Kako birati partnera da dobijete što bolje potomstvo?

tgdanijela

Poznat
Poruka
7.092
Ova tema na prvi pogled nema veze sa ljubavlju, ali ćemo zapravo vidjeti i da ima.Gledala sam na TV-u dali su jednoj djevojci da pomiriše pet maica različitih muškaraca..i ona je birala koji joj se miris najviše sviđa (maice nisu bile naparfemisane..prirodni miris..vjerovatno nošene dio dana..isti uslovi eksperimenta)..i ispostavilo se kasnije da kako je ona izabrala..poredali po brojevima..br.1 br.2...do br.5 ...znači kako su se njoj dopali mirisi...analizom gena..da je zapravo odabrala najbolji redosljed. Naime dokazano je da je najbolje da se geni muškarca i žene razlikuju u cilju dobijanja zdravijeg potomstva..znamo da brak među rođacima ima najveću vjerovatnoću nasljedno-recesivnih poremećaja.Radi se o tome ako osobe imaju sličan genotip..onda mogu biti nosioci neke nasljedne bolesti u formi Aa i Aa..oboje..a bolest se ispoljava tek kad dobijemo formu aa..što je u ovakvom ukrštanju vrlo vjerovatno..
Znači partneri bi trebali biti što različitijih osobina...a da li bi se onda slagali?..trebali bi da imaju različit tip kože..jedan suhu, drugi masnu ili normalnu ili mješani tip..isti znači veću vjerovatnoću kožnog oboljenja..isto je i sa drugim osobinama..
..ali kako znati ko je toliko različit od nas..genetski?..na osnovu instinkta...ljubavi..priroda želi da njena stvorenja budu živa i zdrava..da prepustimo sve njoj..da prepustimo sve zaljubljenosti?...ili da umješamo razum?...da biramo prema osobinama osobe koja bi nam najviše odgovarala zanemarujući ono što nam je manje bitno?..recimo želimo nekog sa kim možemo razgovarati, ko nas može razumjeti i zanemarimo stvari koje nam se možda i ne sviđaju?...koji je pravi put ostvarenju najbolje kombinacije gena ili nema garancije i sve je stvar sreće?..ima partnera koji su se našli isključivo na osnovu ljubavi, a djeca im imaju neko nasljedno oboljenje ili jedno dijete..a ima i partnera koji su birali da im osoba odgovara..recimo bude patrijahalno odgojena..a imaju zdravo potomstvo jer i jesu različiti u suštini?..
..možda bi trebalo napraviti i istraživanje, neku statistiku..mada i tu ima otežavajućih okolnost..ljudi o tome baš i ne vole pričati?
..A dok ne napravimo istraživanje, šta vi mislite o pitanju.. Kako birati partnera da dobijete što bolje potomstvo?
 
Pa sad mislim da niko ne razmislja o potomstvu ako mu se bas ne zuri..recimo ako neko voli decu i raznezi se kad ih vidi na tvu ili u parku ne znaci da ce znati s decom i biti dobar roditelj..takodje meni nista ne govori kakvo ce dete te osobe biti..bez obzira vise mi se dopada cinjenica da se razlikuju partneri i da se ne zasniva preterano taj odnos na prijateljstvu vec na strasti
 
Definisi bolje.

U toj emisiji se govori o zdravlju deteta u smislu roditelji su razlicitih genetskih "struktura".

Nije dzaba u narodu pameti....
Svi bi hteli inteligentnog.....
Da bude zdrav, a ne sakat i bolesljiv...
I da ima para....

Sve je to poklon svom detetu....i predispozicija ka inteligenciji, i zdravlje i genske fizicke sposobnosti.
A i novac da se razvije zdravo....hrana, uslovi, grejanje, svetlosti, kultura ponasanja, zdravstvena kultura...

A sve ovo je bez teorije epigenetike, koja kaze i znanje muskarca to spermogeneze , i zene do ovarius geneze (lupio i ostao ziv, ali do neke 8 godine ili cak i manje...)....
---------------------------------------
Ako se bude spoznalo od cega zavisi tvrdoglavost, da li samo od vaspitanja ili i od epigenetike ili i od genetike, onda ce i to uci u negativne osobine, osim u srbiji i tamo gde je primitivno potrebno da bi opstao....

