Slab signal za mobilne telefone u "staklenim" zgradama

hanuman011

Početnik
Poruka
50
Elem, slab signal za mobilne telefone u zgradama koje su vecim delom sa staklenim zidovima i velikim prozorima, je surova realnost. Kako je prevazici? Znam da postoji neka tehnologija za to, ali ne znam koja i kako resiti problem, ne uspevam na netu da pronadjem odgovore. Ako neko ima iskustva sa ovim, bilo bi dobro da podeli sa nama, ostalim smrtnicima. Ja sam se sa tim problemom sreo ove godine, po zavrsetku velike poslovne zgrade. Jos uvek ne znamo resenje i koliko bi kostalo.
 
da kopiram ovde sta si napisao na drugoj temi, pa da nastavimo
Pročitao sam i iskreno sam zatečen...prvi put čujem za tako nešto ali ti verujem. Da ne pišem i tamo i ovde...predpostavljam da se radi o običnom termo staklu, da nije u pitanju neko armirano staklo ( zbog velike površine ). Ako je obično nema nikakve logike da signal toliko oslabi. Na frekvencijama od 23 GHz kao zaštitni radom koristi se stakloplastika ili teflon. Gubici su zanemarljivi, manji od 0,1dB a to je oko 25 puta viša frekvencija. talasna dužina mobilne je oko 30cm i da bi dobili neki faradejev kavez, "kockice" te mreže bi morale da budu manje od 30 cm. Ako je u pitanju velika staklena površina bez ikakve metalne mreže onda nema logike. Osim da samo mesto i bez zgrade ima neku rupu u pokrivanju, da se fazno poništavaju signali dva repetitora. Zamoli nekog kolegu da premeri meračem polja unutar zgrade i sve će biti jasnije. Ovako možemo samo da nagađamo. A kad bi pitao nekog kolegu iz Telekoma ili Telenora za to, rekao bi mi da nisam normalan.
Pazi, meni su rekli da je do stakla, tacnije tvoj kolega, telekomunikacije. Rekao mi je da postoji sistem koji to resava. S tim inzenjerom nisam u kontaktu vise, pa ne mogu da ga uhvatim da mi kaze kako se zove taj sistem.
Staklo je obicno, ono debelo koje se stavlja na sve poslovne zgrade. Ne znam preciznije da ti kazem, ali nije armirano. Svejedno, signal ne postoji ne samo u garazi, nego svuda po stepenistu zgrade i u delu kancelarijskog prostora, a to vazi i za mts i za telenor.

Kako se zove taj sistem na koji si pomislio?
 
Kroz debelo staklo će definitivno signal imati slabljenje kao što ima i kroz zid od opeke ali to slabljenje ne bi smelo da bude veliko. Možda je struktura stakla nehomogena pa dolazi do višestrukog prelamanja i do faznog poništavanja. Ali ako uzmemo u obzir da je i svetlost elektromagnetni talas onda bi se ti efekti javljali i u propustljivosti. U hodnicima i prostorijama koje imaju betonske zidove prema repetitoru je normalno da je signal slab ali pored prozora baš i nije.
U tunelima se signal radio stanica i mobilne telefonije gubi posle par metara od ulaza. Jedno od rešenja koje se koristi ( a konsultovan sam u vezi onog velikog tunela u CG i mislim da je tako odrađeno) je montiranje samozračećeg kabla po "plafonu" tunela celom dužinom. To je specijalni koaksijalni kabl za te namene kod koga je spoljašnji oplet razrezan na odgovarajućoj dužini. Ti razrezi se ponašaju kao zračeći element, mini repetitori. Na ulazu u tunel se postavlja širokopojasni pojačavač i kabl se "gura" malo veća snaga. Svaki od razreza emituje deo snage u zavisnosti od sprege. Efekat koji se postiže je kao da imaš veliki broj mini repetitora na određenom rastojanju. Ovo je za FM radiodifuzni opseg. Slično bi bilo i za mobilnu telefoniju ali je dupleks u pitanju tako da bi na kraju kabla bila potrebna bazna stanica za mobilnu.To bi morali da radite za određenog provajdera i sa njim. Malo je komplikovano, ne znam koju bi papirologiju zahtevalo i koliko bi bilo isplativo. Tehnički je ostvarivo.
 
