Putesestvije

Pera zdera

Buduća legenda
Poruka
37.539
Ja i kum negde oko 20 januara nameravamo da obidjemo Jevropu. Tacnije, idemo Beograd, Subotica, Budimpesta, Bec, Minhen, Frankfurt, Roterdam, Amsterdam, Brisel, Pariz pa onda ili za Beograd pravoliniski ili ako bude para i volje onda Milano, Venecija, Genova pa preko lijepe nase kuci. Sve to naravno vazi ako nam ukinu vize kako obecavaju 19 decembra i naravno ako ne bude neka vremenska nepogoda tj da pola te jevrope bude zavejano.

Svaki savet bi nam dobro dosao : gde da obavezno svratimo, sta da obidjemo, sta da ne propustimo, sta da u velikom luku zaobidjemo, gde je dozvoljeno parkiranje, gde je najjeftinije gorivo [evrodizel], gde jeftino da se hranimo itd itd

U Roterdamo imamo zajednickog prijatelja koji jedva ceka da dodjemo i gde bi bili 2-3 noci i u Parizu imam kuma tj u okolini [mesto se zove Blyes] gde bi takodje nocili.

Unapred hvala svima koji ce nam dati neki dobronameran savet :worth:
 
Poslednja izmena:
Ja i kum negde oko 20 januara nameravamo da obidjemo Jevropu. Tacnije, idemo Beograd, Subotica, Budimpesta, Bec, Minhen, Frankfurt, Roterdam, Amsterdam, Brisel, Pariz pa onda ili za Beograd pravoliniski ili ako bude para i volje onda Milano, Venecija, Genova pa preko lijepe nase kuci. Sve to naravno vazi ako nam ukinu vize kako obecavaju 19 decembra i naravno ako ne bude neka vremenska nepogoda tj da pola te jevrope bude zavejano.

Svaki savet bi nam dobro dosao : gde da obavezno svratimo, sta da obidjemo, sta da ne propustimo, sta da u velikom luku zaobidjemo, gde je dozvoljeno parkiranje, gde je najjeftinije gorivo [evrodizel], gde jeftino da se hranimo itd itd

U Roterdamo imamo zajednickog prijatelja koji jedva ceka da dodjemo i gde bi bili 2-3 noci i u Parizu imam kuma tj u okolini [mesto se zove Blyes] gde bi takodje nocili.

Unapred hvala svima koji ce nam dati neki dobronameran savet :worth:

"Krupan zalogaj"! Alal vera.Na ovakve putešestvije bez mesec dana ni ne vredi polaziti.Kada za Pariz treba barem nedelju dana, da bi se obišlo sve ono što treba da se obiđe, a gde je još ostalo.Lično bih više pažnje posvetio Milanu,Veneciji,Đenovi od Frankfurta,Minhena itd.Ali sve je stvar ukusa.Najbolje bi bilo sve to zajedno.Za kraj,umalo da zaboravim.Džak para.Napunjen do daske.Naravno sa sve €€€€€€€€€€.
 
Ja i kum negde oko 20 januara nameravamo da obidjemo Jevropu. Tacnije, idemo Beograd, Subotica, Budimpesta, Bec, Minhen, Frankfurt, Roterdam, Amsterdam, Brisel, Pariz pa onda ili za Beograd pravoliniski ili ako bude para i volje onda Milano, Venecija, Genova pa preko lijepe nase kuci. Sve to naravno vazi ako nam ukinu vize kako obecavaju 19 decembra i naravno ako ne bude neka vremenska nepogoda tj da pola te jevrope bude zavejano.

Svaki savet bi nam dobro dosao : gde da obavezno svratimo, sta da obidjemo, sta da ne propustimo, sta da u velikom luku zaobidjemo, gde je dozvoljeno parkiranje, gde je najjeftinije gorivo [evrodizel], gde jeftino da se hranimo itd itd

U Roterdamo imamo zajednickog prijatelja koji jedva ceka da dodjemo i gde bi bili 2-3 noci i u Parizu imam kuma tj u okolini [mesto se zove Blyes] gde bi takodje nocili.