A o zaljubljenosti kao ciniocu , tj da se zaljubljujemo u gensku sliku partnera, sio mi ga djura....
Jedino gde to moze da drzi vodu je lice i telo, izgled....a znamo da danas ne opstaju veze iz zaljubljenosti koja dodje i prodje , a sada znamo i za razvod...

Ovo sto si pomenula osobu sa kojom razgovaramo, to je mnogo vise od toga...
Ali mozda i gresim, sudeci po mojim istrazivanjima, kod mladjih i srednjih je bitno "nacin na koji smo zabavni", posto smo partneri , posao je posao i oduzima 10h, spavanje 8, seks je bitan, ali prosek je 1h, jelo i higijena 2h, to je 21h, i ostaje 3h za potrepstine i zabavu....

Mnogi su zajedno zato sto im odgovara stil zabave, pa su se i upoznali i odrzavaju tu bitnost...
Ali mnogi su i za seksualnu kompatibilnost, tj maksimum u seksu sa izabranim partnerom.....ko nije za maksimum, on kao manje zahtevan i ne postavlja taj uslov...

Pravi recept necu ovde da otkrijem, jer ne vredi otkrivati, ko zna, zna, ali nisam ga ja otkrio, pa zato znam da znaju ljudi koji slusaju....a nisam ga ni slusao....e.....tj nisam mu dao prilike...
 
Ova tema na prvi pogled nema veze sa ljubavlju, ali ćemo zapravo vidjeti i da ima.Gledala sam na TV-u dali su jednoj djevojci da pomiriše pet maica različitih muškaraca..i ona je birala koji joj se miris najviše sviđa (maice nisu bile naparfemisane..prirodni miris..vjerovatno nošene dio dana..isti uslovi eksperimenta)..i ispostavilo se kasnije da kako je ona izabrala..poredali po brojevima..br.1 br.2...do br.5 ...znači kako su se njoj dopali mirisi...analizom gena..da je zapravo odabrala najbolji redosljed. Naime dokazano je da je najbolje da se geni muškarca i žene razlikuju u cilju dobijanja zdravijeg potomstva..znamo da brak među rođacima ima najveću vjerovatnoću nasljedno-recesivnih poremećaja.Radi se o tome ako osobe imaju sličan genotip..onda mogu biti nosioci neke nasljedne bolesti u formi Aa i Aa..oboje..a bolest se ispoljava tek kad dobijemo formu aa..što je u ovakvom ukrštanju vrlo vjerovatno..
Znači partneri bi trebali biti što različitijih osobina...a da li bi se onda slagali?..trebali bi da imaju različit tip kože..jedan suhu, drugi masnu ili normalnu ili mješani tip..isti znači veću vjerovatnoću kožnog oboljenja..isto je i sa drugim osobinama..
..ali kako znati ko je toliko različit od nas..genetski?..na osnovu instinkta...ljubavi..priroda želi da njena stvorenja budu živa i zdrava..da prepustimo sve njoj..da prepustimo sve zaljubljenosti?...ili da umješamo razum?...da biramo prema osobinama osobe koja bi nam najviše odgovarala zanemarujući ono što nam je manje bitno?..recimo želimo nekog sa kim možemo razgovarati, ko nas može razumjeti i zanemarimo stvari koje nam se možda i ne sviđaju?...koji je pravi put ostvarenju najbolje kombinacije gena ili nema garancije i sve je stvar sreće?..ima partnera koji su se našli isključivo na osnovu ljubavi, a djeca im imaju neko nasljedno oboljenje ili jedno dijete..a ima i partnera koji su birali da im osoba odgovara..recimo bude patrijahalno odgojena..a imaju zdravo potomstvo jer i jesu različiti u suštini?..
..možda bi trebalo napraviti i istraživanje, neku statistiku..mada i tu ima otežavajućih okolnost..ljudi o tome baš i ne vole pričati?
..A dok ne napravimo istraživanje, šta vi mislite o pitanju.. Kako birati partnera da dobijete što bolje potomstvo?
Pa to je jednostavno, odgovorila si na pitanje na pocetku, pre nego sto si ga postavila;)
das frajeru da nosi majicu jedno 5-6 dana, nedas mu da se kupa ni koristi dezodsoranse i ako ti se takav "miris" svidja to je pravi.:super:
 
