Privrednika svi “deru”

Bratislav90

Poznat
Banovan
Poruka
8.889
TROŠKOVI prosečnog malog ili srednjeg preduzeća u Srbiji svakog meseca su 206.606 dinara. U ovu cifru nisu uračunate plate zaposlenih, porez na dodatu vrednost i dobit, kao i sredstva neophodna za osnivanje firme, zakup prostora i ulaganje u opremu i mašine. Ovaj novac svakog meseca preduzetnik izdvaja za poreze i doprinose, takse i račune za vodu, struju i komunalne usluge.
Istraživanje Unije poslodavaca Srbije pokazuje da prosečno malo ili srednje preduzeće u Srbiji broji osam zaposlenih. Ulagački kapital je u proseku 3.572 evra, a samo u prvom mesecu rada, čak 77,43 odsto tog kapitala ode na izdvajanja državi, pomenute takse, poreze i skuplje komunalne usluge.
Privrednici plaćaju duplo skuplju struju, od 50 do 80 odsto skuplji gas i vodu, a negde i 120 odsto više daju za komunalne usluge.
- U Nemačkoj je struja za privredu od 15 do 20 odsto jeftinija, jer se stimulišu proizvođači, koji su veliki potrošači. Kod nas je obratno - kaže Dragoljub Rajić iz Unije poslodavaca Srbije. - Onaj ko otvara firmu, puni budžet. Zavisi od grane privrede, ali mala i srednja preduzeća u proseku imaju čak 37 opterećenja. Primera radi, u Austriji imaju 16 izdataka. Kod nas se, recimo, plaća taksa za isticanje firmi. Ako neko drži frizerski salon u stanu na Vračaru, za isticanje firme mu godišnje treba 180.000 dinara.
Posebno se plaćaju svetleće reklame. Postoji još niz različitih republičkih i administrativnih taksi.
Firme koje redovno učestvuju na tenderima svaki put moraju da prilože originale dokumenata, pa na takse odlaze dodatne hiljade dinara. Zbog prijavljivanja i dokazivanja da su izmirili porez, pojedine firme na šalterima poreske uprave godišnje izgube i po 24 dana. Do uvođenja elektronske uprave, koja bi u Srbiji trebalo da zaživi 2013. godine, preduzetnici procenjuju da će privreda, kroz takse, ali i troškove zaposlenih koji, umesto da rade, sređuju birokratiju - izgubiti milijardu evra.
- Najveće opterećenje su porezi i doprinosi na zarade, koji su kod nas 68,25 odsto - dodaje Rajić. - Sa neoporezivim delom zarade, ispadne 62,5 odsto. I pored toga, to je za deset, petnaest odsto više nego u Evropi. U Rusiji su dva puta manji, između 28 i 34 odsto. Prosek Evropske unije je 40-41 odsto.

ODNOS TROŠKOVA
U SUSEDNOJ Hrvatskoj, govore podaci Unije poslodavaca, prosečno malo preduzeće mesečno državi da 14,49 odsto osnivačkog kapitala. Opterećenja ovog sektora u Bugarskoj ili Rumuniji su, u odnosu na Srbiju, manja od pet do sedam puta, a u odnosu na zemlje Evropske unije - od devet do 11 puta.

http://www.novosti.rs/code/navigate...kword_add=preduzeca, mala i srednja preduzeca

Jedino m zanima samo gde sve te pare idu?!
Gledam GSP- kastastrofa
Gledam puteve- sve propalo oronulo
gledam administraciju- sva nesposobna i spora
Pa gde idu sve te pare z:D z:D
 
a kad sam ja napisao da je u srbiji struja za privredu medju najskupljim u evropi - teletabisi DS-ovski su rekli da izmisljam.

eto sad se vidi ko laze -DS-ovci LAZU

a pitao si gde idu pare bratislave?

pa u dzepove borisa tadica njegovih ljudi i tajkuna.
 
a kad sam ja napisao da je u srbiji struja za privredu medju najskupljim u evropi - teletabisi DS-ovski su rekli da izmisljam.

eto sad se vidi ko laze -DS-ovci LAZU

a pitao si gde idu pare bratislave?

pa u dzepove borisa tadica njegovih ljudi i tajkuna.

:klap:

Мислим, дакле постојим.

Резултати избора код нас, кажу да ова нација не постоји.
 
