Jutarnji list i Hrvati : Hrvatski mitovi

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
87.974
JUTARNJI LIST
Hrvati su bili prljavi koljači, a Tomislav nije ni okrunjen - činjenice o našim nacionalnim mitovima

Autori: Vlado Vurušić, Adriana Piteša
22. studeni 2009. godine


povijest_228926S1.jpg


ZAGREB - Kada se svojedobno hrvatski povjesničar Neven Budak drznuo posumnjati u velebnu krunidbu Tomislava za hrvatskog nam kralja u pustopoljini kod Duvna zagonetne 925. godine, kao podatak koji je zabetoniran u našoj domoljubnoj svijesti, inženjeri nacionalnih duša skrili su taj rad od nježnih ušiju hrvatskih učenika.

I Odjel za srednjovjekovnu povijest Hrvatskog instituta za povijest smatrao je svojom dužnošću prosvjedovati protiv podatka na internetskim stranicama Stalne misije Hrvatske pri UN-u u New Yorku kako dotični Tomislav nije prvi hrvatski kralj. Hrvatska povijest puna je mitskih sablasti i ideoloških interpretacija. Što smo mi sve u školama učili iz nacionalne povijesti, a za dosta toga se slobodno može reći da je bio konstrukt koji bi trebao potvrditi neupitnu povijesnu slavu i starost Hrvata, nakon čega bi nam ponosito tek trebala spuznuti suza radosnica preko časnog obraza.

Povijesna magla

Kao rijetko koja znanost povijest je podložna pretjerivanju, skrivanju i blago rečeno nevjerodostojnoj interpretaciji događaja, likova i pojava. Mnogo toga u školi smo učili kao povijesnu činjenicu koja se nije smjela dovoditi u pitanje iz viših nacionalnih ili političkih interesa.

Ako je netko pokušao nešto drugačije prikazati, u najmanju je ruku bivao pribijan na stup nacionalnog srama ili proglašavan izdajnikom jer se posumnjalo u neku veličanstvenu pobjedu, koja zapravo to nije, ili genijalnu zamisao nekoga našeg predalekog vladara koji nam osim sumnjivih fragmenata, nekakvih slova na kamenu, nije ostavio puno pouzdanih podataka o svom postojanju.

Hrvatska povijest morala se ugurati i u šablone država i političkih tendencija u kojima smo dulje ili kraće vrijeme bivali. Hrvatska nam je zato povjesnica dala jedan broj neutemeljenih, teško provjerljivih te lažnih i nategnutih podataka o našoj veličini. Puno je misterija, tame i magle na hrvatskoj povijesti.

Stvaranje ‘dobrih’ Hrvata

No, problem možda ne bi bio toliki da se radi samo o dalekim vremenima zavijenima u zagonetnost zbivanja na hrvatskom kršnom kamenjaru, da se bajkovitost hrvatske povijesti nije proširila do današnjih dana.

- Pitanje je koliko su povjesničari spremni biti hrabri i otvoreni da ne dopuste da ih se iskorištava za podgrijavanje nacionalnih mitova, neovisno o reakcijama. Naravno da je povijest znanost koja interpretira, ali je ipak znanost. I učenje povijesti nema odgojnu funkciju, odnosno nije funkcija učenja povijesti u školama ta da se stvaraju ‘dobri’ Hrvati - kaže povjesničar Tvrtko Jakovina.

- Sve nacionalne povijesti slijede istu šprancu. Sve dijele nekoliko zajedničkih odrednica: trude se dokazati da nacija ima dugi i stabilni kontinuitet pa su tako sve redom stare odvajkada, vuku podrijetlo iz mračnih šuma i pustopoljina pradavnih vremena. Nacionalne povijesti polažu puno pažnje srednjem vijeku, kada se formiraju osnovne karakteristike nacije.

A svaki pristup proučavanju povijesti kao da piše o razvoju čovjeka, pa imamo različita vrednovanja povijesti: bolja i lošija razdoblja, uspone i padove, propasti i slavne povratke, što samo podcrtava da se radi o konstruktu - objašnjava nam povjesničar Stefan Berger, profesor na Sveučilištu Manchester i voditelj projekta “Prezentiranje prošlosti - Pisanje nacionalnih povijesti u Europi”.

Goli opstanak

Sve povijesti barataju kanonom nacionalnih heroja, koji kadšto taj epitet objektivno ne zaslužuju ili se u jednom trenutku slave, a možda im je herojstvo sumnjivo. Naravno, postoje i nacionalni neprijatelji, koji su za druge - heroji. Svima je važna rasprava o granicama, odnosno teritorijima. Raspravljaju o tome tko poseže pravo na njihovo iskonsko područje ili pak koliko je “njihova iskonskog teritorija” izvan matične zemlje.

