Korida - Zabava ili zločin?

MIslim da danas samo neke latinoamericke drzave i Sevilja imaju legalnu borbu...

Ja smatram da treba ukloniti čin ubijanja i ukoliko matador pretera sa zlostavljanjem, zaustaviti borbu... I naravno ukloniti sve debile na konjima koji bodu bika, ali treba ostaviti deo gde mu mažu ono na oči, pošto je naravno bik suviše jak i odmah bio ubio matadora... i da čim se matador povredi, zaustavlja se borba...

Trudim se da sačuvam tradiciju, ali i živote tih jadnika...
 
Meso razjarenog bika se smatra delikatesom u tim sredinama, nisu ni svesni koliko su štetni hormoni koji se u stresnim situacijama izlučuju u organizam, da jesu, mi sad ne bi diskutovali na ovu temu. Ali dozvolite mi da budem šovinista i da one kojima je korida zabavna okarakterišem kao primitivce. Ostatak Evrope je još u srednjem veku izgustirao borbe životinja međusobno ili protiv ljudi, još negde krajem XIX-početkom XX veka su otišle u ilegalu čak i borbe pasa.
 
Poslednja izmena:
Meso razjarenog bika se smatra delikatesom u tim sredinama, nisu ni svesni koliko su štetni hormoni koji se u stresnim situacijama izlučuju u organizam, da jesu, mi sad ne bi diskutovali na ovu temu. Ali dozvolite mi da budem rasista i da u tom kontextu prokomentarišem one koji koridu smatraju zabavom. Ustvari, imate nagoveštaj, ko zna istoriju, shvatiće već...

Mrziš Špance?
 
Ja znam da je taj vid "zabave" izmisljen da bi se kasnije meso tih bikova delilo sirotinji, to je ono sto sam jednom prilikom gledala na TV-u!
E sad, u danasnje vreme kada se paznje vise posvecuje zastiti zivotinja i ubijanju iz zabave....
Ipak je njima to nacin da privuku turiste ili sta vec, ali jeste zlocin, po meni, besmisleno je ubijati zivotinju na taj nacin i radi zabave!
 
Ja znam da je taj vid "zabave" izmisljen da bi se kasnije meso tih bikova delilo sirotinji, to je ono sto sam jednom prilikom gledala na TV-u!
E sad, u danasnje vreme kada se paznje vise posvecuje zastiti zivotinja i ubijanju iz zabave....
Ipak je njima to nacin da privuku turiste ili sta vec, ali jeste zlocin, po meni, besmisleno je ubijati zivotinju na taj nacin i radi zabave!

Opet, Portugal je, kako god, mnogo humaniji. I ako oni isto ubiju bika, to ne bude na sceni, nakon onoliko mučenja, već to uradi profesionalni mesar...
 
Tokom košer-klanja se životinja ne omamljuje, i ostaje svesna i do 85 sekundi otkako rabin napravi rezove na vratu. Španci su Jevreje proterali još u XV veku a sami rade mnogo gore stvari. Tradicija može da se očuva i tako što će oprema boraca sa bikovima postati muzejski eksponat zajedno sa fotografijama, filmovima (ko to može da gleda, ja sam plakala i proklinjala kablovskog operatera što imamo tve), predavanjima... Arene bi trebalo pretvoriti u muzeje, ne u žive atrakcije. I opet, ko gleda koride? Gladni narod koji navija za matadora jer u protivnom neće jesti mesine :thumbdown: i kladioničari koji zarađuju na tuđoj muci, bilo matadora ili bika...

Nego, kad smo već kod Španije i bikova, koja je fora u Pamploni? :dontunderstand:
 
Neam, pojma samo znam da je valjda jedino u Sevilji to još legalno i da se održava jednom u 5 godina, otpr.

Samo moram da kažem da je neki dečko iz Meksika sa 4 godine ubio 3 bika u areni!!!

Gradonačelnik i upravni odbor tog meksičkog grada bunio se protiv toga i pretio hapšenjem njegovog oca, inače bivšeg matadora, i majke. To je inače bajata vest iz davne 2005/2006, i od tada ništa o dečaku... Msm da je u tom trenutku imao nekih 11 godina, pa su podsećali na podvig koji je učinio s 4. Monstruzono!
 
Ne postoji nikakvo opravdanje, zlocin ! Ne razumem ljude koji dolaze to da gledaju, navijaju, dive se. Razularena masa. Ogavna zabava. Primitivizam u najgorem smislu. Kakva tradicija! Tradicija je nesto cime narod treba da se ponosi i da prezentuje strancima neke svoje kvalitetne tekovine a ne ovo , primitivizam najgore vrste.
 
Neam, pojma samo znam da je valjda jedino u Sevilji to još legalno i da se održava jednom u 5 godina, otpr.

Samo moram da kažem da je neki dečko iz Meksika sa 4 godine ubio 3 bika u areni!!!

Gradonačelnik i upravni odbor tog meksičkog grada bunio se protiv toga i pretio hapšenjem njegovog oca, inače bivšeg matadora, i majke. To je inače bajata vest iz davne 2005/2006, i od tada ništa o dečaku... Msm da je u tom trenutku imao nekih 11 godina, pa su podsećali na podvig koji je učinio s 4. Monstruzono!

Umobolnici retardirani. :thumbdown: Rizikovali detetov život. Ako, takvi umobolnički geni i ne trbe a da se prenose.

Ne postoji nikakvo opravdanje, zlocin ! Ne razumem ljude koji dolaze to da gledaju, navijaju, dive se. Razularena masa. Ogavna zabava. Primitivizam u najgorem smislu. Kakva tradicija! Tradicija je nesto cime narod treba da se ponosi i da prezentuje strancima neke svoje kvalitetne tekovine a ne ovo , primitivizam najgore vrste.

Razularena masa "samo" čeka meso, mrzi ih da rade pa našli jeftinu klopu. A kako to izgleda... Pa da se ponovim, plakala sam kad sam gledala.

A za Pamplonu sam pitala šta im znači ono bežanje od bikova i šta se sa njima dešava. Verovatno i njih pojedu...
 
Ipak, mislim da ga treba sačuvati u španskoj tradiciji, ali izaciti na stotine elemenata, koje borbu, bar meni, čine apsolutno nezanimljivom, odnosno MORBIDNOM, PRIMITIVNOM, BANALNOM itd.

Ne znam kako to zamisljas,ali ja mislim da to nije moguce. Kako bi se bik od XXkg zaustavio da nije morona sa kopljima koji ga onesposobljavaju. Osim toga to vise ne bi bio unosan posao, publika koja tu dolazi hoce da vidi akciju i krv, ne bi bilo kladjenja i para. Mislim da korida treba da ode u istoriju, blamaza je za 'civilizovano' drustvo da je podrzava i odrzava na zivotu.
 
Ne znam kako to zamisljas,ali ja mislim da to nije moguce. Kako bi se bik od XXkg zaustavio da nije morona sa kopljima koji ga onesposobljavaju. Osim toga to vise ne bi bio unosan posao, publika koja tu dolazi hoce da vidi akciju i krv, ne bi bilo kladjenja i para. Mislim da korida treba da ode u istoriju, blamaza je za 'civilizovano' drustvo da je podrzava i odrzava na zivotu.

Oni postoje ali se ne mešaju u borbu, pa dosta puta tokom koride morala je da se zaustavi zbog toreadorovog/matadorovog života.
 

Back
Top