Hm...mislim da to nema neke veze sa razlicitim karakterima...zdravije i jace potomstvo mozda ima vise dodira sa ukrstanjem razlicitih rasa ljudi (hahahhahaha zvuci kao o stencima da govorim:zcepanje:). Britanci su bili skloniji naslednim bolestima jer se mesala krv, mislim da to sa karakterom nije povezano.

Ne verujem ni u cuvenu "suprotnosti se privlace"...meni je to cudno...kako mogu da zivim sa nekim ko ima potpuno razlicita uverenja, nacin zivota, sistem vrednosti od mene...meni je kompatibilnost vazna.

Za zdravije potomstvo mislim da jedino mozemo birati ljude zdravih nacela, pravilno postavljene koji ne komplikuju puno zivot ni sebi ni drugima. U mom slucaju neporocnost se podrazumeva. Sada, niko nije potpisao ugovor sa Bogom pa da mu je zdravlje garantovano ali nekako verujem da pozitivni ljudi nose pozitivne misli a one ipak uticu na zivot i na mir u dusi pa samim tim i na potomstvo, naravno na posredan nacin
 
Definisi bolje.

..pod Bolje se prvenstveno smatra fiziološki zdravo...e sad fizičke osobine zavise od ovoga fiziološki..primjer astronauti...nije važno koliko su visoki, snažni, lijepi nego da su fiziološko potpuno zdravi...znači vid, sluh, rad srca, disajni šum normalan, uz abdomena tj. stomaka potpuno u fiziološkim granicama i sve ostalo uključujući psihičko stanje osobe...psihički zdrava...
...dobro ima tu i ostalog...visina, fizička građa, ljepota u okvirima prihvatljivog...inteligencija najmanje prosječna....to bi bio fiziološki zdrav čovjek...
...ali priroda a i ljudi kao dio prirode teže da im potomstvo bude još bolje inteligentnije, ljepše, snažnije, postoji tendencija da se vole višlji ljudi, a i djeca...
..i to svakako spada pod ''Bolje''....mada ne garantuje sreću...ali u najmanju ruku roditeljima daje veću sigurnost opstanka njihovih potomaka kao i veću sigurnost uspjeha...
...zašto želimo ljepše, inteligentnije, snažnije potomstvo i ne zadovoljavamo se samo zdravim..ne pitaj me..pitaj prirodu....
...ja smatram da je i nemoguće imati sve ove osobine..priroda želi ravnotežu..i ove osobine se nasljeđuju i dobijaju po tom principu....
...e sad ove ostale osobine i mene zanimaju...povučeni muškarci i žene obično vole ekstrovertne i obrnuto...ako se nađu dvije ekstrovertne osobe šta ćemo dobiti..ali to je ipak samo domen špekulacije i neistražena teritorija....tu se bogami može inducirati...postaviti 100 pitanja i teza bez zadovoljavajućeg na dokazu zasnovanog odgovora.....
....tako da se pod bolje smatra prvenstveno fiziološki zdravo potomstvo...
 
To sa genetskim osobinama nema mnogo veze. Recimo, ako bi jedna mala populacija zivjela na izolovanom prostoru i ako bi doslo do rodbinskih odnosa, opet bi se ona vremenom procistila i otstranila sve ostecene gene, jer bi osobe sa takvim genima brze izumirale.
Slicno tome, epidemije su se uglavnom pojavljivale i sirile medju inferiornim stanovnicima gradova i ubijale uglavnom njih. To je jedini odabir koji je priroda u stanju da izumi, tako da mi se mirisanje kosulja cini suvisnim.
.
Ono sto jednog cini boljim od drugog su njegove superiorne vrijednosti, a do njih se stize iskljucivo umovanjem.
 