Unapred hvala svima koji ce nam dati neki dobronameran savet :worth:
pa, evo nekih prakticnih informacija, obzirom da ste se vec za te gradove odlucili, onda znate i zasto idete tamo, pa da ne nabrajam njihove opste poznate znamenitosti....
od pobrojanih gradova bila sam u Budimpseti, Becu, Briselu
Bec ima poprilicno jeftine hostele, koji su sasvim pristojni i uglavnom u sirem centru..za 20-30 evra mozes da nadjes ok prenociste sa doruckom, gradski prevoz funkcionise u minut tacno, grad je izmisljen za soping, pogotovu u vreme rasprodaja, klopa nije narocito skupa u obicnim restoranima..a, od svih znamenitosti, ja ti jedino preporucujem da ne preskocis Frojdovu kucu, na mene je ostavila fenomenalan utisak..
Budimpesta je prelepa, ima smeka, nista nije skupo, metro super funkcionise, mada, koliko se secam, samo do ponoci..restorani u kojima sma bila nisu bas jeftini, ali hrana u prodavnicama jeste..i nesto sto je meni bilo vazno-i ja sma bila u januaru zadnji put, na minus 10, grejanje im funkcionise odlicno, u svim hotelima, kucama, bla, bla, cini mi se neka fora sa gasom, sta li...
Brisel-fenomenalan, kao grad liliputanaca, meni je bio nevidjeno iznenadjenje...skup je, poprilicno, ali ima super hotela za neverovatno male pare (reda 40 evra za dvokrevetnu sobu), ja sam bila u martu ove godine, u hotelu Eurostars Grand Place hotel, hotel je sa 4 zvezdice, fenomenalan, u centru, blizu glavne zeleznicke stanice, blizu kafica i restorana (na 5 min hoda) i glavnih mesta za izlazak..
jedino bih jos predlozila da na "spisak" stavite Prag, mislim..greota da ga propustite :(
 
Za kraj,umalo da zaboravim.Džak para.Napunjen do daske.Naravno sa sve €€€€€€€€€€.

S obzirom da imamo nocenje par dana u Roterdamu kao i u Parizu racunamo da nam nece trebati bas toliko....... nosimo po 1.000 eura. Nosimo i vise za nedaj Boze ali tih 1.000 ce da nam po nasem proracunu pokriti sve troskove, kako gorivo tako i hranu, suvenire, drumarinu itd

Prag nam nije u planu s obzirom da smo isplanirali marsutu. On kao i jos neka mesta stoji za prolece a nimalo ne sumnjam da tamo nema sta da se vidi. Cak smo culi da je grad predivan.

Postoji i plan B ukoliko se desi neko nevreme a to je Beograd, Sofija, Istanbul, Sveta gora u Grckoj, Olimp, Meteori i kao krajnja destinacija Preveza [Lefkada] gde mi zivi rodjena sestra i gde bi boravili 3-4 dana.

Hvala svima na savetima, pazljivo ih citamo. Ako se necega jos setite napisite. Interesuje nas kako je regulisano parkiranje u nekim gore napomenutim gradovima, sta treba da vodimo racuna sto se policije tice i sl.

Pozdrav svima
 
Dobro "utegnite" kola i "navijte" gps.Popravke kola na zapadu su vraški skupa.Dobar gps od velike je pomoći.Parkinzi,znamenitosti kao i sve ostalo (POI), može puno pomoći.Što se tiče parkiranja po gradovima, to znaš i sam.Svaki grad je priča za sebe,što se tiče parkiranja.Po meni najbolje je kola ostaviti negde na periferiji grada, recimo na parkingu nekog hotela, a onda metrom, tramvajem, ili tome sl. doći do odredišta.Generalno parkinzi na zapadu nisu baš jeftini, a mogu biti i vremenski ograničeni.Što se tiče policije - "sve po P.S.".kazne "lupaju po ušima".
 
