sam to spojio izbacivao je hd error zato sto nisam lepo povezao ide kabl, pa je trazio i boot sa floppy-ija pa sam ja citao na krstarici kako da se napravi ms dos disketa sto sam i uradio, zatim sam mu ubacio tu disketu.
E sada kada je sve lepo povezano on ne prijavljuje nikakvu gresku i prepoznaje hd, ali sada uopste ne dize operativni sistem (w98) nego odmah posle biosa trazi da ubacim disketu trazi boot sa diskete.
Jedan drug mi je rekao da pogledam u bios kojim redom ide boot i ja sam pogledao ide prvo hd, pa floppy, pa cd rom kaze da je to u redu, i da mu nije jasno sta je. Rekao mi je da uradim i clear cmos ja sam izvadio bateriju i onda prebacio jumpere sa 1-2 na 2-3 jumperi se nalaze pored baterije jer obicno je tu cmos i sacekao 2 minuta zatim sam vratio jumper i bateriju tako mi je rekao on da tako uradim sve je objasnio ali nista kompjuter je znao vreme i datum kada sam otisao u bios. Probao sam i sa f8 i ctrl da drzim prilikom podizanja ali ne reagujue. Znaci sve to sam probao i napisao sam sta sam mu sve radio.
Sta da radim da opet odmah dize operativni sistem?
Da li mu je nekako obrisan w98?
Sta treba da se radi da li neko zna, neki savet sta dalje? U cemu je problem?
 
logo.gif
 
Mada mi ne zvuci logicno, ali da li si siguran da ti hdd stoji na Primary Master?
Ako nisi dirao hdd, a ubacio novi CD-ROM mozda ti i CD-ROM stoji na Primary Master, pa se racunar prilikom bootovanja buni jer vidi dva uredjaja iste vaznosti.
Pogledaj Jumper na CD-ROM-u i ako je Master prebaci ga na Slave.
Ili jos bolje ako imas jos jedan IDE kabl prebaci CD-ROM na Secondary
Nakon svega ovoga pre bih rekao da je ovo za hardver nego za OS
 
Кулиража:
Mada mi ne zvuci logicno, ali da li si siguran da ti hdd stoji na Primary Master?
Ako nisi dirao hdd, a ubacio novi CD-ROM mozda ti i CD-ROM stoji na Primary Master, pa se racunar prilikom bootovanja buni jer vidi dva uredjaja iste vaznosti.
Pogledaj Jumper na CD-ROM-u i ako je Master prebaci ga na Slave.
Ili jos bolje ako imas jos jedan IDE kabl prebaci CD-ROM na Secondary
Nakon svega ovoga pre bih rekao da je ovo za hardver nego za OS
Stoji na primary master zato sto u biosu tako ga nalazi a cd rom ne stoji na primary master zato sto imam samo jedan ide kabl koji ide u hd pa u cd rom a i ubiosu je tako podesen da bude slave, jumper na hd je na master a na cd romu na slave... vazno da sada radi.
 

Back
Top