Poslednja izmena:
Selekcija......evolucija.........evolucioni kapacitet....

Prvo da kazem da ekstrovertnost i introvertnost ne zavisi od genetike, vec od okoline, tj od oblikovanja u sredini....
Da se suprotnosti privlace nije i jeste tacno, ali obicno se tumaci pogresno...
Crkva tu tumaci dobro, da je jednom i pohvalim.
Razlicito koje vodi ka jednom savrsenijem bicu se privlaci, jer obostrano izvlace korist...
1 prek, 2 umirujuc, 1 ljubomoran, 2 predusretljiv...itd...
Medjutim ovi oblici ponasanja se i menjaju, tako da je vrlo cesta istina da kod dvoje NEljubomornih, ako ne postane on ljubomoran, postace ona.....stvar sugerisanja i tumacenja i okoline i nekih drustvenih logickih stereotipa...

Da vratimo na nauku...
Evolucija deluje, manje ili vise....Trenutno deluje, ali je selekcija mala....tako da to smanjuje evolucioni potencijal.
Sta je evolucioni potencijal?
To je moc, mogucnost integrisanih razlicitosti koje ce se ispoljiti da bi opstala vrsta...pojava....
Evolucioni potencijal drustva bi bilo drustvo koje pamti sve dobre i lose odnose i okolnosti i tako uci istoriju mudrosti i samospoznaje...ali odrzava unutar sebe i pametne i zlobne predstavnike, i inteligentne i glupe , znaci maksimalna raznolikost, radi razlicitih odziva na upit...

Evolucioni kapital je ono sto moze iz istorije pojave, vrste da se izvuce, npr imunost na ujed zmije, na kugu i slicno...

Evolucioni kapacitet uopste nije isto sto i kapital, ovo prvo sluzi da se brzo stekne novi kapital.

Trenutno vaze selekcione metode po sasvim drugim kriterijumima...
Uzmite Srbiju...
Inteligentan i pametan i obrazovan ima mnogo manje imovine i sredstava i u proseku ima manji porod.
Tako da selekcija favorise primitivne, prizemne, a u neku ruku i sebicne i pokvarene ljude...
Pokvaren nije genska osobina, osim ako verujete u epigenetiku gde se prenosi kao sklonost i znanja o prednostima pokvarenosti...kao i timecode buduceg razvoja osobina kod potomka...

Timecode je bitan, prilicno , a zanemaruje se...bilo da postoji vera u epigenetiku ili ne...
U oba slucaja je bitan...

Timecode bi mogao lako da bude zloupotrebljen, pa da se partner bira i po tom kriterijumu, kad se otkrije tacna zakonitost timecode....
Ako se objavi , naravno...

Ostale stvari, tipa miris koji privlaci , obrve koje privlace, mogu i jesu preko pola uticaji iskustva i lepih prolaznih iskustava...dogadjaja...refleksna radnja...
I mene asocira miris cigareta na jednu dobru ebacinu, i svaki put se setim, ali to ne znaci da trazim zenske koje puse, naprotiv....
 
Evolucija nema nikakve veze sa okolinom.
Oni koji se pouzdaju u okolinu, kada npr. steknu novaca ili kakvu drugu slobodu, oni degenerisu.
Novac inace privlaci najgoru vrstu ljudi - za cas se nadju u "okolini".

A oni koji stvarno mogu da idu naprijed su oni koji su u stanju da idu svojim putem, a ne putem okoline. A da bi se islo sam naprijed mora se imati vrlina...
 
A pomaze i vise pokusaja, i sejanja...
Jos se nijedna nije zalila sto je dobila dete od nekog svalera....
Zale se samo sto su dobile decu od nekog smotanka, pijanice ili tako nekog...