S obzirom da imamo nocenje par dana u Roterdamu kao i u Parizu racunamo da nam nece trebati bas toliko....... nosimo po 1.000 eura. Nosimo i vise za nedaj Boze ali tih 1.000 ce da nam po nasem proracunu pokriti sve troskove, kako gorivo tako i hranu, suvenire, drumarinu itd

Prag nam nije u planu s obzirom da smo isplanirali marsutu. On kao i jos neka mesta stoji za prolece a nimalo ne sumnjam da tamo nema sta da se vidi. Cak smo culi da je grad predivan.

Postoji i plan B ukoliko se desi neko nevreme a to je Beograd, Sofija, Istanbul, Sveta gora u Grckoj, Olimp, Meteori i kao krajnja destinacija Preveza [Lefkada] gde mi zivi rodjena sestra i gde bi boravili 3-4 dana.

Hvala svima na savetima, pazljivo ih citamo. Ako se necega jos setite napisite. Interesuje nas kako je regulisano parkiranje u nekim gore napomenutim gradovima, sta treba da vodimo racuna sto se policije tice i sl.

Pozdrav svima

Plan "B" mi se čini bolji za proljeće ili ljeto,što doduše važi i za plan "A",ali nekako Grčku i Tursku vezujem za ljeto...:)
Od svih nabrojanih mjesta,pretpostavljam da Pariz zahtijeva najviše vremena...Lično,mogu Beč da preporučim...jedan od najljepših gradova koje vidjeh...Budimpešta je takođe lijepa na svoj način...ali Beč je Beč...:)
No,u svakom slučaju srećan put i fino se provedite...:)
 
Budimpešta je takođe lijepa na svoj način...ali Beč je Beč

Provela sam po godinu dana i u Beču i u Budimpešti.

Naravno da je sve stvar ukusa, ali po meni je Budimpešta NEUPOREDIVO lepša, plus što nema onih bednih namrgođenih Austrijanaca koji mrze čak i svoju decu, a kamoli ostale...

Po svim anketama stanovnici Beča su najneljubazniji prema strancima i turistima od svih stanovnika glavnih gradova Evrope..
 
Provela sam po godinu dana i u Beču i u Budimpešti.

Naravno da je sve stvar ukusa, ali po meni je Budimpešta NEUPOREDIVO lepša, plus što nema onih bednih namrgođenih Austrijanaca koji mrze čak i svoju decu, a kamoli ostale...

Po svim anketama stanovnici Beča su najneljubazniji prema strancima i turistima od svih stanovnika glavnih gradova Evrope..


Ja sam provela samo tri sata u Beču i dva puta po jedan dan u Budimpešti,i ovo je utisak "na prvi pogled",tako da ne govorim o ljudima,već o arhitekturi grada i opštem dojmu...Čak ne znam da li sretoh ijednog Austrijanca ili Mađara...:lol:
I Salzburg je u Austriji,ali na mene nije ostavio isti utisak kao Beč...Bio mi je nekako hladan,neveseo...iako se smatra romantičnim i prestonicom turizma...
Ne znam kako to da opišem...oba grada su lijepa na svoj način,ali meni recimo, Budimpešta nekako liči na Beograd i nije me ništa tako posebno iznenadilo ...dok se za Beč vidi na prvi pogled da je bio centar jedne moćne carevine...
Beč me je nekako "iznenadio"...Očekivala sam sasvim drugačiji grad...siv,tmuran...a bio je sasvim drugačiji..."bijel",kitnjast i sređen...
Takođe Beč je bio "živahan",pune ulice...dok je u Budimpešti bilo prilično mirno i u glavnoj ulici nema žive duše...:)
Ali to je samo moje subjektivno mišljenje doneseno na osnovu kratkotrajnog boravka...:)
 
Poslednja izmena:
I Bec i Budimpestu mislimo malo detaljnije obici ali Minhen i Frankfurt bi samo prosli jer mislimo da nema nesto posebno videti. U Minhenu sam bio pre 20-tak godina i grad ko grad.
 