Dakle, svi narodi imaju svoje guste šume i močvare, tragična polja i junačke gudure iz kojih su došli njihovi preci, svoje Tuge i Buge, Zvonimire, Tomislave i ine, a sasvim je sigurno da nismo jedina nacija s posebnom misijom ili ona koja bi bila nepravedno zakinuta. Može se reći da svaki narod zaslužuje povijest kakvu ima, ma koliko je ukrašavao, revidirao i mitologizirao. Hrvatska povijest prepuna je različitih interpretacija, ovisno o trenutačnim potrebama - od “vjekovne borbe za južnoslavensko ujedinjenje” do “tisućljetne borbe za nacionalnu samostalnost”.

Hrvati se bore uglavnom za goli opstanak od raznih izrabljivača, bilo ideoloških (nacisti, komunisti) ili pak osvajača (Srbi, Mlečani, Turci, Mađari, Austrijanci).

Izvor: http://www.jutarnji.hr/hrvati-su-bili-prljavi-koljaci--a-tomislav-nije-ni-okrunjen/361437/
 
Poslednja izmena od moderatora:
Oton_Ivekovic%2C_Dolazak_Hrvata_na_Jadran.jpg


1. Dolazak Hrvata na more

U naše iskonske krajeve, na kojima su već obitavale razne civilizacije, narodi i države, dolaze prahrvati. Oni se u romantičnoj verziji slike Otona Ivekovića predstavljaju kao krotki vizionari koji su s brda zamišljeno zagledani u pučinu i tada još nebetoniziranu obalu, a ne onakvima kakvi su bili - prljavi i znojni koljači i osvajači koji su u rosnu zoru 614. godine sravnili sa zemljom jedan razvijeni grad poput Salone. U prvim redovima tih divljačkih hordi bili su i Slaveni, odnosno prahrvati. Tko im je bio vođa ni ne znamo, jer nema nikakvog pisanog traga. Nije ni čudno - bili su nepismeni. Hrvatska je historiografija taj prljavi posao rušenja i razaranja dobrohotno svalila na Avare, kojih je također bilo u toj hordi i čije karakteristike nisu bitno drugačije od starohrvatskih, ali ipak nisu sami razarali . Doduše, popljačkana Salona još se održala desetljećima prije nego što je sasvim propala, a Hrvati su polako osvajali svoja nova “vjekovno naša” ognjišta . Mi baštinimo njihova davna osvajanja ( jednostavno - tu živimo) i prihvaćamo ih jer su nam ti naši preci ostavili taj teritorij u amanet. Hvala im.
 
Kod nas Srba , ako si iko usuudi da nesto leopo kaze o bilo kojoj nsoj istorijskoj licnosti , odmah ga proglase , u najmanju ruku za klero-fasistu . A ne daj boze , da neko kaze nesto , sto bi govorilo bilo sta lepo , ali ne bas mejn-strim istorisko misljenje . Odmah je proglasen u najmanju rugu za ludaka .
 
Hrvati se bore uglavnom za goli opstanak od raznih izrabljivača, bilo ideoloških (nacisti, komunisti) ili pak osvajača (Srbi, Mlečani, Turci, Mađari, Austrijanci).

vidi kako smo im na prvom mestu kao istorijski protivnici, oni bi kod nas zauzeli mozda cetvrto ili peto mesto

Radi se o nasoj bahatosti i gordosti . Mi smo za neprijatelje imali uvek naj vece svetske sile i to u trenutcima njihove najvece snage .

Vizantiju , Otomansku Imperiju , Austro-Ugarsku , Nemacku , NATO pakt . Na Hrvate , Albance , i tako te ... nismo ni osvrtali glavu . Dok smo mi gledali put velikih i jakih ., dok smo , bistrili veliku svetsku politiku , ovi mali su nekoliko puta nad nama napravili pravi pravcati genocid .

Velika je razlika medju nama . Za razliku od nas ,. Hrvati vole svoju zemlju i imaju elitu , koja isto tako voli svoj narod i svoju drzavu , sto sa nama nije slucaj .
 
Poslednja izmena:
Radi se o nasoj bahatosti i gordosti . Mi smo za neprijatelje imali uvek naj vece svetske sile i to u trenutcima njihove najvece snage .

Vizantiju , Otomansku Imperiju , Austro-Ugarsku , Nemacku , NATO pakt . Na Hrvate , Albance , i tako te ... nismo ni osvrtali glavu . Dok smo mi gledali put velikih i jakih ., dok smo , bistrili veliku svetsku politiku , ovi mali su nekoliko puta nad nama napravili pravi pravcati genocid .

Velika je razlika medju nama . Za razliku od nas ,. Hrvati vole svoju zemlju i imaju elitu , koja isto tako voli svoj narod i svoju drzavu , sto sa nama nije slucaj .

Ne znam kako je sa tobom ali ja licno volim Srbiju vise nego sto neka najveca hrvatina voli Hrvatsku. Razlika je u tome sto ja nisam zeljan njihove krvi kao sto su oni moje. Ali, nema veze.... Bog ce na kraju svima da da po zaslugama.