Onaj koji vredi i ide dalje, vredi i kad ode..iako po njemu i drvlje i kamenje...
To sto je to licni poraz zene koja ostaje sama, je druga prica, ili ako se prosiri na moralisanje kakav je onda on otac, treca prica....
Ali sto se tice ove teme, tip je maksimalno podoban davalac....
 
Nemci su za vreme II Svetskog rata pokušali dobiti dominantne naslednike (rasu). Ova spekulacija pomalo podseća na takvu njihovu jalovost.
Zašto?
Zato što čovek nije golo mehaničko (fizičko) biće. Čak i najbolja kombinacija gena ne može i neće obezbediti novo telo koje će funkcionisati po zahtevanim kvalitetima. Razlog je što će Duša koja ga bude zaposela kod rodjenja sa sobom u svom umu doneti one negativnosti koje je kreirala u ranijim životima. Te negativnosti trebati balansirati za vreme života a one će najverovatnije dovesti da novih nepredvidjenih bolesti... ponekada bi to možda bile ne fizičke već samo mentalne abnormalnosti...
Otuda, odabir partnera za zdravim potomcima može biti samo mentalna igra i ništa više...U biranju partnera igra ulogu nešto mnogo više i važnije od golih telesnih karakteristika. Nauka i oni koji se njome bave u najvećem delu svojih istraživanja udara glavom u stenu.
 
Poslednja izmena:
Interesantno je da se ja mogu sloziti sa ovim a da uopste ne verujem u Budisticko sagledavanje sveta i vremena...

Cesto puta se mogu sloziti da neko prica o tome npr caj je zdrav, gde on navodi zato sto je sladak, zato sto je topao, zato sto je od biljke, a ona zdrava, zato sto je od vitamina.I dok ce ljudi , naucnici i laici da izaberu nesto od ovoga kao tacno, obicno ovo o vitaminima, ja se mogu sloziti sa svim...
To je nesto nalik slucajnom ubodu....U trecem kamenu prehladu i kijavicu lece tako sto supu koriste kao lavor i u njemu noge.Banalizovano do pola znanje, ali zacudo i to pomaze...Mnoga znanja su do pola, a opet tacna, iz totalno drugog razloga od nekog logicnog iz tog dopola ugla...
Iliti u prevodu , objasnjenje netacno , princip tacan....zadrzimo princip, objasnjenje cemo kasnije ispraviti....
 
Jedna moja drugarica kaze da je emotivno buducnost sveta, tj da ce se sve pretvoriti u emociju i transfer i trgovanje emocijama...
I onda ima kriterijum HaFi, jer kaze , sve moze da istrpi i da se dogovori , ako oseca da je voljena, a to zavisi od duzine i sirine djoke balavog....

Nije rekla, a cini mi se da i to ide u paketu , da je onaj koji vise i bolje jede, bolje i potentan....sto ce reci , da u hafi*broj uracunat i ekonomski efekat, taman onoliko koliko treba....ne previse, ali taman...
 
To sa genetskim osobinama nema mnogo veze. Recimo, ako bi jedna mala populacija zivjela na izolovanom prostoru i ako bi doslo do rodbinskih odnosa, opet bi se ona vremenom procistila i otstranila sve ostecene gene, jer bi osobe sa takvim genima brze izumirale.
Slicno tome, epidemije su se uglavnom pojavljivale i sirile medju inferiornim stanovnicima gradova i ubijale uglavnom njih. To je jedini odabir koji je priroda u stanju da izumi, tako da mi se mirisanje kosulja cini suvisnim.
.
Ono sto jednog cini boljim od drugog su njegove superiorne vrijednosti, a do njih se stize iskljucivo umovanjem.