Na proputovanju kroz Nemačku, jedino bih svratio u Keln, a to vam može biti i usput. Da se vidi Kelnska katedrala.Ova građevina je od svetskog značaja i nise bez veze našla i knjizi Rolanda Geka "Sva čuda sveta".To je i jedina građevina iz Nemačke koja se našla u pomenutoj knjizi.
 
Na proputovanju kroz Nemačku, jedino bih svratio u Keln, a to vam može biti i usput. Da se vidi Kelnska katedrala.Ova građevina je od svetskog značaja i nise bez veze našla i knjizi Rolanda Geka "Sva čuda sveta".To je i jedina građevina iz Nemačke koja se našla u pomenutoj knjizi.

A može da ode i u muzej čokolade...:)
 
Extra Vam je zamisao, samo na zalost, ma pogresnom mestu ste pitali za savete jer ocigledno je da niko odavde nije prosao tako nesto u jednom cugu. Ja licno mislim da 2000evra bez unapred pronadjenih hotela nece biti dovoljno da se to sve obidje. Ne daj Boze samo jednu kaznu za bilo sta da uhvatite nece vas zakrpiti manje od 300e. Masa nasih ljudi gladnih putovanja ce se zaleteti u ovom prvom cugu i istrositi maksimalno. Ono sto je utesno je sto je cena goriva ista kao kod nas, a hrana jeftinija. U Austriji gledajte na cene goriva jer su razlicite od pumpe do pumpe. Konsultujte i viamishelin za plan rute, dosta je precizan sajt i ima dosta korisnih informacija.
 
Pozdrav svima!

Red je i da se i kum ukljuci i da svoj mali doprinos ovoj temi. Ipak kum nije dugme ;).
Prvo veliko hvala na informacijama i savetima koje nam dajete jer nam to zaista znaci. Sve podatke do kojih dolazimo, bilo preko drugih foruma ili direktno od prijatelja koji su putovali po zapadnim zemljama, a koje smatramo znacajnim za planiranje ovako ozbiljnog proputovanja podelicemo na ovim stranicama sa vama.

Za pocetak ovo su informacije o troskovima samog puta:

Putarine/vinjete
Madjarska vinjeta 4-dnevna oko 4,50 EUR, Austrija vinjeta 10-dnevna 7,70 EUR, Nemacka-Holandija-Belgija nemaju nikakve putarine niti vinjete, Francuska putarina na autoputu od oko 7 centi po km (ali kod njih navodno postoji sistem izuzetno dobrih magistralnih puteva koji idu paralelno sa autoputevima i koji se ne naplacuju), Italija putarina na autoputu od oko 5 centi po km, Hrvatska putarina oko 15e (ZG-BG), Slovenija vinjeta 7-dnevna 15 EUR (ako se ulazi iz pravca Italije onda se putem Kozine-Rijeka izbegava autoput a samim tim i placanje vinjete kroz Sloveniju), Ceska vinjeta 7-dnevna oko 8,50 EUR, Slovacka ne naplacuje…

Cena dizel goriva (sigurno da i tamo od pumpe do pumpe varira):
Hungary 1.035, Austria 1.015, Germany 1.116, Belgium 1.075, Netherlands 1.105, France 1.150, Italy 1.208, Croatia 0.911, Slovenia 1.050

Sada se raspitujemo sta nam je sve neophodno da imamo u kolima (i na kolima). Sigurno da kao obavezna prva pomoc ne moze da prodje paket koji od kineza kupujemo na buvljaku, zimska oprema (prave zimske gume :D i sta sve jos? ), fluorescentni prsluci… Svesni smo da je u svim tim zemljama saobracajna policija rigorozna i da tu kiks ne smemo da napravimo (kako oko kola tako i oko pridrzavanja saobracajnih propisa :rtfm: i ogranicenja) jer tu ne mozemo da se cupamo sa pricom “Kako bi bilo druze da sve ovo zaboravimo i da vi lepo sa kolegom popijete pice na nas racun :per:”.