PA kako cemo dragose sa ovakvim uslovima u EU?
Mislim ne razumem, ovi kradu li kradu. A nasa ekonomija je 0
Pa niko normalan vise ne zeli da osnuje ovde ni prodavnicu secerlema, a kamoli ozbiljnu kompaniju z:D z:D

Управо супротно.Србија је Елдорадо за разне компаније сумљивог капитала.
Овако јефтину радну снагу нигде неће наћи,а питање је и да ли плаћају порез.
 
ma ne brini ti mnogo za privrednike, znam ja dosta tih koji satro jadni nemaju nista im ne ostaje,
a realnost drugacija.:roll:
pre bih brinula sto isti ti privrednici ne prijavljuju svoje radnike, ne dajui na vreme plate.

Шојка видиш код мене је сваки радник био пријавњен и то на колику плату прима
а поред мене на тендере излазе фирме које имају по два три пута мање пријављених радника, ја немогу бити конкурентан, а њих држава не тера да послују у складу са законом
Држава је дужна да обезбеди нормалне услове у привреди и да их постави према оним који поштују законе а да оне који их не поштују санкционише
 
Управо супротно.Србија је Елдорадо за разне компаније сумљивог капитала.
Овако јефтину радну снагу нигде неће наћи,а питање је и да ли плаћају порез.

u srbiji nije jeftina radna snaga - to je netacan stereotip

da je jeftina ovde radna snaga , svetski investitori bi se tukli da otvore ovde fabriku neku - ali ko sto vidis to nije slucaj

jednostavno - trziste je uvek u pravu

ako nemas investicije znaci da imas skupu i nekvalifikovanu radnu snagu kao i previsoke poreze i cene.

tako ti je to.

a za sve je to kriv tadic i njegov tim lopova i bandita.
 
Шојка видиш код мене је сваки радник био пријавњен и то на колику плату прима
а поред мене на тендере излазе фирме које имају по два три пута мање пријављених радника, ја немогу бити конкурентан, а њих држава не тера да послују у складу са законом
Држава је дужна да обезбеди нормалне услове у привреди и да их постави према оним који поштују законе а да оне који их не поштују санкционише

Држава Србија плански стимулише сиву економију.
Препуне новине огласа којекаквих дивљих посредника, продаваца...свега и свачега, потпуно нерегистровани, ту телефони, ту све............, а нико али баш нико се тиме не бави. Немају времена, контролишу пословне књиге реистрованим привредницима.
 
ma ne brini ti mnogo za privrednike, znam ja dosta tih koji satro jadni nemaju nista im ne ostaje,
a realnost drugacija.:roll:
pre bih brinula sto isti ti privrednici ne prijavljuju svoje radnike, ne daju im na vreme plate.

a jesi ti ikada bila vlasnik firme?

mislim da nisi.

to sto ti pricas je takodje netacan stereotip - u ogromnoj vecini slucajeva .

u ogromnoj vecini slucajeva ti privrednici su u blokadi , grcaju u dugovima i bore se za zivot .
 
Држава Србија плански стимулише сиву економију.
Препуне новине огласа којекаквих дивљих посредника, продаваца...свега и свачега, потпуно нерегистровани, ту телефони, ту све............, а нико али баш нико се тиме не бави. Немају времена, контролишу пословне књиге реистрованим привредницима.

Па не да је стимулише него фирме које имају непријављене раднике су заштићене
 
u srbiji nije jeftina radna snaga - to je netacan stereotip

da je jeftina ovde radna snaga , svetski investitori bi se tukli da otvore ovde fabriku neku - ali ko sto vidis to nije slucaj

jednostavno - trziste je uvek u pravu

ako nemas investicije znaci da imas skupu i nekvalifikovanu radnu snagu kao i previsoke poreze i cene.

tako ti je to.

a za sve je to kriv tadic i njegov tim lopova i bandita.

Да, све бих ово потписала, осим последње реченице. Не зато што не мислим исто, мислим, али нећу да кажем на тај начин јер ме то сврстава у Србији у неку странку, а то је за интелектуалца у Србији данас, гори блам него да је осуђени лопов.
 
a jesi ti ikada bila vlasnik firme?

mislim da nisi.

to sto ti pricas je takodje netacan stereotip - u ogromnoj vecini slucajeva .

u ogromnoj vecini slucajeva ti privrednici su u blokadi , grcaju u dugovima i bore se za zivot .

nisam i znam da ima i onih kojima nije lako, ali da u RL vidjam u vecini slucajeva te koji kukaju a kad vidis sta voze i kako zive dodje ti da se lepo ispovracas od njihove kuknjave.
sto vise ima vise kuka.
 

Back
Top