Sta je prirodni prag za manjine?

recimo na opštinskim, u jednoj opstini: 27 odbornika / oko 12000 važećih glasova, pa to kad podeliš dobiješ 12000:27=444,44, a to nije daleko od, npr 13000 važećih, njihovih 5% je onda 650. Da li grešim i u čemu?
Razumem Dontov sistem, samo me muči ovaj prag ne znam da li dobro računam.
Znam i zakon o lokalnim izborima, tamo piše da manjinama ne treba 5% da udju u raspodelu mandata, ali ne piše decidno šta im treba?
 
Pa za lokalne izbore ne znam da postoji prirodni prag...Cak ne verujam... Ovo vazi na republickom nivou.
Zar je za lokalne izbore cenzus 5%, ja mislio da je 3%? Valjda manjine nisu povlascene na lokalnim izborima, zasto bi bile? Mada, to nisam siguran.
 
5% je definitivno, a za manjine prirodni prag ona definicija koju si mi ti rekao. Nije me mrzelo da zovem CESID da pitam:):)
Inače, rekoše mi u CESIDU da se sprema novi zakon o izborima.
A što se tiče hrvatske, oni su otišli korak dalje pa Srbi imaju garantovana tri mesta u Parlamentu. inače sam i ja iz Hrvatske (Krajine), i učesnik sam ovogodišnjih izbora pa znam situaciju. U mom mestu je načelnik opštine srbin, donačelnik isto, pa se sada bira i donačelnik hrvat, tako mora jer moraju biti dva "različita" donačelnika
 
На локалу је ваљда 5 одсто. на републичком нивоу потребно је освојити 0,4 одсто гласова, тј. у зависности од излазности минимум обично неких 15,000 гласова.
 
5% za stranke, a prirodni za manjine. U opštini odžaci je npr na prethodnim izborima, 2006. čini mi se, pre ovog zakona iz 2007., SVM izašao samostalno. Tada je trebalo 5% i manjinama, i imali su oko 460 glasova, a trebalo im je 490. Tada je bilo i prelivanjem, pa su ti glasovi većinom otišli radikalima, koji su i dobili te izbore.
 

Back
Top