Kroz debelo staklo će definitivno signal imati slabljenje kao što ima i kroz zid od opeke ali to slabljenje ne bi smelo da bude veliko. Možda je struktura stakla nehomogena pa dolazi do višestrukog prelamanja i do faznog poništavanja. Ali ako uzmemo u obzir da je i svetlost elektromagnetni talas onda bi se ti efekti javljali i u propustljivosti. U hodnicima i prostorijama koje imaju betonske zidove prema repetitoru je normalno da je signal slab ali pored prozora baš i nije.
U tunelima se signal radio stanica i mobilne telefonije gubi posle par metara od ulaza. Jedno od rešenja koje se koristi ( a konsultovan sam u vezi onog velikog tunela u CG i mislim da je tako odrađeno) je montiranje samozračećeg kabla po "plafonu" tunela celom dužinom. To je specijalni koaksijalni kabl za te namene kod koga je spoljašnji oplet razrezan na odgovarajućoj dužini. Ti razrezi se ponašaju kao zračeći element, mini repetitori. Na ulazu u tunel se postavlja širokopojasni pojačavač i kabl se "gura" malo veća snaga. Svaki od razreza emituje deo snage u zavisnosti od sprege. Efekat koji se postiže je kao da imaš veliki broj mini repetitora na određenom rastojanju. Ovo je za FM radiodifuzni opseg. Slično bi bilo i za mobilnu telefoniju ali je dupleks u pitanju tako da bi na kraju kabla bila potrebna bazna stanica za mobilnu.To bi morali da radite za određenog provajdera i sa njim. Malo je komplikovano, ne znam koju bi papirologiju zahtevalo i koliko bi bilo isplativo. Tehnički je ostvarivo.

Sad sam petljao po netu malo i spominje sa da "insulation coated glass" i "doubled glass for office buildings" utice na signal, ali nema nista konkretnije kako to resiti. Opet kazem, nije sigurno da je bas to problem.
Ako uzmem taj koaksijalac, mogu jedino da ga stavljam u spustene plafone ili kroz vertikalne sahtove za elektricne instalacije. Da li je to zdravo za ljude i koliko utice na elektronsku opremu kojom je zgrada dupke ispunjena (pametna zgrada, bla, bla...)?
I koliki je red velicine cene?
 
Bezbedno je, radi se o malim poljima...nema potrebe uzalud trošiti energiju. Nemam pojma ko proizvodi kabl, ni koliko bi koštao...samo rešenje nisam izmislio, video sam negde da su primenjivali na zapadu. Ipak mislim da nije problem u staklu, skoro da sam ubeđen da je to usamljen slučaj...sklop nesrećnih okolnosti za lokaciju zgrade. Da je polje repetitora dovoljno jako na toj lokaciji nikakvo staklo mu ne bi smetalo. Imam signal mobilne u podrumu koji je potpuno armiran...ni teoretski ga ne bi trebalo biti.
 
Izgleda da je "Leaky coaxial cable" resenje. RG kabl koji ide po delu zgrade gde je slabiji domet. Evo, proucavam lagano. Ako sam dobro razumeo, postoje dva nacina, RG kabl sa oslabljenim plastom i RG kabl sa izrezima. Nasao sam i neka uputstva za postavljanje. Potreban je i jedna stanica, jos uvek pokusavam da definisem tacan tip. Jos da provalim koja firma moze makar da da ponudu i izvede tako nesto..
 
Izgleda da je "Leaky coaxial cable" resenje. RG kabl koji ide po delu zgrade gde je slabiji domet. Evo, proucavam lagano. Ako sam dobro razumeo, postoje dva nacina, RG kabl sa oslabljenim plastom i RG kabl sa izrezima. Nasao sam i neka uputstva za postavljanje. Potreban je i jedna stanica, jos uvek pokusavam da definisem tacan tip. Jos da provalim koja firma moze makar da da ponudu i izvede tako nesto..

To je to. Zaboravio sam na tu mogućnost da kabl sa oslabljenom košuljicom takođe srači u prostor. Mislim da bi oko stanice morao da se konsultuješ sa Telekomom. Ne znam da li je tehnički izvodljivo da jedna bazna stanica podrži sve tri mreže. I da li bi se operateri složili.
 

Back
Top