Odjavljivanje firme ili ..

marapopovic

Početnik
Poruka
6
Pozdrav.

Imam jedno pitanje tj. dilemu.Naime vlasnik sam privatne firme (kafica)
koji u poslednjih godinu dana mnogo lose posluje,sa malim i neredovnim
uplatama pazara.Tokom prosle godine zakljucno sa danasnjim danom se
"nakupilo" oko 90.000 dinara i to za pio zdravstveno dok sam sa porezom
u plusu oko 9000dinara.U blokadi sam vise od 6meseci.

E sad,moje pitanje je koje je najbezbolnije resenje za ovaj slucaj?
Naglasavam da nemam finansijskih sredstava da isplatim dug a
ako nastavim sa radom dug i kamate ce biti sve vece.

Postoji li opcija zatvaranja firme sa dugom i koje su posledice ?
Hoce li po zatvaranju firme stati kamate i ostale dazbine pa cu
mozda nekada moci da isplatim sve od jednom ili ce i ako je firma
zatvorena da sve ide dalje?

Postoji li neka opcija sa proglasavanjem bankrota ili kako vec.
Ili varijante za dizanje kredita namenski za vracanje duga ili nesto trece?


Unapred Hvala.
 
ako si doo kad zatvoriš, tvojim brigama je kraj. Ako si prefuzetik (s.r., str ili tako nešto) onda si u problemu. Kamate neće stati dok ih ne izmiriš. Kredit ne možeš da dobiješ jer si u blokadi. Najsigurnije je da zatvoriš kafić i prodaš sve što možeš da zatvoriš dugovanja.
 
S.Z.T.K.U.R je radnja . Sa knjigovodjom ne mogu da se konsultujem jer je generalno zbog njene
ne informisanosti i neozbiljnosti u poslu generalno doslo do ovakvog stanja.

Znaci i ako zatvorim radnju kamate ce i dalje rasti bez obzira sto je radnja zatvorena i odjavljena?

Koje su najgore posledice za neplacanje ,jer znam nekoliko osoba koje su sa po 200 i vise hiljada
dinara zatvorili i sada radeprivatno naravno neprijavljeno jer bi u suprotnom platu uzimali za taj dug.
Ne verujem da to moze da ide beskonacno tipa za 10 godina bude milijardu dinara i kao nikom nista?
 
Preko neta udjes u APR i udjes u preduzetnike.Nadjes gde pise -OBRASCI pronadjes obrazac koji otprilike zvuci kao Obrazac za brisanje iz APR-a.Kad to popunis nosis u nadlezni APR i predas.Moze da se desi da odmah obrisu iz registra ali u tom slucaju dug koji imas prelazi na tvoje licno ime zajedno sa kamatama do momenta isplate.Sve to zavisi od tvog nadleznog APR-a jer moze da se desi i da samo ugase firmu i nikom nista.
 
moze da se desi i da samo ugase firmu i nikom nista.

sta tacno znaci ? Dug ostaje a firma se gasi ili ?

Da,bas tako.Zavisi sta ce ti u APR-u traziti od dokumentacije.Ako nekog poznajes to bi bilo najbolje jer onda bi mogla da prodjes samo sa gasenjem firme.Raspitaj se kod jos nekog.Ja sam vlasnik DOO tako da sam za to bolje upucena ali i za ovo tvoje znam bar malo.Ti proveri za svaki slucaj.
 
Ti si preduzetnik i odgovoras neograniceno.Ako nemas novca da isplatis oduzima ti se od licne imovine.
Шта му се одузима од личне имовине? Са којом сврхом, да би било уплаћено за његову пензију и здравствено осигурање? Ово баш и не схватам, држава ће му на силу одузети личну имовину, и онда ће му је поново вратити у виду пензије и здравствене књижице?
 
to znači da preduzetnici svojom ličnom imovinom odgovaraju za sve svoje obaveze. dakle, i ako izbriše radnju iz registra dug će ostati i kamate će i dalje teći.

a kad osnuješ doo, za obaveze odgovara samo društvo svojom imovinom a ne i osnivači (osim u izuzetnim slučajevima). jedino što ne možeš da dobiješ pib ako osnivaš drugi privredni subjekt, a nisi izmirio obaveze prema poreskoj.

uglavnom, slažem se sa svim što su ti rekli, osim da sudbina tvog duga zavisi od apr-a.

a poreske obaveze i obaveze po osnovu obaveznog socijalnog osiguranja su kao i svake druge, ustanovljene su zakonom i ne plaćamo ih baš samo mi za sebe nego svi za sve. a plaćanje istih je obavezno a ne fakultativno.
 