"Elitu" smo sami birali pa je red da uzivamo u nasem demokratskom izboru. Nije to problem samo kod Srba. 90% drzava ima na vrhu one koji bi samo da gledaju svoju korist.

Treba samo pogledatu na modernu istoriju i svima ce biti jasno da su srbi napadani samo tada kada je Rusija bila u problemima. Kada je Rusija snazna, nikome ne pada na pamet da nas dira.
 
Ne znam kako je sa tobom ali ja licno volim Srbiju vise nego sto neka najveca hrvatina voli Hrvatsku. Razlika je u tome sto ja nisam zeljan njihove krvi kao sto su oni moje. Ali, nema veze.... Bog ce na kraju svima da da po zaslugama.

"Elitu" smo sami birali pa je red da uzivamo u nasem demokratskom izboru. Nije to problem samo kod Srba. 90% drzava ima na vrhu one koji bi samo da gledaju svoju korist.

Treba samo pogledatu na modernu istoriju i svima ce biti jasno da su srbi napadani samo tada kada je Rusija bila u problemima. Kada je Rusija snazna, nikome ne pada na pamet da nas dira.

Sto s tice odnosa prema soopstvenoj drzavi , mislimo isto . To isto mogu reci i za sebe .

Stose tice te elite ... ne mislim tako . nasa prava elita je u misijoj rupi . Nije ni bio izbora .

Ovo za Rusiju se apslolutno slazem .

daklem ostaje samo neslaganje u vezi nase satr-elite . Mada nije tema .
 
Da ali ste zato poklali sve sto ste mogli u Jasenovcu!I ne samo tamo!
Па видиш како се труде из петних жила да Јасеновац представе као неки сабирни центар за рад и одмор ... скоро као неку некадашњу радну акцију. Чиста патологија !
 
SVI ONI IZ JASENOVCA VEČ SU GORE I AKO GORE NEKOG IMA ON TO RJEŠAVA S NJIMA, NEMA SMISLA DA TROŠIMO ONO MALO VREMENA KOJE NAM JE OSTALO U ŽIVOTU NA MRŽNJU.
DA SE UBIJALO I KLALO ( VRLO STRAŠAN IZRAZ ) KAKO SE PIŠE VIŠE NE BI BILO NI SRBA A NI HRVATA
SJETITE SE ( ZA ONE KOJI SU DOVOLJNO STARI ) MOGAO SI U HRVATSKOJ ILI SRBIJI U BILO KOJOJ KAFANI ILI KAFIČU RESTORANU POPITI PIČE A DA NISI BIO U STRAHU ILI OSJETIO MRŽNJU.
IZA GORE NAVEDENOG STOJIM IZ SVOG ISKUSTVA

ŠTA ČE OPET TREBATI 40 GODINA ::
 
SVI ONI IZ JASENOVCA VEČ SU GORE I AKO GORE NEKOG IMA ON TO RJEŠAVA S NJIMA, NEMA SMISLA DA TROŠIMO ONO MALO VREMENA KOJE NAM JE OSTALO U ŽIVOTU NA MRŽNJU.
DA SE UBIJALO I KLALO ( VRLO STRAŠAN IZRAZ ) KAKO SE PIŠE VIŠE NE BI BILO NI SRBA A NI HRVATA
SJETITE SE ( ZA ONE KOJI SU DOVOLJNO STARI ) MOGAO SI U HRVATSKOJ ILI SRBIJI U BILO KOJOJ KAFANI ILI KAFIČU RESTORANU POPITI PIČE A DA NISI BIO U STRAHU ILI OSJETIO MRŽNJU.
IZA GORE NAVEDENOG STOJIM IZ SVOG ISKUSTVA

ŠTA ČE OPET TREBATI 40 GODINA ::

Pa eto mi smo zarad bratstva i jedinstva sve zaboravili pre pola veka pa vidis kako smo prosli!Ne mrzim nikoga ali i ne volim Hrvate i nikako im ne verujem!Iza gore navedenog stojim iz onoga sto me je istorija naucila!Ne mora nikad da bude oni nam takvi ne trebaju!Nista dobro nismo doziveli od njih!
 
SJETITE SE ( ZA ONE KOJI SU DOVOLJNO STARI ) MOGAO SI U HRVATSKOJ ILI SRBIJI U BILO KOJOJ KAFANI ILI KAFIČU RESTORANU POPITI PIČE A DA NISI BIO U STRAHU ILI OSJETIO MRŽNJU.
IZA GORE NAVEDENOG STOJIM IZ SVOG ISKUSTVA

ŠTA ČE OPET TREBATI 40 GODINA ::

Moje iskustvo mi govori nešto drugo.
U Dubrovniku, daleke 1986. sam doživeo da nam u samom centru, psuju majku Srpsku. U Splitu sam doživeo da nam policajac "proverava" dokumenta dok poslednji trajekt ne ode. U Zadru sam doživeo da mi u prodavnici ne daju hleb, jer oni to nemaju. Uvek se u Hrvatskoj znalo ko si, čiji si, odakle si...
 

Back
Top