BGLAPTOPS je u pravu, bez unapred pronadjenih hotela/hostela imacemo veliki problem sa budzetom ali i sa vremenom izgubljenim u trazenju istih. Tu cemo se potruditi da, nesto preko neta a nesto preko prijatelja, raspolazemo spiskom sa dovoljnim brojem adresa gde nociti oko svih vaznijih gradova kojima zelimo da posvetimo vise vremena.
I da, MALAVELIKA tvoj info za Budimpestu, Bec i Brisel je zaista dobar. I da znas da ozbiljno razmisljamo da promenimo trasu puta od Beca ka Roterdamu. Dakle, ne Salzburg-Minhen-Frankfurt nego na Prag-Berlin-severna Nemacka. To bi nesto uvecalo kilometrazu ali mi se cini mnogo zanimljivijim.

Hvala svima
Pozzzzz
 
Pozdrav svima!

Red je i da se i kum ukljuci i da svoj mali doprinos ovoj temi. Ipak kum nije dugme ;).
Prvo veliko hvala na informacijama i savetima koje nam dajete jer nam to zaista znaci. Sve podatke do kojih dolazimo, bilo preko drugih foruma ili direktno od prijatelja koji su putovali po zapadnim zemljama, a koje smatramo znacajnim za planiranje ovako ozbiljnog proputovanja podelicemo na ovim stranicama sa vama.

Za pocetak ovo su informacije o troskovima samog puta:

Putarine/vinjete
Madjarska vinjeta 4-dnevna oko 4,50 EUR, Austrija vinjeta 10-dnevna 7,70 EUR, Nemacka-Holandija-Belgija nemaju nikakve putarine niti vinjete, Francuska putarina na autoputu od oko 7 centi po km (ali kod njih navodno postoji sistem izuzetno dobrih magistralnih puteva koji idu paralelno sa autoputevima i koji se ne naplacuju), Italija putarina na autoputu od oko 5 centi po km, Hrvatska putarina oko 15e (ZG-BG), Slovenija vinjeta 7-dnevna 15 EUR (ako se ulazi iz pravca Italije onda se putem Kozine-Rijeka izbegava autoput a samim tim i placanje vinjete kroz Sloveniju), Ceska vinjeta 7-dnevna oko 8,50 EUR, Slovacka ne naplacuje…

Cena dizel goriva (sigurno da i tamo od pumpe do pumpe varira):
Hungary 1.035, Austria 1.015, Germany 1.116, Belgium 1.075, Netherlands 1.105, France 1.150, Italy 1.208, Croatia 0.911, Slovenia 1.050

Sada se raspitujemo sta nam je sve neophodno da imamo u kolima (i na kolima). Sigurno da kao obavezna prva pomoc ne moze da prodje paket koji od kineza kupujemo na buvljaku, zimska oprema (prave zimske gume :D i sta sve jos? ), fluorescentni prsluci… Svesni smo da je u svim tim zemljama saobracajna policija rigorozna i da tu kiks ne smemo da napravimo (kako oko kola tako i oko pridrzavanja saobracajnih propisa :rtfm: i ogranicenja) jer tu ne mozemo da se cupamo sa pricom “Kako bi bilo druze da sve ovo zaboravimo i da vi lepo sa kolegom popijete pice na nas racun :per:”.

BGLAPTOPS je u pravu, bez unapred pronadjenih hotela/hostela imacemo veliki problem sa budzetom ali i sa vremenom izgubljenim u trazenju istih. Tu cemo se potruditi da, nesto preko neta a nesto preko prijatelja, raspolazemo spiskom sa dovoljnim brojem adresa gde nociti oko svih vaznijih gradova kojima zelimo da posvetimo vise vremena.
I da, MALAVELIKA tvoj info za Budimpestu, Bec i Brisel je zaista dobar. I da znas da ozbiljno razmisljamo da promenimo trasu puta od Beca ka Roterdamu. Dakle, ne Salzburg-Minhen-Frankfurt nego na Prag-Berlin-severna Nemacka. To bi nesto uvecalo kilometrazu ali mi se cini mnogo zanimljivijim.