Poslednja izmena:
to znači da preduzetnici svojom ličnom imovinom odgovaraju za sve svoje obaveze. dakle, i ako izbriše radnju iz registra dug će ostati i kamate će i dalje teći.

a kad osnuješ doo, za obaveze odgovara samo društvo svojom imovinom a ne i osnivači (osim u izuzetnim slučajevima).

Samo kad banka trazi blanko,licnu menicu radi dobijanja kredita za doo,za druge slucajeve ne znam.Sa ostalim se slazem
 
pa to je slučaj kad preuzmeš lično obavezu, onda je i tvoja.

a to kad osnivači odgovaraju za obaveze društva postoji kod insitututa "probijanje pravne ličnosti", koji je regulisan članom 15. ZPD: Komanditori komanditnog društva, kao i članovi društva sa ograničenom odgovornošću i akcionari akcionarskog društva mogu prema trećim licima lično odgovarati za obaveze društva ako zloupotrebe privredno društvo za nezakonite ili prevarne ciljeve ili ako sa imovinom privrednog društva raspolažu kao sa sopstvenom imovinom kao da privredno društvo kao pravno lice ne postoji.
i tako dalje... ;)
 
pa to je slučaj kad preuzmeš lično obavezu, onda je i tvoja.

a to kad osnivači odgovaraju za obaveze društva postoji kod insitututa "probijanje pravne ličnosti", koji je regulisan članom 15. ZPD: Komanditori komanditnog društva, kao i članovi društva sa ograničenom odgovornošću i akcionari akcionarskog društva mogu prema trećim licima lično odgovarati za obaveze društva ako zloupotrebe privredno društvo za nezakonite ili prevarne ciljeve ili ako sa imovinom privrednog društva raspolažu kao sa sopstvenom imovinom kao da privredno društvo kao pravno lice ne postoji.
i tako dalje... ;)

:)Nisam trebala da ulazim na ovaj pdf.Nikad ne mesam zadovoljstvo i posao.Pozdrav od mene:)
 
Toliko postova,a nikako da se odgovori na ono što je,zapravo bilo pitanje.


Pozdrav.

Imam jedno pitanje tj. dilemu.Naime vlasnik sam privatne firme (kafica)
koji u poslednjih godinu dana mnogo lose posluje,sa malim i neredovnim
uplatama pazara.Tokom prosle godine zakljucno sa danasnjim danom se
"nakupilo" oko 90.000 dinara i to za pio zdravstveno dok sam sa porezom
u plusu oko 9000dinara.U blokadi sam vise od 6meseci.

E sad,moje pitanje je koje je najbezbolnije resenje za ovaj slucaj?
Naglasavam da nemam finansijskih sredstava da isplatim dug a
ako nastavim sa radom dug i kamate ce biti sve vece.

Postoji li opcija zatvaranja firme sa dugom i koje su posledice ?
Hoce li po zatvaranju firme stati kamate i ostale dazbine pa cu
mozda nekada moci da isplatim sve od jednom ili ce i ako je firma
zatvorena da sve ide dalje?

Postoji li neka opcija sa proglasavanjem bankrota ili kako vec.
Ili varijante za dizanje kredita namenski za vracanje duga ili nesto trece?


Unapred Hvala.

Pošto je u pitanju preduzetnička radnja,istu naravno,možete prvo zatvoriti,a nakon toga u narednom periodu isplatiti dug,kad budete u situaciji za to.

Zatvaranjem radnje PRESTAJE da vam teče glavni dug (mesečna akontacija za porez i doprinose),ali kamata ide i nakon zatvaranja.Kamata iznosi 0.02% na dnevnom nivou.

Postoji i druga varijanta,a to je stavljanje radnje u stanje mirovanja,stručno nazvano : "Privremeni prekid obavljanja delatnosti".U periodu dok je radnja u mirovanju,glavni dug takodje ne teče,već ide samo kamata (na dug koji niste isplatili),kao u prethodnom slučaju.To je možda bolje rešenje od zatvaranja,ako mislite da će uskoro biti posla.
 