Ta mala populacija bi vjerovatno sva izumrla, ako se ne bi mješala sa stanovnicima okolnih mjesta..epidemije se ne mogu uspoređivati sa nasljeđivanjem genetskih osobina...jedina usporedba jeste da je nečiji imunološki sistem razvijeniji više, nečiji manje..a to ovisi i od starosti (djeca do 15 godina i stare osobe preko 65 imaju slabiji imunitet) i mnogo čega, uhranjenosti, udruženosti hroničnih bolesti i infekcije; i da je nečiji genetski sklop nosioc nasljedne bolesti, nečiji nije...
..opet dve osobe mogu biti i u većini slučajeva jesu nosioci RAZLIČITIH nasljednih bolesti i njihovim ukrštanjem dobit će se potomstvo koje neće imati ni jednu od navedenih nasljednih oboljenja...tu je prednost različitosti genetskog sklopa roditelja....ali da li naša priroda ima načine da nas uputi na rođenje zdravog potomstva...ja mislim da ima na neki način..ali svakako ako nam se neko jednostavno dopadne..recimo šarmom, fizički...a kasnije otkrijemo da se ne slažemo...šta nam u tom slučaju priroda govori jer osim zdravog potomstva, to potomstvo je potrebno i podići..dugo vremena traje to podizanje..znači potrebno nam je i slaganje supružnika, jer osim nasljednih postoje i stečene bolesti zbog loših uslova života...znači ako nam se neko više ne sviđa kad ga upoznamo vjerovatno i tada trebamo poslušati prirodu...potrebene su obe kompatibilnost za uspješno potomstvo..
...tu mi sad pada na pamet još jedan faktor..a to je da je utvrđeno da vrsta koja je prilagodljivija i manje izbirljiva ima više mogućnosti da opstane...tako da u biranju partnera i slaganju sa njim i taj faktor je izuzetno važan da bi imali potomstvo..i sposobnost koju ti navodiš nije ništa drugo nego ta sposobnost prilagođavanja i manje izbirljivosti na evolutivnom planu....
 
Poslednja izmena:
Ta mala populacija bi vjerovatno sva izumrla, ako se ne bi mješala sa stanovnicima okolnih mjesta..epidemije se ne mogu uspoređivati sa nasljeđivanjem genetskih osobina...jedina usporedba jeste da je nečiji imunološki sistem razvijeniji više, nečiji manje..a to ovisi i od starosti (djeca do 15 godina i stare osobe preko 65 imaju slabiji imunitet) i mnogo čega, uhranjenosti, udruženosti hroničnih bolesti i infekcije; i da je nečiji genetski sklop nosioc nasljedne bolesti, nečiji nije...
..opet dve osobe mogu biti i u većini slučajeva jesu nosioci RAZLIČITIH nasljednih bolesti i njihovim ukrštanjem dobit će se potomstvo koje neće imati ni jednu od navedenih nasljednih oboljenja...tu je prednost različitosti genetskog sklopa roditelja....ali da li naša priroda ima načine da nas uputi na rođenje zdravog potomstva...ja mislim da ima na neki način..ali svakako ako nam se neko jednostavno dopadne..recimo šarmom, fizički...a kasnije otkrijemo da se ne slažemo...šta nam u tom slučaju priroda govori jer osim zdravog potomstva, to potomstvo je potrebno i podići..dugo vremena traje to podizanje..znači potrebno nam je i slaganje supružnika, jer osim nasljednih postoje i stečene bolesti zbog loših uslova života...znači ako nam se neko više ne sviđa kad ga upoznamo vjerovatno i tada trebamo poslušati prirodu...potrebene su obe kompatibilnost za uspješno potomstvo..
...tu mi sad pada na pamet još jedan faktor..a to je da je utvrđeno da vrsta koja je prilagodljivija i manje izbirljiva ima više mogućnosti da opstane...tako da u biranju partnera i slaganju sa njim i taj faktor je izuzetno važan da bi imali potomstvo..i sposobnost koju ti navodiš nije ništa drugo nego ta sposobnost prilagođavanja i manje izbirljivosti na evolutivnom planu....

Ako bi se krenulo od 2 zdrave i 2 bolesne osobe, doslo bi do preciscavanja, jer bi kolicnik zdravih i bolesnih ostao ocuvan(prema nekoj vjerovatnoci), s tim da bi od onih bolesnih bilo i nekoliko degenerisanih, koji bi kasnije otpali. A mozda bi tako bilo i kad bi se krenulo od 1 zdrave i 3 bolesne osobe.
 