Hvala svima
Pozzzzz

Samo jedna mala ispravka.Prošle godine sam bio u Slovačkoj (Bratislava) negde u oktobru, i putarina se PLAĆALA. Cene se tačno ne sećam, ali nije bilo puno.Otprilike kao u Mađarskoj ili Češkoj.Neću da grešim dušu, možda se od tada nešto promenilo. Ponesite na put i aparat za gašenje požara (atestiran), možda u nekim zemljama kroz koje prolazite, to traže.
 
samo opušteno
nisu tamo gore na zapadu aždaje i ale
mislim ko je ove naše preživeo svi ostali mogu biti samo bolji
uobičajeno je da se tamo veoma retko i vidi saobraćajna policija
a svako zaustavljanje čak i sa našim tablama je pre izuzetak nego pravilo
na Hrvatskom delu auto puta, na odmorištima dežuraju presretači, obično sa MB C klasom sivo metalik karavanima
i ne becaju se dok neko ne počne da baš preteruje sa brzinom, tipa 180...200km/h
kao što i priliči pogodbe su ponekad moguće ali idu od 100 Eur na više
Slovenci umeju na lokalnim putevima da se kamufliraju sa ručnim radarima u žbunje
i nisu raspoloženi za pregovore
na auto putu kroz Sloveniju postoje kamere ali su obeležene saobraćajnim znakom par km ranije
putarinu kroz Slo je teeško ili gotovo nemoguće izbegnuti jer je ceo sistem tako i napravljen da bi se prolaznicima ka severu ili jugu uzeli novci
Austrijanci naplaćuju putarinu kroz tunele i po meni vredi svaki Eur
Italijani imaju klasičan sistem naplate sa rampama, voze oštro ali je i gužva na putu pogotovo na obilaznicama oko gradova
Mađari naplaćuju vinjetu ali se ne lepi već samo zavodi u kompjuter a na auto putu postoje kamere za skeniranje
u Nemačkoj nema putarina ali nije tačno da brzina nije ograničena na auto putu. tj negde jeste. a i gde nije ume da bude velika gužva. uobičajeno krajnja leva traka su kamioni sa 90...100, sledeća penzioneri 120..130, sledeća normalni 140...170, krajnja leva kolko može i nemojte se iznenaditi da sa 200 ometate prolaz
Srpsko blicanje i sviranje nije uobičajeno
normalni putevi koje oni zovu landštrase su sasvim ok i nekad čak i bolji za opuštenu vožnju 70...90 uz razgledanje
Ako zalutate u Švajcarsku pazite na svaku ali baš svaku vrstu ograničenja i pravila
propuštanje pešaka na pešačkom a i van njega u normalnom delu sveta se podrazumeva
ma bzv su vam sva uputstva, kad su se na zapadu snašli svi naši a i Turski gastarbajteri i vi ćete
 
Ma nisu Evropljani tako strasni,pre mesec dana prodjoh celu Slovacku i Madjarsku (nocu) bez kratkih svetala (baksuz,oba pregorela) i platio kaznu tricavih 50 eura. A zaustavljali su me 2 puta. Prvi nisu ni primetili da svetla ne rade,radile samo maglenke,a drugi trazili 100 eura,a nasli se na 50.
 
Koldar da li je Bratislava vredna obilaska. Kakvi su tvoji utisci o njoj?

BGlaptops obavezno svrati u Padovu. Grad je udaljen od Venecije samo 50km. To je grad proizvodjaca cipela. Ima lepih gradjevina i meni se kao mesto dopala ali sigurno da po lepoti ne moze da se poredi sa Venecijom. Medjutim, ono sto Padova ima to je cuvena pijaca cipela tako da ako si hteo da spojis lepo i korisno ovo je pravo mesto da za male pare dodjes do fenomenalnih italijanskih gilja.
 

Back
Top