Nije mi jasno kako knjigovođa može da bude kriv za tvoje loše poslovanje. :dontunderstand:
Da li je on kuvao kafu i iznosio piće gostima?

Tako lepo jer knjigovodja nema blage veze o bilocemu ali to na stranu
nadam se da cu i nju promeniti ..

Ovo me interesuje

Postoji i druga varijanta,a to je stavljanje radnje u stanje mirovanja,stručno nazvano : "Privremeni prekid obavljanja delatnosti".U periodu dok je radnja u mirovanju,glavni dug takodje ne teče,već ide samo kamata (na dug koji niste isplatili),kao u prethodnom slučaju.To je možda bolje rešenje od zatvaranja,ako mislite da će uskoro biti posla.

Jel u tom slucaju mogu da radim normalno ili da ne radim ali ne zatvaram radnju ?
 
pa naravno da nemaš prava da radiš. mislim možeš, al' da te ne u'vate. :)
da ti ne bi dodatno blokirali račun za taj dug, imaj u vidu da možeš da podneseš molbu za odlaganje plaćanja poreskog duga, raspitaj se u poreskoj.
uslovi za odlaganje su navedeni u zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
kamata u svakom slučaju teče.
 
Jel u tom slucaju mogu da radim normalno ili da ne radim ali ne zatvaram radnju ?
Ne ... Dok je radnja u mirovanju,ona je praktično privremeno zatvorena.Račun je doduše i dalje aktivan,ali ako bi vam bilo šta od sredstava leglo na račun,Poreska uprava bi vam automatski skinula sav iznos da se namiri,u skladu sa "Prinudnom naplatom".

Ništa strašno.Idite u APR i stavite firmu u stanje mirovanja,bar da vam ne teče glavni dug.I nakon toga,polako sakupljajte novac i PRVO,ali ponavljam PRVO PLATITE POREZ!Država vas neće oterati na sud zbog neplaćenih doprinosa,jer ih ne interesuje da li sebi plaćate iste ili ne ... Ali,kad je u pitanju porez tu su nemilosrdni,jer su u pitanju njihovi džepovi.

pa naravno da nemaš prava da radiš. mislim možeš, al' da te ne u'vate. :)
da ti ne bi dodatno blokirali račun za taj dug, imaj u vidu da možeš da podneseš molbu za odlaganje plaćanja poreskog duga, raspitaj se u poreskoj.
uslovi za odlaganje su navedeni u zakonu o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
kamata u svakom slučaju teče.
Pretpostavljam da je račun blokiran,jer oni vrlo brzo blokiraju isti,pogotovo kad je u pitanju neplaćen porez u iznosu od preko 10.000 din.
I ne mora da podnosi nikakvu molbu.Dozvoliće joj da zatvori (ili privremeno zatvori) radnju,samo ako vide da računu nema nikakvih sredstava.
 
uopšte ne razumem zašto mi repliciraš?
ja pričam jedno, a ti impliciraš da pričam nešto sasvim drugo.
molba se podnosi radi odlaganja plaćanja poreskog duga, a ne da bi ti poreska dozvolila privremeni prestanak delatnosti (za to nije ni nadležna).
a on najbolje zna da li mu je ili ne račun blokiran za poreski dug ili ne.
 
Znaci najbolje je da stavim radnju u stanje mirovanja? Na koliko to vremenski moze ?
Vidjao sam na nekim lokalima natpis lokal u pripremi,postoji li ta varijanta , kao stanje
mirovanja a da npr u vecernjim satima radim sa tim natpisom da se kao nesto radi u lokalu
zato sam i privremeno obustavio rad da bi renovirao ili tako nesto.Mislim da bi to moglo da
prodje ? Jos mi je lokal u sirem centru,tj zavucen u levoj ulici tako da mi inspekcija skoro
nikada nije ni dolazila ,uradio bih to 2-3-4 meseca da skupim kintu ne bi li uplatio i izmiirio
ta dugovanja. Za porez mislim da sam napisao da sam u plusu oko 9000dinara jer je to sad
podeljeno nije jedan racun za sve nego posebno pio posebno zdravstveno,porez,,,,,
 

Back
Top