Ako bi se krenulo od 2 zdrave i 2 bolesne osobe, doslo bi do preciscavanja, jer bi kolicnik zdravih i bolesnih ostao ocuvan(prema nekoj vjerovatnoci), s tim da bi od onih bolesnih bilo i nekoliko degenerisanih, koji bi kasnije otpali. A mozda bi tako bilo i kad bi se krenulo od 1 zdrave i 3 bolesne osobe.

1. Aa i Aa =AA 25%, Aa 50%, aa 25%
aa i aa = aa 100%
----------------------------------------------------
2. AA + aa= Aa 100%
Aa + aa = Aa 25%, aa 75%
aa + aa = aa 100%
--------------------------------------------------

Bolest koja se prenosi u formi aa je recimo gluvoća.Vidimo da ne dolazi ni do kakvog prečišćavanja. Zašto bi se među gluvim osobama morale pojaviti degenerisane? ''Stigmatizacija''!!!
...vremenom bi se samo povećao broj nosioca iste bolesti, a to povećava mogućnost ispoljavanja manifestne bolesti...ako se bolest recesivno prenosi..

(genetika je još uvijek za široku masu velika nepoznanica, a možda i za one koju imaju mapu gena)..
..ali ima bolesti koje se i dominantno prenose i onih koje se manifestuju u formi Aa (ćelavost kod muškaraca-osobina, ne bolest..samo primjer)..ako bi krenuli sa takvom populacijom..povećavao bi se broj ćelavih muškaraca...
...recimo zašto uskoro neće biti prirodnih plavuša..jer se ispoljavaju samo u obliku AA
...zašto su ljudi sve višlji..jer je gen za visinu dominantan....

Svi načini prenošenja bolesti i njihovih ispoljavanja nisu još poznati..mora se raspravljati o konkretnoj bolesti da bi došlo do zaključka samo u vezi ispoljavanja te bolesti...generalizacija u genetici nije moguća...
...ali vjerovatnoća da se neke teške urođene bolesti manifestuju već u formi Aa nameće ljudima nepisanu a i pisanu zabranu potomstva među rođacima ( to već pravnici znaju)...
..ako je vjerovatnoća da ćete dobiti zdravo potomstvo 25%..ko želi da riskira?...

...neki dan na rođendanu gledam djevojčicu, samohrane majke( to joj je drugo dijete)...prekrasno dijete..palo mi na pamet kako neki ''uspješni'' brakovi nemaju tako pametnu djecu..i sjetih se ove teme..i zapitah se... Da li je zdravo, lijepo, pametno potomstvo stvarno najvažnije?...
..Još više me zaintrigiralo znajući njenu stariju ćerku koja je rođena u braku koji se raspao...starija djevojčica je lošiji đak (da ne nabrajam sad sve)...da li je majka pri želji da ima još jedno djete baš tražila ''kvalitetnog'' donora....
..Mislim nema tu pravila...najvjerovatnije je najveći broj zdrave djece u recimo stabilnim brakovima..prirodni zakon nameće takvo stanovište...
..ali eto ponekad čini mi se da i mi sami možemo uticati na ''kvalitet'' našeg potomstva?...
..Ovo su samo pretpostavke...nisu zasnovane na dokazu..i ne preferiram nikakvu ''višu rasu''....raspravljamo samo o zdravom potomstvu :)
 
Ta "genetika" uopste ne uzima u obzir socijalni faktor. Smatra se da su fizicki parametri "dani" ili "dominantni", a nema se pojma kako je nastala plava kosa i sl, a veoma je jednostavno objasnjenje i naravno sociolosko. Ono sto sprecava nastanak novog blondizma je stil zivota koji nam je nametnut i koji se razlikuje od onog starog nacina zivota. Zato ovaj "gen" i jeste dominantan, jer je uslovljen socioloski. Da zivimo na nacin nasih dalekih predaka koji su svi bili plavi(kao i svi Perzijanci), vidjelo bi se da je blondizam dominantan i da su djeca iz "mijesanih" brakova dominantno plava.
 

Back
Top