Da li, i zašto, nacionalizam u Srbiji ima oblik šovinizma?

Zato što je većina ljudi nepismena i ne zna šta je jedno a šta drugo.Obrazovni sistem nam je truo i propao,niko ne uči decu da misle svojom glavom.

Pa otprilike je tako. To nije samo slučaj sa pojmovima nacionalizam i šovinizam, već i sa velikim brojem drugih pojmova u politici koje novinari, "stručna" javnost, partijski prvaci, i tako ti koji se slušaju, koriste kako njima padne na pamet.

Ova konkretna dilema nacionalizam-šovinizam nije ograničena na Srbju. U mnogim zemljama se mešaju ti pojmovi. Toliko da su "primili isti oblik" kao što je izložio kolega koji je otvorio temu.
 
Zato što je većina ljudi nepismena i ne zna šta je jedno a šta drugo.Obrazovni sistem nam je truo i propao,niko ne uči decu da misle svojom glavom.

A to se dešava zato što ljudima na položaju (koji god da su) nikada nije odgovaralo da uče decu tome. Jer će deca odrasti, postati zreli ljudi koji misle svojim glavama - a samim tim su i opasnost za vlast... To tako biva ;)

Stotinama puta sam pisala na tu temu.. Zašto je tako "cool" biti nacionalista u Rimu, Parizu ili u Tunisu, a u Srbiji ste automatski proglašeni za ''društveni otpad, šovinistu, fašistu, KLEROfašistu"........ Odgovor na to, možda, znaju samo razne NVO koje i plasiraju takve rečenice po medijima.
 
Hajde forumasi, znam da vi imate odgovor na sve...
Spremam domaci iz sociologije na ovu temu, pa da cujem vase misljenje vezano za istu...:)

Pa i nije shovonizam.
Posle paljenja crkava,manastira,proterivanje iz RSK,Kosmeta,fashizma u Crnog gori.......stav svakog srbina koji bi se podudarao sa Hitlerovim bi bio vise nego razuman i nikako se izjednacavati sa nacizmom.

Akcija-rekacija,trazili ste gledajte.
 
Hajde forumasi, znam da vi imate odgovor na sve...
Spremam domaci iz sociologije na ovu temu, pa da cujem vase misljenje vezano za istu...:)

Na Balkanu nema razlike izmedju nacionalizma i sovinizma.

99,999% samozvanih rodoljuba/domoljuba slomi se od mrznje i pljuvacine prema drugima, a niko ne kaze za sebe da je sovinista, samo nacionalista.

Zato ja cesto upotrebljavam izraz nacional-sovinizam.

Ne bi trebalo da bude isto, ali u praksi nema razlike.
 
Na Balkanu nema razlike izmedju nacionalizma i sovinizma.

99,999% samozvanih rodoljuba/domoljuba slomi se od mrznje i pljuvacine prema drugima, a niko ne kaze za sebe da je sovinista, samo nacionalista.

Zato ja cesto upotrebljavam izraz nacional-sovinizam.

Ne bi trebalo da bude isto, ali u praksi nema razlike.

рече следбеник режима који уби десетине хиљада људи у Југославији и милионе људи на свету

:dash: :dash:
 
Naconalizam i sovinizam su u potpunosti razlicite stvar . Desava se da nacionalizam dobije obliscje sovinizma . Al ne u Srbiji ,. zasad to se nikada nije desilo u Srbiji i u Srbiji nema toga . Toga ima u hrvatskoj i to i jeste glavna razlika medju nama .
Medjutim , stalan pritisak na Srbe, izazivanje defetizma , napadi na Srbe, kao i stalno frustrirranje srpskog naroda , mogu dovesti do ... ko zna cega .
Ovo se moze sasvim lako izbeci trajno . Ali na zalost svi nasi politicari su regrutovani iz krajnjeg drustvenog taloga .
 

Back
Top